Editörler :
17 Nisan 2021 08:46   


Becayiş istiyor
Tayin olabilir mi ?

Arkadaşlar eşim sözleşmeli büro personeli nüfusta Annesinin ağır bir hastalığı var. Annesi başka bir ilde bu sebepten tayine gidebilir mi

17 Nisan 2021 21:36

eemre1907
Aday Memur

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN SAĞLIK DURUMU ÖZRÜNDEN YER DEĞİŞTİRME HAKKI VARDIR

Esasların"Kurum içi yer değişikliği" başlıklı Ek 3. maddesi 2. fıkrası (c) bendinde şu hüküm yer almaktadır:"Sözleşmeli personelin kurum içi yer değişikliği ise aşağıdaki hallerde Kurumca gerçekleştirilebilir.c) Sağlık sebebine bağlı kurum içi yer değişikliği talebi; mazeret süresince geçerli olmak üzere, personelin geçiş yapacağı hizmet biriminde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması, pozisyonunun bulunduğu ildeki Devlet ve üniversite hastanesinde kendisi, eşi ve çocukları ile mevzuat uyarınca bakmakla yükümlü olduğu ana ve babasının hastalığının tedavisinin mümkün olmadığına ilişkin sağlık kurulu raporunu kuruma ibraz etmesi halinde yerine getirilebilir. Sağlık mazeretinin sona ermesi durumunda, eski pozisyonun bulunduğu il sınırları içerisindeki aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyona yeniden atama yapılır."

Bu hükümde yer alan ifadede de idareye takdir hakkı vermektedir. Ancak, geçiş yapılmak istenen yerde boş pozisyon olması ve sözleşmeli personelin görev yaptığı yerde kendisinin veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin tedavisinin sağlanamadığının ispatlanması halinde, kişiler önce idarelerine başvurmalı ve nakillerini talep etmelidir. Nakil talebinin gerekçesiz olarak reddedilmesi veya 60 gün içinde nakil talebine cevap verilmemesi halinde, idari yargıda dava açılmalıdır.

Toplam 1 mesaj