Editörler : Kubil ay
24 Eylül 2021 16:32   

Her kurum kendi alan sınavını yapmalıdır

Her bölüm mezununa tarih, coğrafya falan çözdürüp atamak yerine her kurum kendi çalışma alanıyla ilgili sınav yaparak personel almalıdır. Mezun olduğu bölümle ilgili bilgi sahibi olmadan atanan ve bilgili çalışma arkadaşlarını da zor durumda bırakan çok sayıda kişi var. Bunların artık ayıklanması elzemdir. Liyakat kırmızı çizgimiz olmalıdır.

24 Eylül 2021 16:54

AYKlRl
Daire Başkanı

Tamam canım. amerikan başkanı dahil herkesi devreye sokalim

24 Eylül 2021 17:49

cesxa
Aday Memur

adam trol ama doğru bi şey diyor..

24 Eylül 2021 18:26

makinekoü
Kapalı

Birincisi; özellikle mühendislikte, iş hayatının dinamikleriyle üniversitedeki teorik ağırlıklı eğitim birbirinden çok kopuk. O yüzden bir mühendisi belli bir deneme sürecine tabi tutmadan, o işin üstesinden ne kadar gelebileceğini bilemezsiniz. Bu sistemde alan sınavı yapmak, devlete ya da ÖSYM'ye daha fazla para kazandırmaktan başka bir işe yaramaz.

İkincisi; bunun yazılacağı yer bu forum değil, CİMER. Arkadaş "Sayın cumhurbaşkanım, koskoca bankalara lise mezunu bile olduğu şüpheli insanları atıyorsunuz. Mezun olduğu bölümle ilgili bilgi sahibi olmadan atanan ve bilgili çalışma arkadaşlarını da zor durumda bırakan çok sayıda kişi var. Bunların artık ayıklanması elzemdir. Liyakat kırmızı çizgimiz olmalıdır." içerikli yazısını ilgili yere gönderir, ekran görüntüsünü buraya atar, ondan sonra hepimiz troll demekten vazgeçip saygı göstermeye başlarız.

24 Eylül 2021 18:41

Moonlighteem
Aday Memur

Boş lafı bırakın ya . Kimsenin bişey bildiği yok . Ülkedeki mühendislerin ben de dahil yüzde 99,9'u evrak mühendisi . Yeni mezun doktorların hangisine güvenip muayene olursunuz? O kadar mülakata gittim sorduklari teknik sorularin cevabını kendileri de bilmiyor önündeki kağıttan okuyor ufurukten. Öğretmenler in yüzde 90'u boş . O kdr kpss kursu var kaç tanesi işinin hakkını veriyor ? Demek istediğim şu ; ülkede kimsenin bişey bildiği yok ,, herkes rutin işlerle otomatiğe bağlamış halde devam ediyor . Buraya gelip de bilgiden tecrübeden bahsetmeyin . Boş laf bunlar ,, otur tarih coğrafya çalış atan . Yapamıyorsan ağlamayacaksın burda . Yapanlara da saygı göstereceksin!

24 Eylül 2021 19:08

4611eem4611
Şube Müdürü

Mantıklı bir karşı argüman göremedim henüz.

27 Eylül 2021 10:58

serhat99
Müsteşar Yardımcısı

yüzlerce kurum var ve her kurumun yapacağı sınavın ne kadar objektif ve adil bir sınav olabilir? Objektif ve adil bir sınav yapsa bile mülakatlarda yüksek puan alanlar maalesef eleniyor. Bu uygulamayı yapan kurumlar var, en başta belediyelerdeki sınavları hepiniz duyuyorsunuz.

ösym bir sıralama sınavıdır. İlave olarak, ösymn nin yaptığı sınavlar sayesinde tarihini bilmeyeninsanlar tarihini öğreniyor, 4 işlemi bile yapamayan insanlar matematik öğreniyor, yaşadığı ülkeyi tanımayan hangilin nerde olduğunu bilmeyen insanlar coğrafya öğreniyor, hukuku devletin yapısını bilmeyen insanlar bunları öğreniyor. bu açıdan bu sınavın katkısı çok fazla. Kamu personelinin bilgi düzeyini yükselterek daha nitelikli olmasını sağlıyor. İstenen düzeyde mi o tartışılır. Ancak eğitim şart. Çünkü eğitimsiz cahil insan hiçbir şey bilmez, bilmediği şeyi nasıl araştıracağını bilmez, sorunların çözümü için muhakeme yapamaz ve en nihayet vatandaşın sorunlarına yeterli düzeyde çözüm bulamaz.

Toplam 6 mesaj

ANKET
Merkez Bankasının faizleri 2 puan indirmesini nasıl buldunuz?