Editörler : ulsgkcM00NB0W
13 Eylül 2021 21:23

VATANUĞRUNA
Daire Başkanı
İllaki Altın denilirse, ben altına güveniyorum diyorsanız çözümü basit. Bireysel emeklilikte tüm yatırımınızı altın fonuna yatırırsınız olur biter. Hem altının yükselişinden hem de %25 Devlet katkısından istifade edilmiş olunur. Ayrıca çelik gibi bir iradeye sahip değilseniz, eliniz altında olan paradan birikim olmaz.
14 Eylül 2021 09:57

wets
Aday Memur
Altın tartışmasız benim için bes ten 5 yıl sonra çıktım altın alsaydım aldığım paranın yarısı kadar daha alıyordum fonumu son 3 yıl altın yapmıştım
14 Eylül 2021 18:36

venüsten
Aday Memur

E mevduat ve mevduat hesabı arasında fark var mı?

14 Eylül 2021 23:03

newton38_
Aday Memur

yatırım süresi önemli, BES uzun süreli ve ne ekersen onu biçersin mantığında çalışır. 56 yaşında emekli olursan 10 yıl sistemde kalmak kaydıyla peşin ödemede %5 kesintili fon + anapara alırsın +devlet katkı payı alır çıkarsın.

emekli maaşı bağlatmak istersen içerde ne biriktiyse ona göre bir ödeme planı çıkarılır. yani ölene kadar maaş almak diye birşey yok.

altın hesabında ise , altın birikimi yapıp bu güne kadar zarar ettim diyen duymadım.

seçimde kişinin kendi iradesi biraz daha ön plana çıkıyor. altın alırsam dayanamam bozdurur harcarım diyenlere düşük riskli olarak döviz ve altın fonlu Bes tercih edilmesi daha uygun.

15 Eylül 2021 13:39

SİSD
Aday Memur

Altın hesabına geçiş için bizzat bankaya mı gitmeliyiz, yoksa müşteri hizmetlerinden yapılabilir mi?

15 Eylül 2021 16:39

Ebru06lı
Aday Memur

Altın hesabına geçiş için bizzat bankaya mı gitmeliyiz, yoksa müşteri hizmetlerinden yapılabilir mi?

SİSD, 2 hafta önce - Alıntıya git

Vadesiz Altın Hesabı açtırmak için şubenize başvurabilir ya da internet/mobil şubemizden kendiniz de açabilirsiniz.Döviz alır satar gibi Altın (XAU) alım satımı yapabilirsiniz.

15 Eylül 2021 16:42

Ebru06lı
Aday Memur
İllaki Altın denilirse, ben altına güveniyorum diyorsanız çözümü basit. Bireysel emeklilikte tüm yatırımınızı altın fonuna yatırırsınız olur biter. Hem altının yükselişinden hem de %25 Devlet katkısından istifade edilmiş olunur. Ayrıca çelik gibi bir iradeye sahip değilseniz, eliniz altında olan paradan birikim olmaz.
VATANUĞRUNA, 2 hafta önce - Alıntıya git

Haklısınız ama fonların getirilerinin BES.te cok yansıtılmadığını düşünüyorum bu Altın hesabıda olsa ...

15 Eylül 2021 16:43

Ebru06lı
Aday Memur

Subeye gitmedende Mobilden Altın hesabı açılıyor...

15 Eylül 2021 16:45

Ebru06lı
Aday Memur

E mevduat ve mevduat hesabı arasında fark var mı?

venüsten, 2 hafta önce - Alıntıya git

E-mevduat ise internet bankacılığı hesabınızı kullanarak internet üzerinden açacağınız e-mevduat hesabınız üzerinde tasarruflarınızı değerlendirmenizdir. Burada operasyon ve şube maliyetleri olmadığı için klasik vadeli mevduat hesabına kıyasla, e-mevduat getiri oranları daha yüksektir. Kısaca “e-mevduat nedir” sorusunun cevabı olarak internetten açılan vadeli hesap denebilir. Koşullar aynıdır yalnızca kazancınız daha yüksek olabilir.

15 Eylül 2021 16:48

Ebru06lı
Aday Memur

Vadeli mevduat, klasik anlamda banka şubelerine giderek açtırmanız gereken bir hesaptır ve tasarrufunuzu yine bu şube üzerinden mevduata yatırmanız gerekir. Ancak geleneksel bankacılıkta, yani internet bankacılığı kullanılmadan, banka şubesine giderek işlem yaptığınız türde bankacılıkta, banka sizden şube maliyetini isteyecektir. Bu hem hesap işletim ücreti ve ek masraflar hem düşük faiz şeklinde size dönebilir.

15 Eylül 2021 16:53

SİSD
Aday Memur

Vadesiz Altın Hesabı açtırmak için şubenize başvurabilir ya da internet/mobil şubemizden kendiniz de açabilirsiniz.Döviz alır satar gibi Altın (XAU) alım satımı yapabilirsiniz.

Ebru06lı, 2 hafta önce - Alıntıya git

Aslında ilk sorumda şunu demek istemiştim. BES kesintilerindeki birikimlerimizin altın hesabında tutulması için ne yapmalıyız.

15 Eylül 2021 17:12

Ebru06lı
Aday Memur

Aslında ilk sorumda şunu demek istemiştim. BES kesintilerindeki birikimlerimizin altın hesabında tutulması için ne yapmalıyız.

BES ile Altın hesabı farklı şeyler.. BES içersinde Altın fonu alarak değerlendirebilirsiniz. yada altın hesabı açıp gram altın olarak birikim yapabilirsiniz...

15 Eylül 2021 17:13

Ebru06lı
Aday Memur

BES içinde sadece altın fonu alırsınız... bende öyle yapıcam.

16 Eylül 2021 00:08

yrhsbnd
Aday Memur
Ben 7 yıl bes yatırdım. getirisine baktığımda altın alıp kenarı koysam 7 yılda çok daha fazlasını alacaktım. 4 yıl önce sistemden çıktım ve hiç pişman değilim .
16 Eylül 2021 10:28

ALPER1982ALPER
Aday Memur

BES'i altın hesabına nasıl ceviriyoz arkadaşlar

16 Eylül 2021 18:49

odtulu962014
Aday Memur

Hicbiri..Fiziksel altın ve toprak alın...

16 Eylül 2021 21:59

cerci24
Aday Memur
BES'in mantıklı olabilmesi için kaç yaşında emekli olacaksanız ondan 10 yıl önce başlayın. Örneğin 59 yaşında emekli olacaksanız 49 da sisteme girin ve 10 yıl sonra aynı anda 2 emeklilik hakkı kazanın. Ayrıca hiçbir kesinti olmadan da paranızın tamamını alırsınız.Öyle 25-30 sene de prim ödemenize gerek yok.Öte yandan da aynı şekilde gram altın alıp 2 farklı birikimi de deneyebilirsiniz.Ben şahsen öyle yapmayı düşünüyorum
Karakalpaklı36, 2 hafta önce - Alıntıya git
40 yaş sınırı var.
16 Eylül 2021 23:03

Ebru06lı
Aday Memur

BES'i altın hesabına nasıl ceviriyoz arkadaşlar

ALPER1982ALPER, 2 hafta önce - Alıntıya git

BES içersinde Altın hesabına ğeçmek gibi bir işleyiş yada sistem yok ancak... BES içinde Altın fonlarını alabilirsiniz.Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre, ocak ayından temmuz sonuna kadar altın fonları yüzde 52’ye yakın getiri sağladı. Aynı dönemde altın katılım fonları da yüzde 50’nin üzerine getiri sağladı

17 Eylül 2021 00:11

Ebru06lı
Aday Memur
40 yaş sınırı var.
cerci24, 2 hafta önce - Alıntıya git

tşk

Toplam 39 mesaj

ANKET
Yemek siparişi için hangi uygulamayı daha sık kullanıyorsunuz?