Editörler : E.Kayı Han

29 Temmuz 2021 21:45

Cezaevi katipliğini kazandım, meslek hakkında bilgi verebilir misiniz

Cezaevi katipliğini kazandım henüz mesleğe başlamadım. Katiplik özellikle zabıt katipliği çok zor diyorlar aynı şey cezaevi katipliği içinde geçerli mi?Ön yargıyla mesleğe başlamak istemiyorum bilgisi olanlar yazarsa sevinirim

29 Temmuz 2021 22:09

kardeşim hayırlı olsun helal ekmek yemek nasip olsun. Cte Katipliği zorluk kolaylık derecesini tartışma konusu yapamayız. değerli katip arkadaşlarımla bir tartışma yaşamayalım Ancak Cte katipliğinin Adliye katipliğinden biraz daha artısı olduğunu düşünüyorum. Öncelikle çok olağan bir durum olmassa Nöbetçi Katip hariç 8/5 esası ile çalışırsınız Servis Yemek gibi bir sorununuz yoktur. adalet bakanlığında heryer de zorluk var ancak adliyede daha fazla olduğunu düşünüyorum. çalışacağın kurumun tipi ve fiziki açısından dolasıyla telefon kullanamayabilirsiniz ben genel anlamada adliyeye göre daha pozitif yönleri olduğunu düşünüyorum. Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar dilerim

Mrme
Şef
29 Temmuz 2021 22:36

Meslek zor demeyelim de zorlaştırıyorlar diyelim.

Cezaevi katipliği daha iyidir diye düşünmekteyim, duruşma ve benzeri bir çok faktör olmadığı için.

kingphoneix999, 3 yıl önce
kardeşim hayırlı olsun helal ekmek yemek nasip olsun. Cte Katipliği zorluk kolaylık derecesini tartışma konusu yapamayız. değerli katip arkadaşlarımla bir tartışma yaşamayalım Ancak Cte katipliğinin Adliye katipliğinden biraz daha artısı olduğunu düşünüyorum. Öncelikle çok olağan bir durum olmassa Nöbetçi Katip hariç 8/5 esası ile çalışırsınız Servis Yemek gibi bir sorununuz yoktur. adalet bakanlığında heryer de zorluk var ancak adliyede daha fazla olduğunu düşünüyorum. çalışacağın kurumun tipi ve fiziki açısından dolasıyla telefon kullanamayabilirsiniz ben genel anlamada adliyeye göre daha pozitif yönleri olduğunu düşünüyorum. Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar dilerim
29 Temmuz 2021 22:39

Doğrudur kardeşim Herhangi bir kavgaya tartışmaya mahal vermeden ben gördükelrimi paylaştım.. İnanki bu bizim teşkilatta mübaşirinden ikm ye katipten teknisyene dediğin gibi Zorlaştırıyorlar...
Mrme, 3 yıl önce

Meslek zor demeyelim de zorlaştırıyorlar diyelim.

Cezaevi katipliği daha iyidir diye düşünmekteyim, duruşma ve benzeri bir çok faktör olmadığı için.

surveyharitaci
Aday Memur
29 Temmuz 2021 23:48

takip
29 Temmuz 2021 23:54

katiplik,mübaşirlik bunlar memuriyet değil nerede yapılırsa yapılsınlar baskı,stres,iş yükü en üst seviyede bazı istisnalar hariç ne yazık ki durum budur cezaevinin tek avantajı duruşma yoktur ama bir ton sorumluluk ve risk içeren işlemler vardır adalet MYO mezunu olduğum için gayet iyi bilirim işleyişi allah yardımcınız olsun

muduruz
Aday Memur
29 Temmuz 2021 23:57

Merhaba iyi geceler öncelikle şunu belirteyim. Bu şekilde forumda bir çok konu gördüm yorum yapmak sizin mesajınıza denk geldi. Şahsi olarak algılamayın lütfen.

Ben bazı şeyleri anlamakta zorluk çekiyorum. Bir mesleğin sınavına giriyorsunuz, çaba gösteriyorsunuz, referans arıyorsunuz, buluyorsunuz ama o mesleğin ne olduğunu, çalışma şartlarının nasıl olduğunu bilmiyorsunuz. Sonrasında ise meslekte çalışır iken sürekli bir huzursuzluk, dert yanma, sızlanma, ben böyle olduğunu bilmiyordum, buradan nasıl kurtulurum diyorsunuz.

İş olsun da ne olursa olsun mantığı ile hareket etmek insanlara belki ekmek parası kazandırır ama mutluluk getirmez. İnsan mutlu olacağı mesleği seçmeli ve çalışmalı. Bu illa ki devlet memurluğu olmamalı. Bir arkadaşım vardı canı sağolasıca memur iken istifa etmişti şimdi tavuk besliyor. Çok mutluyum diyor. :))

Umarım hakkınızda hayırlısı olur.

Saygılarımla.

