Editörler : supporters.
29 Ağustos 2021 10:09

2022 Yeni Doçentlik Kriterleri

Uzun bir zamandır doçentlik kriterlerinin değişeceği söyleniyor.

10 Ağustostaki yönetmelik değişikliği, zannımca bu değişikliğin ayak sesleri...

2022'den itibaren doçentlik kriterlerinde meydana gelebilecek değişiklikleri, duyumları ve öngörüleri bu başlık altında paylaşabiliriz.

İki duyum benden olsun.

1. En az bir doktora tez danışmanlığı yapmak (tezin başarıyla bitirilmiş olması).

2. Alanıyla ilgili uluslararası bir yayınevinden bir kitap yayımlamış olmak (kitap bölümü değil, tek yazarlı bir kitap sahibi olmak).

StMngr
Şube Müdürü
29 Ağustos 2021 10:15

Kriterlerin değiştirileceği uzun zamandır konuşuluyor. Jüriler bazı arkdaşlarımızı "yüksek lisans yönetmemiş" diye başarısız buluyor. MYO'larda görev yapan Dr. Öğretim Üyelerine ve fakültelerdeki araştırma görevlilerine yüksek lisans tez danışmanlığı bile verilmiyor. Doktora tez danışmanlığı şartı ne kadar adil ve uygulanabilir olur? Benim duyumum, dil barajı ve yayın kalitesi üzerine. Q1 yayın şartı gibi şeyler konuşuluyor. Dil barajının da yukarı çekilmesi gündemde.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
29 Ağustos 2021 11:04

Kriterler değişecekse ekim başvurularından önce değişmesi gerekir. Değişiklikler 1 başvuru döneminden sonra uygulanabilir

Dr.doc.dr
Genel Müdür
29 Ağustos 2021 12:17

Birçok üniversitede doktora öğrencisi almak için doçent olma şartı var dolayısıyla bu gerçekçi bir kriter olmaz, yüksek lisans tez danışmanlığı derlerse de akademiden olmayan ya da arş gör dr ile öğr gör dr ların önü kesilir.

Diğer taraftan mevcut doçent ve profların bırakın uluslararası kitabı kaçının uluslararası kitap bölümü vardır. Kitap yazmak dert değil en az 50 atıf alan kitap bölümü olan insan örneğin akademiye katkı sunmuştur. Yoksa paralı kitap yazmakta ne var. Amaç kaliyeyi artırmaksa h indexe i10 indexe atıf sayısına bakılsın, dil puanı artırılsın ama bu ÜAK bu zihniyetle akademiyi küstürmekten başka bir iş yapmayacak gibi görünüyor

Dr.doc.dr
Genel Müdür
29 Ağustos 2021 12:22

Hocam Q1 yayınım da var dil puanım da yüksek yurtdışı doktoralıyım. 4 tane kendini bilmez jüri herşeyi fazlasıyla sağlamam rağmen başarısız verdi, yani kriterle değil jüri zihniyetinin değişmesi lazım.

StMngr, 3 yıl önce
Kriterlerin değiştirileceği uzun zamandır konuşuluyor. Jüriler bazı arkdaşlarımızı "yüksek lisans yönetmemiş" diye başarısız buluyor. MYO'larda görev yapan Dr. Öğretim Üyelerine ve fakültelerdeki araştırma görevlilerine yüksek lisans tez danışmanlığı bile verilmiyor. Doktora tez danışmanlığı şartı ne kadar adil ve uygulanabilir olur? Benim duyumum, dil barajı ve yayın kalitesi üzerine. Q1 yayın şartı gibi şeyler konuşuluyor. Dil barajının da yukarı çekilmesi gündemde.

StMngr
Şube Müdürü
29 Ağustos 2021 12:37

Kesinlikle katılıyorum sayın hocam. Subjektif kriterler sonucu doğan mağduriyetten dolayı jürilere bir yaptırım uygulanmadığı için jüriler böyle kafalarına göre at koşturuyorlar. ÜAK'ın yaptığı son düzenleme de tuz biber oldu, jüriyi daha da güçlendirdi. Sistemde köklü bir revizyon şart. Ama zihinlerdeki revizyon ise sanırım imkansız.
Dr.doc.dr, 3 yıl önce

Hocam Q1 yayınım da var dil puanım da yüksek yurtdışı doktoralıyım. 4 tane kendini bilmez jüri herşeyi fazlasıyla sağlamam rağmen başarısız verdi, yani kriterle değil jüri zihniyetinin değişmesi lazım.

angel1987
Şef
29 Ağustos 2021 13:40

Dil kriteri değişebilir ama dr tez danışmanlığı getirilemez. Her bölümde doktora yok ayrıca arş.gör.dr ya da öğr.gör.dr lara çoğu abd yl, dr dersi bile vermek istemiyor

PhDCe
Şef
29 Ağustos 2021 17:13

bizim okulda yüksek lisans bile yok öğretim üyesi bulamadığımız için açamıyoruz

mevcut profların %10u bile mevcut kriterleri karşılamaz adalete gel

kopraaa
Aday Memur
30 Ağustos 2021 13:48

Bir duyumda benden gelsin o zaman. Bu arada bana da fazlası ile mantıklı gelmekle birlikte olacağını sanmıyorum. Çünkü YÖK mantıklı şeyleri yap(a)mıyor.

1- Q1 ile Q4 SCI dergilerin puanları aynı akademik teşvikteki olabilir.

Yani 2 yazarlı Q1 dergiden 10 puan alınırken yine Q4 dergiden 10 puan olmayacakmış. Bunun yerine Q1 için katsayı 1 iken Q4 için katsayı 0.7 olabilirmiş.

2- Q1 dergilerde yayın yapmak malumunuz üzere oldukça zor ve seneler alabiliyor. Örneğin 2 isimli yayın yaptınız ve aldığınız puan 10. Bunun yerine tek isimli TR endeksli yayın yaptığınız aldığınız puan 8. Aradaki puan sadece 2. TR endeksli ve diğer endeksli yayınlar içinde düzenleme yapılabilirmiş.

3- Adaylar minimum 100 puan topladığında başvuru yapabiliyor. Bunun yerine 120-125 puan bandına gelebilirmiş.

4- Dil puanı da 70 olabilirmiş.

30 Ağustos 2021 18:08

Katkınız için teşekkür ederim. Dil puanının 70 olacağı uzun zamandır gündemde zaten. Son 5 yıl içerisinde 70 almak şeklinde güncellenecek, deniliyor. Zaten Hacettepe gibi üniversitelerde Doçent olmak için dil puanı 70, Profesör olmak için de 80. O yüzden de doktoralı sayısının artmasından dolayı doçentlikte dil şartı 2020'de 70-75 olursa hiç şaşırmam.

kopraaa, 3 yıl önce

Bir duyumda benden gelsin o zaman. Bu arada bana da fazlası ile mantıklı gelmekle birlikte olacağını sanmıyorum. Çünkü YÖK mantıklı şeyleri yap(a)mıyor.

1- Q1 ile Q4 SCI dergilerin puanları aynı akademik teşvikteki olabilir.

Yani 2 yazarlı Q1 dergiden 10 puan alınırken yine Q4 dergiden 10 puan olmayacakmış. Bunun yerine Q1 için katsayı 1 iken Q4 için katsayı 0.7 olabilirmiş.

2- Q1 dergilerde yayın yapmak malumunuz üzere oldukça zor ve seneler alabiliyor. Örneğin 2 isimli yayın yaptınız ve aldığınız puan 10. Bunun yerine tek isimli TR endeksli yayın yaptığınız aldığınız puan 8. Aradaki puan sadece 2. TR endeksli ve diğer endeksli yayınlar içinde düzenleme yapılabilirmiş.

3- Adaylar minimum 100 puan topladığında başvuru yapabiliyor. Bunun yerine 120-125 puan bandına gelebilirmiş.

4- Dil puanı da 70 olabilirmiş.

30 Ağustos 2021 18:10

2022'de.

Dikkat Doç. Dr. Var, 3 yıl önce

Katkınız için teşekkür ederim. Dil puanının 70 olacağı uzun zamandır gündemde zaten. Son 5 yıl içerisinde 70 almak şeklinde güncellenecek, deniliyor. Zaten Hacettepe gibi üniversitelerde Doçent olmak için dil puanı 70, Profesör olmak için de 80. O yüzden de doktoralı sayısının artmasından dolayı doçentlikte dil şartı 2020'de 70-75 olursa hiç şaşırmam.

Dr.doc.dr
Genel Müdür
07 Ocak 2022 16:56

2022 Mart başvuruları Mart?ın kaçında başlar acaba?

mendoa84
Daire Başkanı
08 Ocak 2022 11:32

Normalde başvuru döneminin 15 inde başlıyor..

Kriterlerle ilgili radikal değişiklikler tek seferde yapılırsa yanlış olur.. Kademeli olarak değişiklikler gelebilir.

Dil puanının keisnlikle yukarı çekilmesi en öncelikli değişiklik olmalı.

YL tez danışmanlığı zorunlu kriter olmamalı ama puanı yükseltilebilir teşvik için.

SCI yayınların Q seviyelerine göre puantaj ayarlaması yapılabilir ama bu mesele eğer Q1 zorunlu olmalı gibi olursa ya da şu anki garabet makale puanlamasina dönerse, büyük adaletsizliklerin önünü açar..

Bunun dışında kriterlerde keisnlikle yapılan tüm akademik faaliyetlere cüzi ve üst limitli de olsa puan verilmelidir. Poster sunumuna puan vermemek, BAP projelerine puan vermemek abesle iştigaldir.

Dr.doc.dr, 2 yıl önce

2022 Mart başvuruları Mart?ın kaçında başlar acaba?

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
08 Ocak 2022 11:44

Şu anda yeni kriter gelemez. Değişiklik olursa bir sonraki başvuru döneminde uygulanır.

08 Ocak 2022 20:42

900 Tl ödemeden 1 hafta önce biz de öyle diyorduk hocam :(

akademisyen 64, 2 yıl önce

Şu anda yeni kriter gelemez. Değişiklik olursa bir sonraki başvuru döneminde uygulanır.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
09 Ocak 2022 13:12

Doçentlik kriterlerinde değişiklik yapılmadı ama. 900 tl kriter değil. Kriterler çalışmalardan toplanan puanlar vs.

BakkalGazi86, 2 yıl önce

900 Tl ödemeden 1 hafta önce biz de öyle diyorduk hocam :(

Dr.doc.dr
Genel Müdür
11 Ocak 2022 13:57

Birisi yavaştan 2022 Mart başvuru sayfasını açsa mı acaba?

mendoa84
Daire Başkanı
11 Ocak 2022 18:32

Hocam geçenlerde açtım ben bir başlık ama henüz yazan olmadı..

Siftah yapabilirsiniz :)

https://forum.memurlar.net/konu/2480294/

Dr.doc.dr, 2 yıl önce

Birisi yavaştan 2022 Mart başvuru sayfasını açsa mı acaba?

Mustafa-OZTOP
Aday Memur
04 Şubat 2022 12:41

Doçentlik kriterlerinin değişeceğine dair bazı bildirimler yazılmış gördüğüm kadarıyla. Ne kadar enteresan bir durum değil mi!!! Dün ile bugün, bugün ile yarın birbirinden farklı. O halde neresinde bunun fırsat eşitliği var. 5 yıl önce tek isimli yayın şartı ve SCI en az 40 puan şartı olmadan birileri doçent oldu. Şimdi tez danışmanlığı vb. gibi katı kurallar. Tamam dil şartını destekliyorum ki olması da lazım. Ancak tez danışmanlığı falan bir saçmalık olacaktır.

Mustafa-OZTOP
Aday Memur
04 Şubat 2022 12:57

Belli bir şart belirlenir. Bu koşullar en az 20-30 sene uygulanır. Ancak bizde her dönem bir değişiklik, her dönem bir belirsizlik. Bu kadar da olmaması gerek!!!

Mustafa-OZTOP
Aday Memur
04 Şubat 2022 13:17

Bir sorum olacak. Ben 2017 bahar döneminde YÖKDİL'e girdim ve o zaman Anadolu Üni. ile Ankara Üni ortaklaşa yapmıştı. 2019 dan itibaren ÖSYM yapıyor. Bu sınavdan aldığım puan şuanda geçerli mi?

Toplam 35 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi