Editörler : swat3410
13 Eylül 2021 23:15

Tecrübeli abilerim gerçekten polisliği öneriyor musunuz ?

Saygıdeğer abilerim ben lise son sınıf öğrencisiyim sizden bir ricam var.

Benim derslerim iyi sayılır bu yıl üniversite sınavlarına ve MSÜ sınavına gireceğim. Hukuk

kazanabilecek kapasitedeyim lakin aklımın hep bir köşesinde polislik var belki çok klişe olacak

ama ben gerçekten de çocukluğumdan beri araştırıyorum ve istiyorum. Subaylık benim ilk

hedefim polis

olupta müdürlüğe kadar yükselmek de benim hayalim, size sorum:

Sizce MSÜ veya hukuk yerine polisliği seçersem (ki polislikten kasıt normal düz polis memurluğu değil açıktan üni okuyup oradan PAEM e girip müdürlüğe kadar yükselmek) çok pişman

olur muyum ? birde yazdığım gibi PMYO dan sonra açıktan lisans tamamlayıp PAEM e girip

oradan da emniyet müdürlüğüne yükselmek çok mu zor yani imkansız gibi bir şey mi ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Saygılarımla...

16kasim2016
Kapalı
13 Eylül 2021 23:27

dışarıdan komiser alımı yok artık, polis memuru olarak başlayıp belli bir süre çalışıp, açılacak sınavı kazanır ve eğitimi başarı ile bitirirsen kom.yrd. olabilirsin.

panzerci
Müsteşar Yardımcısı
13 Eylül 2021 23:27

Madem derslerin iyi madem başka alternatiflerin var polisliği düşünme bile. MSÜ ni tercih et daha iyi, yeğenim daha yeni hava astsubaylığını kazandı, haftaya felan gidip başlıcak,inşallah bitirip göreve başladığı zaman haftasonu tatili, bayram tatili felan olacak. Korona döneminde bile astsubay komşularım haftada 2 gün işe gitti biz polisler ful çalıştık, en basiti burdan pay biç.

samban10
Şube Müdürü
14 Eylül 2021 00:24

Alacağın bütün cevaplar sakin olma şeklinde olacağı için hiç oraya girmiyorum ben sadece PMYO okuyup ordan paeme girebilir miyim demişsin giremezsin polis olarak atanan biri paeme giremez

16kasim2016
Kapalı
14 Eylül 2021 00:37

Niye giremesin. İlk derece amirlik sınavını kazanirsa paem de yl egitimi görüp kom.yrd. olabilir.
samban10, 3 yıl önce
Alacağın bütün cevaplar sakin olma şeklinde olacağı için hiç oraya girmiyorum ben sadece PMYO okuyup ordan paeme girebilir miyim demişsin giremezsin polis olarak atanan biri paeme giremez

antikx
Şef
14 Eylül 2021 00:41

Genç arkadaşım meslek hakkında bilgi edinmek istiyorsan forumu birazcık kurcalaman ya da bir emniyet mensubuna yüzyüze sorman fikir edinmek açısından iyi olur.

Sayfa editörü açılan konuları takip etmiyor musun, her aklınaklına birşey takılan konu açarsa ve hep aynı konuları açarsa takip edilen başlıklar önemini yitiriyor, bu konuya dikkat ermeni öneririm.

Srd34
Kapalı
14 Eylül 2021 07:57

Güzel kardeşim, en yakın polis merkezine gidiyorsun, orada göreceğin ilk polise 'abi ben polis olmak istiyorum, meslek hakkında beni bilgilendirir misiniz' diyorsun. Gereken cevapları ondan alıyorsun...

Valarmorgulis
Kapalı
14 Eylül 2021 12:53

Lise son sınıf öğrencisiysen msu ya da başka birşey dene olmazsa bize gel.biz de çalışma çok tatil az.amir için de bu böyle. Mesleki haklar diğer kurumların çok gerisinde.maalesef durum bu

Sultan Karpaz
Aday Memur
13 Ekim 2021 14:54

Kusuruma bakmayın yeni yeni bu siteyi kullanıyorum ve derslerimden dolayı forumları dolaşıcak zamanım olmuyor yanlışım varsa affola

antikx, 3 yıl önce

Genç arkadaşım meslek hakkında bilgi edinmek istiyorsan forumu birazcık kurcalaman ya da bir emniyet mensubuna yüzyüze sorman fikir edinmek açısından iyi olur.

Sayfa editörü açılan konuları takip etmiyor musun, her aklınaklına birşey takılan konu açarsa ve hep aynı konuları açarsa takip edilen başlıklar önemini yitiriyor, bu konuya dikkat ermeni öneririm.

Sultan Karpaz
Aday Memur
13 Ekim 2021 14:55

Önerileriniz için teşekkür ederim sağolun

panzerci, 3 yıl önce

Madem derslerin iyi madem başka alternatiflerin var polisliği düşünme bile. MSÜ ni tercih et daha iyi, yeğenim daha yeni hava astsubaylığını kazandı, haftaya felan gidip başlıcak,inşallah bitirip göreve başladığı zaman haftasonu tatili, bayram tatili felan olacak. Korona döneminde bile astsubay komşularım haftada 2 gün işe gitti biz polisler ful çalıştık, en basiti burdan pay biç.

Sultan Karpaz
Aday Memur
13 Ekim 2021 14:57

Allah yardımcınız olsun abi inşallah sisteminiz yerine oturur

Valarmorgulis, 3 yıl önce

Lise son sınıf öğrencisiysen msu ya da başka birşey dene olmazsa bize gel.biz de çalışma çok tatil az.amir için de bu böyle. Mesleki haklar diğer kurumların çok gerisinde.maalesef durum bu

dogecoin
Şef
13 Ekim 2021 15:30

Hayir

Fishers
Aday Memur
13 Ekim 2021 17:59

Karakolcuya polis olmak istiyorum abi önerir misin dersen hayatının hatasını yaparsın şubecilere git kardeşim
Srd34, 3 yıl önce

Güzel kardeşim, en yakın polis merkezine gidiyorsun, orada göreceğin ilk polise 'abi ben polis olmak istiyorum, meslek hakkında beni bilgilendirir misiniz' diyorsun. Gereken cevapları ondan alıyorsun...

Sertigo
Aday Memur
13 Ekim 2021 18:17

Çok doğru. Polislikte farklı şubeler var eğer geçebilirsen ki geçmek zor biraz. Daha güzel ve keyif alarak mesleği icra edersin diye düşünüyorum.
Fishers, 3 yıl önce
Karakolcuya polis olmak istiyorum abi önerir misin dersen hayatının hatasını yaparsın şubecilere git kardeşim

Nizamettin1453
Genel Müdür
13 Ekim 2021 21:39

hayallerin almaya düşersin anca yozgata, ssen karnını doyurabileceğin bir iş bulda ne bulursanbul.

Sen ne zannediyorsun genç kardeş hepsi gel buyurmu edecek sanıyorsun seni, böyle düşünen çok kişi gördüm çoğu evinde işsiz oturur.

T.C. de yaşıyorsun bu ülkede bir baltaya sap yada sapa balta olabilmenin nekadar zor olduğunu yaşayıp göreceksin.

Ama şunu şerh düşeyim eğer ailen maddi manevi güçlüyse arkandaysa etkili insanlarla bağlantıları varsa ozaman iş değişir, işte ozaman seçme şansın olur sultan

Yoksa umduğunu değil bulduğunu yersin vesselâm...

ultraky
Memur
14 Ekim 2021 10:13

Hangi dünyada yaşıyorsun 2 sene görev yaparsa paem sınavlarına girebilir? Çocuğu yanlış yonlendirmedeki amacin ne?

Her neyse ben polisligi kesinlikle önermem

samban10, 3 yıl önce

Yetmişsekizlisc
Daire Başkanı
14 Ekim 2021 11:10

Madem hukuk kazanma kapasiten var savcı ol polisin adlı amiri olursun yeri gelir emniyet müdürüne bile emir verirsin.

Nizamettin1453
Genel Müdür
14 Ekim 2021 13:56

Yorum yazan arkadaşlar Emniyeti tanımadanmı yorum yazıyorsunuz emniyetçi değilmisiniz yoksa?

Emniyet kariyer mesleği değildir emniyette polis memuru olarak giripte kariyer rütbelerini takmak öyle kolay değildir bilmiyormusunuz?

İlla kariyer rütbe isteyen emniyete daha ilkbaşta komiser yardımcısı olarak girecek, yoksa kırk dereden su taşınır, bide öyle eskisi gibi otomatik terfide yok her rütbe terfide sınav var mülakat var kolaymı... Geç

burcuyldrm34
Aday Memur
14 Ekim 2021 23:14

önce barajı bi geç:)

Arlequin
Şef
15 Ekim 2021 08:48

Polis in tek bir anlamı tek bir kavramı yok. Öyle bir meslek ki tek kişinin bir yorumu geneli alakadar etmiyor. İdari polis adli siyasi polis vs ve içişlerine bağlı bir kuruluş olduğundan kendi içinde birden çok bölüme bölünüyor. Dışardan insanlar sadece karakol, trafik ve çevik kuvveti daha çok gördüğünden bundan ibaret sanıyor. Karakol polisine sorun demiş bu İstanbul?da polis merkezinde çalışan ile Çankırı ilçesinde çalışanın görüşleri bir olur mu ? Bu meslekte çalışma sistemleri çok farklı kardeşim 9-6 çalışan da var 12/36 da 12/24 çalışan da var. Hepsinin söyleyeceği sana farklı şeyler. Hayat zor memur olmak günümüzde daha da zor. Senin şu an bulunduğun konumla doğrudan alakalı bir cevap bu. Asgari ücret alırken birden 7 bin TL yakın maaş alan biri için harika bir meslek hele ki şu zaman da. Polis olmakta kolay değil, pomem alımına 100 binden fazla kişi başvuruyor bunun 8 ay eğitimi sağlığı osu busu var. Yani seçim yapma zamanını geçtiğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Çok kurcalamaya gerek yok kendi düşüncem güzel bir meslek hakkını vererek ona buna karışmadan devlet işini yaparsan onun bunun gölgesinde gelmezsen her türlü memnun ve tatmin olacağın bir meslek.

Arlequin
Şef
15 Ekim 2021 09:00

Sadece emniyet amirliğinden 4 sınıf emniyet müdürlüğüne geçişte yazılı sınav var. Yani sıran gelirse otomatik takarsın rütbeleri. Ayrıca meslek dışı amirlikte yok adam akıllı sınavına çalışırsan meslekte 2 yılını doldurup rütbeni takarsın. Hem öyle çok takmayın askerlikteki gibi rütbeler arasında dağlar kadar maaş farkı yok memur ile çift yıldız arasında 200 TL ya varya yok. Sorumluluk ta cabası Ayrıyeten hiyerarşi de o kadar keskin değil jandarma gibi.

Nizamettin1453, 3 yıl önce

Yorum yazan arkadaşlar Emniyeti tanımadanmı yorum yazıyorsunuz emniyetçi değilmisiniz yoksa?

Emniyet kariyer mesleği değildir emniyette polis memuru olarak giripte kariyer rütbelerini takmak öyle kolay değildir bilmiyormusunuz?

İlla kariyer rütbe isteyen emniyete daha ilkbaşta komiser yardımcısı olarak girecek, yoksa kırk dereden su taşınır, bide öyle eskisi gibi otomatik terfide yok her rütbe terfide sınav var mülakat var kolaymı... Geç

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi