Editörler : gubaz
29 Kasım 2021 10:06   

Alan değişikliği sorularım

Ben kadrolu ilk mat öğretmeniyim

Alan değişikliği ile pdr okuyup direk geçiş yapabilir miyim ?

Kontenjan sınırlaması yada puan sıralaması gibi bir durum yok mu ?

Tekrar ilk mata dönebiliyor muyum ? Teşekkürler

29 Kasım 2021 14:58

ömer42
Daire Başkanı

PDR okumanız, bakanlığın alan değişikliği ataması yapması ve ilde kontenjan açılması kaydı ile hizmet puanı üstünlüğüne göre Rehberlik branşına geçebilirsiniz hocam.

29 Kasım 2021 20:26

Bsrtye
Aday Memur

PDR okumanız, bakanlığın alan değişikliği ataması yapması ve ilde kontenjan açılması kaydı ile hizmet puanı üstünlüğüne göre Rehberlik branşına geçebilirsiniz hocam.

ömer42, 2 ay önce - Alıntıya git

Teşekkürler, çok fazla değişken var ama denemeye değer diye düşünüyorum . Yanlış mı düşünüyorum emin değilim . Arayış içindeyim

29 Kasım 2021 21:06

Evlenmek Gerek
Daire Başkanı

Direk derken elektrik direği mi, bayrak direği mi?

01 Aralık 2021 12:12

Erkanw
Aday Memur
Alan değişikliği 5-10 senede özel olarak planlanan bir durum. Her sene böyle bir uygulama yapılmıyor. Mezun olduktan sonra beklerseniz belki bir gün gelir siz de bu sayede sınavsız geçiş yaparsınız. Ancak hemen geçiş yapmak isterseniz sınava girip atanmanız gerekiyor
01 Aralık 2021 14:42

elikanisa
Aday Memur

Erkanw hocam hayırlı günler, mesajınızı okudum, hemen geçiş yapmak isterseniz sınava girmelisiniz yazmışsınız. Ben de tam da Kpss ile alan değişikliği ile alâkalı soru yazmıştım birkaç gün önce. Tekrardan yazmak istiyorum. Bilginiz varsa rica etsem beni bilgilendiririr misiniz? Çok kişiye sordum ama ne yazık ki kimse bilmiyor.

Hocam 2 farklı

öğretmenlik lisans alanı bitirdik.

Birinden kpss ile atandık.

Sözleşmeli öğretmeniz.

Bu esnada tekrardan kpss ye girdik ama diğer alanımız için.

Ve sözleşmeli öğretmenken; diğer alanımızdan istediğimiz bölümü kazandık.

1)Bu durumda diğer bölümümüze geçişte istifa etmek mi gerekiyor?

2) Eğer istifa gerekliyse, bekleme süresi gibi bir şey var mı? İstifa sonrası direkt diğer alanımıza geçiş oluyor mu?

3) Sözleşmeli öğretmenken bu geçiş oluyor mu? Yoksa kadroya geçme şartı var mı?

4) Diğer alanımıza geçtiğimizde, hâli hazırdaki görevimizden ötürü hizmet puanımız diğer bölüme yansıyacak mı?

01 Aralık 2021 17:06

Bsrtye
Aday Memur
Alan değişikliği 5-10 senede özel olarak planlanan bir durum. Her sene böyle bir uygulama yapılmıyor. Mezun olduktan sonra beklerseniz belki bir gün gelir siz de bu sayede sınavsız geçiş yaparsınız. Ancak hemen geçiş yapmak isterseniz sınava girip atanmanız gerekiyor
Erkanw, 2 ay önce - Alıntıya git

Teşekkürler yorumunuz için . Göz önünde bulunduracağım

01 Aralık 2021 17:16

Erkanw
Aday Memur

Erkanw hocam hayırlı günler, mesajınızı okudum, hemen geçiş yapmak isterseniz sınava girmelisiniz yazmışsınız. Ben de tam da Kpss ile alan değişikliği ile alâkalı soru yazmıştım birkaç gün önce. Tekrardan yazmak istiyorum. Bilginiz varsa rica etsem beni bilgilendiririr misiniz? Çok kişiye sordum ama ne yazık ki kimse bilmiyor.

Hocam 2 farklı

öğretmenlik lisans alanı bitirdik.

Birinden kpss ile atandık.

Sözleşmeli öğretmeniz.

Bu esnada tekrardan kpss ye girdik ama diğer alanımız için.

Ve sözleşmeli öğretmenken; diğer alanımızdan istediğimiz bölümü kazandık.

1)Bu durumda diğer bölümümüze geçişte istifa etmek mi gerekiyor?

2) Eğer istifa gerekliyse, bekleme süresi gibi bir şey var mı? İstifa sonrası direkt diğer alanımıza geçiş oluyor mu?

3) Sözleşmeli öğretmenken bu geçiş oluyor mu? Yoksa kadroya geçme şartı var mı?

4) Diğer alanımıza geçtiğimizde, hâli hazırdaki görevimizden ötürü hizmet puanımız diğer bölüme yansıyacak mı?

elikanisa, 2 ay önce - Alıntıya git
Tam emin olmamakla birlikte şöyle izah edeyim. Baştan söyleyeyim bunlar teyit edilmelidir. Sizin durumunuzdan yola çıkarak gidelim daha anlaşılır olur. Siz öğretmen olarak görev yaparken bir daha kpss ye girip atanırsanız istifa etmenize gerek yoktur. Bulunduğunuz müdürlükten muvaffakatname alarak istifa etmeden yeni atandığınız il, ilçe ve okulda göreve başlayabilirsiniz. Genelde ben farklı bir pozisyona atandım yine memurum ve geçişimin sorunsuz yapılmasını istiyorum diyenlere verilen bir belge. Diğer sorunuzun cevabı ise görev puanınız vs. Silinmez kaldığınız kademeden devam eder. Ancak tayin hakkı vs yeni atandığınız yere göre değişebilir
01 Aralık 2021 18:12

elikanisa
Aday Memur

Erkanw hocam gerçekten çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Ben dediğiniz belgeyi araştıracağım. Bu konuyla ilgili milli eğitim iletişim merkezine de sorumu yazdım. Herhangi bir bilgi öğrenirsem de sizlerle paylaşacağım. Çünkü çok bilinmeyen bir durum. Ki ihtiyacı olanlar da öğrenebilsin diye. Tekrardan sağ olun hocam

01 Aralık 2021 18:43

235U
Şef

Aman hocam yanlış bilgilenmeyelim. istifa tehlikeli

burda 4 farklı durum var sen alan değişikliğine başvurduğunda hangi durumda olduğuna göre karar ver:

1- Sen sözleşmelisin ve sözleşmeli olarak tekrar atandın.

bu durumda istifa edersen aynı ünvanlı kadro olduğu için 1 yıl yasak bekleme süresi var ve kpss puanı geçerliği yüzünden de 1 sene kaybettin mi hapı yutarsın

2- Sen sözleşmelisin ama kadrolu pozisyona atandın (pratikte mümkün değil)

Bu durumda istifa edip direk başlayabilirsin ama dediğim gibi mümkün değil

3- Sen kadrolusun ama sözleşmeliye atanacaksın.

Burda sorun yok istifa edip sonraki gün görevine başlayabilirsin muvafakata gerek yok.

4- Sen kadrolusun - Kadroluya geçeceksin

Bu durumda muvafakat sorunu ortaya çıkar ancak zaten kadrolu öğretmenlikten kadrolu öğretmenliğe kpss ile geçiş ben duymadım. burada kpsssiz geçiş var onu 5. yol diye yazalım

5- Alan değişimi ile geçersin (kadrolu olman şarttır zaten)

burada alan değişimi için ilana çıkılır il bazında yapılır zaten atama havuzu ve başvuruları. herkes başvurur. talepler alınır sonra talebe göre ilinde öğretmen ihtiyaçlarına göre belli bir kontenjan açılır ve tercihleriniz alınır hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırsınız.

Peki alan hep açılır mı ne zaman açılır? Alan o anda mebin üst düzey bürokratlarının bakana bunu sunuşuna göredir. mesela ismet yılmaz açmak istemezdi ondan öncekiler ancak 3 yılda bir açardı. ama ziya selçuk görevdeki her yılında açtırdı alan değişimini. şimdiki bakanımız ne yapacak daha doğrusu onun atadığı personel genel müdürü ve daire başkanları bakana olumlu görüş mü verecek olumsuz mu ? durumu biraz bu belirleyecek

bu arada bende yeniden okudum 3. sınıftayım 4. lisans diplomam oldu alan değişimi için uğraşacağım. ümitli olmaya çalışıyorum. ayrıca sen oku nede olsa 30 sene emekliye var elbet bir bakanın yada bürokratım yakını ihtiyaç duyacak bu sınava mutlaka açacaklar. 3 sene 5 sene çok önemli değil.

01 Aralık 2021 18:45

235U
Şef

5. söylediğimde kpssye girmiyorsun dediğim gibi hizmet puanına göre. bu ayrıntının altını çizelim

01 Aralık 2021 19:07

Erkanw
Aday Memur

Aman hocam yanlış bilgilenmeyelim. istifa tehlikeli

burda 4 farklı durum var sen alan değişikliğine başvurduğunda hangi durumda olduğuna göre karar ver:

1- Sen sözleşmelisin ve sözleşmeli olarak tekrar atandın.

bu durumda istifa edersen aynı ünvanlı kadro olduğu için 1 yıl yasak bekleme süresi var ve kpss puanı geçerliği yüzünden de 1 sene kaybettin mi hapı yutarsın

2- Sen sözleşmelisin ama kadrolu pozisyona atandın (pratikte mümkün değil)

Bu durumda istifa edip direk başlayabilirsin ama dediğim gibi mümkün değil

3- Sen kadrolusun ama sözleşmeliye atanacaksın.

Burda sorun yok istifa edip sonraki gün görevine başlayabilirsin muvafakata gerek yok.

4- Sen kadrolusun - Kadroluya geçeceksin

Bu durumda muvafakat sorunu ortaya çıkar ancak zaten kadrolu öğretmenlikten kadrolu öğretmenliğe kpss ile geçiş ben duymadım. burada kpsssiz geçiş var onu 5. yol diye yazalım

5- Alan değişimi ile geçersin (kadrolu olman şarttır zaten)

burada alan değişimi için ilana çıkılır il bazında yapılır zaten atama havuzu ve başvuruları. herkes başvurur. talepler alınır sonra talebe göre ilinde öğretmen ihtiyaçlarına göre belli bir kontenjan açılır ve tercihleriniz alınır hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırsınız.

Peki alan hep açılır mı ne zaman açılır? Alan o anda mebin üst düzey bürokratlarının bakana bunu sunuşuna göredir. mesela ismet yılmaz açmak istemezdi ondan öncekiler ancak 3 yılda bir açardı. ama ziya selçuk görevdeki her yılında açtırdı alan değişimini. şimdiki bakanımız ne yapacak daha doğrusu onun atadığı personel genel müdürü ve daire başkanları bakana olumlu görüş mü verecek olumsuz mu ? durumu biraz bu belirleyecek

bu arada bende yeniden okudum 3. sınıftayım 4. lisans diplomam oldu alan değişimi için uğraşacağım. ümitli olmaya çalışıyorum. ayrıca sen oku nede olsa 30 sene emekliye var elbet bir bakanın yada bürokratım yakını ihtiyaç duyacak bu sınava mutlaka açacaklar. 3 sene 5 sene çok önemli değil.

235U, 2 ay önce - Alıntıya git
Tekrar sınava girip atanma sıklıkla yapılan bir yöntemdir. Muvaffakat sorunu da yaşanmamaktadır genel olarak. Tekrar atanacak kişinin çekineceği tek nokta halihazırda çalıştığı yere atanması pek olası değildir
01 Aralık 2021 19:22

235U
Şef

Yanlış biliyorsunuz hocam. Bu konuda netim. Sözleşmeli bir kadrodan sözleşmeliye geçişte eğer ünvan aynı ise muvafakat filan istenemez bile ayrıca 1 sene aynı ünvana atanamaz.

ha dediğiniz öğretmenin ilk atandığı zaman kadrolu atandığı geçmiş yıllardaki durum ise bwn örneğini görmedim ama olabilir belki siz görmüşsünüzdür ama muvafakat problem olabilir. Aynı ünvana geçişlerde idare isterse muvafakat vermeyebilir ve açılan mahkemelerde genelde idare lehine sonuçlanır. tabi muvafakatı direk verşledebilir sonuçta idarenin takdiri. Muvafakatıda atanınca atandığın kurum senin adına eski kurumundan yazı ile istiyor. Merkezi teşkilatlı kurumlarda bu muvafakatı genel müdürlük verir. mebde bu yetki illere devredilmişse bilmiyorum. sadece bir istisna yapıldı sözleşmeli atanma dönemi başlamadan önce 2 sene herhalde. atanınca gşt muvafakatını al öyle atanma evrklarını teslim et deniyordu. muvafakata cevap süresi 2 ay olunca atanmalarda ciddi sorunlar oldu filan o uygulamayı terk ettiler. emniyetten geçen arkadaşları engellemek içindi zaten.

şu anki mevzuata göre sözleşmeli atama geçerli yeni atamada

kesinlikle sözleşmeli isen yeni atamada sözleşmeli olduğundan 1 yıl bekleme süresi olacak

ilerde sözleşmelilik kaldırılırsa muvafakat sorunu ortaya çıkabilir ama idare verir vermez ona kalmış.

03 Aralık 2021 10:52

elikanisa
Aday Memur

235U hocam, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim size de. Hocam peki diplomaya dayalı alan değişikliğinde, geçmek istediğimiz alanın atamalarda fazla yer açması göz önünde bulundurulmalı mı? X bölümüne geçmek istiyorum diyelim. Bu bölümün her seneki atama listesinde çoğunluk olarak bazı şehirler hep ilk sıralarda. Bu şehirlerde görev yapmak avantajlı olur mu?

Toplam 13 mesaj