Editörler : "eskiyara"Pangaea
12345678910111213»

kpssadaymuh
Memur
17 Ağustos 2021 17:40

Bu mesaj 20'nin üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir.

iyi olmuş hak ettiğinizi bulmuşsunuz !! bunu da hak etmiyorsunuz ya ! gelmiş burda gruplaşarak devlete mi baş kaldırıyorsunuz?

hacioglu7
Aday Memur
17 Ağustos 2021 18:35

Siz emekli(65) olduktan sonra yaşayacağınızı mı sanıyorsunuz..boşverin..zaten memur o yaşa gelmeden bu maaşlarla sıkıntıdan hatta açlıktan ölmüş olabilir

sirensesi
Şef
17 Ağustos 2021 18:53

3600 almamış halde bile, (1/4 derce emekli olan) 2008 sonrasından 2000tl fazla alıyorsunuz emekli maaşı.. Biz değil 3600 sizin mevcut halimize bile razıyız.. Yatın kalkın şükredin halinize . 3600 verilirse aramızdaki maaş farkı 3000 tl yi bulacak..
özgün düşünce, 3 yıl önce
2008 Sonrası memur olanlar siz bize 3600 de ve aile yardımında destek olun bizde sonra size destek olalım

tegmenmy
Daire Başkanı
17 Ağustos 2021 21:53

bu ayrımı ortadan kaldırırlar mı sizce ya da gündeme getiren siyasi parti var mı

Canhal44
Aday Memur
17 Ağustos 2021 23:39

Maalesef çoğu memur durumun vehametinin farkında değil. Aynı eyt liler gibi 2040 civarında 5510 mağduru memurlar diye bir güruh ortaya çıkacak. 3600 olayı ise 2008 sonrası memur olan için hiç bir anlam ifade etmemekte. 5510 syyasa ilk emeklilerini malüllerden olmak üzere 2019 yılından itibaren vermeye başladı, bu malülen emeklilere bağlanan aylıkları gördüğünüzde ilerde sizi neyin beklediğini anlayacaksınız. Sağlığınıza dikkat edin ve malül duruma düşmeyin. Kamu çalışanı bugün ortalama 5000 civarı alıyor farzedersek emekli olduğunda 1500-2000 civarı alacak bu kanuna göre ayrıca ben ileride kamu çalışanı için emeklilik yaşının düşürüleceğini ve resen emekliliklerin yaygınlaşacağını düşünüyorum. 55 yaşında 1500 tl maaşla resen emekliliğe sevkedip 65 yaşına kadar ödenecek olan aradaki 3500 tl lik farktan kurtulmuş olunur, kısacası çalışana ne kadar çabuk 1500 tl bağlanırsa bütçe yükü o kadar hafifler. Her ne kadar insanımız emeklilik yaşının çok olduğundan şikayet etse de 5510 sy kanun uyarınca bağlanacak maaş dikkate alındığında resenemeklilik yaşının 65 olmasının kamu çalışanı için bu şartlarda lehine olduğunu düşünüyorum

tegmenmy
Daire Başkanı
18 Ağustos 2021 00:29

gerçekten üzücü bir durum hocam ,

bu yıl kayınpederim 43 yıllık hizmet sonrası emekli oldu. 5000 civarı maaş 222 bin ikramiye aldı. Demek ki biz bu aylığı göremeyeceğiz ve bunu getirdikleri gibi değiştirecek de yok sanırım