30 Temmuz 2021 00:07

Adliyeden rahat olduğunu söyleyebilirim sadece.

Hakim-Savcılarla çalışmayacağın için daha rahat çalışırsın.

Adliyedeki gibi her gün çeşit çeşit insanla karşılaşmazsın.

Duruşma vs gibi sıkıntın yoktur.

Katiplik mesleğinin en rahat yapılacağı yer cezaevidir.

HayatSuGibi
Daire Başkanı
30 Temmuz 2021 09:55

Cezaevi katipliğinde infaz birimi, genel bütçe , saymanlık veya personel mutemetlik biriminde çalışırsın ama büyük ihtimalle infaz biriminde görev yaparsın. İş yoğunluğu her zaman vardır , sonuçta işin mahkumla ve mahkumun derdi işi bitmez.

Önemli olan kalemdeki arkadaşların tavırları ve çalışma biçimi , eğer bunlar iyiyse işin kolaylaşır. Bazı arkadaşlar hakim savcıyla işin olmaz falan demiş ya merak etmesinler cezaevindeki bazı müdürlerin egosu hakim savcıda bile olmuyor.

Eski tip cezaevlerinde telefon sokamazsın, parmaklıklar arkasında çalışırsın ve her girişte üst aramasından geçersin. Gardiyan ( İkm ) sayısı fazla olduğundan dolayı katipler azınlık durumundadır. Maaşın üniversite mezunu bekar 4500 civarı olur.

Adliye katipliğine göre en pozitif yanı servis ve yemek derdin olmaz. Fakat özellikle yeni yapılan cezaevleri şehir dışında olduğundan zamanın biraz yollarda geçebilir.

Cezaevinde çalıştığın için çevren tarafından tuhaf karşılanabilir ve genelde bana söylenenler; ekmek parası ne yapacaksın , Allah kolaylık versin , ben olsam çalışamam gibi söylemlerle karşılaşırsın...

Alkan.Gamze
Kapalı
30 Temmuz 2021 11:35

Muduruz. Adalet mezunuyum meslek hakkında az çok bir bilgim var severek yapacağımı düşündüğümde bir meslek ancak bu sayfada katipliği yerden yere vurup hiç yapılamıyacak bir meslek olarak gösterilmesi bir ön yargı oluşturuyor ister istemez çünkü meslek hakkında ne kadar bilgi sahibide olunsa içine girmeden o mesleği yapmadan nelerle karşılaşacağını bilemiyor insan. İşte bu yüzden bende cezaevinde çalışan arkadaşlardan az çok bir bilgi almak istedim. Senin şikayetçi olduğun konudan bende şikayetçiyim aslında emek verip çabaladığım bir mesleğe daha başlamadan bir önyargı oluşturmaları benide rahatsız ediyor. Yorumun için teşekkürler

Alkan.Gamze
Kapalı
30 Temmuz 2021 11:48

https://uye.memurlar.net/profil/3635789 çok teşekkür ederim tebriğiniz ve verdiğiniz bilgiler için. Zorluk konusunu tartışmaya açma gibi bir niyetim yoktu aslında sadece bu sayfada iki başlıktan biri katiplik mesleğinin zorluğu ve bu başlıklardan inanın çok fazla rahatsızlık duyuyorum mesleğe başlamadan bir ön yargı tereddüt oluşuyo bu yüzden bilirkişilerden en doğru bilgiyi almak istedim

kadiresref
Memur
30 Temmuz 2021 11:49

Allah adliyede çalışan katip arkadaşlarımıza sabırlar versin, inşallah çalışma şartları daha doğrusu amirlerin zulmü düzelir diyelim. Cezaevi katipliği hele de nüfusu az olan bir cezaevi ise adliye katipliğine göre çok çok daha rahattır. Nüfus çoksa tabii olarak yoğunluk da ona göre çok olur ama her halükarda adliyedeki yoğunluğun yanında lafı bile olmaz.

Alkan.Gamze
Kapalı
30 Temmuz 2021 11:53

Teşekkür ederim cevabınız için nöbet sistemi nasıl işliyor bir bilginiz var mı

s.21
Aday Memur
30 Temmuz 2021 12:20

Arkadaşlar sözleşmeli zabıt katibi sonuçları 2 aydan fazla olmasına rağmen bazı küçük yerler hariç açıklanmadı lütfen bunu gündem yapabilirmisiniz

kadiresref
Memur
30 Temmuz 2021 13:13

Cezaevinden cezaevine değişir. Umumiyetle 2 gün iş 2 gün izin şeklinde ilerliyor ama şu anda cezaevlerinde izolasyon olduğu için personel 7 gün / 10 gün içeri de yatıp kalkıyor sonra ona göre evinde dinleniyor

Alkan.Gamze, 3 yıl önce

Teşekkür ederim cevabınız için nöbet sistemi nasıl işliyor bir bilginiz var mı

surveyharitaci
Aday Memur
31 Temmuz 2021 10:24

takip

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi