Editörler : Mr.Jingles
13 Ekim 2021 14:17   


35 Yaş Sınırı

Arkadaşlar bildiğiniz gibi tüm A Kadro alımlarında 35 yaş

sınırı var. Bu aranan 35 yaşını geçmemiş olma şartının acilen kaldırılması

gerekmektedir. Bu konu büyük bir mağduriyet konusudur. Özellikle son yıllarda açıktan

A Kadro alımlarının düşmesi sebebiyle, yaşı ilerleyen kişiler için fırsat

eşitsizliği oluşmuştur.

Madem öyle, Açıktan atamalarda A Karolar için aranan bu 35

yaş şartı, neden kurumların kendi içindeki atamalarda aranmamaktadır? Kurum

içerisinde uzman, kontrolör, müfettiş olarak atama yapılırken neden 35 yaş

sınırı uygulanmıyor? Bence insan tecrübelerini asıl 35 yaşından sonra daha iyi

aktarabilir. Tam aksine, bence 35 yaş altı bu üst kadrolara atanmamalı. Bence seçim öncesi bu konunun gündeme

getirilmesi gerekiyor.

Ayrıca neticede bu bir yarışma sınavı, iyi olan kazansın. Yeni

mezun olan ve bilgileri taze olan kişiler 35 yaş üstü ile yarışmaktan

korkmasınlar.

En azından bu yaş sınırı, Avukatlıktan hakimliğe geçişte

olduğu gibi 45?e yükseltilebilir. Bence birlikte çaba gösterirsek çözüm

bulabilir, derdimizi anlatabiliriz. İşe ortak bir platform kurarak başlayalım

ve seçim öncesi tam zamanı, herkes çaba göstersin diyorum.

-Editörlerden ricam konu sabitlensin.

15 Ekim 2021 12:02

mustymat
Aday Memur

Bu durumda olan binlerce adayın sesi oldunuz. Halbuki Anayasamızın 70.maddesinde

'Her Türk, kamu hizmetine girme hakkına sahiptir.Hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka bir ayrım gözetilemez'denmektedir.Otuz beş yaşını dolduranların da görevin gerektirdiği nitelikleri yapabileceklerini düşünmekteyim.Ayrıca Avukatlıktan Adli Hakim Adaylığı Sınavında giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 45 yaşını doldurmamış olmak şartı aranmaktadır, birçok Bakanlığın İç Denetçi Adayı Sınavında üst yaş sınırı 45 yaşını doldurmamış olmak olarak belirlenmiştir, KPSS B grubu sınavlarında herhangi bir üst yaş sınırı belirlenmemiştir,Öğretmen adayları için 2017 yılında kırk yaşını doldurmamış olmak hükmü yapılmış olan düzenleme ile kaldırılmıştır.Anayasamızın 123.maddesi uyarınca 'İdare, kuruluş ve görevleriyle bir bütündür'denmektedir. Bu ilke ile aynı durumlarda bütün kurumların aynı işlemi yapması gerektiğini düşünmekteyim.

Bu üst yaş sınırının esnetilmesi ile ilgili Devlet büyüklerimizden acilen bir düzenleme yapılmasını beklemekteyiz. Bu durumda olan binlerce insan bedavadan kadro değil sadece hakimlik,kaymakamlık ve kurumların yapmış olduğu sınavlara girmek istiyor.En azından bir ümidinin olmasını bekliyor. Lütfen, sesimizi duyun!

15 Ekim 2021 13:17

mühendisdas
Şef
Avukatlıkta 45 yaş sınır iken mezunlarda 35 olması büyük haksızlık. Yaş sınırı tamamen kaldırılmalı ya da en azından 45 e çekilmeli. 24 yaşında bir hakimin vereceği karar mı 35-40 yaşında aklı başında hayat tecrubesi olan bir hakimin vereceği karar mı daha hakkaniyetli olur
15 Ekim 2021 15:09

Egri Dogru
Aday Memur

mustymat ve mühendisdas rumuzlu üye arkadaşlarım tamamen aynı fikirdeyiz. Bence de tek istediğimiz elimizden alınan umudumuzun geri verilmesi.

35 yaş sınırı zaten vardı diyenler olacaktır ama eskiden alımlar bu derece düşük değildi ki son senelere bakabilirsiniz.

Yeni mezunlara göre daha tecrübeli insanlar şartları eşit yarışma sınavında taze bilgili yeni mezunlardan daha başarılıysa neden biz bu haktan mahrum bırakılıyoruz ki??

15 Ekim 2021 17:06

regretit
Aday Memur

Bu zamana kadar ilgili anayasa hükmünü baz alıp hiç kimse hukuk yoluyla hakkını aramadı mı acaba? Bu konuyla alakalı hukuki ya da siyasi bir adım atılması gerekli, organizasyon yapılması ve ses duyurulması da şart. Ses çıkarmayınca hiçbir şey olmuyor maalesef.

15 Ekim 2021 19:48

mustymat
Aday Memur

Aslında Devlet Memurluğu Kanununda memur olabilmek için yaş alt sınırı tespit edilmişken, herhangi bir üst sınıra yer verilmemiştir.Daha sonra ise 03.06.2011 tarihindeki Kanun Hükmündeki Kararname ile yapılan değişiklik ile tüm kurumlar için üst yaş sınırı sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü 35 yaşını doldurmamak olarak belirlendi. Daha sonra bu üst yaş sınırı hükmü 2013 yılında Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edildi.2013 yılında bu üst yaş sınırı, Özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum,kurul, üst kurul ve kuruluşları tarafından mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak koşuluyla yapılacak alımlarda ve KPSS A Grubu adaylar için girebileceği sınavlar için torba kanun ile Devlet Memurluğu Kanunu Ek Madde 40'da tekrar getirildi.

Eğer bu üst yaş sınırının esnetilmesi ile ilgili bir düzenleme yapılmazsa birçok insan hayallerine veda edecek.

Toplam 5 mesaj
 
ANKET
Başıboş sokak köpekleri sizce sokaklardan toplanmalı mı?