nasıl bir düzenleme ve haksızlık bu

Canhal44, 3 yıl önce

Maalesef çoğu memur durumun vehametinin farkında değil. Aynı eyt liler gibi 2040 civarında 5510 mağduru memurlar diye bir güruh ortaya çıkacak. 3600 olayı ise 2008 sonrası memur olan için hiç bir anlam ifade etmemekte. 5510 syyasa ilk emeklilerini malüllerden olmak üzere 2019 yılından itibaren vermeye başladı, bu malülen emeklilere bağlanan aylıkları gördüğünüzde ilerde sizi neyin beklediğini anlayacaksınız. Sağlığınıza dikkat edin ve malül duruma düşmeyin. Kamu çalışanı bugün ortalama 5000 civarı alıyor farzedersek emekli olduğunda 1500-2000 civarı alacak bu kanuna göre ayrıca ben ileride kamu çalışanı için emeklilik yaşının düşürüleceğini ve resen emekliliklerin yaygınlaşacağını düşünüyorum. 55 yaşında 1500 tl maaşla resen emekliliğe sevkedip 65 yaşına kadar ödenecek olan aradaki 3500 tl lik farktan kurtulmuş olunur, kısacası çalışana ne kadar çabuk 1500 tl bağlanırsa bütçe yükü o kadar hafifler. Her ne kadar insanımız emeklilik yaşının çok olduğundan şikayet etse de 5510 sy kanun uyarınca bağlanacak maaş dikkate alındığında resenemeklilik yaşının 65 olmasının kamu çalışanı için bu şartlarda lehine olduğunu düşünüyorum

drogba-71
Daire Başkanı
18 Ağustos 2021 01:03

emekli olunca mezar yan yan cagiriyor seni zaten.

maasi ne yapacaksın?

biraz tasarrufu ogretin ailenize

bir yerden baslamak lazimdi eleştirecek zaman değil birlik zamani

. uzerimize oynanan oyunlarin farkina varin artik.

gladyo güçler emperyalistler vatanımiza kasd ediyor

sportif44
Genel Müdür
18 Ağustos 2021 02:12

5510 meselesi nedir?

2008 Ekim öncesi memur olan biri ile 2008 Ekim sonrası memur olanın fark meselesini merak eden okusun:

Ekim 2008 döneminde yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanun ile tüm çalışanlar tek çatı altında toplandı. Memurlar için de 4/1-c statüsü öngörüldü. Ancak 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce yani Ekim/2008 aybaşından önce memuriyeti olanlar için ?Emekli Sandığı Kanunu uygulanmaya devam edilir? şeklinde hüküm konuldu. Bu nedenle 15 Ekim 2008 tarihinden önce atanmış memurlar Emekli Sandığı?na, sonra atanmış memurlar ise yeni Kanun 5510?a tabi oldular.

İki Kanun birbirinden büyük ölçüde farklı olduğundan haliyle sunulan hakların niteliği de farklılık gösteriyor. Farkların başında aylık bağlama oranları geliyor. Emekli Sandığı aylığı hesabında kişinin görev yaptığı en yüksek statü ne ise o statüden aylık bağlanıyor. Yani 6 ay genel müdürlük yapmış biri daha sonra araştırmacı kadrosuna da atansa emekliliğinde genel müdür üzerinden aylık alıyor. 5510 sayılı Kanunda ise tüm çalışma hayatında geçen sürelerin primleri güncelleniyor ve hesaplama yapılıyor. Dolayısıyla statü değil yatan prim önem kazanıyor.

Aylık bağlama oranı iki kanun için çok farklı. Emekli Sandığı aylığı bağlanırken %50+hizmet yılı hesabı yapılıyor, 5510 sayılı Kanuna göre ise hizmet yılı %2 ile çarpılıyor. Emekli Sandığı 30 hizmet yılına %(50+30)=%80 oranında aylık bağlarken 5510 %(2*30)=%60 oranında aylık bağlıyor. Bu bakımdan aynı orana ulaşmak için 5510?a tabi memurun 40 yıl çalışması gerekiyor. Örneğin 30 hizmet yılı olan Emekli Sandığı?na tabi bir üst kurul uzmanına 7.000 TL dolayında aylık bağlanırken 5510?a tabi (yeni memur) üst kurul uzmanına 4.600 dolayında aylık bağlanıyor.

Yeni memurlar 2008 sonrası göreve başladıkları için şimdilerde emekli olma durumları yok. Emekli olacakları zaman geldiğinde durumu fark edecekler gibi duruyor. Yani aynı işi yapan ve aynı maaşı alan iki memurdan 14 Ekim 2008?de atanan ile 16 Ekim 2008?de atanan arasındaki emekli maaşı farkını ilerleyen zamanda görecekler.

İstisnasız kural olmayacağına göre yukarıda yazılanların da istisnası var elbette. 2008 yılında bu değişim olduktan sonra geniş anlamda kamu görevlisi sayılan yasama üyelerinden 2011 seçimleriyle ilk kez vekil olanlar bu durumu fark edip düzeltti. Milletvekili emekli maaşı 2008 öncesi ve sonrası olup olmadığına bakılmaksızın sabitlendi. Cumhurbaşkanı emekli maaşının %45?i olarak ödeniyor. 2008 sonrası memur olanlar için değişiklik olur mu bilinmez ama 2009, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde ilk kez belediye başkanı olanlar için de makas artıyor

Yıldız1616
Aday Memur
18 Ağustos 2021 02:26

Normal emeklilikle bi farkı yok
mehmet.sagmen, 3 yıl önce

Yıldız1616 arkadaşımız malüliyetten oldu ben takip ediyorum arkadaşı malesef öyleymiş.Gecen yil da bir başka memur arkadaş olmuştu aynı şekilde maluliyetten ona da 1300 başlamışlardı bu tüm emekli maaşlarının en az 1500 TL olmadan önceydi.Hiç unutmam arkadaş yazmış esim bankacı olmasa, çalışmasa acım diye çocuğu da vardı vay arkadaş.

Yıldız1616
Aday Memur
18 Ağustos 2021 03:31

Maaş çok düşük olduğu için maluliyetin iptali için dava açtım. Kazanacağım Amirlere papuç bırakmadım bırakmam da:))
mehmet.sagmen, 3 yıl önce

Yıldız1616 arkadaşımız malüliyetten oldu ben takip ediyorum arkadaşı malesef öyleymiş.Gecen yil da bir başka memur arkadaş olmuştu aynı şekilde maluliyetten ona da 1300 başlamışlardı bu tüm emekli maaşlarının en az 1500 TL olmadan önceydi.Hiç unutmam arkadaş yazmış esim bankacı olmasa, çalışmasa acım diye çocuğu da vardı vay arkadaş.

kalkanli
Kapalı
18 Ağustos 2021 11:54

2009 yilina kadar ozel sektorde calismistir sonra memur olup 2021 de emekli gunlerini doldurup emekli olmustur.
Slck.1, 3 yıl önce

Sen 2008 sonrası memur olup hemen emekli mi oldun

sadecememur06
Aday Memur
18 Ağustos 2021 12:06

mezarda emekli olcaz arkadaslar, bizim 85 li nesil ve sonrasi icin zaten hangi iktidar gelirse gelsin emeklilkk yasini uzatmak zorunda. hasta olmamaya bakin bol bol calisin:)

sadecememur06
Aday Memur
18 Ağustos 2021 12:11

merak etme kardesim, senin de atanip stresini giderdigin zamanlar olacak..
kpssadaymuh, 3 yıl önce

iyi olmuş hak ettiğinizi bulmuşsunuz !! bunu da hak etmiyorsunuz ya ! gelmiş burda gruplaşarak devlete mi baş kaldırıyorsunuz?

kpssadaymuh
Memur
18 Ağustos 2021 12:14

ben doçentim . sen ve senin gibi işe yaramazların acısını okuyarak keyif alıyorum hahahaha

sadecememur06, 3 yıl önce
merak etme kardesim, senin de atanip stresini giderdigin zamanlar olacak..

