Editörler : F16 Gökçen

VATANUĞRUNA
Genel Müdür
13 Eylül 2021 21:23

İllaki Altın denilirse, ben altına güveniyorum diyorsanız çözümü basit. Bireysel emeklilikte tüm yatırımınızı altın fonuna yatırırsınız olur biter. Hem altının yükselişinden hem de %25 Devlet katkısından istifade edilmiş olunur. Ayrıca çelik gibi bir iradeye sahip değilseniz, eliniz altında olan paradan birikim olmaz.

wets
Aday Memur
14 Eylül 2021 09:57

Altın tartışmasız benim için bes ten 5 yıl sonra çıktım altın alsaydım aldığım paranın yarısı kadar daha alıyordum fonumu son 3 yıl altın yapmıştım

venüsten
Aday Memur
14 Eylül 2021 18:36

E mevduat ve mevduat hesabı arasında fark var mı?

newton38_
Aday Memur
14 Eylül 2021 23:03

yatırım süresi önemli, BES uzun süreli ve ne ekersen onu biçersin mantığında çalışır. 56 yaşında emekli olursan 10 yıl sistemde kalmak kaydıyla peşin ödemede %5 kesintili fon + anapara alırsın +devlet katkı payı alır çıkarsın.

emekli maaşı bağlatmak istersen içerde ne biriktiyse ona göre bir ödeme planı çıkarılır. yani ölene kadar maaş almak diye birşey yok.

altın hesabında ise , altın birikimi yapıp bu güne kadar zarar ettim diyen duymadım.

seçimde kişinin kendi iradesi biraz daha ön plana çıkıyor. altın alırsam dayanamam bozdurur harcarım diyenlere düşük riskli olarak döviz ve altın fonlu Bes tercih edilmesi daha uygun.

SİSD
Aday Memur
15 Eylül 2021 13:39

Altın hesabına geçiş için bizzat bankaya mı gitmeliyiz, yoksa müşteri hizmetlerinden yapılabilir mi?

Ebru06lı
Aday Memur
15 Eylül 2021 16:39

Vadesiz Altın Hesabı açtırmak için şubenize başvurabilir ya da internet/mobil şubemizden kendiniz de açabilirsiniz.Döviz alır satar gibi Altın (XAU) alım satımı yapabilirsiniz.

SİSD, 3 yıl önce

Altın hesabına geçiş için bizzat bankaya mı gitmeliyiz, yoksa müşteri hizmetlerinden yapılabilir mi?

Ebru06lı
Aday Memur
15 Eylül 2021 16:42

Haklısınız ama fonların getirilerinin BES.te cok yansıtılmadığını düşünüyorum bu Altın hesabıda olsa ...

VATANUĞRUNA, 3 yıl önce
İllaki Altın denilirse, ben altına güveniyorum diyorsanız çözümü basit. Bireysel emeklilikte tüm yatırımınızı altın fonuna yatırırsınız olur biter. Hem altının yükselişinden hem de %25 Devlet katkısından istifade edilmiş olunur. Ayrıca çelik gibi bir iradeye sahip değilseniz, eliniz altında olan paradan birikim olmaz.

Ebru06lı
Aday Memur
15 Eylül 2021 16:43

Subeye gitmedende Mobilden Altın hesabı açılıyor...

SİSD, 3 yıl önce

Ebru06lı
Aday Memur
15 Eylül 2021 16:45

E-mevduat ise internet bankacılığı hesabınızı kullanarak internet üzerinden açacağınız e-mevduat hesabınız üzerinde tasarruflarınızı değerlendirmenizdir. Burada operasyon ve şube maliyetleri olmadığı için klasik vadeli mevduat hesabına kıyasla, e-mevduat getiri oranları daha yüksektir. Kısaca “e-mevduat nedir” sorusunun cevabı olarak internetten açılan vadeli hesap denebilir. Koşullar aynıdır yalnızca kazancınız daha yüksek olabilir.

venüsten, 3 yıl önce

E mevduat ve mevduat hesabı arasında fark var mı?

Ebru06lı
Aday Memur
15 Eylül 2021 16:48

Vadeli mevduat, klasik anlamda banka şubelerine giderek açtırmanız gereken bir hesaptır ve tasarrufunuzu yine bu şube üzerinden mevduata yatırmanız gerekir. Ancak geleneksel bankacılıkta, yani internet bankacılığı kullanılmadan, banka şubesine giderek işlem yaptığınız türde bankacılıkta, banka sizden şube maliyetini isteyecektir. Bu hem hesap işletim ücreti ve ek masraflar hem düşük faiz şeklinde size dönebilir.

SİSD
Aday Memur
15 Eylül 2021 16:53

Aslında ilk sorumda şunu demek istemiştim. BES kesintilerindeki birikimlerimizin altın hesabında tutulması için ne yapmalıyız.

Ebru06lı, 3 yıl önce

Vadesiz Altın Hesabı açtırmak için şubenize başvurabilir ya da internet/mobil şubemizden kendiniz de açabilirsiniz.Döviz alır satar gibi Altın (XAU) alım satımı yapabilirsiniz.

Ebru06lı
Aday Memur
15 Eylül 2021 17:12

BES ile Altın hesabı farklı şeyler.. BES içersinde Altın fonu alarak değerlendirebilirsiniz. yada altın hesabı açıp gram altın olarak birikim yapabilirsiniz...

SİSD, 3 yıl önce

Aslında ilk sorumda şunu demek istemiştim. BES kesintilerindeki birikimlerimizin altın hesabında tutulması için ne yapmalıyız.

Ebru06lı
Aday Memur
15 Eylül 2021 17:13

BES içinde sadece altın fonu alırsınız... bende öyle yapıcam.

yrhsbnd
Aday Memur
16 Eylül 2021 00:08

Ben 7 yıl bes yatırdım. getirisine baktığımda altın alıp kenarı koysam 7 yılda çok daha fazlasını alacaktım. 4 yıl önce sistemden çıktım ve hiç pişman değilim .

ALPER1982ALPER
Aday Memur
16 Eylül 2021 10:28

BES'i altın hesabına nasıl ceviriyoz arkadaşlar

odtulu962014
Aday Memur
16 Eylül 2021 18:49

Hicbiri..Fiziksel altın ve toprak alın...

cerci24
Aday Memur
16 Eylül 2021 21:59

40 yaş sınırı var.
Karakalpaklı36, 3 yıl önce
BES'in mantıklı olabilmesi için kaç yaşında emekli olacaksanız ondan 10 yıl önce başlayın. Örneğin 59 yaşında emekli olacaksanız 49 da sisteme girin ve 10 yıl sonra aynı anda 2 emeklilik hakkı kazanın. Ayrıca hiçbir kesinti olmadan da paranızın tamamını alırsınız.Öyle 25-30 sene de prim ödemenize gerek yok.Öte yandan da aynı şekilde gram altın alıp 2 farklı birikimi de deneyebilirsiniz.Ben şahsen öyle yapmayı düşünüyorum

Ebru06lı
Aday Memur
16 Eylül 2021 23:03

BES içersinde Altın hesabına ğeçmek gibi bir işleyiş yada sistem yok ancak... BES içinde Altın fonlarını alabilirsiniz.Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre, ocak ayından temmuz sonuna kadar altın fonları yüzde 52’ye yakın getiri sağladı. Aynı dönemde altın katılım fonları da yüzde 50’nin üzerine getiri sağladı

ALPER1982ALPER, 3 yıl önce

BES'i altın hesabına nasıl ceviriyoz arkadaşlar

Ebru06lı
Aday Memur
17 Eylül 2021 00:11

tşk

cerci24, 3 yıl önce
40 yaş sınırı var.
Toplam 39 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler