Editörler : Kayıhan2020
10 Ekim 2021 18:07   

Üvey annenin mirası kime kalır?
Arkadaşlar iyi günler. Belki yeri değil ama önemli bir konuda soru sormam lazım. Ben tek çocuğum. Babam annemle ayrıldıktan sonra başka bir kadınla evlendi fakat çocukları yok. Babam 2. eşi ile evlendikten sonra tüm mallar (ev araba arsa vs. ) hep 2. eşi üzerine alındı ve yapıldı. Bu durumda miras bana mı kalır yoksa üvey annemin kardeşlerine mi? Bana hiçbirşey kalmayacaksa bu adaletsizlik değil mi?
10 Ekim 2021 18:22

Kayıhan2020
Editor
Babanız üvey annenizden evvel vefat ederse size hiçbir şey kalmaz.
10 Ekim 2021 18:25

Mahmutt Kaya
Şef
Babanız üvey annenizden evvel vefat ederse size hiçbir şey kalmaz.
Kayıhan2020, 2 ay önce - Alıntıya git
O zaman aynı mantıkla üvey annemin daha önce vefat etmesi halinde de tüm miras bana kalıyor doğru muyum?
10 Ekim 2021 18:26

Kayıhan2020
Editor
O zaman aynı mantıkla üvey annemin daha önce vefat etmesi halinde de tüm miras bana kalıyor doğru muyum?
Mahmutt Kaya, 2 ay önce - Alıntıya git
Eğer üvey kardeşiniz yoksa evet.
10 Ekim 2021 18:27

Mahmutt Kaya
Şef
Eğer üvey kardeşiniz yoksa evet.
Evet yok hocam. Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
10 Ekim 2021 18:31

Kayıhan2020
Editor
Evet yok hocam. Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
Yine de miras hukuku konusundü uzman birisiyle konuşun. Çünkü miras bırakanın bila velet (çocuksuz) ölmesi durumunda anne babasına falan da pay gider gibi bir şeyler hatırlıyorum. Yanılıyor da olabilirim.
10 Ekim 2021 18:56

kytkbl
Daire Başkanı
Bir kimse üvey ananın veya üvey babanın mirasçısı olamaz. Mirasçı olmak için onun soyundan gelmiş olmak gerekir.
10 Ekim 2021 19:07

Kayıhan2020
Editor
Bir kimse üvey ananın veya üvey babanın mirasçısı olamaz. Mirasçı olmak için onun soyundan gelmiş olmak gerekir.
kytkbl, 2 ay önce - Alıntıya git
Baba öz anne üvey. Üvey Anne önce vefat ederse miras öz babaya kalacak. Öz babanın vefat etmesi durumunda ise soruyu soran kişiye. Bağlantıyı böyle kurmak lazım.
10 Ekim 2021 19:21

kytkbl
Daire Başkanı
Baba öz anne üvey. Üvey Anne önce vefat ederse miras öz babaya kalacak. Öz babanın vefat etmesi durumunda ise soruyu soran kişiye. Bağlantıyı böyle kurmak lazım.
Adamın birinci hanımından olan çocuklar ikinci hanımın üvey evlatlarıdır. Bu sebepten kadın öldüğünde yalnızca kendisinden olan çocuklara miras kalır. İkinci hanımın malından adamın birinci hanımından olan çocuklarına miras düşmez.
10 Ekim 2021 19:25

Kayıhan2020
Editor
Adamın birinci hanımından olan çocuklar ikinci hanımın üvey evlatlarıdır. Bu sebepten kadın öldüğünde yalnızca kendisinden olan çocuklara miras kalır. İkinci hanımın malından adamın birinci hanımından olan çocuklarına miras düşmez.
Şimdi üvey annenin çocuğu yok. Sadece eşi var. Üvey anne öldüğünde mirası kime kalacak?
10 Ekim 2021 19:36

kytkbl
Daire Başkanı
Şimdi üvey annenin çocuğu yok. Sadece eşi var. Üvey anne öldüğünde mirası kime kalacak?
Miras hukukuna göre, vefat eden kimsenin geride bıraktığı mal varlığı yasal mirasçılarına kalıyor. Mirasçılar, 4 farklı zümrede toplanıyor. 1. zümreyi mirasbırakanın altsoyu oluşturuyor. Altsoyda; çocuklar, torunları, torunların çocukları, çocukların torunları şeklinde devam ediyor. 2. zümreyi ise; üstsoy olan ölenin anne ve babası, kardeşlerş, yeğenleri, bunları çocukları ve torunları oluşturuyor. Ölenin büyükanne ve büyükbabası ile çocukları olan amca, hala, dayı, teyze, kuzenlerden ve devamından oluşuyor. Bu grup da 3. zümreyi meydana getiriyor. 4. zümrede ise; büyükanne ve büyükbabanon anne ve babaları ile bunların altsoyları bulunuyor. Ancak, 4. zümreye miras hakkı düşmüyor. Peki, üvey anneden miras kalır mı? Vefat eden kimsenin eşi mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte birini alıyor. Yani bu durumda, sağ kalan babaya üvey anneden geçen 1/4'lük miras, babanın da vefatı halinde, çocuklarına kalıyor.
10 Ekim 2021 19:37

kytkbl
Daire Başkanı
Tüm miras değil...
10 Ekim 2021 19:41

Kayıhan2020
Editor
Miras hukukuna göre, vefat eden kimsenin geride bıraktığı mal varlığı yasal mirasçılarına kalıyor. Mirasçılar, 4 farklı zümrede toplanıyor. 1. zümreyi mirasbırakanın altsoyu oluşturuyor. Altsoyda; çocuklar, torunları, torunların çocukları, çocukların torunları şeklinde devam ediyor. 2. zümreyi ise; üstsoy olan ölenin anne ve babası, kardeşlerş, yeğenleri, bunları çocukları ve torunları oluşturuyor. Ölenin büyükanne ve büyükbabası ile çocukları olan amca, hala, dayı, teyze, kuzenlerden ve devamından oluşuyor. Bu grup da 3. zümreyi meydana getiriyor. 4. zümrede ise; büyükanne ve büyükbabanon anne ve babaları ile bunların altsoyları bulunuyor. Ancak, 4. zümreye miras hakkı düşmüyor. Peki, üvey anneden miras kalır mı? Vefat eden kimsenin eşi mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte birini alıyor. Yani bu durumda, sağ kalan babaya üvey anneden geçen 1/4'lük miras, babanın da vefatı halinde, çocuklarına kalıyor.
Çok uzun yazmışsınız sonuçta dediğim yere gelmişsiniz. Üvey annenin eşine yani soruyu soran kişinin babasına her durumda mirasdan pay kalacak. Babanın vefatı halinde de bu pay soruyu soran kişiye kalacak.
10 Ekim 2021 19:43

Kayıhan2020
Editor
Tüm miras değil...
Evet tamamı değil. Üvey anne bila velet olduğu için anne babasına da pay gidecek. Anne baba vefat etmiş ise üvey annenin kardeşlerine, kardeşleri ölmüş ise onların çocuklarına. Onun için üyemize miras hukukunda uzman bir kişi ile görüşün dedim.
10 Ekim 2021 19:45

kytkbl
Daire Başkanı
Çok uzun yazmışsınız sonuçta dediğim yere gelmişsiniz. Üvey annenin eşine yani soruyu soran kişinin babasına her durumda mirasdan pay kalacak. Babanın vefatı halinde de bu pay soruyu soran kişiye kalacak.
Birincisi doğrudan kalmıyor, ikincisi babası üzerinden ise kalan 1/4 üzerinden yukarıda açıkladığım zümre çerçevesinde ne kalırsa artık, onada kalmak denirse...
10 Ekim 2021 19:51

Kayıhan2020
Editor
Birincisi doğrudan kalmıyor, ikincisi babası üzerinden ise kalan 1/4 üzerinden yukarıda açıkladığım zümre çerçevesinde ne kalırsa artık, onada kalmak denirse...

Bu soruyu soran arkadaş dua edecek babası ile üvey annesinin bir çocukları olacak. Üvey anne vefat edince miras üvey kardeşi ile babasına kalacak. Babası vefat edince de babasına kalan kısım üvey kardeşi ile kendisi arasında pay edilecek. Diğer şekilde oldukça sıkıntılı. Nüfus kayıtlarını falan görmediğimiz için farazi yorumlarda bulunuyoruz.

11 Ekim 2021 21:30

adaletvehak
Daire Başkanı

Bu durumda dostum üvey annenizin bababandan önce tahtalı köye gitmesini beklemekten başka çaren yok

Senin babanda neymiş kardeş bütün malı mülkü karının üzerine yapmış.

Hiçimi evladını düşünmez ne adamlar var yahu yazık

12 Ekim 2021 08:12

Ruili
Şef

Bu devirde babanın aklına hayran kaldım yanlış anlama ama her şeyi 2.eşin üzerine yapmak nedir yakında tekmeyi vurmaz inşallah, hayırlı günler

12 Ekim 2021 10:26

zencefil55
Aday Memur

Evlilikte Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi uygulanır. Bunu gözden kaçırmayın.

13 Ekim 2021 03:36

CANGUN
Memur
Baban tüm malları kendi değilde hanıma üzerine alıyorsa,bu zaten sana kalmasın diyedir, dedikleri gibi üvey anne den evvel ölmemesi gerek
Toplam 19 mesaj

ANKET
Sizce sokakta maske yasağı kaldırılmalı mı?