sadecememur06
Aday Memur
18 Ağustos 2021 12:17

ise yaramaz istersen aynaya bak. sen gercekten docent olsan su saatte yayin karistiriyor olurdun. burda evini memur maasiyla gecindirip coluguna cocuguna bakip okutmak isteyen milyonlarca insan var. tabi gercekten docent isen senin yetistirdigin ogrencileri de incelemek gerek ama docent olmadigin nikinden belli..
kpssadaymuh, 3 yıl önce

ben doçentim . sen ve senin gibi işe yaramazların acısını okuyarak keyif alıyorum hahahaha

sadecememur06
Aday Memur
18 Ağustos 2021 12:18

sen hayattan istedigini alamamis, insanlarin mutsuzlugundan nemalanmaya calisan, seviyesiz ve saygisiz birisin. Kisilik ozelliklerini hayatin sana yasattigi seyler torpuleyerek duzeltecektir..
kpssadaymuh, 3 yıl önce

EKİP20
Aday Memur
18 Ağustos 2021 12:39

Yanlışın var 2008 ekim ayindan sonra memur olanlar...
sirensesi, 3 yıl önce

Evet arkadaşlar bu durumu çevrenizde ki herkese anlatın .. 01.01.2008 tarihinden sonra memur olanlar 5510 sayılı kanuna tabi ve bugün emekli olsalar en fazla 2000tl maaş bağlanacak.. bir başka husus ise 2008 sonrası memurun emekli maaşı hesaplanırken ek gösterge diye bir çarpan yok.. yani değil 3600 ek gösterge 36.000000 ek gösterge verseler bile 2008 sonrası memura 1 kuruş getirisi yok.. 2008 sonrası memurun maaşı pirime esas kazancın ortalamasından verilmektedir.. yani meslek hayatınız boyunca prime esas kazancınızın en az %40 ını alacaksınız.. %40 20 yıla tekabül etmektedir, yirmi yıldan sonra çalışacağınız her yıl 2 puan olarak eklenecek yani.. 24 yıl çalışan birisinin aylık bağlama oranı 28x2=%48 olacaktır.. 2008 sonrası memurun emekli maaşı böyle hesaplanır.. bakın ek gösterge mevzusu yok.. devlet bir düzenleme yapmaz ise 2008 sonrası memurun durumu içler acısı.. sendika temsilcilerinize bu konuda baskı yapın.. bu konuyu çevrenizdeki bütün memur arkadaşlarınıza anlatın..

kpssadaymuh
Memur
18 Ağustos 2021 12:51

ben doçentim ve bu yüzden yayın karıştırma falan filan mevzularını paşa gönlüm ve keyfimin kahyasının arzularına bağlı olarak yapıyorum amirim yok anlayacağın. ikinci mesele ise işe yaramaz olduğun burdan belli ki nickime bakıp da çıkarımda bulunacak kadar acizsin. branşın hademeydi demi okulda ? hahahaha

sadecememur06, 3 yıl önce
ise yaramaz istersen aynaya bak. sen gercekten docent olsan su saatte yayin karistiriyor olurdun. burda evini memur maasiyla gecindirip coluguna cocuguna bakip okutmak isteyen milyonlarca insan var. tabi gercekten docent isen senin yetistirdigin ogrencileri de incelemek gerek ama docent olmadigin nikinden belli..

sadecememur06
Aday Memur
18 Ağustos 2021 12:54

ben akademinin icindeyim, senin gibi lakayit bir usluba sahip bir akademisyen gormedim. o yuzden once agzini calkala eem. sen git zabitaliga basvursam mi basvurmasam mi diye dusun.. kpss den en az 98 almayi unutma..
kpssadaymuh, 3 yıl önce

ben doçentim ve bu yüzden yayın karıştırma falan filan mevzularını paşa gönlüm ve keyfimin kahyasının arzularına bağlı olarak yapıyorum amirim yok anlayacağın. ikinci mesele ise işe yaramaz olduğun burdan belli ki nickime bakıp da çıkarımda bulunacak kadar acizsin. branşın hademeydi demi okulda ? hahahaha

sadecememur06
Aday Memur
18 Ağustos 2021 12:57

sen muhendislik okumussun ama muhendis olamamissin, biraz ozel sektorde calisirsan calismanin ne oldugunu anlarsin genc. evde atanmayi beklemeyle omur gecmez.
Toplam 306 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi