Editörler : E.Kayı Han
03 Ağustos 2021 11:50

Maddi ve manevi tazminat davası açabilirmiyim

amir benden şüphelendiği için elde herhangi bir somut bir delil olmadan disiplin ve idari soruşturma açtı ikisinden de ceza verildi en ağır şekilde ünvanımla alakalı olmayan işlerde görevlendirildim. ikisine de idare mahkemesinde dava açtım iki cezanın da iptal edileceğinden yüzde yüz eminim. ancak bu süreç içerisinde psikolojim altüst oldu psikiyatristten rapor aldım. böyle keyfi uygulamaların önüne geçebilmek için maddi ve manevi tazminat açabilirmiyim bu açacağım dava sonucuna göre birçok kişiye emsal olur. bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

kadir882
Şef
03 Ağustos 2021 14:58

Direk savcılık makamlarına şikayette bulun. Hem mobbing hemde görevi kötüye kullanma diye şikayetçi ol. Lakin dilekçende de bu evrakları ekle. Sadece o amir için değil bütün disiplin yöneticilerin içinde şikayetçi ol. Gerekirse Vali yada vali Yardımcısı bile olsa şikayet et. Çünkü onlar eğer açıkça bir haksızlık varsa müdahil olmaları gerekirdi. Benim bu şekilde 2 dilekçem var. Dosyalar açık. yakın zamanda bir gelişme olabilir.

istanbullumemur
Aday Memur
03 Ağustos 2021 15:30

mobbinge dair görevlendirmeleri topladım bölge idare mahkemesinin kararını bekliyorum.

OOP.008
Şef
03 Ağustos 2021 15:35

Bu konuyu ben de çok merak ediyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımız varsa lütfen konu hakkında yorumlarını paylaşırlarsa bir çok kişiye yol gösterecektir.

Açılan disiplin soruşturmasında, usul bakımından ağır hata varsa, örneğin idare anayasa ile koruma altına alınan savunma hakkını memura kullandırmadan direk ceza verirse, idare tarafında bu işlemin sorumlusu olan kişi disiplin cezası alır mı? Ya da bu şekilde bir işleme maruz kalan memur kendini savunamadığı için manevi olarak çok yıpranırsa tazminat davası (tam yargı) açabilir mi?

İkinci olarak da merak ettiğim husus şudur. Yapılan disiplin soruşturmasında , soruşturulana yöneltilen suçlamalar açık ve net olarak hatalıysa, yanlışsa, hatta hemen hemen iftira niteliğindeyse ama iyi bir inceleme yapılmadığı için memur ceza aldıysa, bu cezanın idare mahkemesiyle iptalinden sonra memur manevi tazminat davasına konu edebilir mi bu işi?

istanbullumemur
Aday Memur
03 Ağustos 2021 15:48

birçok arkadaş bu sorunları yaşıyor ancak kimse tazminat davası açmaya cesaret edemiyor

kadir882
Şef
04 Ağustos 2021 11:20

İdari mahkemeyi beklemene gerek yok. Hemen savcılık makamlarını bilgilendir. idari süreç adli süreci etkilemez. Yanlış bulduğun durumları belirt. Evrakları ek olarak koy. Sebep olan kişilerin hem makamlarını hem ünvanlarını hem de isimlerini belirttiğin dilekçeyi Savcılık makamlarımıza ver. İdari mahkeme sonuçlanınca onu da mahkemeye ek olarak verirsin.

istanbullumemur, 3 yıl önce

mobbinge dair görevlendirmeleri topladım bölge idare mahkemesinin kararını bekliyorum.

kadir882
Şef
04 Ağustos 2021 11:24

Tam bu işlerle uğraşıyorum işte. Bazı durumların malesef örnekleri yok. Son zamanlarda Liyakatsiz Tercihler sebebiyle bu tarz durumlar artmaya başladı. Biraz da sosyal mecralarda aslında duruma dikkat çekmek gerekecek. Adli durumlar için ben şuan bir vali yardımcısı, İl İdare Kurulu Müdürü ve 2 kişiyi daha savcılığa şikayet ettim. İlerleyen zamanlarda belgelerle de hangi ilin olduğunu belgelerle açıklayacağım. Adli ve idari sürenin sonuçlanmasını beklemekteyim.

OOP.008, 3 yıl önce

Bu konuyu ben de çok merak ediyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımız varsa lütfen konu hakkında yorumlarını paylaşırlarsa bir çok kişiye yol gösterecektir.

Açılan disiplin soruşturmasında, usul bakımından ağır hata varsa, örneğin idare anayasa ile koruma altına alınan savunma hakkını memura kullandırmadan direk ceza verirse, idare tarafında bu işlemin sorumlusu olan kişi disiplin cezası alır mı? Ya da bu şekilde bir işleme maruz kalan memur kendini savunamadığı için manevi olarak çok yıpranırsa tazminat davası (tam yargı) açabilir mi?

İkinci olarak da merak ettiğim husus şudur. Yapılan disiplin soruşturmasında , soruşturulana yöneltilen suçlamalar açık ve net olarak hatalıysa, yanlışsa, hatta hemen hemen iftira niteliğindeyse ama iyi bir inceleme yapılmadığı için memur ceza aldıysa, bu cezanın idare mahkemesiyle iptalinden sonra memur manevi tazminat davasına konu edebilir mi bu işi?

istanbullumemur
Aday Memur
04 Ağustos 2021 13:35

ben de aynı şekilde adli davaların sonuçlanmasını bekliyorum yapılan dedikodularla cezalandırıldım içlerinde en zayıf halka ben olduğum için cezayı bana uygun gördüler mahkemenin vereceği karara göre bir yaptırım olmalı

tayin durumum var o nakile engel olurmu ondan çok korkuyorum

kadir882
Şef
04 Ağustos 2021 13:53

her türlü pisliklerine hazırlıklı ol derim.

ben de aynı şekilde adli davaların sonuçlanmasını bekliyorum yapılan dedikodularla cezalandırıldım içlerinde en zayıf halka ben olduğum için cezayı bana uygun gördüler mahkemenin vereceği karara göre bir yaptırım olmalı

tayin durumum var o nakile engel olurmu ondan çok korkuyorum

istanbullumemur
Aday Memur
04 Ağustos 2021 14:07

Nakilde sıkıntı olurmu

kadir882
Şef
05 Ağustos 2021 11:08

Makam Mevkii kullanıp sırf sana sıkıntı çıkarabilirler. Ya da olmayacak bir yere tayinini çıkarabilirler. Benim haberim yokken Van a tayinimi çıkardılar. Mahkemeye veririm diye tehdit ettim de öyle kurtuldum.

Nakilde sıkıntı olurmu

LikeOldDays
Aday Memur
05 Ağustos 2021 23:50

Şube Müdürü , gruplar amiri ve bir komisere ben de dava açacağım. Elimde somut kanıtlar var. Bakalım ne olacak.

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi