Editörler : metin_alkan
13 Nisan 2021 22:58   

Şaibeli Dergi Ölçütlerinin İyi Anlaşılması Gerekiyor

Doçentlik kriterlerindeki şaibeli dergiler ile ilgili sorunlar çıkıyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri jürilerin ilgili ölçütleri okumamasından kaynaklanıyor sanırım. Sadece başlangıçta para alan dergiler değil, abonelik usulü ile çalışıp makaleyi açık erişim yapmak için ücret talep eden dergiler de beyannamede kullanılıp puan olarak yansıyabilir. İlgili maddeler şunlar:

Makale başvurusu sırasında -kabul/red şartına bağlı olmaksızın- ücret alan dergiler,

Abonelik usulü ile çalıştığı halde ilgili makaleyi açık erişimli yapmak için ücret talep eden dergiler,

Makale basımı sürecinde yazarlardan herhangi bir ücret talep etmeyen dergiler

Burada beyannamede kullanılacak dergiler belirtilmiş. Abonelik usulü çalışan dergilerin ücreti başta veya sonda talep etmesinin bir önemi yok. Zaten makale kabul edildikten sonra ücret talep diyor bu dergiler. Ama hep "sadece baştan ücret talep edenler şaibeli dergi değil" anlayışı hakim. Oysaki maddeler açık.

14 Nisan 2021 02:48

PhDCe
Memur

koskoca YÖK'ün inanılmaz bütçesi var

şu şaibeli dergiler listesini kendilerinin oluşturması lazım

14 Nisan 2021 09:24

mehmet343506
Aday Memur

Hocam çok haklısınız. fakat bizde zorda kalıyoruz ne yapacağımız konusunda, dosyamız gittiğinde jüri reddeder endişesiyle hiç para almayan dergi bakıyoruz. Ne yapmalı bilmiyorum. zaten çok zorlu bir süreç. Buna bir açıklık getirseler dediğiniz gibi.

14 Nisan 2021 09:44

mehmet343506
Aday Memur

Hocam bir de o yazıdan benim anladığım. hibrid dergiler kabul oluyor. Yani normalde ücret almayan ama açık erişim için ücret talep eden dergiler.

2. madde de şu: kabul de etse redde etse ücret alan dergiler diyor. Kim red edilirse ücret ödemek isterki. Bu durumda da jüriye dosyamız gittiğinde derginin sayfasında publication fee varsa kabul etmiyor. Yanlış mı yorumluyorum.

Ama benim tahminim davalar sonuçlanınca yök yeni bir yazı göndereceği yönünde. Bu durumda geçmişte bir sürü kişi mağdur olduğuyla kalacak.

14 Nisan 2021 13:29

korfezgunesi
Daire Başkanı

Hocam bir de o yazıdan benim anladığım. hibrid dergiler kabul oluyor. Yani normalde ücret almayan ama açık erişim için ücret talep eden dergiler.

2. madde de şu: kabul de etse redde etse ücret alan dergiler diyor. Kim red edilirse ücret ödemek isterki. Bu durumda da jüriye dosyamız gittiğinde derginin sayfasında publication fee varsa kabul etmiyor. Yanlış mı yorumluyorum.

Ama benim tahminim davalar sonuçlanınca yök yeni bir yazı göndereceği yönünde. Bu durumda geçmişte bir sürü kişi mağdur olduğuyla kalacak.

mehmet343506, 4 hafta önce - Alıntıya git

Abonelik usulü çalışıp makaleleri açık erişime açan dergiler ücret istiyor. Bunda bir sorun olmaması lazım ama bazı jüri üyeleri her ücretli dergiyi şaibeli gördüğü için sorunlar çıkıyor. Davalar da var zaten. Sizin de dediğiniz gibi kabul ret şartına bağlı olmadan baştan parayı da kimse vermek istemiyor aslında. Yakın bir gelecekte Yök buna bir düzenleme getirmeli.

14 Nisan 2021 15:21

mehmet343506
Aday Memur

yayın için dergiye 2500-

14 Nisan 2021 15:22

mehmet343506
Aday Memur

yayın için dergiye 2500-3000 dolar ödeyenler var. bu dergilerde yayınlatmak daha kolay diyebilrimiyi

14 Nisan 2021 17:52

korfezgunesi
Daire Başkanı

yayın için dergiye 2500-3000 dolar ödeyenler var. bu dergilerde yayınlatmak daha kolay diyebilrimiyi

mehmet343506, 4 hafta önce - Alıntıya git

Üst düzey SSCİ/SCİ dergiler de yüksek ücret istiyor ama kabul oranları düşük. Saygın dergiler.İşte bu tarz dergilere bile "yağmacı dergi" diyen jüriler varmış.

Toplam 7 mesaj