Editörler : "eskiyara"Pangaea

hugo.almeida
Kapalı
07 Mayıs 2021 02:47

Ben size şirinlik yapıyorsunuz demedim. Müdürlere "Şirinlik" peşinde koşmayın dedim. O da zaten terbiye sınırları içinde. Hem sizin için hem müdürler için. Diğer türlü abuk sabuk dediklerim de aynı şekilde. Bazı şeyler olduğu gibi ifade edilmeli. Abuk sabuk bir şey bu. Daha nasıl ifade edilebilir.

Sürecin bir çocuğun erken kalkması ile velilerin sorumluluklarından kaçması ile alakası yok. Sürecin çocuğun yatıp kalkması ile de alakası yok. Süreç ne oldu ki bu konuda bir değişim olması gerekiyor? Çocuklar evde kısıtlı kaldı geç yatıp geç kalkabilirler mi? Bunun nasıl bir mantık çerçevesinde izahı var?

Gördüğüm kadarıyla yanlış görüyorsunuz. :)

yeninesilegitmen, 3 yıl önce

İfadelerimizi terbiye sınırlarında yapsak iyi olur. 20 yılı aşan öğretmenlik hayatımda hiçbir müdüre şirinlik yapma gibi derdim olmadı. Bu işler sizin yazdığınız gibi kitabi olmuyor maalesef. Bu pandemi sürecini normal süreç gibi değerlendirmek kadar ABSÜRT bir durum olamaz. Ben saha da gözlemlediğimi yazıyorum. Biz meslek lisesi olarak 9:00 dan 9:30 a aldık. Oğlum fen lisesi 1.sınıfta onların okulu 9 dan 10 a aldılar. Gördüğüm kadarıyla saat 10 da başlamak daha mantıklı.

hugo.almeida
Kapalı
07 Mayıs 2021 02:51

Birincisi: müdür canlı derse girip kontrol falan edemez.

İkincisi: "kafasına göre" dediğiniz şeyde en yetkili kişi zaten öğretmen. Ders ya hani bu. Bu derse giren, dersi işleyen, anlatan, sınıf kontrolünü sağlayan ya hani öğretmen. Tanıdık geldi mi size bunlar?

lpdeniz, 3 yıl önce

arkadaş size canlı ders için ders programı hazırlanmadı mı? Ayrıca Müdürün de siz canlı ders verirkende girip kontrol etmesi lazım.

ögretmenler kafasına göre mi? Canlı ders saati belirliyor

lpdeniz
Memur
07 Mayıs 2021 03:04

Yahu hocam bakanlığın yazısı var ne anlatıyorsun sen müdür kontrol etmekn zorunda diye Ayrıca öyle bişey de yok İdare program yapmadan öğretmen nasıl dersi yapacak bütun dersler birbiri ile çakisir biraz birşeyleri öğrenin Allah aşkına
hugo.almeida, 3 yıl önce

İkincisi: "kafasına göre" dediğiniz şeyde en yetkili kişi zaten öğretmen. Ders ya hani bu. Bu derse giren, dersi işleyen, anlatan, sınıf kontrolünü sağlayan ya hani öğretmen. Tanıdık geldi mi size bunlar?

lpdeniz
Memur
07 Mayıs 2021 03:07

Ayrıca hocam sen ne ogretmenisin sınıf mi bransmi. Sizin okul neye göre canlı dersj planlıyor neye göre ekders yaziyor.
hugo.almeida, 3 yıl önce

07 Mayıs 2021 03:10

Ben bu soruya eğitim yararını gözeterek cevap verdim. Asıl müdür böyle bir şeye karışabilir mi sorusuna gelirsek, tabi karışır. Ders planını hazırlar size tebliğ eder, ders planında dersler 10:00 da başlıyorsa o saatte yaparsınız bu kadar. Ha derseniz müdür saat 8.00 da derse başlamak zorunda o zaman üst makamlara itiraz edersiniz.

hugo.almeida
Kapalı
07 Mayıs 2021 08:23

Buyrun paylaşın hocam yazıyı. Biz de öğrenelim. Hangi yazıda "Müdür canlı derse katılabilir" diyormuş bilelim. Yalnız muallak, ucu açık ifadeleri getirmeyin.:)

Hangi seviye olduğumun önemi yok. "Kafasına göre" ifadeniz için dedim ben. Bir dersin nasıl yapılması gerektiği konusunda en çok fikri alınması en çok sözü geçmesi geçen kişi için "kafasına göre" ifadesini kullanamazsınız.

İdareler derslerin çakışmaması için program oluşturabilir ancak oluşturdukları program için 10.00'da başlayalım çocuklar uyanamıyor derse abuk sabuk bir idaredir. iş bilmez eğitimden uzak vasıfsızdır.

Yazıyı bekliyorum.

@yeninesilegitmen

Kafasına göre ders saatini değiştiremez. Öğretmen kurul toplantısı yapıp ortak karar almak zorunda bunun için. Bu kararı da üst makamlara onaylatmak zorunda. Normal şartlarda ben okulu 10'da açıyorum diyebilir mi? Ne güzel kafanıza göre işleyiş uyduruyorsunuz.

lpdeniz, 3 yıl önce
Yahu hocam bakanlığın yazısı var ne anlatıyorsun sen müdür kontrol etmekn zorunda diye Ayrıca öyle bişey de yok İdare program yapmadan öğretmen nasıl dersi yapacak bütun dersler birbiri ile çakisir biraz birşeyleri öğrenin Allah aşkına
07 Mayıs 2021 10:56

"Kafasına göre ders saatini değiştiremez. Öğretmen kurul toplantısı yapıp ortak karar almak zorunda bunun için." Peki bu dediğiniz için yönetmelik maddesi var mı?

hugo.almeida, 3 yıl önce

Buyrun paylaşın hocam yazıyı. Biz de öğrenelim. Hangi yazıda "Müdür canlı derse katılabilir" diyormuş bilelim. Yalnız muallak, ucu açık ifadeleri getirmeyin.:)

Hangi seviye olduğumun önemi yok. "Kafasına göre" ifadeniz için dedim ben. Bir dersin nasıl yapılması gerektiği konusunda en çok fikri alınması en çok sözü geçmesi geçen kişi için "kafasına göre" ifadesini kullanamazsınız.

İdareler derslerin çakışmaması için program oluşturabilir ancak oluşturdukları program için 10.00'da başlayalım çocuklar uyanamıyor derse abuk sabuk bir idaredir. iş bilmez eğitimden uzak vasıfsızdır.

Yazıyı bekliyorum.

@yeninesilegitmen

Kafasına göre ders saatini değiştiremez. Öğretmen kurul toplantısı yapıp ortak karar almak zorunda bunun için. Bu kararı da üst makamlara onaylatmak zorunda. Normal şartlarda ben okulu 10'da açıyorum diyebilir mi? Ne güzel kafanıza göre işleyiş uyduruyorsunuz.

skramz
Daire Başkanı
07 Mayıs 2021 13:43

normalde o saatler tüm gün konulmuş ki öğretmen kendine göre ayarlasın. ama bizde program var ona göre koyuyoruz her gün düzenli şekilde. yani aslında karışamaz ama düzenlemek için yapıyosa bizimki gibi normal çünkü diğer türlü öğretmenler hangi gün kaç ders konulduğunu bilmiyo sınıflara. mesela bi gün 3 ders bi gün 8 ders olması gibi dengesizlikler olabiliyo bence düzenli daha iyi her sabah erken kalkıyoruz ama en azından akşama kadar ders yapmıyoruz bu şekilde de

hugo.almeida
Kapalı
07 Mayıs 2021 13:46

Elbette var.

Ortaöğretim kurumları yönetmeliği:

Ders süresi ve günlük çalışma saatleri

MADDE 9- (1) (Değişik:RG-13/9/2014-29118) Ortaöğretim kurumlarında bir ders saati süresi 40 dakikadır. Dersler arasındaki dinlenme süreleri okul yönetimlerince belirlenir. Derslerin başlama, bitiş ve öğle arası dinlenme süreleri il çalışma takvimine uygun olarak okul müdürünün başkanlığında (Değişik ibare:RG-5/9/2019-30879)okul zümre başkanlarından oluşan komisyon tarafından ortaöğretim kurumunun özellikleri, uygulanan programlar ile çevre ve ulaşım şartları dikkate alınarak belirlenir. Dersler arasındaki dinlenme süresi 10 dakikadan, öğle arası dinlenme süresi ise 45 dakikadan az olamaz. Ancak ikili öğretim yapan okullarda bu süreler daha kısa belirlenebilir.

-----------------------------

İlköğretim:

(2) İlköğretim kurumlarında;

a) Ders yılı, (Ek ibare:RG-10/7/2019-30827)ara tatil, yarıyıl ve yaz tatilinin başlama ve bitiş tarihleri, Bakanlıkça her yıl düzenlenen çalışma takviminde belirtilir. Bu tarihler göz önünde bulundurularak hazırlanan il çalışma takvimi, il millî eğitim müdürlüklerinin önerisi ve valilik onayı ile yürürlüğe girer.

(2) Haftalık ders programı, öğretim yılı başında ve gerekli hâllerde ders yılı içinde okul yönetimince hazırlanır. Bu programda yönetici ve öğretmenlerin okutacakları derslerin gün ve saatlere göre öğretmenlerin mazeretleri de dikkate alınarak dengeli olarak dağılımı yapılır ve ilgililere imza karşılığı duyurulur.

a) (Değişik:RG-10/7/2019-30827) Bir ders saati süresi 40 dakikadır. Okul yönetimince teneffüsler için normal eğitim yapılan okullarda en az 15 dakika, ikili eğitim yapılan okullarda ise en az 10 dakika süre ayrılır.

b) Normal öğretim yapılan okullarda yemek ve dinlenme için en az 40, en çok 90 dakika süre verilir. Bu süre okul yönetimince okul çevresinin şartlarına göre düzenlenir, il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne bilgi verilir. İkili öğretim yapılan ilköğretim kurumlarında sabahçı ve öğlenci grup öğrencilerinin çıkış ve girişleri arasında en fazla 30 dakikalık süre ayrılır.

----------

Düzensizlik kafasına göre iş yapma, işi usulüne göre değil de kolayına göre yapma o kadar yaygınlaştı ki her yapılanı "normal" görmeye başladınız.

Ama haklısınız. Bir müdür istediği saatte okula gelebilir kimseye bir şey demeden, istediği gibi ders programı yapabilir, bir öğretmenin boş gününe nöbet bile yazabilir. Bu işler yapılan muamelenin taraflarının neyi ne kadar bildiği ile alakalı sanırım.

Özetle: Kafanıza göre derse giriş çıkış saati belirleyemezsiniz.

Pandemi dönemini de kafanızda nasıl kuruyorsunuz bilmiyorum tam çözemedim ama her isteğin mazereti olarak görmekten vazgeçin.

"Kafasına göre ders saatini değiştiremez. Öğretmen kurul toplantısı yapıp ortak karar almak zorunda bunun için." Peki bu dediğiniz için yönetmelik maddesi var mı?

esxici
Kapalı
07 Mayıs 2021 14:11

Bence uzun uzun paragrafların ve daha zor sınavların sebebi senin söylediğin şeyin tam tersi. 15-20 yıl önceki sınavları hangi öğrenciye yapsan neredeyse full çeker sınava girenler. Zaten genel kanı da her geçen yıl sınavların daha da zorlaştığı yönünde. Yani özetle daha fazla konuşup da batırma kedini.
A_K_R_E_P, 3 yıl önce

Müfredata çok kızgınım yıllarca okuduğunu anlamayanları, anlamadığını yorumlayanları öğretmen diye önümüze koydu. İşte bu yüzden şimdiki sınavlarda uzun uzun paragraflı sorularla çocukları test ediyorlar ki okuduğunu anlamayanlar öğretmen olmasın...

A_K_R_E_P
Kapalı
08 Mayıs 2021 05:04

Ben son 20 yıldır eğitim sistemi ve eğitimcilerden ağzı yanmış, 3 evladını bozuk sisteme kurban vermiş bir baba olarak eleştiriyorum eğitim sistemini de eğitimciyi de. Seni tanımam etmem benim derdim üzüm yemek.

Son 1 yıldır çocukların online ders için bilgisayar nöbeti tuttuğunu ama öğretmenlerinin keyfine göre derse geldiği veya gelmediği bir düzeni ve eğitimciyi eleştiriyorum ben. Siz kurallara göre davranıyorsanız sizi tenzih ederim..

1.5 yıldır bir öğretmen olarak bana ne görev verilmişse yaptım. Uzaktan dersimi işledim, yüzyüze eğitime geçildiğinde canla başla koştum kısa sürede ne kadar çok uygulama yaparız diye uğraştım. Bu süreçte ben karar alıcı olmadığım için görev olarak ne tebliğ edilmişse yaptım. Bir suçlu arayacaksanız öğretmen/öğrencilerin aşılamasını yapmayıp okulları açmayan üst makamlara sorun. Bu sebeple sizin gibiler in ne düşündüğü umurumda değil. Kişi başkasını kendi gibi bilirmiş. Ayrıca nasıl bir hazımsızlık ki kendi ile alakası olmayan bir foruma girip boş yapmanıza sebep oluyor? Sorsan biz yatıyoruz ama görüldüğü gibi biz öğretmenler eğitimle ilgili bir sorunu forumda tartışıyoruz. Arada sizin gibi gereksizler niye konuya zıplıyor onu anlamadım. .Görünen o ki sizin vaktiniz bizden daha çok!

mersintarsus
Şube Müdürü
08 Mayıs 2021 12:50

Okul müdürü kim ki? Tek yetkili sizsiniz, kralsiniz, aslansiniz, kafanıza göre takılın

hugo.almeida
Kapalı
08 Mayıs 2021 13:18

Birinci çocuğunuzun öğretmenleri çok kötüydü, ikinci çocuğun öğretmenleri de çok kötüydü, hatta ve hatta üçüncü çocuğunuzun öğretmenleri de çok çok kötüydü.

Bu sistemde hiç kimse hiç bir şey başaramıyor.

A_K_R_E_P, 3 yıl önce

Ben son 20 yıldır eğitim sistemi ve eğitimcilerden ağzı yanmış, 3 evladını bozuk sisteme kurban vermiş bir baba olarak eleştiriyorum eğitim sistemini de eğitimciyi de. Seni tanımam etmem benim derdim üzüm yemek.

Son 1 yıldır çocukların online ders için bilgisayar nöbeti tuttuğunu ama öğretmenlerinin keyfine göre derse geldiği veya gelmediği bir düzeni ve eğitimciyi eleştiriyorum ben. Siz kurallara göre davranıyorsanız sizi tenzih ederim..

aydın3131
Aday Memur
08 Mayıs 2021 13:56

İyi demiş, niye zırlıyorsun ki

karabaş
Yasaklı
08 Mayıs 2021 18:53

A.s
aydın3131, 3 yıl önce
İyi demiş, niye zırlıyorsun ki

bayram-48-48
Memur
08 Mayıs 2021 23:25

Konu hala güncelliğini koruduğu için bir kaç kelam daha etme zarureti hasıl oldu: 1- Okulda asıl olan öğrencinin öğrenmesidir. Müdür de öğretmen de bina da müfredat da bir araçtır. 2- Öğrencinin öğrenmesinden yani yüksek menfaatinden öncelikle okul müdürü sorumludur. 3- Bu minvalde okul müdürü aksaklık gördüğü hususları öğretmenle görüşüp fikirlerini paylaşabilir. 4- Ders denetimi yapmak da müdürün asli görevlerindendir. Pandemi koşullarında da olsa müdür öğretmenin dersine girmelidir. 5- Ders denetiminin amacı öğretmenin açığını yakalamak değil ona vizyon kazandırmaktır.

karabaş
Yasaklı
09 Mayıs 2021 00:46

Meb bilmiyormu aksaklik oldugunu o zaman desin ki canli dersler saat 10.00 da baslayacak aksam 17.00 da bitecek.Bizim mudurler bakanliktan daha fazla yetkili ve bilgili mi

D.luffy
Genel Müdür
09 Mayıs 2021 01:32

Nasıl garip bir durum, öğrenci öğretmene uyması gerekirken öğretmen öğrenciye uyuyor.

Çocuğunu okutmak isteyen veli Meb'in atadığı her saate uymak zorunda bence.

hugo.almeida
Kapalı
09 Mayıs 2021 03:16

Müdürün öğretmenin dersine hangi koşullar altında gireceği bellidir. Kafanıza göre ders denetimi yapamazsınız bu bir. Ders denetimi yapmak için önceden haber verip birlikte program yapmalısınız bu iki. Sizin ders denetimi dediğiniz şey ile öğretmen canlı ders yapıyor mu diye girmeye çalışmak ders denetimi değildir bu da üç.

Odasında oturan adamın günlük derse giren öğretmene katacağı vizyon güzel espiri hakkınızı yememek lazım. Öğrenci görünce kaçan, kendi dersine girmekten imtina eden kişiler vizyon katacakmış :))

Niye sürekli kanunlardaki muallak ifadeleri alıp yapmak istediğiniz şeyler için öne sürüyorsunuz. Dün de yazı istedim başka bir üyeden. Yok.

Bakanlığın yazısı varmış. Canlı dersleri idare kontrol edecekmiş.

O zaman dersinize girebilirim. Hadi ya?

O zaman benim eve de gelip kontrol edebilirsiniz.

O zaman benim yanımda oturup kontrol de edebilirsiniz.

O zaman bilgisayarıma el koyup log kayıtlarını da inceleyebilirsiniz.

O zaman benim evimde benim dersimi kaydetmemi isteyip her gün göndermemi de isteyebilirsiniz.

Bunun sonu var mı? Yok. Lütfen rica ediyorum.

bayram-48-48, 3 yıl önce
Konu hala güncelliğini koruduğu için bir kaç kelam daha etme zarureti hasıl oldu: 1- Okulda asıl olan öğrencinin öğrenmesidir. Müdür de öğretmen de bina da müfredat da bir araçtır. 2- Öğrencinin öğrenmesinden yani yüksek menfaatinden öncelikle okul müdürü sorumludur. 3- Bu minvalde okul müdürü aksaklık gördüğü hususları öğretmenle görüşüp fikirlerini paylaşabilir. 4- Ders denetimi yapmak da müdürün asli görevlerindendir. Pandemi koşullarında da olsa müdür öğretmenin dersine girmelidir. 5- Ders denetiminin amacı öğretmenin açığını yakalamak değil ona vizyon kazandırmaktır.

u h u r u
Aday Memur
09 Mayıs 2021 04:25

Karışmalı.Öğretmenin keyfine bırakmamalı. Ortaokul Matematik dersi aynı gün içinde 1. ders 13:10 da arada başka dersler yapıldıktan sonra ikinci ders 17:10 da olur mu?Hem de haftanın iki günü? Öğretmenimizin canı öyle isterse olur ? Verimlilik, fayda önemli mi? Tabii ki , ama öğretmenimizin keyfi daha önemli.

Toplam 82 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi