Editörler : gubaz
17 Haziran 2021 22:51   

Yüksek lisans yapıyor olmak

Merhabalar, bazı araştırma görevlisi şartlarında yüksek lisans yapmış ya da yapıyor olmak yazıyor. Ben yapmadım, şu anda da yapmıyorum, merak ettiğim konu şu; başvurduğum üniversite beni alırsa araştırma görevlisi olarak çalışırken yüksek yapma gibi bir şansım olur mu? yani bu şartla alım yapan üversiteler bunu kabul eder mi? bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim

18 Haziran 2021 00:00

Smyrna97
Aday Memur

Merhaba, şu anda aktif olarak yüksek lisans yapmadığınız için basvurunuz kabul edilmez. Ön degerlendirme aşamasında gerekli sartlari sağlamadığınız için elenirsiniz.

18 Haziran 2021 00:13

ramazanerdogann
Şef

Merhaba,

Araştırma Görevlisi alım ilanlarının genel olarak %60'ında "yüksek lisans yapıYOR olmak", %30'unda "yüksek lisans veya doktora yapıYOR olmak", %10'unda "doktora yapıYOR olmak" şartı aranır.

Dolayısıyla araştırma görevlisi alım ilanlarına başvurabilmek için evvela lisansüstü öğrencisi olmak gerekir.

İlanların ezici çoğunluğunda "yüksek lisans yapıyor olmak" şartı arandığından yüksek lisansı bitirmeden ve doktoraya başlamadan bir kadroya yerleşmek önemlidir.

Öte taraftan "doktora yapıyor olmak" şartlı ilanların sayıca az olması bir tarafa, yüksek lisans öğrencilerinin yaklaşık %60-70'inin tezini tamamlayamamaları veya tamamlasa da özellikle yabancı dil şartından dolayı doktoraya başlayamamaları nedeniyle doktora yapan öğrenci sayısının yüksek lisans yapan öğrenci sayısına oranla oldukça az olması ilgili şartlı ilanlara başvuran kişi sayısının daha az, başvurabilenler açısından da rekabet azlığı nedeniyle kazanma ihtimallerini daha yüksek kılıyor.

Genel tablo bu şekildedir ancak bazen bölümden bölüme farklılık arz edebilir.

Ayrıca Google'dan '' X Bölümü araştırma görevlisi/öğretim elemanı ön değerlendirme/nihai değerlendirme sonucu" şeklinde arama yaparak ilgili bölüm/anabilimdalı hakkında geçmiş tarihli birçok ilan şartlarını ve alım sonuçlarını adayların puanlarıyla birlikte görebilirsiniz.

Toplam 2 mesaj

ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?