Editörler : gubaz
25 Kasım 2021 10:16

hugo.almeida
Müsteşar Yardımcısı
İdareci vasıfsız bir adam mı? O yüzden mi çok kişi idarecilerden dert yanıyor? "Okul, müdürü kadar okuldur" tespitini nereye koyacağız? Kendini yetiştirmiş kavramsal, teknik ve insan ilişkileri güçlü lider bir müdür ile okullardaki eğitim mutlaka daha etkili olacaktır.
bayram-48-48, 5 gün önce - Alıntıya git

İdareci vasıfsız adam değildir. Öğretmendir. Vasıflıdır. Ancak yaptığı iş vasıf gerektiren bir iş değildir. Okullar mevcut yapısı oturmuş, görev dağılımı ve iş tanımı bakanlık tarafından belirlenmiştir. Okulları kendi iş yeriniz sanmayın. O tespit de en fazla sizi gaza getirmek için söylenmiştir. :)

25 Kasım 2021 11:09

bayram-48-48
Memur

İdareci vasıfsız adam değildir. Öğretmendir. Vasıflıdır. Ancak yaptığı iş vasıf gerektiren bir iş değildir. Okullar mevcut yapısı oturmuş, görev dağılımı ve iş tanımı bakanlık tarafından belirlenmiştir. Okulları kendi iş yeriniz sanmayın. O tespit de en fazla sizi gaza getirmek için söylenmiştir. :)

hugo.almeida, 5 gün önce - Alıntıya git
Okul örgütleri esnek yapılı ya da kapalı kapılar arkasında şeklinde örgütlerdir. İş ve işleyişler elbette Bakanlık tarafından belirlenmiştir. İnsanlar robot varlıklar da değildir. 657 sayılı DMK'de okullarda yöneticilik ikinci görev kapsamındadır. Yöneticilik vasıf isteyen bir iştir. Vasıflı bir yönetici olumlu bir örgüt iklimi oluşturur ve okul toplumunda bir sinerji oluşturur.
25 Kasım 2021 12:04

hugo.almeida
Müsteşar Yardımcısı
Okul örgütleri esnek yapılı ya da kapalı kapılar arkasında şeklinde örgütlerdir. İş ve işleyişler elbette Bakanlık tarafından belirlenmiştir. İnsanlar robot varlıklar da değildir. 657 sayılı DMK'de okullarda yöneticilik ikinci görev kapsamındadır. Yöneticilik vasıf isteyen bir iştir. Vasıflı bir yönetici olumlu bir örgüt iklimi oluşturur ve okul toplumunda bir sinerji oluşturur.

O da belki %1-2 falan etki eder. Sağ olun. Büyük iş.

25 Kasım 2021 13:05

bayram-48-48
Memur

O da belki %1-2 falan etki eder. Sağ olun. Büyük iş.

Elinizde bilimsel veri var mı da %1-2 diyorsunuz.
25 Kasım 2021 13:38

hugo.almeida
Müsteşar Yardımcısı
Elinizde bilimsel veri var mı da %1-2 diyorsunuz.

Pardon hocam. Sizin makaleleriniz, araştırma sonuçlarınız, istatistik bilgilerinizi okumaktan kafam karışmış olacak ki bilimsel bir veri ekleyemedim.

Siz sürekli değişkenlerin olduğu bir ortamda nasıl bir veri istiyorsunuz bana bir örnek verin de ben de araştırma yapayım. Mesela il bazında bir sene birinci olan bir okul ertesi sene 20. sıraya düşüyorsa bunda hangi değişkenler etkili olmuştur ve okul müdürünün payı nedir? Yapılmış bir araştırma sunabilir misiniz?

25 Kasım 2021 14:04

bayram-48-48
Memur

Pardon hocam. Sizin makaleleriniz, araştırma sonuçlarınız, istatistik bilgilerinizi okumaktan kafam karışmış olacak ki bilimsel bir veri ekleyemedim.

Siz sürekli değişkenlerin olduğu bir ortamda nasıl bir veri istiyorsunuz bana bir örnek verin de ben de araştırma yapayım. Mesela il bazında bir sene birinci olan bir okul ertesi sene 20. sıraya düşüyorsa bunda hangi değişkenler etkili olmuştur ve okul müdürünün payı nedir? Yapılmış bir araştırma sunabilir misiniz?

Şimdi bırakın bu değişken muhabbettini. Sayısal bir veri kullanmak bilimsel bir temele dayanır. Benim bu anlamda zaten bir iddiam yok. Sayıyı siz kullandınız. Ben de bunu hangi araştırmaya ve nihayetinde bilimsel veriye dayandırdığınızı merak ettim.
25 Kasım 2021 14:34

hugo.almeida
Müsteşar Yardımcısı
Şimdi bırakın bu değişken muhabbettini. Sayısal bir veri kullanmak bilimsel bir temele dayanır. Benim bu anlamda zaten bir iddiam yok. Sayıyı siz kullandınız. Ben de bunu hangi araştırmaya ve nihayetinde bilimsel veriye dayandırdığınızı merak ettim.

Ben bilimsel bir veri olarak sunmadım ki benden istiyorsunuz.

Belki yazdım oraya.

Belki.

1.olabilir ki, muhtemel olarak.

2. olsa olsa, ya ... ya ..., ihtimal.

Alıp satmıyorsunuz, anlaşmalar yapmıyorsunuz, diğer kurumlarla ilişkiler kurmuyorsunuz, vs vs. Şirket değilsiniz siz. Yaptığınız iş evrak memurluğu. Ego yapıp okul iklimini bozmazsanız ne âlâ. Zaten onun harici işler kendiliğinden ilerliyor. Bunu yapıp yapamadığınızı merak ediyorsanız da müfettişlerle 10 dakika oturup konuşun sıkıntıları anlatsınlar.

27 Kasım 2021 12:04

xmen_01
Şef
En doğru kararı vermişsiniz, Hayırlı olsun, İstifa sürecinden sonra öğretmenliğe geçişte nasıl bir uygulama var sayın Hocam.
27 Kasım 2021 15:52

syrioforel
Aday Memur

Merak etmeyin sadece öğrencilerden mesul olmayacaksınız, size sürekli angarya yüklemeye çalışan uyanık geçinen idarecileriniz mutlaka olur.

27 Kasım 2021 16:54

yrhsbnd
Aday Memur
Müdür yardımcılığında yapılan işlerin çoğu boş, faydalı bir iş yaptım, iyi bir iz bıraktım dedirtecek bir yanı olmadı bende. Hiç pişman olmadım bıraktığıma ve olacağımı da düşünmüyorum.
27 Kasım 2021 22:08

bayram-48-48
Memur
Müdür yardımcılığında yapılan işlerin çoğu boş, faydalı bir iş yaptım, iyi bir iz bıraktım dedirtecek bir yanı olmadı bende. Hiç pişman olmadım bıraktığıma ve olacağımı da düşünmüyorum.
yrhsbnd, 3 gün önce - Alıntıya git
Dünyada yapılan hiç bir iş boş değildir. Müdür yardımcığı %40 memurluk , %30 öğretmenlik, %30 yöneticiliktir. Bİr iz bırakma bakımından zaten müdür yardımcısının fazla bir imkanı yoktur. Onun işi zaten rutin işlerdir. Müdür yardımcısı işi zamanında yapsın öğretmen, öğrenci ve veli iletişimi sorunsuz olsun yeter. Okul toplumuna yön veren asıl kişi müdürdür. Vizyon sahibi, formal ve informal ilişkiler dengesini iyi sağlayan, okulun temel amacının öğrenci öğrenmesi olduğunun farkında olan bir müdür okul toplumu için çok büyük bir kazanımdır. Fakat bizde müdürlerin çoğu idareci, az bir kısmı yönetici, çok çok az kısmı liderdir. Ki zaten sistem lider müdürlüğe izin vermez.
28 Kasım 2021 00:34

hugo.almeida
Müsteşar Yardımcısı
Dünyada yapılan hiç bir iş boş değildir. Müdür yardımcığı %40 memurluk , %30 öğretmenlik, %30 yöneticiliktir. Bİr iz bırakma bakımından zaten müdür yardımcısının fazla bir imkanı yoktur. Onun işi zaten rutin işlerdir. Müdür yardımcısı işi zamanında yapsın öğretmen, öğrenci ve veli iletişimi sorunsuz olsun yeter. Okul toplumuna yön veren asıl kişi müdürdür. Vizyon sahibi, formal ve informal ilişkiler dengesini iyi sağlayan, okulun temel amacının öğrenci öğrenmesi olduğunun farkında olan bir müdür okul toplumu için çok büyük bir kazanımdır. Fakat bizde müdürlerin çoğu idareci, az bir kısmı yönetici, çok çok az kısmı liderdir. Ki zaten sistem lider müdürlüğe izin vermez.
bayram-48-48, 3 gün önce - Alıntıya git

Elinizde bilimsel veri var mı da %40-30 diyorsunuz. :))

28 Kasım 2021 07:14

bayram-48-48
Memur

Elinizde bilimsel veri var mı da %40-30 diyorsunuz. :))

hugo.almeida, 2 gün önce - Alıntıya git
Benim cümlelerim sizi fena halde bozmuş. Argo tabirle bir kuyruk acısı oluşmuş. Artık nasıl çıkarsınız bu hengameden bilemiyorum. Allah yardımcınız olsun Bay Hugo.
28 Kasım 2021 10:45

hugo.almeida
Müsteşar Yardımcısı
Benim cümlelerim sizi fena halde bozmuş. Argo tabirle bir kuyruk acısı oluşmuş. Artık nasıl çıkarsınız bu hengameden bilemiyorum. Allah yardımcınız olsun Bay Hugo.
bayram-48-48, 2 gün önce - Alıntıya git

:)) muhakkak öyle olmuş. Ağzımı falan bozup argo falan kullanıyorum. Çok belli etmişim :)

28 Kasım 2021 13:24

overseas.06
Aday Memur
Tebrik ederim en isabetli kararı vermişsiniz bu zaman için ek ders alamayanların tam ücret için idarecilik yaptığı bir gerçek
28 Kasım 2021 14:06

Kagiş
Genel Müdür

Idarecilik o kadar kötü

Peki binlerce öğretmen neden sınava girmek için can atiyor.

muallim_34, 5 gün önce - Alıntıya git

Tabi işin bir de ücret(para) yönü var! Acaba ondan olabilir mi ha ne dersiniz!?))) Malum maaşlar asgari ücretten biraz hallice! Ee böyle olunca da insanlar gelir artıran alanlara kaymaya çalışıyor. Kimisi ek iş yapıyor, ticaretten anlamam ya da bana göre değil diyen de idareci olmaya bakıyor! Anlayacağınız tamamen duygusalll!?)))

28 Kasım 2021 17:50

fatih ç.
Daire Başkanı

Tabi işin bir de ücret(para) yönü var! Acaba ondan olabilir mi ha ne dersiniz!?))) Malum maaşlar asgari ücretten biraz hallice! Ee böyle olunca da insanlar gelir artıran alanlara kaymaya çalışıyor. Kimisi ek iş yapıyor, ticaretten anlamam ya da bana göre değil diyen de idareci olmaya bakıyor! Anlayacağınız tamamen duygusalll!?)))

Kagiş, 2 gün önce - Alıntıya git

Para için yapılmayan iş mi var? Hayır kurumunda maaş almadan çalışan varsa anca onlardır ki ona da iş denmez zaten. İş, para karşılığı yapılır. Bu da normal.

Verilen para, çekilen strese değiyorsa müdürlük de yapılır yardımcılık da, öğretmenlik de. Değmiyorsa başka arayışlara girer herkes.

28 Kasım 2021 21:01

Bizden17
Aday Memur

İdarecilik?

Kariyer?

Hahaha... İyiymiş.

Toplam 38 mesaj

ANKET
Sizce sokakta maske yasağı kaldırılmalı mı?