Editörler : ÇOTANAK
16 Temmuz 2021 10:39   

Kapalı
4/B'li personelin alkollü araç kullanmaktan dolayı mahkum olması, memuriyeti sonlandırır mı?

Alkollü araç kullanmaktan hakkında TCK 179 gereği kamu davası açılan sözleşmeli memur hapis cezası alıp aldığı cezanın hagb olarak uygulanması ya da adli para cezasına çevrilmesi nedeniyle bağlı olduğu kurum tarafından hakkında disiplin soruşturması açılır mı? Memurluktan çıkarma gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

16 Temmuz 2021 18:27

Tayinci2454
Kapalı

Sıkıntı olmaz disiplin sorusturması kurumuna baglı olarak acılır. Meslekten cıkarma olmaz

19 Temmuz 2021 16:19

Baba Janga
Daire Başkanı
Memurluktan cikarilma esaslari yuz kizartici suclar kategorisinde aciklanmistir.
19 Temmuz 2021 18:03

Süleyman Yalçın34
Memur
Adli soruşturmanın gereği olarak dosyanın bir örneği kurumuna gönderilecek, uyarma kınama alırsın. İhraç olmaz. Bir suça daha karışırsa 5 yıl içinde önceki para cezasını o zaman ödersin. Hapis cezası alırsan örneğin 5 ay sonra 5 yıl içinde 5 ay daha aldın gene atılmazsın 10 aylık cezanı denetimde infaz eder memurluğa 10 ay sonra kaldığın yerden devam edersin. Memur adamsın dikkat et kendine bende içiyorum ama alkollü direksiyona geçmiyorum
22 Temmuz 2021 18:01

serkan_42
Memur
Hayır bsy olmaz disipln cezasi da acilirsa idare dava aç kaldırılır görev başında olmadığı için kaldırıyor idare
22 Temmuz 2021 18:04

serkan_42
Memur
Adli soruşturmanın gereği olarak dosyanın bir örneği kurumuna gönderilecek, uyarma kınama alırsın. İhraç olmaz. Bir suça daha karışırsa 5 yıl içinde önceki para cezasını o zaman ödersin. Hapis cezası alırsan örneğin 5 ay sonra 5 yıl içinde 5 ay daha aldın gene atılmazsın 10 aylık cezanı denetimde infaz eder memurluğa 10 ay sonra kaldığın yerden devam edersin. Memur adamsın dikkat et kendine bende içiyorum ama alkollü direksiyona geçmiyorum
Süleyman Yalçın34, 1 yıl önce - Alıntıya git
Disiplin cezasını idare kaldırıyor örnek kararlar var görev başında olmadığı için
24 Temmuz 2021 11:16

Süleyman Yalçın34
Memur
Disiplin cezasını idare kaldırıyor örnek kararlar var görev başında olmadığı için
serkan_42, 1 yıl önce - Alıntıya git
Memur hizmet dışında memuriyet vasfını taşıdığı için kusurlu bir davranışta bulunursa memuriyet vakarına aykırı davranıştan dolayı, hizmet dışında da olsa ceza verilebiliyor. İdare genellikle özel hayata ilişkin anayasada Avrupa İnsan hakları kararlarında yer alan özgürlükler ile ilgili konularda iptal kararı veriyor.
24 Temmuz 2021 12:01

serkan_42
Memur
Memur hizmet dışında memuriyet vasfını taşıdığı için kusurlu bir davranışta bulunursa memuriyet vakarına aykırı davranıştan dolayı, hizmet dışında da olsa ceza verilebiliyor. İdare genellikle özel hayata ilişkin anayasada Avrupa İnsan hakları kararlarında yer alan özgürlükler ile ilgili konularda iptal kararı veriyor.
Süleyman Yalçın34, 1 yıl önce - Alıntıya git
Arkadaşıma ceza verdiler idare mahkemesi kaldırdı görev başında olmadığı için idare kaldırıyor örnek karar var
24 Temmuz 2021 19:16

sınıfcıcenk06
Yasaklı

hiç birşeyde olmaz korku cumhuriyeti değil...ceza almazsın alsan bile uyarı

20 Mayıs 2022 09:25

Mrmavis
Aday Memur
serkan_42, 1 yıl önce - Alıntıya git
Örnek kararlarını bulabilir misiniz acaba baa
20 Mayıs 2022 09:28

Mrmavis
Aday Memur
Herhangi bir idari soruşturma başlatıldı mi ?
20 Mayıs 2022 10:06

serkan_42
Memur
Örnek kararlarını bulabilir misiniz acaba baa
Mrmavis, 3 ay önce - Alıntıya git
Bizim arkadasta vardı sorayım duruyorsa :)
22 Mayıs 2022 00:29

muratgun922
Genel Müdür

birşey olmaz 1-2 kez yargılandım kurumun ruhu bile duymadı

25 Mayıs 2022 00:42

Mrmavis
Aday Memur

muratgun922, 3 ay önce - Alıntıya git
Hangi kurum
25 Mayıs 2022 04:52

muratgun922
Genel Müdür

delalet

26 Mayıs 2022 15:25

serkan_42
Memur

muratgun922, 3 ay önce - Alıntıya git
Memur oldunu fark edip kuruma bildiren bir savcıya denk gelirsen o zaman haberi olur :)
26 Mayıs 2022 22:45

muratgun922
Genel Müdür

o konuda çeneni kapatırsan birşey olmaz merak etme ayrıca tck 179 disiplin cezasını gerektiren birşey değil

27 Mayıs 2022 09:37

ÇOTANAK
Editor

Bir defasında savcılıkta çalışırken, polis memuru bir bayana cinsel içerikli mesaj göndermişti. Savcım yeni atanmıştı ve olayı sadece adli yönden irdelemişti. Müşteki olan bayanın ifadesini aldık, savcım idari soruşturma yapılmasını o anda düşünemedi, idari yönden soruşturma yapılması için Kaymakamlığa ihbar da bulunalım mı diye sordum, hemen ilgili Kaymakamlığa ihbarda bulunduk ve ilgili polis memuru bir müddet sonra başka bir il emrine gönderildi.

28 Mayıs 2022 22:19

Faint
Aday Memur

Hakkınızda disiplin soruşturmasına başlanılır, muhtemelen "hizmet dışında memura yakışmayan hareketler" fiiline göre de dosyanız değerlendirilir.

Toplam 18 mesaj