Editörler : supporters.
07 Mayıs 2021 19:52

Mecburi Hizmet Davası Devam Ederken Dr. Öğr. Üyesi Kadrosuna Başvurmak

Arş. Gör. olarak çalışırken 2 yıl önce istifa ettim. 35. madde ile görevlendirmem bulunduğu için şu anda devam eden bir mecburi hizmet davam bulunmakta. Bu süreçte başka bir üniversitede Dr. Öğr. Üyesi kadrosuna atanmam da bir sakınca var mı?

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
07 Mayıs 2021 22:02

Mecburi hizmet davanızın ne için olduğu hakkında açıklamanız yok ancak 35. Maddenin kapsamında mecburi hizmet tamamlanmadan başka bir yüksek öğretim kurumuna atama yapılamayacağı yaptırımı var. Eğer davanız mecburi hizmetin kaldırılması için ise kazanmanız halinde atamanız yapılabilir.

zizu50
Aday Memur
07 Mayıs 2021 23:54

Mecburi hizmetten dolayı imzaladığım senetin ödenmesine dair başlatılan icra işlemine açılmış karşı dava. Bitmeden atama gerçekleşmiyor mu? Bunun kontrollerini kim sağlıyor. Nereden öğrenebilirim?

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
08 Mayıs 2021 02:31

Ek fıkra: 17/8/1983 - 2880/18 md.) Yurt içi veya yurt dışında yetiştirilen öğretim elemanları, genel hükümlere göre bağlı oldukları yükseköğretim kurumlarında mecburi hizmetlerini yerine getirmek zorundadırlar. (Ek cümle: 19/11/2014-6569/26 md.) Bu mecburi hizmet, eş durumu ve sağlık mazeretleri hariç olmak üzere başka yükseköğretim kurumlarında ve kamu

kurum ve kuruluşlarında yerine getirilemez. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlere, yükseköğretim kurumlarında görev verilmez. Özel kanunlarla getirilen mecburi hizmet çalışmaları bu hüküm dışındadır.

Kanun maddesi bu. Sanırım mecburi hizmet yükümlülüğünüzün bulunduğunun YÖKte kaydı vardır. Sizin açmış olduğunuz icra takibinin kaldırılması davası mecburi hizmet yükümlülüğünüzün kaldırılması ile ilgili değil. İcra takibini durdursanız bile mecburi hizmet yükümlülüğünüz devam eder. Bu arada senetlerle ilgili dün sabah memurlar.nette haber vardı. İşinize yarayabilir.

https://www.memurlar.net/haber/967775/mecburi-hizmetli-arastirma-gorevlileri-hakkinda-yargitay-dan-emsal-karar.html

zizu50
Aday Memur
08 Mayıs 2021 11:54

Teşekkürler. Haberi görmüştüm. Dava açısından da çok iyi oldu. Aslında dava da bir kaç ay içerisinde sonuçlanır. Dava sonuçlandıktan sonra atanmamda bir engel kalır mı? Kazanırsam ödemem olmayacak ya da kaybedersem ödemeyi yaptıgım takdirde.

Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi