Editörler : F16 Gökçen
11 Eylül 2021 19:04

BES mi,altın hesabı mı açmalıyım?

Hanği yatırım araçı daha karlı olur. bu konuda daha evvelden olumlu yada olumsuz deneyimi olan arkadaşlardan konuma katılımlarını rica ediyorum...

ESKİSEHİR-1981
Aday Memur
11 Eylül 2021 20:01

Bana kalırsa hem altın hemde bireysel emeklilik gerçekten en mantıklı yol. Altın, BES?e nazaran daha kısa vadede birikim sağlayacak, BES ise emekliliğinizin garantörü olacaktır.

Beste Yüzde 25 devlet desteği 10 yıl sistemden çıkmamanız ve emeklilik yaşınızı doldurmanız halinde büyük bir birikime sahip oluyorsunuz malum...

Ebru06lı
Aday Memur
11 Eylül 2021 20:26

BES 'in amacı aktif çalışma hayatı içerisinde olan kişilerin düzenli bir şekilde birikim yaparak ve bu birikimlerini değerlendirerek emeklilik dönemlerindeki hayat standartlarını koruyabilmeleridir. Bu sisteme yapılan bütün tasarruflar, alanlarında uzman portföy yöneticileri tarafından yönetilen fonlarda değerlendirilmektedir. BES için kullanılan fonlar uzun vadeli yatırımlar olarak düşünülmekte ve buna göre tasarruflar değerlendirilmektedir. Öbür taraftanda Altın hesabı bankaya gidilerek ya da mobil uygulama üzerinden kolaylıkla açılabilen bir hesaptır. Müşterisi olduğunuz bankaya başvurarak altın hesabı açabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulama ya da internet bankacılığını kullanarak da altın hesabı açabilirsiniz.

ESKİSEHİR-1981, 3 yıl önce

Bana kalırsa hem altın hemde bireysel emeklilik gerçekten en mantıklı yol. Altın, BES?e nazaran daha kısa vadede birikim sağlayacak, BES ise emekliliğinizin garantörü olacaktır.

Beste Yüzde 25 devlet desteği 10 yıl sistemden çıkmamanız ve emeklilik yaşınızı doldurmanız halinde büyük bir birikime sahip oluyorsunuz malum...

Ebru06lı
Aday Memur
11 Eylül 2021 20:27

yani şuan için en karlı ve kolay birikim bunlar gibi gelmekte...

ESKİSEHİR-1981
Aday Memur
11 Eylül 2021 20:29

kesinlikle iki birikimde mantıklı..

Ebru06lı, 3 yıl önce

yani şuan için en karlı ve kolay birikim bunlar gibi gelmekte...

Ebru06lı
Aday Memur
11 Eylül 2021 20:31

BES sisteminden 10 yılı doldurmadan çıkarsanız devlet ciddi miktarda kesinti yapar. Bu yüzden eğer zorda değilseniz çıkmamanız gerekir. buda Dezavantajı tabiki.

ESKİSEHİR-1981
Aday Memur
11 Eylül 2021 21:27

İlk 3 yıl içerisinde ayrılırsanız devlet katkısı alamıyorsunuz,

3. yılın sonunda ayrılırsanız devlet katkısının %15?ini,

6. yılın sonunda ayrılırsanız devlet katkısının %35?ini,

10. yıl sonunda ayrılırsanız devlet katkısının %60?ını,

10 yılı tamamlayıp, emeklilik yaşınızda sistemden ayrılırsanız devlet katkısının %100?ünü alabiliyorsunuz.

BES?in en önemli avantajı devlet katkısının tamamını alabilmeniz ve bu sistemden kazançlı çıkabilmeniz için 10 yılı tamamlayıp, emeklilik yaşınızı beklemenizin mantıklı olacağıdır.

Ebru06lı, 3 yıl önce

BES sisteminden 10 yılı doldurmadan çıkarsanız devlet ciddi miktarda kesinti yapar. Bu yüzden eğer zorda değilseniz çıkmamanız gerekir. buda Dezavantajı tabiki.

uglykidjoe
Müsteşar
12 Eylül 2021 03:35

Orta Anadolu kokuyor başlıka

12 Eylül 2021 03:56

Bes için yaşınız önemli, çünkü 56 yaşında paranızın tamamini almaya hak kazanacaksınız, o yüzden 40 yaşından sonra girmek daha mantıklı. Altın alıp ikide bir takip etmeyecekseniz her ay sadece alıcı konumunda olacaksanız olur, yoksa strese neden olacak, hele birde altın yorumu ve videosu izleyeceksiniz hiç girmeyin.

makine09
Aday Memur
12 Eylül 2021 22:23

BESe girip altın fonunu seçebilirsin ikisi bir arada

efeben
Kapalı
12 Eylül 2021 22:27

Paranızı TL de olmasında nerede olursa olsun. Ayrıca bes koca bir yalan. Emekli maaşı bağlamıyor. İster toplu bir para al ister belli süreli maaş veriyorum diyor. Öyle ölene kadar değil. Ayrıca maaş bağlasan enflasyon yüzünden bir iki senede yarıya düşer alım gücü olarak. Aman bes ten uzak durun

siyah_karga
Müsteşar Yardımcısı
12 Eylül 2021 23:05

Bes ülke ekonomisi için önemli olan bir yatırım. Birey içinse şimdiye kadar mutlu edecek getiriyi sağlamadı. Altın hesabı ise her daim uzun vade de enflasyondan fazla getiriyi sağladı. ikisi arasında bir tercih noktasında kalırsak illa ki altın hesabı diyebiliriz. Tabi ki al sat yapmayacaksak.

Ama gerçek bir yatırım ise; iyi analiz yapılmış uzun vade tementü veren hisse senetleri tercih edilmesi daha mantıklı olur.

efeben, 3 yıl önce

Paranızı TL de olmasında nerede olursa olsun. Ayrıca bes koca bir yalan. Emekli maaşı bağlamıyor. İster toplu bir para al ister belli süreli maaş veriyorum diyor. Öyle ölene kadar değil. Ayrıca maaş bağlasan enflasyon yüzünden bir iki senede yarıya düşer alım gücü olarak. Aman bes ten uzak durun

13 Eylül 2021 07:57

BES'in mantıklı olabilmesi için kaç yaşında emekli olacaksanız ondan 10 yıl önce başlayın. Örneğin 59 yaşında emekli olacaksanız 49 da sisteme girin ve 10 yıl sonra aynı anda 2 emeklilik hakkı kazanın. Ayrıca hiçbir kesinti olmadan da paranızın tamamını alırsınız.Öyle 25-30 sene de prim ödemenize gerek yok.Öte yandan da aynı şekilde gram altın alıp 2 farklı birikimi de deneyebilirsiniz.Ben şahsen öyle yapmayı düşünüyorum

mutluluk elimizde
Aday Memur
13 Eylül 2021 10:01

18 yaş altı çocuklarımız için BES hakkında bilgi alabilir miyim? bilgisi olan paylaşabilir mi acaba

mgkh
Aday Memur
13 Eylül 2021 10:13

Bes caiz mi?

mgkh
Aday Memur
13 Eylül 2021 10:15

Pol-mat-tugay
Aday Memur
13 Eylül 2021 10:38

Bes sanıldığı gibi çok getiri sağlamıyor. Altın daha mantıklı , en azından ihtiyaç anında kullanabil

osmanpazarlı
Aday Memur
13 Eylül 2021 11:28

BES uzun dönem yatırım aracıdır, düzenli ve miktar olarak biraz yüksek ödeme yaparsanız getirisi sanıldığından iyidir. Ayrıca istediğiniz fonu kendiniz seçebilirsiniz. Ben toplam yatırımımı 4 eşit parçaya böldüm. 1-Altın fonu 2- Döviz fonu 3-Devlet dış Borçlanma fonu 4- Hisse senedi fonu. Sizde altından beklentiniz yükseleceği yönde ise uzun vadede ister tamamını isterse yarısını veya istediğiniz miktarını altın fonuna yatırıp değerlendirebilirsiniz. Veya getirisi garantili ve nispeten yüksek olsun derseniz dış borçlanma fonu iyi bir araç. Veya döviz fonu alarak enflasyonun üzerinde getiriyi garantilersiniz ve devlet katkısı da artınız olur.

Pol-mat-tugay, 3 yıl önce

Bes sanıldığı gibi çok getiri sağlamıyor. Altın daha mantıklı , en azından ihtiyaç anında kullanabil

13 Eylül 2021 14:11

Palavra 10 yıl ödedim %10 kesinti ile geri ödediler. 56yı doldurup almak istersen %5 kestinti. Yatırım yaparken 1 yere bağlı kalmayın. Bes, altın, döviz, hisse senedi parçalayarak yatırın. Bence paribu Btc de 30 tane kripto para var her birine 100 TL yatırın hangisi 100 katına çıkarsa satarsınız. 1 tanesinden 10bin nakit alsan ana paranın 3 katını alır çıkarsın. Geriye kalanlar safi kar

''azra06''
Memur
13 Eylül 2021 14:31

Ödemeyı siz yaptığınız için sorun olmuyor, Sigorta ettiren olarak anne ya da baba ödeme yapar, sigortalı da çocuk olur. Şerh koyarak istediğiniz yaşa gelinceye kadar parayı almasının da önüne geçebilirsiniz

mutluluk elimizde, 3 yıl önce

18 yaş altı çocuklarımız için BES hakkında bilgi alabilir miyim? bilgisi olan paylaşabilir mi acaba

''azra06''
Memur
13 Eylül 2021 14:32

Kesinlikle katılıyorum size.

Erken yaşta bes sistemine dahil olmak mantıklı değil bence

Karakalpaklı36, 3 yıl önce
BES'in mantıklı olabilmesi için kaç yaşında emekli olacaksanız ondan 10 yıl önce başlayın. Örneğin 59 yaşında emekli olacaksanız 49 da sisteme girin ve 10 yıl sonra aynı anda 2 emeklilik hakkı kazanın. Ayrıca hiçbir kesinti olmadan da paranızın tamamını alırsınız.Öyle 25-30 sene de prim ödemenize gerek yok.Öte yandan da aynı şekilde gram altın alıp 2 farklı birikimi de deneyebilirsiniz.Ben şahsen öyle yapmayı düşünüyorum
Toplam 39 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi