Editörler : supporters.

memursuzlar
Aday Memur
18 Ekim 2021 21:31

Merhaba arkadaşlar, yukarıda bahsedilen konunun başka mağdurlarından biri de benim. Aynı şekilde puanı çok düşük birini aldılar. Önce ilgili fakülteden jüri raporlarini istedim, jüri raporlarini inceledikten sonra rektörlük makamına yapılan atanmanin iptali ve bahse konu kadroya atanmamin yapılması için dilekçe verdim. Gelen olumsuz cevaba binaen idare mahkemesinde dava açtım. Dava için avukat tutmanız gerekmiyor. Sıradan bir dilekçe yeterlidir. Önemli olan yasal süreyi kaçırmamaktir. Hakkınız olan muhakkak arayın. Kaybedeceğiniz bir şey yoktur.

Kunteperme
Kapalı
18 Ekim 2021 21:35

Yasal süreç nedir? Bana olumsuz maili attiklarinda hemen dilekce verdim. Önümüzdeki cuma günü 15 iş günü doluyor. Sonra hemen idari mahkemeye gidip dava açarım geç olur mu?
memursuzlar, 3 yıl önce

Merhaba arkadaşlar, yukarıda bahsedilen konunun başka mağdurlarından biri de benim. Aynı şekilde puanı çok düşük birini aldılar. Önce ilgili fakülteden jüri raporlarini istedim, jüri raporlarini inceledikten sonra rektörlük makamına yapılan atanmanin iptali ve bahse konu kadroya atanmamin yapılması için dilekçe verdim. Gelen olumsuz cevaba binaen idare mahkemesinde dava açtım. Dava için avukat tutmanız gerekmiyor. Sıradan bir dilekçe yeterlidir. Önemli olan yasal süreyi kaçırmamaktir. Hakkınız olan muhakkak arayın. Kaybedeceğiniz bir şey yoktur.

spinozum
Aday Memur
19 Ekim 2021 10:58

Benim jüri raporlarını isteyen dilekçeme 15 GÜN İÇİNDE herhangi bir cevap verilmedi.Direk idari mahkemeye mi başvurmam gerekli

memursuzlar, 3 yıl önce

akademisyenadayı40
Aday Memur
20 Ekim 2021 22:36

Aynı sorunu en son başvurumda ben yine yaşadım. Benden düşük puanlı kendi öğretim elemanlarını aldılar kadroya. Doktora biteli 3 yıl oldu daha ne kadar bekleyip ne kadar mağdur edileceğiz acaba?

Akademikfalanfilan
Aday Memur
21 Ekim 2021 23:37

Değerli arkadaşlar maalesef bu konudaki en büyük suç bizde hakkını aramıyor. Ya da bir daha ki sefere bana kadro verirler diye ses çıkarmıyoruz. Akademisyen adam itiraz etmeli hakkını aramalı.

Noterden ihbarname ya da dilekçe ile jüri raporları talep edin.

Vermek zorunda

Vermedi mi on beş gün geçtikten sonra mahkemeye.

Mahkeme ilk olarak savunmasını istiyor ve tüm evrklaei istiyor . Siz tüm evrakları görüyorsunuz .

Sonra savunmalarına bir cevap yazıyorsunuz . Burası önemli çünkü bu son cevap hakkınız.

Sonra onlar sizin cevabınıza cevap yazıyorlar .

Sonra mahkeme bilirkişi atıyor. Bunun parasını sizden istiyor (2000 TL) kazanırsanız geri alırsınız kazanamazsaniz geçmiş olsun. Ama daha bunun idare mahkemesi var Danıştay i var.

Jüri raporlarını güzelce okuyun. Tamam nitelik yönünden bakacak ama . Sizin hiç bir çalışmanızı eleştirmeden kalkıp diğerini aldım diyemez.

Yok öyle rektör dekannkafasina göre muhabbeti.

Benim davam bilirkişi aşamasında. Beş kat yüksek puan ile atanamadim. Biz de biliyoruz bir iki makale on beş yirmi puan varsa itiraz etmeyiz zaten. Nitelik yönünden iyi ise ses etmeyiz zaten. Ama benim var 13 tane atanan kişinin 2 tane... Hepsi nitelikli olsa ne olur ?

Kimsenin gazına gelmeyin. O kadroyu size vermeyecek olsalar da uğraşın iptal edilsin. Dingonun ahırı oldu üniversiteler bari siz karşı durun. Akademisyen gibi davranın.

Herkese kolay gelsin. Gelişmeleri sitemde de anlatıyorum. Oradan da bakabilirsiniz.

www.omerozer.com.tr

Akademikfalanfilan
Aday Memur
21 Ekim 2021 23:42

Bazıları da sonuç alan var mı demiş ? Sonuç derken atanmaktan bahsediyorsunuz. Ben olaya öyle bakmıyorum. Diyelim ki ben atanmadim. Bir daha böyle usulsüzlük yapmasın yeter. Torpilli dekan diye adı çıksın yeter. Üniversite haberlere çıksın yeter. Ee emahkeme masraflarını zaten geri alacaksınız ?

Atama iptal olsun yeter.

Nasılsa hak yerini bulur .

Torpille atanan kişilerin yanlış yönlendirmesine kulak asmayın. En azından ben bu haksızlığa susmadim dersiniz.

Kunteperme
Kapalı
22 Ekim 2021 14:11

Merhaba arkadaşlar,

Gelişmeleri sizlere adım adım anlatacağım.

Üniversiteden 15 iş günü önce dosyaları istedim, sağolsunlar tam 15 iş günü sonra bana mail attılar. Raporları vereceklermiş ama sayfa başı 1 tl'den parasını istiyorlar ve bayağı bir sayfa var haftaya kredi çekip göndericem :)).

Tek duam benden yüksek puanlı birini almış olmaları yoksa çok uğraştıracaklar.

Kunteperme
Kapalı
27 Ekim 2021 14:24

Evet arkadaşlar. Raporlar da geldi benim puanimin 3de bir oraninda bir puana sahip adayı almışlar zorlayarak benim şarta uygun olmadığımı yazmışlar. Ben de o kadroya giremiyorsa diger aday da alinmayacak. Her turlu davayı bugun itibari ile açıyorum.

smartdevil
Aday Memur
07 Temmuz 2022 21:47

Arkadaşlar benim de başımda farklı bir durum var. Birediği) kişiyi tercih etmiş. Ancak bunakarşın rektörlükten aradılar, dosyalarınızı rektör ve yardımcıları da inceledi. Sizin dosyanızın daha iyi olduğuna karar verdiler ve kadroya sizi atamak istiyoruz dediler. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim sizce arkadaşlar? Bölüm, jüri raporlarını gerekçe göstererek yürütmeyi durdurma kararı aldırtabilir mi? Bölüme gitsem istenmeyen kişi ilan edilebileceğimi düşünüyorum, hadi onu bi şekilde hallederim diyeyim de, mahkeme vs uğraşmam gerekebilir mi? Bu durumda bölüm ne yapabilir? Jüri raporlarına rağmen rektörün böyle bir atama yapma hakkı var mı?

smartdevil
Aday Memur
07 Temmuz 2022 21:52

Arkadaşlar benim de başımda farklı bir durum var. Jüri dosyası daha zayıf olan (bölümün istediği) kişiyi tercih etmiş. Ancak buna karşın rektörlükten aradılar, dosyalarınızı rektör ve yardımcıları da inceledi. Sizin dosyanızın daha iyi olduğuna karar verdiler ve kadroya sizi atamak istiyoruz dediler. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim sizce arkadaşlar? Bölüm, jüri raporlarını gerekçe göstererek yürütmeyi durdurma kararı aldırtabilir mi? Bölüme gitsem istenmeyen kişi ilan edilebileceğimi düşünüyorum, hadi onu bi şekilde hallederim diyeyim de, mahkeme vs uğraşmam gerekebilir mi? Bu durumda bölüm ne yapabilir? Jüri raporlarına rağmen rektörün böyle bir atama yapma hakkı var mı?

PiscoAcholado
Aday Memur
08 Temmuz 2022 00:18

Jüri sadece "kanaat" gösterir. Sizin atanmanızda herhangi bir sorun yok. Özellikle de sizin puanınız daha yüksekse hiç ama hiç problem yok. Ancak, diğer kişinin atanma yönergesine göre puanı sizinkine göre çok yüksekse o kişi dava edebilir. Puanlarınız yakınsa rektörün atama yapmasında problem yok.
smartdevil, 2 yıl önce

Arkadaşlar benim de başımda farklı bir durum var. Jüri dosyası daha zayıf olan (bölümün istediği) kişiyi tercih etmiş. Ancak buna karşın rektörlükten aradılar, dosyalarınızı rektör ve yardımcıları da inceledi. Sizin dosyanızın daha iyi olduğuna karar verdiler ve kadroya sizi atamak istiyoruz dediler. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim sizce arkadaşlar? Bölüm, jüri raporlarını gerekçe göstererek yürütmeyi durdurma kararı aldırtabilir mi? Bölüme gitsem istenmeyen kişi ilan edilebileceğimi düşünüyorum, hadi onu bi şekilde hallederim diyeyim de, mahkeme vs uğraşmam gerekebilir mi? Bu durumda bölüm ne yapabilir? Jüri raporlarına rağmen rektörün böyle bir atama yapma hakkı var mı?

smartdevil
Aday Memur
08 Temmuz 2022 15:48

Teşekkür ederim hocam. Evet hocam, yayın, proje ve atıf bakımından dosyam daha iyi. Benim yabancı dil puanım 90 ancak diğer aday İngilizce bakımından benden daha iyi olabilir. Puanı daha yüksek ve konuşma becerisi daha iyi olabilir.

Zalımadusman
Aday Memur
10 Temmuz 2022 00:02

Hocam öncelikle geçmiş olsun. 2 yıl önce ben de YÖK ün norm kadro dışı verdiği bir kadro için müracaat etmiştim. Başka kimse başvurmadığı halde jüri 2 ye 1 oyla beni devre dışı bıraktı. Jüri tamamen dekanın keyfine göre oluşturulup 2 doktora arkadaşına yaptırıldı. Bölüm başkanı ile anlaşamayan dekan efendi bu şekilde eledi. İlk jüride prof olan bana tam puan verirken diğer jüriden birisi inisiyatifi dekanlığa bırakmış. Jürinin biri ise daha spnra öğrendiğim üzere benim Dr danışmanım ile kavgalı. Sonuçta almadılar. Ben de idari mahkemeye başvurdum. Yeni bir jüriye gitti. Maalesef jüri ilk başta nasıl olur böyle şey derken bir baktım tam 180 derece aksi karar vermişler. Nicel olarak sorun yok ama ağalar nitelik olarak beğenmemişler. 2 sci istenen yere 14 sci ile başvurmuşum. 245 puan isteniyor ben 1250 puan başvurmuşum. Hepsi hikaye. Akademideki ceteleşme ve hak yemenin başka yerde olduğunu zannetmiyorum

kayemay
Aday Memur
14 Temmuz 2022 14:33

İnönü üniversitesi yar Doç kadrosu İçin aynı olayı yaşadım ..dava açtım .. mahkeme üç ay sonra yürütmeyi durdurma kararı verdi .atanan kişinin kadrosu düştü , kadro boş kaldı.. mahkeme iki yıl geçmesine karşın devam ediyor .. busüreçte Doç oldum ..ama davayı geri çekmedik . Maddi manevi kaybımı isteyeceğiz üniversiteden dava lehimize sonuçlanırsa

Akademikfalanfilan
Aday Memur
14 Temmuz 2022 18:10

Mahkeme kadroyu iptal etti. Selçuk üniversitesi psikoloji bölümü daha bölge idare mahkemesinin süreci bitmeden yeni ilan çıkarak aynı kişiyi almaya çalışıyor.

Ne yapmami önerirsiniz ?

Alacağı her kuruş haksız olacağını bile bile insanlar böyle çalışıyor ya ne desek boş

Mıstaabe
Şef
22 Temmuz 2022 21:29

Burda şimdi merak ettiğim hususlar var. Atama için yayın şartı, dil şartı, mezuniyet şartı gibi şartlar da var. Üniversite benim için dil puanı daha önemli, mezun olduğu doktora programınin yeterliliği diyebilir mi? Yönergede hangi adayın tercih edileceğine yönelik çok açık bir ibare olmuyor genelde. Genelde asgari sartlar belirliyorlar çünkü.

Bu durumda mahkeme nasıl karar alıyor?

Yani mesela a adayının puanı 50 bnin ise 100 ama mesela a adayı atiflardan daha fazla puan almış. Bu durumda jüri a adayının daha az puanı olmakla birlikte yayınları daha fazla etkiye sahip gibi yorumlar yapamaz mı? Ya da a adayı sadece makale yapmış b adayı hep kitap yapmış. Bu durumda b adayı parayı bastırıp puan toplamış ama a adayı daha düzgün yerde yayınlar yapmış diyemez mi?

Yani sonuç olarak alımlarda tek kriter bu değilken nasıl sadece toplam puana göre atama yapilacak?

yökhukuk
Genel Müdür
03 Ağustos 2022 16:21

Değerli arkadaşlarım. Akademik kariyerin ile ilgili hukuki soru ve sorunlarınızı paylaşarak uzman hukukçulardan doğru cevaplar almak ve çözüme ulaşmak isterseniz aşağıda linkini bıraktığım sayfaya bekliyorum.

https://forum.memurlar.net/konu/2501118/

Yükseköğretim (YÖK,ÜAK,ÖSYM ve Vakıf-Devlet Üniversiteleri) İşlemleri Hukuki Paylaşım Platformu

Öğrenci işlemleri, Akademik kadro işlemleri, Doçentlik işlemleri, Denklik işlemleri, Disiplin ve ceza işlemleri, Etik ihlal işlemleri başta olmak üzere yükseköğretim alanındaki işlemler çok sayıda mağdur üreten hukuka aykırılıkları içinde barındırıyor. Özensiz ve ben yaptım oldu mantığıyla hazırlanmış keyfi uygulamaya açık ayrıntılı mevzuat, mantık ve istikrardan yoksun idari(YÖK, ÜAK, ÖSYM, Vakıf-Devlet Üniversitesi) kararlar ve gecikmeli olarak eksik incelemeye dayalı verilmiş yargı kararları dikkate alındığında mağdur kitlenin çokluğu hiç de şaşırtıcı değil. Gerçekleştirilen yanlış uygulamalar ve doğru bilinen yanlışlar nedeniyle mağdur olan paydaşların sorunlarına çözüm üretmek üzere uzman hukukçuların katkı sağlayacağı bir platforma ihtiyaç her geçen gün artıyor. Kayıtlı üye sayısı ve ulaştığı hedef kitle itibariyle bu ihtiyacın giderileceği en uygun mecranın Memurlar.Net Forum sayfası olduğu tartışmasız. Bu platformun yükseköğretim alanındaki sorunların doğru aktarıldığı ve en doğru çözümlerin üretildiği bir zemin olması beklentisiyle yükseköğretime dair dertli olan tüm paydaşlar davetlidir.

Toplam 57 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi