Editörler : E.Kayı Han

HAGi 10
Daire Başkanı
06 Haziran 2021 23:11

.

Kainatın Özü
Aday Memur
09 Haziran 2021 23:53

Selamün aleyküm abim/kardeşim. Hayırlı geceler dilerim. Sorduğun soru güzel bir soru sanırım (maalesef) Hadis-i Şerif'leri kabul eden biri değilsin ve sorun Ehl-i Sünnet'e mi?

"Evet, sorum Ehl-i Sünnet'e" diyorsan cevap;

- Ehl-i Sünnet'e göre Allah zamandan ve mekandan münezzehtir bunun delilleri;

1-) Ayet-i Kerime'ler örnek olarak İhlas suresinde (mealen) "Hiç bir şey O'na denk değildir" şimdi buradan Allah'ın eşi/benzeri olmadığını anlıyoruz.

Zaman ve mekan kainat cinsindendir yani mahluktur, yaratılmıştır. Tüm mahlukat Melekler, Cinler, İnsanlar, Hayvanlar vs. zamana ve mekana bağlıdır. Ama işi yapan işten önce olacaktır kaidesince Allah zamanı ve mekanı yarattığı için zamandan ve mekandan "önce"dir. Yani zaman ve mekan Allah için düşünülemez. Bu birinci delilimiz (bu arada ben aklımda olanları yazıyorum elbette bir sürü delil var.)

2-) Hadis-i Şerif'te Peygamber Efendimiz (sav) ?Allah?ım! Muhakkak ki sen, manzar-ı âlâda / en yüce, en yüksek bir manzarada (her şeyi birden görecek bir bakışa, bir görüş kapsamına sahip) olduğun için (her şeyi hakkıyla) görürsün, fakat ben göremem. Şüphesiz dönüş yalnız sanadır... Ve yine şüphesiz dünya da ahiret de senindir. Allah?ım! Zillete düşmekten, rezil-rüsvay olmaktan sana sığınırız.? (İbn Ebi Şeybe, el-Musannef, Riyad, 1409, 2/95)

Manzara-ı Ala yani Allah'ın zamandan ve mekandan olması.

3-) Şimdi büyük Kur'an-ı Kerim olan kainat kitabında ki Ayet-i Kerime'ler bakalım. Allah ezeli ve ebedidir. Ezeli ve ebedi olan bir şey zamana sığmaz, zamana sığmayan mekana sığmaz yani zamandan ve mekandan münezzehtir.

4-) Bir iş varsa o işi yapan olmalı ve o işi yapanın işi yapmayı gücü, kudreti yetmeli ve işten evvel olmalıdır.

Örnek: Marangoz sehpadan öncedir ve sehpa cinsinden değildir farklı bir boyuttadır. İşte Allah zamanı ve mekanı yaratandır yani zamandan ve mekandan "önce"dir. Zamanın ve mekanın olmadığı yere ise biz bir "yerdir" demiyoruz. Zaman ve mekan yok... Yani Allah Azze ve Celle zamandan ve mekandan münezzehtir.

5-) Kainattan önce zaman ve mekan yoktu... Zamanın olmadığı yerde başlangıç olur mu?(Hayır) Başlangıcın olmadığı yerde son olur mu?(Hayır) Biz matematikte başı ve sonu olmayana ne diyoruz? Sonsuz... Yani Sonsuz olan Allah bir zamana, mekana veya cisme isnad edilmez, edilemez bu dinden çıkartan bir sözdür...

Daha bir sürü delil var... Özetle: Allah Azze ve Celle zamandan ve mekandan münezzehtir.

Soru2: Peki Ayette geçen "şah damardan daha yakın (mealen)" ne anlama gelmektedir?

Cevap: Allah Azze ve Celle'nin isim ve sıfatları vardır bunu kainatta her yerde görmekteyiz. Rızık veren(Rezzak), şifa veren(Şafi), rahmet eden(Rahman) ve bir sürü sayabiliriz... Allah'ın rahmeti, ilmi tüm kainatı kuşatmış vaziyettedir nasıl?

Kafirede rızık veriyor, yağmur veriyor ve hakeza...

Güneş bize ne kadar uzak? Milyonlarca km peki güneş ısı ve ışı ile bize ne kadar yakın? Gözümün içine giriyor benden daha yakın. Şimdi Allah'ın katrilyon, trilyon, milyon perdeler ile tecelli ettiği (En-Nur) güneş bize bizden daha yakın ise Allah bize tüm isim ve sıfatları ile bize bizden daha yakın gözümden, atomlarımdan daha yakın.

Yani Allah isim ve sıfatları ile bize bizden daha yakın sonsuz yakın ve aynı zamanda sonsuz uzaklıkta...

Evet inşaAllah anlatabilmişimdir. Hayırlı geceler.

HAGi 10, 3 yıl önce

Allaha mekan biçenler şirke girenlerdir

Kainatın Özü
Aday Memur
09 Haziran 2021 23:54

Not: Risale-i Nur eserinden esinlendim.

HAGi 10
Daire Başkanı
10 Haziran 2021 21:34

bana kürt saiden hikaye okuma ben onları çok dinledim

Kainatın Özü, 3 yıl önce

Selamün aleyküm abim/kardeşim. Hayırlı geceler dilerim. Sorduğun soru güzel bir soru sanırım (maalesef) Hadis-i Şerif'leri kabul eden biri değilsin ve sorun Ehl-i Sünnet'e mi?

"Evet, sorum Ehl-i Sünnet'e" diyorsan cevap;

- Ehl-i Sünnet'e göre Allah zamandan ve mekandan münezzehtir bunun delilleri;

1-) Ayet-i Kerime'ler örnek olarak İhlas suresinde (mealen) "Hiç bir şey O'na denk değildir" şimdi buradan Allah'ın eşi/benzeri olmadığını anlıyoruz.

Zaman ve mekan kainat cinsindendir yani mahluktur, yaratılmıştır. Tüm mahlukat Melekler, Cinler, İnsanlar, Hayvanlar vs. zamana ve mekana bağlıdır. Ama işi yapan işten önce olacaktır kaidesince Allah zamanı ve mekanı yarattığı için zamandan ve mekandan "önce"dir. Yani zaman ve mekan Allah için düşünülemez. Bu birinci delilimiz (bu arada ben aklımda olanları yazıyorum elbette bir sürü delil var.)

2-) Hadis-i Şerif'te Peygamber Efendimiz (sav) ?Allah?ım! Muhakkak ki sen, manzar-ı âlâda / en yüce, en yüksek bir manzarada (her şeyi birden görecek bir bakışa, bir görüş kapsamına sahip) olduğun için (her şeyi hakkıyla) görürsün, fakat ben göremem. Şüphesiz dönüş yalnız sanadır... Ve yine şüphesiz dünya da ahiret de senindir. Allah?ım! Zillete düşmekten, rezil-rüsvay olmaktan sana sığınırız.? (İbn Ebi Şeybe, el-Musannef, Riyad, 1409, 2/95)

Manzara-ı Ala yani Allah'ın zamandan ve mekandan olması.

3-) Şimdi büyük Kur'an-ı Kerim olan kainat kitabında ki Ayet-i Kerime'ler bakalım. Allah ezeli ve ebedidir. Ezeli ve ebedi olan bir şey zamana sığmaz, zamana sığmayan mekana sığmaz yani zamandan ve mekandan münezzehtir.

4-) Bir iş varsa o işi yapan olmalı ve o işi yapanın işi yapmayı gücü, kudreti yetmeli ve işten evvel olmalıdır.

Örnek: Marangoz sehpadan öncedir ve sehpa cinsinden değildir farklı bir boyuttadır. İşte Allah zamanı ve mekanı yaratandır yani zamandan ve mekandan "önce"dir. Zamanın ve mekanın olmadığı yere ise biz bir "yerdir" demiyoruz. Zaman ve mekan yok... Yani Allah Azze ve Celle zamandan ve mekandan münezzehtir.

5-) Kainattan önce zaman ve mekan yoktu... Zamanın olmadığı yerde başlangıç olur mu?(Hayır) Başlangıcın olmadığı yerde son olur mu?(Hayır) Biz matematikte başı ve sonu olmayana ne diyoruz? Sonsuz... Yani Sonsuz olan Allah bir zamana, mekana veya cisme isnad edilmez, edilemez bu dinden çıkartan bir sözdür...

Daha bir sürü delil var... Özetle: Allah Azze ve Celle zamandan ve mekandan münezzehtir.

Soru2: Peki Ayette geçen "şah damardan daha yakın (mealen)" ne anlama gelmektedir?

