Editörler : Kubil ay
17 Temmuz 2021 16:44   

İki farklı idare mahkemesinden ik farklı karar

Merhabalar herkese ben 5.dönem paem eğitim sonu mülakatında elendim.

İdare mahkemesi 3/3 oyla yürütme durdurma verip, mülakatı iptal edip, tekrar mülakata girmem yönünde karar verdi. Hatta tebliğsi geldi, karakoldan aldım.

Sonrasında EGM bu karara itiraz etti.

Bölge idareye gitti dosya.. Bölge idare 2/1 oyla itirazı kabul etti, yürütme durdurmayı ret etti.

Karakola gelen mülakat tebliğ bu durumda sanırım iptal oluyor.

Son nihai kararı sanırım benim ilk mahkemem verecek. Nasıl bir karar gelebilir bu durumda?

18 Temmuz 2021 13:02

byhickimse
Aday Memur

Bi yorumu olan bilgisi olan yok mu ?

18 Temmuz 2021 14:16

insangibi90
Genel Müdür

Yok danistaya dava açacaksın. Yerel mahkeme karari etkilemez.

18 Temmuz 2021 15:57

polmuratmk
Daire Başkanı

İki farklı idare mahkemesi kararı değil kardeşim ... istinaf, yani bölge idare üst mahkemedir... dava tekrar alt mahkemeye, yani ilk açtığın idare mahkemesine gitmez... Temyiz e Danıştay a gitmen gerekiyor...

18 Temmuz 2021 16:09

ferd11
Aday Memur

YD ye karşı bölge idare kararları kesindir ilk derece mahkemesinin esastan kararını bekleyeceksin bu şekilde biliyorum.

18 Temmuz 2021 16:55

byhickimse
Aday Memur

ilk derece mahkemesinin esastan kararını mı bekleyecem yoksa bu aşamadan sonra direk danıştaya mımı gitmem gerekiyor

18 Temmuz 2021 16:57

byhickimse
Aday Memur

Esastan kararı beklemek mi gerekiyor yoksa bu aşamadan sonra danıştaya mı gitmek gerekiyor

18 Temmuz 2021 22:54

Taha5454
Aday Memur

ilk derece mahkemesinin esastan kararını mı bekleyecem yoksa bu aşamadan sonra direk danıştaya mımı gitmem gerekiyor

byhickimse, 6 gün önce - Alıntıya git
Nihai karari bekleyeceksin kesin.
18 Temmuz 2021 23:18

hakkaripolisi34
Daire Başkanı

karar yazısında yazar izleyexsgin yol.. kesin olsa bile kanun yararınadanıstaya basvurabilirsin..süreleri kaçırma iyi araştır

19 Temmuz 2021 00:04

byhickimse
Aday Memur

Cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkürler

19 Temmuz 2021 11:37

asikral1
Aday Memur
İlk derece mahkeme bim kararlarına uymak zorunda değil ama danıstay olsa uymak zorundaydı
19 Temmuz 2021 13:04

byhickimse
Aday Memur
İlk derece mahkeme bim kararlarına uymak zorunda değil ama danıstay olsa uymak zorundaydı
asikral1, 5 gün önce - Alıntıya git

ilk mahkemenin son kısmında yazan şu

hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlem, komisyonun birbiri ile çeliştiği, takdir yetkisinin objektif kullanılmadığı sonucuna varılıp tekrar mülakata alınmam gerektiği.

Acaba esas kararda bu şekilde mi gelir orası merak konusu

19 Temmuz 2021 16:17

Baba Janga
Şef
Ilk derece mahkeme istemesi durumunda bolge idare mahkemesi ve danistay kararina direnebilir. Bu durumda silsile bolge idare mahkemesi, danistay ve danistay idare kuruludur. En son basamak nihaidir ve karari kabul etmezsen anayasa mahkemesine gidersin. Genelde ilk derece mahkeme hakimleri kendinden ust mahkemelere sicil notu yuzunden direnmez ama bazi hakimler var ki kararinda direnir
19 Temmuz 2021 19:15

murez
Aday Memur
Mahkemenin YD kararı BİM tarafından kaldırıldığından, mahkeme şimdi dosyayı esastan görüşüp karara bağlayacak. Esastan da aynı YD kararı gibi gerekçeyle İPTAL de verebilir BİM kararına göre RET de verebilir. Akabinde kararın sonucuna göre siz ya da idare istinafa gidersiniz.
20 Temmuz 2021 04:16

kytkbl
Daire Başkanı
YD yi önce sizin lehinize yerel mahkeme vermiş Ama bolge istinaf bu sefer sizin aleyhinize olacak şekilde bozmuş, bu durumda dosya esas mahkemesine yani yerel mahkemesine gelir ve orada esastan görüşülür , esas sonucu da istisnafa açıktır. Ayrıca şu an adli tatil zaten 1 eylül ve sonrası görüşülür dosya, hakkınızda hayırlısı olsun inşallah.
21 Temmuz 2021 13:23

customs_officer
Şube Müdürü

Burası Türkiye, eş durumundan 2019da açtığım davada YD kabul aldım, kurum itiraz etti üst mahkemeden YD onama çıktı. İlk derecede Esastan da kazandım. Kurum istinafa gitti, İstinafta 2/1 kaybettim. Millet hepsini kaybedip kaybedip istinafta kazanır, ben hepsini kazanıp istinafta kaybettim.

23 Temmuz 2021 15:31

Müdür2121
Aday Memur
YD kararı dava konusu işlem açıkça hukuka aykırı ve telafisi güç ve imkansız zararlar olduğu zaman veriliyor istinaf mahkemesinin Yd kararını kaldırması esas kararı etkilemez esasta kaybedeceğiniz anlamına gelmez ilk derece mahkemesinden çıkacak esas kararı bekleyin
Toplam 16 mesaj

ANKET
Aşı olmayanların bazı kısıtlamalara tabi tutulmasını doğru buluyor musunuz?