Editörler : gubaz
14 Haziran 2021 23:31   

Tez Savunmasında Ret Kararı

Tez savunmasında ret alıpta, mahkeme açan varmı bu süreç ile ilgili bilgiye ihtiyacım var bilirkişi raporu ile diploma alacak olan

15 Haziran 2021 23:18

Tez magduru
Aday Memur

Arkadaşlar yokmu bu konuda bir bilgisi olan?

16 Haziran 2021 19:24

mineko
Aday Memur

Neye dayanarak mahkemeye vereceksiniz. Jüri başarısız görmüşse ret vermiştir. Mahkemeyle sonucu tersine çeviremezsin

16 Haziran 2021 21:56

ramazanerdogann
Şef

Arkadaşlar yokmu bu konuda bir bilgisi olan?

Tez magduru, 2 ay önce - Alıntıya git

Gereksiz, boş, beleş, çukur insan müsveddelerinin cevaplarını gözardı edin ve itiraz süresini dikkate alarak gerçekten tezinizin başarıyı haiz olduğunu düşünüyorsanız idare mahkemesine ivedi ile başvurunuzu gerçekleştiriniz.

http://ermumcu.av.tr/danistay-8-daire-25-02-2004-tarih-2003-3369-e-ve-2004-917-k-sayili-karari-isiginda-adalet-kavrami/

https://www.kararara.com/danistay/dnsty16/dnstyk15370.html

16 Haziran 2021 22:29

Tez magduru
Aday Memur

Neye dayanarakmı mahkemeye verecegim: iki yıldır gece gündüz demeden döktügüm alınterine dayanarak, onca emeğe, göz yaşına, çabaya dayanarak, yeri gelip uykudan yemekten feragat ederek, bir nokta, bir virgül için haftalarca gözlerimi bozacak kadar yaptıgım düzeltmelere dayanarak verecegim mahkemeye, başa gelmeyince bilinmiyormuş gerçekten, umarım böyle bir haksızlığa ugramazsınız, ama olurda birgün yaşarsanız aklınıza geleyim.

18 Haziran 2021 16:10

musaldart
Aday Memur

Teoride idarenin her türlü eylemi ve işlemine karşı yargı yolu açıktır. Ülkemizde tabi böyle evrensel kaideler pek sallanmaz. Yargı denetiminden kaçırılan idari işlemlerlerimizle meşhuruz ama tez komitelerinin faaliyetlerini daha kaçırmak aklına gelmemiş kimsenin.

O nedenle elbette yargı yoluna başvurabilirsiniz.

Fakat kendinizden eminseniz başvurun. Komite neden red verdi bilemiyorum çünkü.

Mahkeme kararı başınıza bela açmasın yani.

Tez komitesi red gerekçesini gönderdiği zaman... o nedenle çok bilindik şu 2 soruyu kendinize sorun.

Emin misiniz?

Son kararınız mı?

18 Haziran 2021 16:50

ramazanerdogann
Şef

Teoride idarenin her türlü eylemi ve işlemine karşı yargı yolu açıktır. Ülkemizde tabi böyle evrensel kaideler pek sallanmaz. Yargı denetiminden kaçırılan idari işlemlerlerimizle meşhuruz ama tez komitelerinin faaliyetlerini daha kaçırmak aklına gelmemiş kimsenin.

Tez komitesi red gerekçesini gönderdiği zaman... o nedenle çok bilindik şu 2 soruyu kendinize sorun.

Emin misiniz?

Son kararınız mı?

musaldart, 2 ay önce - Alıntıya git

Neden başına dert açsın ki? İdarenin kararına yargı yoluyla itiraz edilecek. İtiraz haklı görülürse ne âlâ.. İşlem iptal edilmezse de bölge idareye, o da talebi reddederse danıştaya başvurur. Bir iftira, suç isnadı söz konusu değil.

Ülkemizde yargı tam bağımsız değilse dahi hak arayışından vazgeçmemeliyiz. Nitekim idarenin işlemlerine karşı açılan davalar genellikle vatandaşın lehine sonuçlanmaktadır.

18 Haziran 2021 16:56

ramazanerdogann
Şef

Nice YL tezleri var içeriği sosyal medyada dahi paylaşmaya değersiz bilgilerle dolu olup kabul alan. Kişi, tezinin kabule layık olduğunu düşünüyorsa korkamadan, tereddüt etmeden pekâlâ idari yargıya başvurmalıdır. Ayrıca başvurucunun maddi durumu dava açmaya elverişli değilse baroya başvurarak çok kısa sürede hiçbir ücret ödemeden avukat edinebilir.

20 Haziran 2021 11:14

hulahopp
Şef

yanlış anlamayın. tabiki hoş bir durum değil.

ama tez yazmakla, tez savunma sınavından kalmak farklı şeylerdir.

sözlü de sorulan soruların hepsini bildiğinizi kanıtlarsanız, ne ala. ama yoksa...

ayrıca, mahkeme zaten 1-2 yıl sürer.

20 Haziran 2021 15:45

Tez magduru
Aday Memur

Emin misiniz?

Son kararınız mı?

musaldart, 2 ay önce - Alıntıya git

emin olun son kararım ve eminim, ben kimseyi mahkemeye vermeyeceğim sadece emek verdiğim çalışmamın bağımsız bir jüri, bilirkişi tarafından tekrar değerlendirilmesini isteyeceğim.

20 Haziran 2021 15:49

Tez magduru
Aday Memur

Nice YL tezleri var içeriği sosyal medyada dahi paylaşmaya değersiz bilgilerle dolu olup kabul alan. Kişi, tezinin kabule layık olduğunu düşünüyorsa korkamadan, tereddüt etmeden pekâlâ idari yargıya başvurmalıdır. Ayrıca başvurucunun maddi durumu dava açmaya elverişli değilse baroya başvurarak çok kısa sürede hiçbir ücret ödemeden avukat edinebilir.

ramazanerdogann, 2 ay önce - Alıntıya git

zaten mahkeme savunmayı değil yazılmış ve ret kararı verilmiş tezi inceleyecek yazılı dökümanı ayrıca pandemi dolayısıyla savunma sınavları da kayıt altında online olarak yapılıyor, istenirse o da incelenebilir. ayrıca yürütmenin durdurulması talepli iptal davaları en fazla bir yıl sürüyor. hak kayıplarından dolayı, mahkeme kararına göre de Türkiye'de yazılmış savunmadan geçmiş bütün yüksek lisans tezlerinin incelenmesini talep edeceğim isterse on sene sürsün böylelikle para ile tez yazanların kopyala yapıştır yapanların foyası da ortaya çıksın, gerçekten emek verip te emeğinin karşılığını alamayanların da emeklerinin karşılığı verilsin.

20 Haziran 2021 15:53

Tez magduru
Aday Memur

ramazanerdogann, 2 ay önce - Alıntıya git

hocam çok haklısınız, belli ki benzer bir mağduriyet yaşamışsınız, benim yazmış olduğum ve ret kararı verilen yüksek lisans tezimi başka bir öğretim üyesine okuttuğumda, çünkü kimse çalışmasına objektif bakamıyor, kendisi bunun yüksek lisans değil, bir doktora tezi olduğunu söyledi, bunun üzerine ben de mahkemeye vermeye karar verdim. insanlar para ile tez yazdırıyor, kopyala yapıştır yapıyor, ben bir buçuk senedir emek veriyorum, nokta virgül için bir tez ret kararı alıyorsa burada mutlaka bir art niyet söz konusudur. destekleriniz için teşekkür ederim.

20 Haziran 2021 16:58

akademisyen 64
Genel Müdür

zaten mahkeme savunmayı değil yazılmış ve ret kararı verilmiş tezi inceleyecek yazılı dökümanı ayrıca pandemi dolayısıyla savunma sınavları da kayıt altında online olarak yapılıyor, istenirse o da incelenebilir. ayrıca yürütmenin durdurulması talepli iptal davaları en fazla bir yıl sürüyor. hak kayıplarından dolayı, mahkeme kararına göre de Türkiye'de yazılmış savunmadan geçmiş bütün yüksek lisans tezlerinin incelenmesini talep edeceğim isterse on sene sürsün böylelikle para ile tez yazanların kopyala yapıştır yapanların foyası da ortaya çıksın, gerçekten emek verip te emeğinin karşılığını alamayanların da emeklerinin karşılığı verilsin.

Tez magduru, 1 ay önce - Alıntıya git

Haklı olduğunuza ve emeğinizin karşılığını alamadığınıza inanarak elbette yargı yoluyla hakkınızı alın, idari yargıda kişilere değil kuruma dava açacak ve idari kararı değiştirmek mümkündür. Tez bilirkişi incelemesine gönderilerek gelen raporlara göre mahkeme karar verecektir.

Fakat gelmiş geçmiş tüm tezlerin incelenmesi talebinizi bir daha düşünün bence. Evet hoş değil ve bu tarz para ile yazılan intihal yapılan tezler ahlaksızlıktır en hafif deyimle fakat bir danışın böyle bir talebiniz mahkemece kabul edilir mi?

20 Haziran 2021 23:16

Tez magduru
Aday Memur

Haklı olduğunuza ve emeğinizin karşılığını alamadığınıza inanarak elbette yargı yoluyla hakkınızı alın, idari yargıda kişilere değil kuruma dava açacak ve idari kararı değiştirmek mümkündür. Tez bilirkişi incelemesine gönderilerek gelen raporlara göre mahkeme karar verecektir.

Fakat gelmiş geçmiş tüm tezlerin incelenmesi talebinizi bir daha düşünün bence. Evet hoş değil ve bu tarz para ile yazılan intihal yapılan tezler ahlaksızlıktır en hafif deyimle fakat bir danışın böyle bir talebiniz mahkemece kabul edilir mi?

akademisyen 64, 1 ay önce - Alıntıya git

hocam gelmiş geçmiş tezlerin incelenmesini istemek zaten mübalağa, ancak kişi çalışmasının gerçekten de diğer çalışmalardan düşük bir düzeyde bulunmadığını düşünüyorsa, en azından o jürinin kabul ettiği, yada sınıf arkadaşlarının kabul edilen tezleri incelenebilir, böylelikle keyfi kararların, görevi kötüye kullanmanın -belki- önüne geçilebilir.

02 Temmuz 2021 20:57

hacktrix
Aday Memur

Tezinizden yayın çıkartma şansınız oldu mu?

03 Temmuz 2021 22:42

Tez magduru
Aday Memur

Tezinizden yayın çıkartma şansınız oldu mu?

hacktrix, 1 ay önce - Alıntıya git

anlayamadım hocam,

05 Temmuz 2021 02:29

hacktrix
Aday Memur

anlayamadım hocam,

Tez magduru, 1 ay önce - Alıntıya git

Soru çok karmaşık değildi.

Yazdığınız tezden herhangi bir yayın (makale, bildiri, poster) üretebildiniz mi?

05 Temmuz 2021 14:22

Tez magduru
Aday Memur

Soru çok karmaşık değildi.

Yazdığınız tezden herhangi bir yayın (makale, bildiri, poster) üretebildiniz mi?

hacktrix, 4 hafta önce - Alıntıya git

hocam tezi savunmadan geçirip bastıramadım, dolayısıyla tezden herhangi bir yayın çıkartamadım. ama başka konularda iki tane hakemli dergide makalem yayınlandı.

23 Temmuz 2021 23:00

hacktrix
Aday Memur

hocam tezi savunmadan geçirip bastıramadım, dolayısıyla tezden herhangi bir yayın çıkartamadım. ama başka konularda iki tane hakemli dergide makalem yayınlandı.

Tez magduru, 4 hafta önce - Alıntıya git

Gec cevap icin kusura bakmayin. Calismanizdan cikti elde etmek icin tezi bastirmis olmaniza gerek yok. Eger calismanizdan bir cikti elde etmis olsaydiniz savunmada birakilma ihtimali duserdi.

Soyle ki, calismanizi veya bir kismini hakemli ve mumkunse prestijli bir yerde yayinlamis/sunmus olmak, yaptiginiz calismanin akademik degeri oldugunu ulusal veya uluslararası ispatidir. Dolayısıyla jurinin sizi savunmadan birakmasi pek muhtemel olmaz.

Juri calismanizi begenmemis ve begenmemekte ozgur. Belki bu soru hosunuza gitmeyecek ama calismanizin gercekten akademik bir degeri olmayabilir mi?

Toplam 18 mesaj

ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?