Cevap: Allah Azze ve Celle'nin isim ve sıfatları vardır bunu kainatta her yerde görmekteyiz. Rızık veren(Rezzak), şifa veren(Şafi), rahmet eden(Rahman) ve bir sürü sayabiliriz... Allah'ın rahmeti, ilmi tüm kainatı kuşatmış vaziyettedir nasıl?

Kafirede rızık veriyor, yağmur veriyor ve hakeza...

Güneş bize ne kadar uzak? Milyonlarca km peki güneş ısı ve ışı ile bize ne kadar yakın? Gözümün içine giriyor benden daha yakın. Şimdi Allah'ın katrilyon, trilyon, milyon perdeler ile tecelli ettiği (En-Nur) güneş bize bizden daha yakın ise Allah bize tüm isim ve sıfatları ile bize bizden daha yakın gözümden, atomlarımdan daha yakın.

Yani Allah isim ve sıfatları ile bize bizden daha yakın sonsuz yakın ve aynı zamanda sonsuz uzaklıkta...

Evet inşaAllah anlatabilmişimdir. Hayırlı geceler.

Kainatın Özü
Aday Memur
10 Haziran 2021 22:07

İsterse ingiliz olsun ister yeni zelanda bu dinde ırkçılık haramdır. Yazdıklarımda bir hata, yanlış mevcut değil Ayet, hadis, akıl, mantık odaklıdır. Akıl ve mantık ancak Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i Şerif ile olur. Yazdıklarıma karşı bir şey yazacaksanız buyurun lütfen.

HAGi 10, 3 yıl önce

bana kürt saiden hikaye okuma ben onları çok dinledim

HAGi 10
Daire Başkanı
10 Haziran 2021 22:13

ben kuran hakkında yazdım hadisi şerife de inanmıyorum o kadar

Kainatın Özü, 3 yıl önce

İsterse ingiliz olsun ister yeni zelanda bu dinde ırkçılık haramdır. Yazdıklarımda bir hata, yanlış mevcut değil Ayet, hadis, akıl, mantık odaklıdır. Akıl ve mantık ancak Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i Şerif ile olur. Yazdıklarıma karşı bir şey yazacaksanız buyurun lütfen.

Kainatın Özü
Aday Memur
10 Haziran 2021 23:32

Benim amacım karşı sipere geçip dostu düşman ilan edinmek değil o yüzden senle bu konu hakkında konuşabiliriz.

Kur'an-ı Kerim'de birden fazla Hadis-i Şeriflere ittiba emredilmiştir.

HAGi 10, 3 yıl önce

ben kuran hakkında yazdım hadisi şerife de inanmıyorum o kadar

HAGi 10
Daire Başkanı
11 Haziran 2021 00:13

nerede mesala ? 300 yıl sonra köhnemiş hadislere mi? peygamber efendimiz yaşarken hadis toplamayı yasaklamış o öldükten sonra sahabe bile kalmamış 300 yıl sonra kitap haline getirilmiş çoğu kuranla ve birbiri ile çelişiyor

Kainatın Özü, 3 yıl önce

Benim amacım karşı sipere geçip dostu düşman ilan edinmek değil o yüzden senle bu konu hakkında konuşabiliriz.

Kur'an-ı Kerim'de birden fazla Hadis-i Şeriflere ittiba emredilmiştir.

Kainatın Özü
Aday Memur
11 Haziran 2021 05:58

nerede mesala ? 300 yıl sonra köhnemiş hadislere mi?

1-)Buharinin kitap çıkarma yılına göre hadisler belirlenmiyor.

2-)Peygamber efendimiz evet yasaklıyor sonra ise bu sözleri (mealen) yazın diyor. Ve bunun kaynağı senin bunu argüman olarak sunduğun kaynak ile aynı, Hadis-i Şerifler.

3-)Peygamber efendimizin yasaklama sebebi var hikmetler dolu biri Kur'an-ı Kerim'de yazılıyordu ve insanlar karıştırmasın diye ama artık insanlar anladı Peygamber efendimiz (mealen) bu sözleri yazın bu sözler hak sözler. Dedi.

4-) Hatta zamanında Hz.Ömer'de (ra) yasakladı çünkü dışarıdan İslamiyet'i öğrenmek için gelenler vardı akın akın bir kişiden başladı 7 cihana gitti Kur'an-ı Kerim nuru. İnsanların elinde öyle bizde ki gibi güzel kaliteli kapaklı kitaplar yok ve yeni başlanmış zaten kitap haline gelmeye. Kağıt, taş vs. Kur'an-ı Kerim Ayetleri ile Rasulullah'ın (sav) Hadis-i Şerif'leri karışabilirdi o yüzden bir müddet yasaklandı.

5-) Kitap haline gelmesi evet 250-300 yıl sanırım lakin yazılması zaten Peygamber efendimiz yaşarkendi hatta İslami kaynaklarda geçen bir yer atıyorum;

ABDULLAH b. AMR b. ÂS

عبد الله بن عمرو بن العاص

Ebû Muhammed Abdullāh b. Amr b. el-Âs el-Kureşî (ö. 65/684-85)

Hz. Peygamber?den duyduğu hadisleri onun huzurunda yazmasına izin verilen sahâbî.

https://islamansiklopedisi.org.tr/abdullah-b-amr-b-as

Ek olarak daha net olması için video atacağım size kalmış;

https://www.youtube.com/watch?v=NRcSDDLW3Iw&t=38s

Hem Kur'an-ı Kerim gelecek Allah Rasulü okuyacak sonra geri mi çekilecek? En çok konuşmayı hak eden kişi zaten öyle konuşmadı çok konuşmamak sünnettir zaten.

peygamber efendimiz yaşarken hadis toplamayı yasaklamış o öldükten sonra Açıkladık hocam.

https://www.youtube.com/watch?v=NSulqz-Yz3c

Hadis-i Şerif'lerin bizlere ulaşması hakkında kısa.

sahabe bile kalmamış 300 yıl sonra kitap haline getirilmiş çoğu kuranla.

Veda Hutbesinde bildiğimiz kaynaklarımızda olan takriben 114 bin Sahabe vardı. Nasıl olurda Allah Rasulü (sav) şehit olunca sahabe kalmamış denilir? Buna dair bir tane İslami kaynak yoktur. Çinde, Türkiye'de dünyanın bir çok yerine sahabe gitti neden? Tebliğ etmeye gitti 10-20 bin'i mezarı Mekke-Medine'de diye biliyorum kalanları nerede? Tebliğ ettiler gittiler durmadılar sürekli hizmet! Açın bakın sahabe mezarlarına sadece bildiklerimiz ile anlaşılır.

ve birbiri ile çelişiyor. Sahih Hadis-i Şerif'ler ile bir çelişme söz konusu olamaz. Ya eksiktir okuduğunuz, ya anlamamışsınızdır. Kur'an-ı Kerim dümdüz açıp Türkçe okunması ne kadar yanlış ise Hadis-i Şerif'lerde öyledir.

Ben ek olarak kısa videolar bırakacağım siz bakın Kur'an-ı Kerim'de defeat ile emrediliyor, hata Allah'ı (Azze ve Celle) sevmenin yolu bakın nereden geçiyor?

https://www.youtube.com/watch?v=yvRN81ziFVY&t=6s Kur'an-ı Kerim'in emretmesi.

https://www.youtube.com/watch?v=Mi4PtvNSKlU Kur'an-ı Kerim dışı vahyin delili, Kur'an-ı Kerim'den.

https://www.youtube.com/watch?v=QMHBqa9xdsg Hadis-i Şerif'lerin yasaklanması hakkında.

Alllah'a (Azze ve Celle) emanet olun...

HAGi 10, 3 yıl önce

nerede mesala ? 300 yıl sonra köhnemiş hadislere mi? peygamber efendimiz yaşarken hadis toplamayı yasaklamış o öldükten sonra sahabe bile kalmamış 300 yıl sonra kitap haline getirilmiş çoğu kuranla ve birbiri ile çelişiyor

Kainatın Özü
Aday Memur
11 Haziran 2021 06:01

Yav sahabe hem kalmasa 29 yıllık 4 büyük halife dönemi nedir? Sahabe ölse bu dünya İslamiyet'i nasıl ve nereden öğrenecek? Kur'an-ı Kerim'den derseniz neden Peygamber geldi? Tebliğ ve beyan etmek için. Sadece görevi tebliğ değil hiç bir Peygamberin aynı zamanda beyan etmeside görevidir. Peygamber efendimizin ashabı Kur'an-ı Kerim ve Sünnet-i Seniyye'yi biliyordu ve bizlere aktardılar. Nasıl biz yaşayacağız yoksa?

HAGi 10
Daire Başkanı
11 Haziran 2021 10:21

HAGi 10
Daire Başkanı
11 Haziran 2021 10:23

o kadar uzun yazmayacağım bu videoyu seyret cevabımı al tam benim düşüncelerim

torun12
Aday Memur
11 Haziran 2021 18:55

Hadisler 200 yıl sonra yazılmıştır sözü iftiradır yalandır.

az bir araştırmayla bulunabilir ..

kaynak ve ayrıntı için bakınız:

https://sorularlaislamiyet.com/peygamber-efendimizle-ilgili-kaynaklar-neden-onun-olumunden-cok-sonra-yazilmistir

HAGi 10
Daire Başkanı
11 Haziran 2021 19:45

tabi tabi utanmasanız peygamberimiz toplattı diyeceksiniz ...yahu 20 kişi kulaktan kulağa oynasak başta kaz dersek ortada gaz sonda laz olur.Arkadaşım hadislerin çoğu kuranla bir kısmı kendisi ile çelişiyor

torun12, 3 yıl önce

Hadisler 200 yıl sonra yazılmıştır sözü iftiradır yalandır.

az bir araştırmayla bulunabilir ..

kaynak ve ayrıntı için bakınız:

https://sorularlaislamiyet.com/peygamber-efendimizle-ilgili-kaynaklar-neden-onun-olumunden-cok-sonra-yazilmistir

Kainatın Özü
Aday Memur
12 Haziran 2021 04:00

Hocam 100binden fazla sahabeye 20 kişi dediyseniz gerçekten bir eksiklik var tenzih etmiyorum ama attığım videoları izlemediniz mi? Caner Taslaman'ı tanıyorum ben İslam alimi falan değil bir "felsefeci" bakın "felsefeci" rica ediyorum izleyin.

HAGi 10, 3 yıl önce

tabi tabi utanmasanız peygamberimiz toplattı diyeceksiniz ...yahu 20 kişi kulaktan kulağa oynasak başta kaz dersek ortada gaz sonda laz olur.Arkadaşım hadislerin çoğu kuranla bir kısmı kendisi ile çelişiyor

HAGi 10
Daire Başkanı
12 Haziran 2021 04:32

Hadisler toplandığında 1 tek sahabe bile yoktu

HAGi 10
Daire Başkanı
12 Haziran 2021 04:34

Madem hadis toplanacaktı niçin peygamberimiz yasakladı

torun12
Aday Memur
12 Haziran 2021 11:09

Peygamber Efendimiz (SAV) çeşitli sebeplere binaen bazen hadislerin yasaklanmasını emretmiştir. bazen de yazılmasını emretmiştir.

bu iki durumunda gerekçeleri vardır. Bu konu kadar basit..

sen burada yalan yanlış şeyler paylaşarak düşüncemize mi değiştirebileceğini mi sanıyorsun ..anlamadım ..

Ayrıntı için buyurun bakınız:

https://www.youtube.com/watch?v=08AkuuNjvQg

https://www.youtube.com/watch?v=wUnLw_6M4qE

Dostum belki merak edersin diye şunu da söyleyeyim: kafamız karışmıyor senin yazdıklarına .

aksine bilmeyenlerin öğrenmesine vesile oluyorsun :)

HAGi 10, 3 yıl önce

Madem hadis toplanacaktı niçin peygamberimiz yasakladı

torun12
Aday Memur
12 Haziran 2021 11:14

ooo hagi kardeşim sen halan '' Hadislerle Kuran '' çelişiyor da mı kaldın.

bunlar hepsi konuşuldu internette binler onbinler video var.

artık inkarcılar bu tür şeylerle gelmiyor sen biraz geri kalmışsın sanırım.

hocalar işin ehli uzmanlar bunların cevaplarını / izahlarını verdiler ki zaten çelişki var diyenler piyasada yoklar koyboldular.

Biraz gündemi takip etmeni tavsiye ediyorum.

HAGi 10, 3 yıl önce

HAGi 10
Daire Başkanı
12 Haziran 2021 11:38

1-BİRBİRİ İLE ÇELİŞEN HADİSLER

http://www.kurandakidin.com/2011/10/7-hadis-hadis-celiskileri/

2-MANTIK İLE ÇELİŞEN HADİSLER

Peygamberimizin zehirlemesi, miraca çıkması ve miraçta Allah ile namaz konusunda pazarlık yapması

3-KURANLA ÇELİŞEN HADİSLER

http://www.kurandakidin.com/2017/03/hadis-kuran-celiskileri/

Toplam 40 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi