Editörler : oto-danisman-expert
16 Nisan 2021 00:22   

Otomobil Motor Yıkatma

Arkadaşlar aracın motorunu yıkatmak zararlı mı? Elektrik aksamı zarar görmemesi için ne yapmak gerekir? Motor temizleyici spreyler hakkında da ne düşünüyorsunuz? Teşekkür ederim şimdiden.

16 Nisan 2021 04:52

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı

Motordur bu elbet kirlenir, ben bir zamanlar aracın her tarafı ter temiz olsun takıntısına sahiptim, sonra kendimi tutamadım ve motor da temiz olsun istedim, araştırdığımda yıkatmanın motora zararlı olduğunu öğrenince vazgeçtim, şu an da da motor kirli olmuş umrumda bile değil :) Demem o ki; araç kullandıkça kirlenir, içinin temizliği beni daha çok ilgilendiriyor.

17 Nisan 2021 17:11

cihan27
Editor

10 sene önce bir ustanın "bir şey olmaz" tavsiyesi üzerine motor yıkattım. Yıkamadan çıktığımda arabanın bütün ışıkları yandı ve direksiyon beton gibi oldu. Elektrikçi baktı direksiyon motoru arızalanmış dedi. 10 yıl önce 600 TL verdim ve 5 gün sanayide yattı araba...Bir daha tövbe dedim.

17 Nisan 2021 18:33

sardunyasw
Memur
Asla yıkatma hele elektronik özellik çoksa. Basınçlı su mutlaka devrelere girip yakabiliyor. Nemli bir bez al onunla silmeyi dene daha iyi.
17 Nisan 2021 20:58

ferityildirim
Aday Memur
Tavsiye etmem. Sadece kompresör tutun tozu gitsin yeter
18 Nisan 2021 12:38

berfin-meb
Müsteşar Yardımcısı
18 Nisan 2021 12:40

berfin-meb
Müsteşar Yardımcısı
18 Nisan 2021 21:12

hayatzor88
Aday Memur

Çok teşekkür ederim. Demek ki zararlı. Motor temizleme spreyleri de zararlıdır.

20 Nisan 2021 22:19

berfin-meb
Müsteşar Yardımcısı

hayatzor88, 3 hafta önce - Alıntıya git

Evet Cihan editöre teşekkür ederiz..

Bence de spreyler de zararlı..

Bilgisayar temizleme spreyleri de bilgisayarlara zarar veriyor.

21 Nisan 2021 08:14

bravehard
Şef

hayatzor88, 3 hafta önce - Alıntıya git

Spreyler zararlı falan değil Hocam, özellikle Würth markayı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

21 Nisan 2021 09:14

berfin-meb
Müsteşar Yardımcısı

Spreyler zararlı falan değil Hocam, özellikle Würth markayı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

bravehard, 3 hafta önce - Alıntıya git

Bu mu hocam ?

Bence hangi spreyi kullanırsanız kullanın önce hafif nemli bir bezle kaba tozunu kirini almak lazım..

Direk sprey uygulanmamalı..

https://www.youtube.com/watch?v=syqaGAp6AUM

21 Nisan 2021 10:49

bravehard
Şef

Bu mu hocam ?

Bence hangi spreyi kullanırsanız kullanın önce hafif nemli bir bezle kaba tozunu kirini almak lazım..

Direk sprey uygulanmamalı..

https://www.youtube.com/watch?v=syqaGAp6AUM

berfin-meb, 3 hafta önce - Alıntıya git

Aynen bu Hocam. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz Würth ürünlerini. Ben 3 aracımda da kullandım çok iyi, hatta şu anki aracım 0 Km araç ve sorunsuz kullanıyorum. Size tavsiyem nemli bir bez ile önce kaba pislikleri alın, daha sonra Würth Motor temizleyiciyi kullanın, sonra temiz bir bezle ıslaklığı alın. Hatta çok daha iyi bir sonuç almak için en son WURTH SİLİKON Spreyini de en son kullanırsanız, hem motor mükemmel temizlenir, hem de uzun süre çok parlak ve tertemiz kalır.

21 Nisan 2021 10:50

Drjacob
Aday Memur

işin uzmanın da yıkatın motor beynine su kaçarsa olay hiç iyi gelişmez

22 Nisan 2021 00:38

oto-danisman-expert
Editor

motor yıkama işlemini ehil kişiler yapmazsa büyük sıkıntı yaşarsınız. şöyle açıklayayım;

sıcak motora buz gibi soğuk suyla yıkayan arkadaşlar var  piyasada peki sonuç? 

sonuç:  aracın motor bloğu sıcak ve ani soğuk etkisi ile çatlıyor ve tüm motor masraf açıyor

bir diğerinde elektronik aksamların yalıtımını iyi yapmadan motoru yıkayan arkadaş tüm elektronik aksamları mahvediyor ve size yine çok kabarık bir fatura ile yıkamacıya tazmin ettirebilmek için çabalamak düşüyor. tabi ettirebilirseniz

tabi bu liste uzar gider. bu iş ehil kişiler tarafından yapılmalıdır. yoksa kimseye dokundurtmayın

22 Nisan 2021 00:44

oto-danisman-expert
Editor

motor temizliği konusunda ağır yağ sızıntısı tespiti yapılmayacaksa çok titizlenmeyin.

22 Nisan 2021 08:25

bravehard
Şef

motor temizliği konusunda ağır yağ sızıntısı tespiti yapılmayacaksa çok titizlenmeyin.

oto-danisman-expert, 3 hafta önce - Alıntıya git

Motor yıkanmasını işi bilen hiç kimse tavsiye etmez, çünkü risklidir hele ki günümüz modern teknoloji araçlarında. Onun yerine susuz Motor temizleme Spreyleri, çok iyi iş görüyor ve kesinlikle çok güveni. Bu konuda da en iyi markalardan birisi Würth markasıdır, güvenle kullanabilirsiniz.

22 Nisan 2021 10:19

C.Z.c.z
Memur

motor kirli olması sağlıklı anlamına gelir. tabiki yağ vs akıntı yoksa. töz duman küçük yağ parçacıkları illa ki olur. bana kalırsa kesinlikle yikatmam.bezle üstünün tozunu yağını alıyorum.

Toplam 16 mesaj