Editörler : yaralı-bir-öykü
04 Haziran 2021 09:39   


Kabızlık Nedenleri ve Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Günlük yaşantıda tuvalet ihtiyacı oldukça büyük önem taşır. Öyle ki tuvalet ihtiyacının giderilmesi yaşam boyunca ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Fakat bazen tüketilen besinlerden veya kullanılan ilaçlardan dolayı, tuvalet ihtiyacı giderilirken bazı sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Bu anlamda çocuk veya yetişkinlerde, her yaş grubunda sıklıkla yaşanan kabızlık nedenleri ve kabızlığa ne iyi gelir birçok insanın şikayetçi olduğu durumlar arasında yer alır. Genellikle bilinçsiz tüketilen besinlerden kaynaklanan kabızlık, karın ağrısı gibi bazı şikayetleri de beraberinde getirir.

Kabızlık Nedir?

Toplum hayatında sıklıkla görülen kabızlık nedenleri ve kabızlığa ne iyi gelir sorularına cevaben, bilinçsiz ve kötü beslenme, modern hayatın getirdiği stres ve hareketsizlik gibi durumlar sonrasında ortaya çıkabilir. Kabızlık kendi başına bir hastalık olmamak ile beraber başka bir hastalığın belirtileri ile birlikte ortaya çıkan şikayet olarak bilinir. Kabızlık, yaşayan kişiler tarafından önemsenmese de hayat kalitesinde oldukça etkili olan bir sağlık problemidir.

Bağırsak hareketleri sonucunda belirti veren kabızlık, dışkının sertleşmesi ile ortaya çıkar. Dışkıda yaşanan bu sertleşme sonucunda kişiler tuvalet ihtiyacını giderirken zorlanırlar. Sindirim sisteminin normalden daha yavaş çalışması ile birlikte besinlerin bağırsaktan olduğundan fazla sıvı emmesi kabızlığa neden olur. Bu sebep ile dışkı kuru ve sert bir hale gelir.

Kabızlık durumu her yaş grubunda ve cinsiyette ortaya çıkabilir bir durumdur. Fakat kadınlarda erkelere oran ile daha fazla görülür. Sağlıklı bir bireyin haftada en az 3 defa büyük abdeste çıkması gerekirken, dışkılama hızı metabolizmanın çalışma hızına göre değişiklikler gösterebilir. Bunun yanı sıra kabızlık yaşayan kişiler bu ihtiyaçlarının süresinin uzaması ile birlikte şikayet durumları artar.

Kabızlık Neden Olur?

Yaşam tarzına göre yaşanma sıklığı değişen kabızlık nedenleri ve kabızlığa ne iyi gelir merakına cevap arayanlar için, günlük beslenme düzeni nedeni ile veya yaşam aktiviteleri dolayısı ile ortaya çıkar. Beslenme öğünlerinde yeterli miktarda su tüketimi yapılamaması veya lifli besin tüketilmemesi kabızlığın nedenleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra çok fazla süt ve süt ürünleri tüketiminin yapılması bazı kişilerde kabızlık yaşama nedenlerindendir. Günlük yaşamda çok fazla hareket halinde bulunmamak ve tuvalet ihtiyacına uzun süre çıkılmaması da kabızlığın yaşanmasında kaçınılmadır.

Müshillerin veya laksatiflerin belirtilen zaman dilimi dışında uzun süre kullanılması da kabızlığa yol açar. Bunların yanı sıra doz miktarı yüksek ağrı kesici ilaçlar, anti depresanlar, demir hapları içerisinde bulunan kalsiyumlar veya antacid ilaçları da kabızlığa sebep olur. Beslenme dengesizliği dolayısı ile yaşanan bağırsak semptomları, hamilelik döneminde sıklık görülen sindirim sisteminin düzensizliği, kolon kanseri ve parkinson hastalığı da kabızlığın semptomları arasında yer alır.

Kaynak: ...

05 Haziran 2021 14:45

Sakınha
Memur
Kiraz sapı çayı iyi geliyor. Rezene de olur. Magnezyum eksikliği de kabızlık yapabilir.
08 Haziran 2021 11:43

güneysaraylı
Aday Memur

Magnezyum sülfat tavsiye tavsiye ediliyor. Nam-ı diğer ingiliz tuzu. Bir de gluten den uzak durulmalı

08 Haziran 2021 12:45

cevherdudayev1
Şef

magnezyum sulfat yerine lavman daha sağlıklı o ingiliz tuzu bağırsak floranıda bozar bi kere yap lavmanı ondan sonra düzene girer

08 Haziran 2021 12:52

güneysaraylı
Aday Memur

Magnezyum sülfat antibiyotik değildir ki bağırsak florasını bozsun. Tabi usulüne uygun kullanılması gerekir. Kronik kabızlıkta tek seferlik lavman pek işe yaramaz öncelikle beslenmenin düzeltilmesi lazım.

08 Haziran 2021 14:44

okulön
Memur
Glutensiz beslenmeye dikkat ederseniz kabızlığa iyi geldiğini göreceksiniz.
09 Haziran 2021 13:22

Nikotine
Aday Memur

Aci ve ev yoğurtu kabızlığın ilaçı

09 Haziran 2021 17:35

Tamer2013
Aday Memur
Kabızlık sorunu yaşayan arkadaşlara naçizane tavsiyem sinemaki otunu günün son yemeğinden 1 saat içinde ufalayip yoğurda katıp tuketmeniz ( çayını içmeyin sadece ufalayip tüketin) ölçü ise 1 tutam bünyeye ve kiloya göre sonra bana dua edin ( sinemaki ye ünlü hekimler muhteşem ilaç derler kalbede iyi gelir.Bagisiklik sisteminde)
10 Haziran 2021 07:34

ulkeer
Şube Müdürü

Kara kuru uzum ms hastasi olarak kronik kabizliga dogal cozum birde ceviz

10 Haziran 2021 11:15

Özlemimsnmutlulk

Bol su ve kuru veya yaş kaysı

Toplam 9 mesaj