Editörler : gubaz
19 Haziran 2021 19:55   

Dışarıdan Doçentlik Kriterleri Nedir?

Kamu personeli olmayan 2 sene önce yine üniversitede çalışmadan doktoramı tamamlamış bir özel sektör çalışanıyım.

Dışarıdan doçent olmak istiyorum fakat ne kriterleri ile ilgili bilgi ne de dışarıdan doçentlik sınavı ile ilgili sağlıklı bir bilgiye ulaşabildim.

Acaba hangi kaynaklara başvurmalıyım veya bilgilendirebilecek olan çıkar mı?

19 Haziran 2021 22:24

hidalgo54
Memur

Dışarıdan doçentliğin ayrı kriterleri bulunmamaktadır. ÜAK'nın sayfasını incelerseniz alanlara göre ayrılmış doçentlik kriterlerine ulaşabilirsiniz.

20 Haziran 2021 12:45

Ruilicus
Aday Memur

tesekkürler

20 Haziran 2021 13:04

Ruilicus
Aday Memur

Ders verme konusunu disaridan docent olmak isteyen birisi nasil halledebilir acaba? Bir bilginiz var mi?

Gidip okullarla mi görüsmek gerekiyor acaba? Yine de kolay olmasa gerek.

20 Haziran 2021 13:31

birmuverrih
Aday Memur

Ders verme konusunu disaridan docent olmak isteyen birisi nasil halledebilir acaba? Bir bilginiz var mi?

Gidip okullarla mi görüsmek gerekiyor acaba? Yine de kolay olmasa gerek.

Ruilicus, 1 ay önce - Alıntıya git

Dışardan başvuranlar ile özellikle Arş. Gör. Dr. kadrosunda çalışanların gördüğüm kadarıyla en çok zorlandıkları şart ders verme hususu. Bunun için size yakın fakülte yüksekokul veyahut özel üniversiteler ile görüşüp kabul ederlerse bir dönem ders verebilirsiniz. Bu şartı sağlamanın tek yolu bu maalesef.

20 Haziran 2021 14:51

Ruilicus
Aday Memur

Cok zor öyleyse, tez arastirmasindan daha zor okul ve hoca bulmak maalesef. Cok tesekkür ederim verdiginiz bilgiler icin

20 Haziran 2021 16:59

fredrik
Aday Memur

Dışarıdan doçentliğin ayrı kriterleri bulunmamaktadır. ÜAK'nın sayfasını incelerseniz alanlara göre ayrılmış doçentlik kriterlerine ulaşabilirsiniz.

hidalgo54, 1 ay önce - Alıntıya git

o zaman niye bazı jüriler "senin yetiştirdiği doktora/yüksek lisans öğrencin yok" diye insanlara net veriyor?

20 Haziran 2021 17:01

akademisyen 64
Genel Müdür

Dışardan başvuranlar ile özellikle Arş. Gör. Dr. kadrosunda çalışanların gördüğüm kadarıyla en çok zorlandıkları şart ders verme hususu. Bunun için size yakın fakülte yüksekokul veyahut özel üniversiteler ile görüşüp kabul ederlerse bir dönem ders verebilirsiniz. Bu şartı sağlamanın tek yolu bu maalesef.

birmuverrih, 1 ay önce - Alıntıya git

Araş.Gör.Dr.lar ders verme şartını karşılıyorlar. Ders verme hakları olduğu gibi, en az iki yıl yüksek öğretim kurumunda çalışmış olmak da ders şartını karşılar. Tabii ders vermemiş şeklinde jüri eleştiri getirebilir.

20 Haziran 2021 18:28

Ruilicus
Aday Memur

Ben doktora programini bitirdim. Arastirma sürecimde de kendi basimaydim. O yüzden bu sarti karsilamiyorum. Sanirim tek cikar yol özel üniversiteler yardimiyla misafir okutman vs. gibi bir dönem ders vermek.

Yine de baska bir yol varsa bilmek isterim.

21 Haziran 2021 00:24

hidalgo54
Memur

o zaman niye bazı jüriler "senin yetiştirdiği doktora/yüksek lisans öğrencin yok" diye insanlara net veriyor?

fredrik, 1 ay önce - Alıntıya git

Çünkü o bahsettiğiniz durum jürilerin keyfi kriterleri. ÜAK'nın böyle bir kriteri yok. Bu arada ben içeriden olmama rağmen ben bile bu durumdan dolayı (Arş. Gör. iken başvurmuştum) 1 jüri üyesinden ret, 2 tanesinden de eleştiri almıştım. Sanki benim suçummuş gibi.

Toplam 9 mesaj

ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?