Editörler : Cüneyt Barışoglu
16 Mayıs 2004 11:21   


gazeteler
Ziraat Bankası faizleri yükseltti, frene bastı...

Tüketici kredilerinde faiz oranlarını yükselten Ziraat Bankası, özkaynak katkı payını da artırdı. Kredilerin program limitine yaklaşması için komisyon oranları yükseltildi

EKONOMİ SERVİSİ

Ziraat Bankası, 'uluslararası finansal piyasalar ve ülkemizde bankacılık sektöründe yaşanan gelişmelere paralel olarak' tüm kredi faiz oranlarını 17 Mayıs'tan geçerli olmak üzere yükseltti.
Tüm vadelerde yüzde 1.90 olan taşıt ve konut kredileri faiz oranları, yüzde 2.10 - 2.30'a, tüm vadelerde yüzde 2.25 olan tüketici kredisi faiz oranı da yüzde 2.35-2.50'ye çıktı. Yüzde 29 olan zirai ve ticari kredi faiz oranları ise sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 31 oranlarına getirildi.
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, yaptığı yazılı açıklamada, bireysel kredilerinin, yıllık program hedeflerine yaklaşması nedeniyle, iki hafta önce taşıt ve konut kredilerinden alınan komisyon oranlarının artırıldığını hatırlattı. Çağlar, ayrıca bu kredilerde aranan yüzde 25 özkaynak katkı payının yüzde 40'a çıkarıldığını bildirdi. Krediler ve mevduata ilişkin var olan program hedeflerinin aşılmamasına azami gayret gösterileceğini vurgulayan Çağlar, bankanın son bir yıllık bireysel kredi politikaları ve gelinen nokta ile ilgili şu açıklamada bulundu:
"Ziraat Bankası'nın Türk bankacılık sektörünün en büyük bankası olması nedeniyle, gerek plasman ve gerekse mevduat hedefleri yıllık ve 3'er aylık dönemler itibariyle banka geneli, bölgeler ve şubeler bazında çok net limitler ve hedeflerle sınırlandırılmıştır. Bankanın faiz ve likidite riskinin minimize edilmesi açısından 2003 Haziran ayında alınan Yönetim Kurulu kararı ile ortalama vadesi bir yıldan uzun olan TL krediler (ağırlıklı olarak taşıt ve konut kredileri) toplam TL mevduatının yüzde 2'si ile sınırlandırılmıştır. Ekonomide faiz oranlarındaki genel düşüşler, bireysel kredilerdeki faiz oranlarına da yansımış, bu ise ertelenen bireysel taleplerin bireysel kredilere dönüşmesi nedeniyle, tüm sektörde toplam bireysel krediler hızla artmıştır."

Marmara'da limit doldu
Çağlar önceki gün Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, bugüne kadar 2 katrilyon lira civarında tüketici kredisi kullandırdıklarını belirterek, "Marmara Bölgesi'ndeki şubelerin verdiği tüketici kredisi limitleri dolmuşken, Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri'ndeki şubelerimizde tüketici kredisi verme işlemi devam ediyor" demişti.


Zeki Sayın'a düzeltme gibi açıklama
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar'ın açıklamasının, Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın'ın bazı gazetelerde yer alan ve 'kredilerin süreceği' mesajı veren demecinin yayınlandığı güne denk gelmesi dikkat çekti.
Sayın demecinde, 2003'te tüketici kredilerine ayrılan limiti mevduatın yüzde 1'inden 2'sine çıkartma kararı aldıklarını ve 2.5 katrilyonluk yüzde 1 limitinin dahi dolmadığını belirtti. Devlet Bakanı Ali Babacan'a bu durumu anlattıklarını kayden Sayın, kamu bankalarının kredi vermeyi durdurduğu yönündeki yanlış anlaşılmanın Babacan'ın sözlerinden kaynaklandığını söyledi. Babacan, krediler için daha önce 'Kamu bankaları frene bastı, bir süre dinlenecekler' demişti.
Ziraat Bankası'ndan dün gelen açıklamada ise 'kredilere ve mevduata ilişkin var olan program hedeflerinin aşılmamasına azami gayret gösterilecek' ifadesi dikkat çekti. Açıklamada, bankanın genel makro ekonomik hedefleriyle uyumlu, verimlilik ve kârlılık prensipleri çerçevesinde çalışmaya devam edeceği belirtildi.

sabah gazetesi

Kamuda 'krediye fren' demeci polemik yarattı

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, " Kamu bankaları tüketici kredisinde frene bastı" açıklaması yaptı. Ardından Babacan'a yanıt veren Ziraat ve Halk bankasının Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın ise kamu bankalarının kredi vermeyi durdurmadığını söyledi. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar da dün taşıt ve konut kredilerinde yüzde 1,9 olan faizlerin 2.1-2.3'e yükseltildiğini açıkladı. Kamu bankalarının tüketici kredilerinde faizleri düşürerek kredi patlamasına neden oldukları yönündeki eleştirilere katılmadığını belirten Sayın şöyle konuştu:
"Önce 'iki kamu bankası kredi talebini patlattı', ardından da 'kredi vermeyi durdurdu bu yüzden ekonomi rahatladı' diyorlar. Yok böyle bir şey. Kredi sınırım doldurmamış bir Ziraat şubesine gidin, istediğiniz krediyi rahatlıkla alın. Krediyi durdurduğumuz falan yok" Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bugüne kadar 2 katrilyon lira civarında tüketici kredisi kullandırdıklarını, önceden belirlenen tüketici kredileri limitlerine yaklaştıklarını açıkladı. Çağlar, basının, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın (tüketici kredilerinde sınırlara yaklaşıldı) sözünü, krediler durduruldu gibi algıladığına dikkati çekti. Çağlar, bankanın faizlerinin sektör ortalamaları ile paralel bir gelişme göstediğini açıkladı.


Edited by geliyoruz on 16/05/2004 11:26:15 AM