Editörler : cihan27E.Kayı Han
07 Mayıs 2021 23:01

Bozok Üniversitesi özelinde maaş promosyon değerlendirmesi

Bugün Memurlar.net'te çıkan bir habere göre Bozok Üniversitesi Halk bankasıyla 5 yıllığına 9.060,00 (dokuz bin altmış) liraya promosyon sözleşmesi imzalamış. Bozok Üniversitesi personeline hayırlı olmasını diliyorum.

Promosyon anlaşmaları 2007/21 nol'u başbakanlık genelgesiyle geldi, kurumlar bu ücretler üzerinde tasarruf hakkına sahip değiller, yani doğrudan personele ödenir. Memurun lehine olan bu düzenlemede emeği geçen herkese teşekkürler. Memur lehine düzenlemeleri çok sık göremiyoruz.

Haberin amacı ilk cümleden de anlaşılacağı üzere sendikayı öne çıkartma olarak göze çarpıyor, malum bu ay sendika sayımları var ve yetkili sendika seçilecek. Ancak belirtmem gerekir ki bu ihalelerde sendikanın etkin bir rolü bulunmamaktadır, ilgili banka hesabını/kitabını yapıp teklif vermekte, en yüksek ücret teklif eden bankayla sözleşme imzalanmaktadır. Sendikayı kimsenin önemsediği yok, hükümet bile sendikayı önemsemezken banka neden umursasın.

Konuyu uzatmadan söylemek istediğim şu: Memurlar.netin rekor olarak verdiği haberde personele aylık 151 tl ücret düşmektedir. Günümüz ekonomik şartlarında önemini siz değerlendirin.

Üzüldüğüm nokta iki senede bir yapılan toplu sözleşmelerle memur maaşları günden güne erimekte, memurların alım gücü azalmakta, refah seviyesi düşmektedir. Bu konuda pasif kalan sendikalar hâlâ ufak kazanımlarla memurları oyalamakta, kupa, masa takvimiyle kandırmaktadır.

Sendika üyesi tüm arkadaşlardan ricam, bu sene yapılacak toplu sözleşmede en az 750 tl seyyanen zam istenmesinin talep edilmesi olsun, zira yüzdelik dilimler tabanda yer alan memurları zor duruma düşürmektedir. Kaldı ki yıllarca ekonomi karşısında eriyen maaşlarımızı başka türlü telafi etmek imkansızdır.

Eğer yetkili sendikalar daha önceleri olduğu gibi masada kaybederlerse aylık 150 tl paraya sevinir oluruz.

Her şeye zam gelirken, giderler artarken memurların gelirlerinin sabit olduğunu unutmayın. İkramiye, prim benzeri hiç bir ek gelirimiz yok.

Giderler artıyor, gelir sabit... Lütfen sendikalarınıza taleplerinizi tüm ciddiyetinizle bildirin.

Herkese mutlu günler diliyorum.

İlgili haber linki:

https://www.memurlar.net/haber/969716/bozok-universitesi-nden-promosyonda-rekor-anlasma.html

r.diyojen
Genel Müdür
26 Ağustos 2021 00:30

Toplu sözleşme sonrası yazım tekrar okunmalıdır. Tahmin ve tespitlerim doğru çıktı.

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
26 Ağustos 2021 08:32

Banka promosyonunun helalliği konusunda çeşitli fikirler var. İyice araştırmak lazım.

mgkh
Aday Memur
26 Ağustos 2021 09:09

Evet Kesinlikle..Bu konu hakkında bir Müslüman üstüne düşene yapmalı

?Şurası muhakkak ki, helaller apaçık bellidir, haramlar da apaçık bellidir. Bu ikisi arasında ise insanların çoğunun hükmünü bilmediği şüpheli şeyler vardır. Artık kim bu şüpheli alandan kaçınırsa, dinini de, ırzını da temiz tutmuş olur. Kim de şüpheli alana girerse harama girmiş olur. Tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğun sınırlarını ihlal etmesi yakındır. Şunu bilin ki, her melikin bir koruluğu vardır. Allah?ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası vardır ki, eğer o müstakim olursa cesedin tamamı müstakim olur; eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası, kalbtir.?

(Buharî, İman 39; Müslim, Müsâkât 107; Ebu Dâvûd, Büyû 3;

Tirmizî, Büyû 1; Nesâî, Büyû 2; İbn-i Mâce, Fiten 58)

Mahmutt Kaya, 3 yıl önce
Banka promosyonunun helalliği konusunda çeşitli fikirler var. İyice araştırmak lazım.

memis0051
Şef
26 Ağustos 2021 11:25

Keşke tüm haram banka promosyonlarını bana verseler de çatır çatır yesem

Fatih869
Yasaklı
26 Ağustos 2021 13:17

Anlaşma diye bir şey yok ki :) Halk yada zirrat bir tane imza atacak memur gönderip ihaleyi alıyor. Ben halkbanka maaşım yattığı anda hemen enpara hesabıma geçiriyorum. 1 gün bile bu yalaka bankalarda maaşımı birikimimi tutmam. Bunu etrafımdaki arkadaşlarımada yaptırdım. Halkbankasının banka müşterisine verdiğinin daha fazlasını zaten enpara maaş müşterisi olmadan veriyor. Günde 7500tl nakit limiti, başka atmden para çekme hakkı, bütün online işlemler ücretsiz vs.

Fatih869
Yasaklı
26 Ağustos 2021 13:22

Yasin süresine göre imamların maaş alması da haram. Ülkede yenilen haramdan buna sıra gelmez.

Mahmutt Kaya, 3 yıl önce

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
26 Ağustos 2021 14:18

Haramın cezası sırayla olmuyor. Öbür tarafta işleyen herkes cezasını çeker.
Fatih869, 3 yıl önce

Yasin süresine göre imamların maaş alması da haram. Ülkede yenilen haramdan buna sıra gelmez.

Kpsbirincisi
Genel Müdür
26 Ağustos 2021 14:29

Bir yanlış başka bir yanlışın yapılma sebebi olamaz. Adam sadece dogruyu söylemiş uyarmış sen yersin yemezsin kimseyi ilgilendirmez senin kararın.

Fatih869, 3 yıl önce

r.diyojen
Genel Müdür
03 Mart 2022 14:33

Dile getirdiğim sorunların güncelliği günden güne büyüyor, haklı çıktım demek istemiyorum..

Lütfen sendikalarınıza memurların halini anlatın, umursamazlarsa istifa edip başka sendikaya geçin.. tanıdığınız tüm siyasilere, yetkili kişi ve kurumlara anlatın.. memurlar, memurluk bitmiş durumda..

geçim sıkıntısı yaşayan insan işine odaklanamaz, kendini geliştiremez, verimli çalışamaz...

fakir.adam
Şube Müdürü
03 Mart 2022 15:15

kim takar haramı. sanki herkes müslüman. afiyet olsun. yiyin.

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi