Editörler : ÇOTANAK
23 Eylül 2021 09:31   


Alkolmetreyi üflememenin hukuki sonuçları nelerdir?

alkolmetre üflememe itiraz dilekçesi

23 Eylül 2021 10:25

ÇOTANAK
Editor

Bir yerde okumuştum, Kovidden dolayı alkolmetreyi üflemeyen kişiye verilen ceza iptal edilmişti;ama ilgili kişi hastaneden  aldığı raporda alkollü olmadığını ispat etmişti. 

23 Eylül 2021 14:18

Mahmutt Kaya
Şef
Alkolmetre üflememenin cezası 2 yıl önce 5 bin TL idi. Şimdi ne kadardır bilmiyorum. Alkolmetre üflemeyi reddeden kişi aynı gün içerisinde hastaneden, kanındaki alkol oranının sınırın altında olduğuna dair rapor alırsa ceza ödemez. Fakat hastaneden rapor da alınmamışsa kaçış yok ceza ödenmek durumunda kalır. Bu yasa eskiden beri vardı ama covid muhabbetine üflemeyi reddeden çok olunca duyulmaya başlandı.
28 Eylül 2021 00:46

Abbas KILKUYRUK1
Yasaklı
Alkolmetreyi uflememenin cezası trafik idari para cezasını gerektiriyor, bununla birlikte araci kullanmaya izin verilmiyor, son olarak alkol testi yapılıyor, alkollü çıkarsa birde kullanmaktan 3500 lira idari para cezası ile ilk defa alkollü yakalanırsa ehliyete altı ay geçici el konuluyor. Altı ay araç kullanamıyorsun, altı aylık süre sonunda yine alkollü yakalanırsan yine trafik idari para cezası veriliyor bu sefer ikinci kez alkollü araç kullanıldığı için ehliyete el koyma süresi 2 yıla çıkıyor, devamında beş yıl onun devamında süresiz el konuluyor.
28 Eylül 2021 14:38

Xiaominews
Aday Memur

Alkolmetreyi üflememek alkollü olduğunuz anlamına gelmez .Ancakl Akolmetreyi uflemediginiz takdirde 2 yıl sürücü belgesi iptal edilir.Ayrica 3836 TL ceza yazılır.

28 Eylül 2021 20:41

fatihbasbug71
Aday Memur
Alkolmetre üflemeyen şahsa üflemedigi icin ceza tatbik edilir. Daha sonrasımda adli kolluk gorevlileri tarafından c. Savcısi karari ile gerekirse kan nunesi alınarak alkol testi yaptırılır. Test sonucu alkollu cıkması halinde, ayrıca alkollü araç kullanmkatan islem yapılır
Toplam 5 mesaj
 
ANKET
Başıboş sokak köpekleri sizce sokaklardan toplanmalı mı?