Editörler : Pangaea
06 Haziran 2021 21:03

Rehber öğretmenliği ve Psikoloji öğretmenliği

Merhaba hocalarım. üç sorum olacak.

1. PDR mezunuyum bu sene de psikolojiden mezun olucam. 2021 KPSS sınavında rehber öğretmenliği ÖABT sınavına girersem eğer tercih zamanında psikoloji öğretmenliğinden tercih yapamaz mıyım? burada sadece psikoloji öğretmenliğinden tercih yapmaktan bahsediyorum. hem rehberlik hem psikoloji değil. rehber öğretmenlikten istediğim puanı alamadığımı varsaydığımda sadece psikoloji öğretmenliğinden tercih yapmaktan bahsediyorum.

2. PDR mezunuyum. haliyle formasyonum var. PDR mezunu olmama rağmen psikoloji öğretmenliğinden atanmam için formasyon yani tezsiz yl yapmama gerek var mı?

3. zaten eğitim bilimlerinden tezli yl yapıyorum. bu tezli yl atanmak için şart olan tezsiz yl için geçerli olur mu?

psikoloji öğretmenliği kontenjanlarının düşük olduğunu biliyorum ama rehber öğretmenlikten daha düşük puanla atanılıyor. ayrıca çok az kontenjan açılıyor psikolojiden o nedenle rehber öğrt öabtye de girmek istiyorum.

teşekkürler şimdiden.

winner21
Aday Memur
08 Haziran 2021 10:22

Tekrar formasyona gerek yok kesin bilgi!

Pskghakan
Şef
08 Haziran 2021 11:28

Teşekkür ediyorum hocam

braveheart1234
Daire Başkanı
08 Haziran 2021 13:39

İki alandan birini tercih ederek başvuru yapıyorsun. PDR'deki formasyonun geçerli sorun olmaz o konuda. Psikoloji öğretmenliği çok dar gözüküyor. Ders saati az bilgin olsun.

Pskghakan
Şef
08 Haziran 2021 14:57

Ders saatinin az olması beni çekiyor zaten hocam :)))

braveheart1234, 3 yıl önce

İki alandan birini tercih ederek başvuru yapıyorsun. PDR'deki formasyonun geçerli sorun olmaz o konuda. Psikoloji öğretmenliği çok dar gözüküyor. Ders saati az bilgin olsun.

Pskghakan
Şef
08 Haziran 2021 15:00

Teşekkür ederim cevap İçin hocam.

braveheart1234
Daire Başkanı
08 Haziran 2021 15:22

Yer değiştirme, norm ve ek ders sorun olabiliyor o zaman hocam. Psikolojik danışman olarak yer değiştirme, idarecilik vs daha avantajlı olabiliyor.

Pskghakan, 3 yıl önce

Ders saatinin az olması beni çekiyor zaten hocam :)))

yetgs
Şef
08 Haziran 2021 15:35

psikoloji dersleri liselerde felsefe grubu öğretmenliğinin norm alanına girer. sadece sosyal bilimler liselerinde kendi branşını oluşturur. Yani kontenjanı çok azdır bilginiz olsun

psiay09
Şube Müdürü
08 Haziran 2021 17:47

İyi günler, bu konuyu lisansta öğrenciyken takip ederdim, bilgilerimi paylaşmak isterim. Şöyle ki bu konuda Talim ve Terbiye Kurulunun 9 sayılı Ders Okutma Esaslarına bakılmalıdır. 2019 yılında yapılan ders okutma esası değişiklikleriyle Psikoloji alanı öğretmenlerinin tüm liselerde zorunlu ders olan felsefe dersi de dahil olmak üzere felsefe grubu derslerini okutabileceği belirlenmiştir. Yani psikoloji öğretmeni felsefe dersini de okutabilir.

Sadece psikoloji dersi olarak düşünürseniz evet ders sayınız az olabilirdi ama bahsettiğim TTK kararı idarelerce uygulandığında psikoloji öğretmeni zorunlu felsefe de dahil olmak üzere felsefe, sosyoloji, mantık derslerini de okutabilirler. Kontenjanın az olmasının sebebi muhtemelen idarelerin normlar belirlenirken felsefe zorunlu ders olduğundan felsefe kodunu seçmeleri olabilir. Psikoloji de seçilebilirdi diye düşünüyorum.

Böyle bir düzenleme var, iki farklı kodlar belirlenmiş ama ortak okutulabilecek dersler hepsi. Araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Kolaylıklar dilerim.

Pskghakan
Şef
08 Haziran 2021 18:41

Kontenjanının az olduğunu biliyorum zaten bunu söyledim. Zaten korkum seneye hiç alım yapılmaması yönünde. O nedenle rehberlikten girersem eğer psikolojiden tercih yapamıyor muyum dedim. Eğer psikolojiden 100-200 kişi alınsa hiç düşünmem direkt psikolojiden girerim sınava. Psikoloji öğretmenliğinden atanmak rehber öğretmenliğe göre çok çok kolay. 2019da p10 puanım 90 p121 77ydi. Siz düşünün gerisini. Keza bu sene p10 89, p121 81 puan. Yani psikoloji öğrtden atanmak çok daha kolay. Tek korkum Fransızca gibi olması.

yetgs, 3 yıl önce

psikoloji dersleri liselerde felsefe grubu öğretmenliğinin norm alanına girer. sadece sosyal bilimler liselerinde kendi branşını oluşturur. Yani kontenjanı çok azdır bilginiz olsun

Pskghakan
Şef
08 Haziran 2021 18:43

Nasıl yani hocam psikoloji öğretmeni olunca felsefe derslerine de mi giricem???

psiay09, 3 yıl önce

İyi günler, bu konuyu lisansta öğrenciyken takip ederdim, bilgilerimi paylaşmak isterim. Şöyle ki bu konuda Talim ve Terbiye Kurulunun 9 sayılı Ders Okutma Esaslarına bakılmalıdır. 2019 yılında yapılan ders okutma esası değişiklikleriyle Psikoloji alanı öğretmenlerinin tüm liselerde zorunlu ders olan felsefe dersi de dahil olmak üzere felsefe grubu derslerini okutabileceği belirlenmiştir. Yani psikoloji öğretmeni felsefe dersini de okutabilir.

Sadece psikoloji dersi olarak düşünürseniz evet ders sayınız az olabilirdi ama bahsettiğim TTK kararı idarelerce uygulandığında psikoloji öğretmeni zorunlu felsefe de dahil olmak üzere felsefe, sosyoloji, mantık derslerini de okutabilirler. Kontenjanın az olmasının sebebi muhtemelen idarelerin normlar belirlenirken felsefe zorunlu ders olduğundan felsefe kodunu seçmeleri olabilir. Psikoloji de seçilebilirdi diye düşünüyorum.

Böyle bir düzenleme var, iki farklı kodlar belirlenmiş ama ortak okutulabilecek dersler hepsi. Araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Kolaylıklar dilerim.

Pskghakan
Şef
08 Haziran 2021 18:48

Teşekkür ediyorum cevaplarınız İçin sağ olun bu arada :)

gizem16.
Aday Memur
26 Eylül 2021 17:27

Merhaba hocam, benim 2021 P10 puanım 93. Ben bu sene bir kişilik psikoloji öğretmenliği ne başvurmayı düşünüyorum . Ama puandan daha yüksek biri var mi başvuracak onu bilmiyorum.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi