İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Editörler : E.Kayı Han
08 Ekim 2021 14:15

Dava sonunda hükmedilen vekalet ücretini avukat mı alır ?

Karşılıklı şikayetçi olduğumuz davada ben beraat ettim. Karşı taraf ceza aldı. Karşı tarafa tazminat açma hakkım var mı ? Ayrıca mahkeme 8200 TL avukatlık ücretini karşıdan alıp benim adıma verilmesine hükmetmiş. Avukatım o parayı ben alıyorum dedi. Bilmediğim için bilen arkadaşlara sormak istedim. Ayrıca tuttuğum avukatım hiç duruşmama gelmedi ekstra ifade bile vermeden sırf beni temsil ediyor gözüyle görüktüğü için haketmediği parayı alacak. Var mı çözümü olan . Şimdiden teşekkürler

ödemisli
Aday Memur
08 Ekim 2021 15:20

haklisiniz davayi kazaninca vekalet ucreti avukata kaliyor.ama malesef zaten biz o parayi oduyoruz.ikinci bir ucret oluyor.vekalet ucretinde amac vatandasin kaybini telafi etme amaci tasimali bence.bundan sonra barodan avukat istiycem bende galiba

saxa
Memur
08 Ekim 2021 20:05

Avukat diye senin adını yazsaydım 8200 TL sana kalırdı. Bizde yarı yarıya paylaşırdık :))) adelete bak

azmah
Genel Müdür
09 Ekim 2021 12:46

Avukat niye haketmiyor Muş o parayı kendisine Danışdin vekalet verdin dava açtırdın dilekçe yazdırdın karşı tarifin parasını da alır avukat,sen öncesinde konuşup kendin az verecektin zAten karşı taraftan alacağı için bu böyledir zaten

Ataaskeri
Kapalı
09 Ekim 2021 13:05

Davayı kaybedince de avukat ödesin o zaman karşı tarfın avukatlık ücretini ! Madem kazanınca karşıdan almasını biliyor ! 2 dilekçeye tomarla para alıp sonra da böyle çok bişeyden anlamıyorlar diye baştan da söylemiyor ! Ohhhhh ne ala memleket !
azmah, 2 yıl önce

Avukat niye haketmiyor Muş o parayı kendisine Danışdin vekalet verdin dava açtırdın dilekçe yazdırdın karşı tarifin parasını da alır avukat,sen öncesinde konuşup kendin az verecektin zAten karşı taraftan alacağı için bu böyledir zaten

Khk aday
Memur
09 Ekim 2021 16:48

Avukatlık ücreti, senin avukat için tutmuş olduğun avukat masrafını karşılamak içindir, sen onu mahkeme katibine belirt o para senin hakkın sen avukatın parasını verdiğin için, mahkemenin verecek olduğu avukatlık ücretinde, avukatın hakkı yok?

Ataaskeri
Kapalı
10 Ekim 2021 00:20

Aynen öyle. ! Millet bilmediği için koparıyorlar !
Khk aday, 2 yıl önce

Avukatlık ücreti, senin avukat için tutmuş olduğun avukat masrafını karşılamak içindir, sen onu mahkeme katibine belirt o para senin hakkın sen avukatın parasını verdiğin için, mahkemenin verecek olduğu avukatlık ücretinde, avukatın hakkı yok?

11 Ekim 2021 01:19

Av. Sizi uyutmuş. Ceza davalarında çıkan vek. Ücreti mağdurundur

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
11 Ekim 2021 01:25

Kararı veren mahkemenin bulunduğu yerdeki cumhuriyet başsavcılığı idari işler müdürlüğüne gerekçeli karar, kesinleşme şerhi ve dilekçe ile başvurun. Ödeme size yapılacaktır. Tabi ki avukat elini çabuk tutup sizden önce dilekçe vermişse yapacak bir şey yok.

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
11 Ekim 2021 01:27

Mahkeme katibi ile ilgili bir durum yok. Ödemeyi mahkeme yapmıyor. Mahkeme sadece karar verir. Ödemeyi Cumhuriyet Başsavcılığı idari işler müdürlüğü yapar.

Khk aday, 2 yıl önce

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
11 Ekim 2021 08:34

Vekille temsil edilen davalarda, dava kimin lehine sonuçlanmış ise, vekalet ücretini o yanın avukatı alır. Tersi de olabilirdi. Dava sizin aleyhinize sonuçlanmış olsaydı o kadar vekalet ücretini siz de ödeyebilirdiniz.

Dava sonunda karşı tarafa yüklenen vekalet ücreti avukata aittir.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 164. maddesinde "Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekâlet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez." hükmü yer almaktadır.

Buradan hareketle;

1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 164. maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne açılan iptal başvurusu reddolunmuştur. https://www.anayasa.gov.tr/media/5865/2017-154.pdf

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
11 Ekim 2021 09:10

Editim, bakanlığa bunu sorduk. Kime ödenir kimin diye. Bakanlık ilk talep kimden gelirse ona ödeyin gerisine karışmayın dedi. :))

ÇOTANAK, 2 yıl önce

Vekille temsil edilen davalarda, dava kimin lehine sonuçlanmış ise, vekalet ücretini o yanın avukatı alır. Tersi de olabilirdi. Dava sizin aleyhinize sonuçlanmış olsaydı o kadar vekalet ücretini siz de ödeyebilirdiniz.

Dava sonunda karşı tarafa yüklenen vekalet ücreti avukata aittir.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 164. maddesinde "Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekâlet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez." hükmü yer almaktadır.

Buradan hareketle;

1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 164. maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne açılan iptal başvurusu reddolunmuştur. https://www.anayasa.gov.tr/media/5865/2017-154.pdf

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
11 Ekim 2021 16:08

Öyle durumda, avukat değil de asil alırsa, avukat ilgili kişiye alacak davası açabilir. Bence kanunun lafzına bakmak lazım. Kanun gayet açık. Vekalet ücreti avukatındır. Anayasa Mahkemesi'de son noktayı koymuş.

Kayıhan2020, 2 yıl önce

Editim, bakanlığa bunu sorduk. Kime ödenir kimin diye. Bakanlık ilk talep kimden gelirse ona ödeyin gerisine karışmayın dedi. :))

12 Ekim 2021 13:37

Çok enteresan,kanuna yasaya göre değilde duyumlara göre yorum yapılmış. Vekalet ücreti AV'a aittir.

OOP.008
Şef
14 Ekim 2021 19:43

Tam emin olmamakla beraber olayı sana aktarayım. Tecrübesizken vekalet ucretini avukatın değil kendinin alacağını düşünüyorsun. O yüzden avukata para veriyorsun. Tecrübelerince ise 2 yoldan birini seçiyorsun. 1.si avukata zaten karşıdan paranı alacaksın 300 (500 1000 duruma göre artik) de ben atayım sana yeter diyeceksin. 2. İse bir sözleşme yapacaksın. Sözleşmede vekalet ucretini senin alacağın yazacak. Avukata da dava acmasi için 3000 5000 duruma gore vereceksin. Sözleşme yapmazsan avukatlik Kanunundaki hüküm geçerli olur ve çok para versen de vekalet parasını avukat alır.

azmah
Genel Müdür
15 Ekim 2021 16:23

Sen ne iş yapıyorsun gerçekten, dilekçeyi kendin madem öyle basit geliyorsa,

Ataaskeri, 2 yıl önce
Davayı kaybedince de avukat ödesin o zaman karşı tarfın avukatlık ücretini ! Madem kazanınca karşıdan almasını biliyor ! 2 dilekçeye tomarla para alıp sonra da böyle çok bişeyden anlamıyorlar diye baştan da söylemiyor ! Ohhhhh ne ala memleket !

OOP.008
Şef
15 Ekim 2021 17:45

Aslında vekalet ücretinin avukat tarafından alınacağı yazılı tebliğ edilmeli vatandaşa. Yoksa istismar ediliyor. Mağduriyet oluşuyor. Bilerek davanın başında söylemiyor avukatlar dava bitince söylüyor

ilhanali
Aday Memur
16 Ekim 2021 16:42

Ceza davalarında sanık berat etmesi durumunda en azından sanığın kendini özel vekille temsil ettiği için ve buna bir para ödediği için, bu vekat ücretini telafi etmek için davacı yararına nisbi vekalet ücretine hükmeder, burada berat eden sanığın vermiş olduğu avukatlık ücretini telafi etmek, o anayasa mahkemesi kararı da hukuk mahkemelerindeki vekalet ücretiyle alakalı, hepte bu kararı söylerler,

customs_officer
Şube Müdürü
16 Ekim 2021 23:32

Davayı kazandığınıza şükredip oturun. Kaybetseydiniz karşı tarafın avukatına aynı miktarı öderdiniz. Adı üstünde vekalet ücreti, vekile ödenen bir para.

urlradar
Memur
17 Ekim 2021 19:02

vekalet ücretini avukatın alması kadar adaletsiz bir durum olabilir mi ya? bu saçmalık varken kim, nasıl hak arasın? kaybetsen de zarardasın, kazansan da...

nicknam
Kapalı
18 Ekim 2021 09:01

Baştan avukat ile sözleşme yapacaksın .Vekalet ücretini avukatın davayı kazanması karşılığında vereceğini aksi halde vekalet ücreti ödemeyeceğini beyan edeceksin. Dava sonunda da mahkemenin hükmettiği miktarı avukata verirsin .

urlradar, 2 yıl önce

vekalet ücretini avukatın alması kadar adaletsiz bir durum olabilir mi ya? bu saçmalık varken kim, nasıl hak arasın? kaybetsen de zarardasın, kazansan da...

Toplam 34 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi