Editörler : swat3410
«6789101112131415161718
15 Ocak 2022 23:21

a) Ergen dimâlar

b) Gönül işi nasip işi

c) Gökten melek inse inanmazsınız

d) İsa peygamber ölüyü diriltti ama yine de inanmadılar

e) Bu sorular ile kimse dininden şüpheye düşmez

---------------------------------(&)-------------------------------------

Sorduğum soru gayet basit idi

Bilmiyorsan bilmiyorum diyebilirdin

Şimdi bu açıklama ile neyi amacladin

:))

salomon42, 2 yıl önce

topiğe son iletiyi yazınca insana galip hissi veriyor, o yüzden copy paste yaptım.

15 Ocak 2022 23:24

Bu kişilerin bu şekildeki izahlari için bilgisi olan varsa yazabilir

Deimos Andromeda, 2 yıl önce

Bir de bir zahmet Bu din alimleri neden böyle şeyler yazmış biraz bakarsan sana zahmet olacak ama yani tabii sen bilirsin ve siz bilirsiniz benim haddim değil de,

Güneş balçıkla sıvanmıyor galiba

Soru çok basit Bunlar neden böyle iddialarda bulunuyor acaba

15 Ocak 2022 23:27

Anti tezi olan varsa,

Delil ile

İspat ile

Tezini savunabilir

peygamberin eşinden duyulduğu söylenen sahih hadiste geçen olaydır.?andolsun ki recmetme ayeti ve yetişkin kişiyi on defa emzirme (sebebi ile nikahlamanın haramlığı) ayeti indi. andolsun ki bu ayetler karyolamın altında bir yaprakta (yazılı) idi. rasulullah vefat edip biz onun ölümü ile meşgul olunca, evde beslenen koyun veya keçi girip o yaprağı yedi.?

Dar-e Kutni, c.4, s.105, İbn-i Mâce, c.1, s.625

Nafî İbn-i Ömer?den nakleder ki: ?Hiçbiriniz ben ?Kur?an?ın tümünü öğrendim? demesin. Çünkü, ne biliyor Kur?an?ın bir çoğu kaybolup gitmiştir. Sadece desin ki ben Kur?an?dan ortada olan kısmını öğrendim

El-İtkan (Suyûtî), c.2, s.25

Mübarek keçinin yediği ayetler recm ile ilgili idi. Ayşe, Müslim ve Tırmızı?nın bize aktardığı hadislerde bu ayetlerin varlığından söz etmiştir;

Aişe(r.ah) derki Peygamber(s) vefat edinceye kadar Recm ayeti okunurdu.

Muslim c. 4. s. 167, Tirmizî, c.2, s.309

Keçinin yemesi sonucu Kuran?dan çıkan taşlama ayetini Ömer Kuran?a tekrar sokmak istedi; ancak halkın dedikodusundan korktuğu için cesaret edemedi"

(Buhari 53/5; 54/9; 83/3; 93/21; Muslim, Hudud 8/1431; Ebu Davut 41/1; Itkan 2/34).

Kenz-ül Ummal?da Ömer b. Hattab?ın Müsned?inden naklen, Ömer?in Hüzeyfe?ye şöyle dediği nakledilmiştir: Ömer b. Hattab bana dedi ki: ?Ahzap suresinin (ayetlerini) kaç olarak sayıyorsunuz?? Ben de ?72 veya 73 olarak? dedim. O da şöyle dedi: ?Oysa (büyüklükte) Bakara suresine yakındı! Recm ayeti de onun içindeydi

salomon42
Genel Müdür
15 Ocak 2022 23:44

al sama cevap,

"kuranı Biz indirdik ve kesinlikle onun koruyucusu da Biziz."

bu ayet var iken kuranın eksiltildiğini veya ekleme yapıldığını savunmak aptallıktır.,

senin o yazdığıklarının hiç biri doğru değil,

salomon42
Genel Müdür
15 Ocak 2022 23:46

ortaya aslı astarı ispatı olmayan bir soru at, delinin kuyuya taş attığı gibi,

sonra dönüp de ki hadi 40 akıllı bu taşı çıkarsın.

salomon42
Genel Müdür
15 Ocak 2022 23:51

keçi yaprağı yemiş de bilmem ne, masal anlatıyorsun, ne keçisi ne yaprağı, masal bunlar,

beni çok güldürdün yav, keçi yemiş bla bla bla, çok komiksin, lafontenden masallar anlatma.

salomon42
Genel Müdür
15 Ocak 2022 23:52

hadi cevapla bakalım şimdi bunu,

salomon42, 2 yıl önce

al sama cevap,

bu ayet var iken kuranın eksiltildiğini veya ekleme yapıldığını savunmak aptallıktır.,

Talihli51
Daire Başkanı
15 Ocak 2022 23:53

Bunun için detaylı araştırma yapmak lazım tabi ama Hz ömer gibi sert karakterli biri korkup geri çekilmiş olabilir mi...Birde kuran 'ın toplanması için komisyonun kurulduğu zaman komisyona etki edecek siyasi gücü varken korkuyom kuran eksik kalsin diyeceği pek akla yatmıyor...Birde komisyon başkanının kuran-i ezbere bilen bir sahabe olması ve üyelerde aynı tabi hiçbirinin ya bu ayetler ne olacak dememesi orasida akla pek yatmıyor...ama detaylı araştırmak lazım tabi konuyu

Anti tezi olan varsa,

Delil ile

İspat ile

Tezini savunabilir

salomon42
Genel Müdür
16 Ocak 2022 00:00

biz senin gibi keçi yaprak yemiş masallarına inanmıyoruz, aklımızı mantığımızı kullanıyoruz,

sen de aklını mantığını kullanmış olsaydın keçi yaprak gibi hikayelere inanmazdın,

kendinle çelişme.

salomon42, 2 yıl önce

al sama cevap,

salomon42
Genel Müdür
16 Ocak 2022 00:28

ne oldu paşinyan,

raks edirdin,

masal okirdin,

ne oldu paşinyan,

salomon42
Genel Müdür
16 Ocak 2022 08:58

paşinyan "bu da sana kapak olsun, nas suresi meali,

" Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik'ine, insanların İlah'ına sığınırım."

Allahım sen bizi şeytanın ve şeytanlaşmış insanların şerrinden koru, onlara da (paşinyan'lara) AKIL FİKİR ver.

Hkn5560
Şube Müdürü
16 Ocak 2022 11:16

MÜSLÜMAN ARKADAŞLAR İLE İSTİŞARE AMAÇLI YAZIYORUM.

LÜTFEN BANA KİMSE CVP YAZMASIN. İNANCIMI KİMSE İLE TARTIŞMIYORUM.

AÇIK KONUŞUYORUM BENİM YAZIMI ALINTILAYIP CVP YAZANA AĞIR KONUŞURUM.

BEN DİN ALİMİ DEĞİLİM. DİLİMİN AYARI YOKTUR.

BEN GÜNAH İŞLEYEN ACİZ BİR KULUM NOKTA.

DİNDE DELİL DÖRT DÜR.

1. Kuran ı Kerim

2. Sünnet

3. İcma

4. Kıyas

Şimdi bunları anlatmak tabiki uzun sürer.

Ama ben aciz bir insan olarak. Kendime anlayabileceğim bir şekilde yine kendime örnek vererek yine kendime anlatıyorum. Malumunuz benim gibi yaşlılar biraz zor anlıyor. Siz deyinki sesli düşünüyor.

Şimdi Mesela diyelimki çağımızda ve yaşantımızda bilmediğim bir konuyla karşılaştım kredi kartı diyelim. Döviz diyelim kur hesabı diyelim kasko diyelim vs. aklınıza ne gelirse ve ben bir müslüman olarak bunun dine uygunmu olup olmadığını bilmiyorum. Ve Kuran a müracat ettim. Ohooo bide negörüyüm Ben Kuranı okuyamıyorum harekeleri bilmiyorum tefsir yapamıyorum arapçam yok tecvidim yok meali bile anlamıyorum sonuçta herkes islami eğitim almadı. Kuran dan bir hüküm çıkaramadım. ben neyapayım ozaman dur ben bir Sünnete bakayım. Dinde ikinci delil. Ben okadar cahilimki din konusunda Neyse uzatmadan Peygamber Efendimizin SAV. sünnetinde bir sürü kaynağa baktım bulamadım. Ozaman İCMA ya bakayım bari. Yani Alimlerin söz birliği haa ama Alimlerin yani ZALİMlerin değil. Tabi Alimler nerden bilecek değilmi sanki onlar Kuran, Tefsir, Hadis, Fıkıh, İlmihal, Akaid, Siyer vsvsvs. derslerimi aldı. Hadi diyelim bukadar İslami Eğitim aldığı halde onlarda hüküm veremedi. Eeee sonra neyapayım. Ozaman KIYAS yapayım bari. Yani FUKAHA nın ictihadi. Şöyle düşünüyüm bunuda YARGITAY İÇTİHAD kararları. Mahkemelerin Daha önce hiç karşılaşmadıkları olayları Yargıtay içtihatlarına bakarak karar vermek. Yani ordan karar çıkacak mahkeme kardeş. Bana bu kolaylığı sağlayan Rabbim e Şükürler olsun sonunda meseleyi bir şekilde çözdüm. Dinimi seviyorum ben.

BİLİMDE DELİL GENELDE İKİ TÜRLÜDÜR.

1. DENEY

2. GÖZLEM

Şimdi Adam gözlem yapmış araştırmış kendisinin maymundan türediğini bulmuş. Bu bir bilimsel çalışmadır. Hayır yani isteyen tabi ki inanır. Bilim inanmak sonuçta.

Vede İnanç özgürlüğü var.

Şuda var aynı konuda birçok farklı bilim adamının yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkan farklı görüşler var. Bir bilim araştırması diyorki RUH algıdır.

Bir başka bilim araştırması diyorki RUH beyin hücreleri içinde bulunur. Bir başka araştırmada Ruh vücuddan bağımsızdır. İşte kimisi insan ölünce ruh kaybolur bazı bilim adamları ruhun yarısıda ölür falan felan işte birsürü değişik araştırmalar var Lan hanginize inanacağız. Bilim kesin değilmi aynı konuda bile bir başka araştırma çıkınca eskisi çöpmü oluyor.

Ya ben kendime şöylede diyorum bazen.

Ülkede bir tane Anayasa Kanunu var. Başka kanuna gerek olmaması lazım. Niye biz trafik cezası yazıyoruzki vatandaşa Anayasada varmı. E hadi dolaylı olarak var diyelim. E tamam kaç vakit hangi saatte yazacaz hangi durumda yazacaz yazarken neler okuyacaz. Diyorki kardeşim Anayasa yı herkes anlamaz tefsirine bakınız peki ben Anayasa eğitimi almadım. Ozman anayasa prof alimlerine sorunuz sordum ama

Anayasa arapçada değil türkçe harekesiz yazılmış

Meali tek olması lazım.

Abe kuş sürüsü kadar Anayasa hukukçusu var tek bir maddeye bile 50 tane mana veriyorlar. Yani herkafadan bir ses. Seç beğen al.

Ammma Kuranı Kerime gelince,

Kuran da varmı abe kaç vakit elleri nasıl bağlayacaz namaz kıl diyorda yatarkmı oturarakmı kılacaz abe.

Ben yatarak kılıyorum öyle anladım. Ula hıyar Anayasaya gelince orda açıkca yok neyapıyım diğer kitaplara bakıyım yoksa içtihada bakıyım felan.

Amaannn. NOKTA.

AYRICA

KİMSEYE SORU SORMUYORUM KİMSE BANA CVP VERMESİN. ORTAK BİR SAYFADA BENDE HERKES GİBİ YAZIYORUM.

16 Ocak 2022 11:32

Bunu destekleyen

Kur'an HARİCÎ

Başka ne var?

salomon42, 2 yıl önce

al sama cevap,

16 Ocak 2022 11:42

Sorduğum bir soruya delil ile aksini ispat edemedin

Bir delil ile 40 alim....

40 delil ile 1 cahil....

Sorduğum sorulara Kur'an dışı delil, tanık, ispat vs. Göster hadi

Cacık

salomon42, 2 yıl önce

ne oldu paşinyan,

raks edirdin,

masal okirdin,

ne oldu paşinyan,

16 Ocak 2022 11:56

Ama Kur'an, peygamber olumund en az 12 sene sonra kitap haline getirildi

Bu yazdığım kaybolan şeyler gibi o kadar çok rivayet var ki

İnsan ister istemez" Acaba" diyor

Talihli51, 2 yıl önce

Bunun için detaylı araştırma yapmak lazım tabi ama Hz ömer gibi sert karakterli biri korkup geri çekilmiş olabilir mi...Birde kuran 'ın toplanması için komisyonun kurulduğu zaman komisyona etki edecek siyasi gücü varken korkuyom kuran eksik kalsin diyeceği pek akla yatmıyor...Birde komisyon başkanının kuran-i ezbere bilen bir sahabe olması ve üyelerde aynı tabi hiçbirinin ya bu ayetler ne olacak dememesi orasida akla pek yatmıyor...ama detaylı araştırmak lazım tabi konuyu

16 Ocak 2022 12:02

Yok mu bilen biri?

Mesela bir gayri müslim size dese ki, bizim kitabımızın tahrif edildiğini iddia ediyorsunuz da peki bu alimlerin yazdığı bu şeyler de neyin nesi dese?

Kendi kitabınızda kendini destekle emareler olabilir bizim kitabımızda da var

Ancak dışarıdan destekleyen ne var?

Bakın ben bunları buldum dese ne diyeceksiniz?

" Yürü git gözüme görünme, zircahil...Allahuekber,,,,,genç dimâlar tuzağına düşmeyecek evelallah....." vs. vs böyle mi diyeceksiniz?

Karşı tarafa ne cevabınız olur?

peygamberin eşinden duyulduğu söylenen sahih hadiste geçen olaydır.?andolsun ki recmetme ayeti ve yetişkin kişiyi on defa emzirme (sebebi ile nikahlamanın haramlığı) ayeti indi. andolsun ki bu ayetler karyolamın altında bir yaprakta (yazılı) idi. rasulullah vefat edip biz onun ölümü ile meşgul olunca, evde beslenen koyun veya keçi girip o yaprağı yedi.?

Dar-e Kutni, c.4, s.105, İbn-i Mâce, c.1, s.625

Nafî İbn-i Ömer?den nakleder ki: ?Hiçbiriniz ben ?Kur?an?ın tümünü öğrendim? demesin. Çünkü, ne biliyor Kur?an?ın bir çoğu kaybolup gitmiştir. Sadece desin ki ben Kur?an?dan ortada olan kısmını öğrendim

El-İtkan (Suyûtî), c.2, s.25

Mübarek keçinin yediği ayetler recm ile ilgili idi. Ayşe, Müslim ve Tırmızı?nın bize aktardığı hadislerde bu ayetlerin varlığından söz etmiştir;

Aişe(r.ah) derki Peygamber(s) vefat edinceye kadar Recm ayeti okunurdu.

Muslim c. 4. s. 167, Tirmizî, c.2, s.309

Keçinin yemesi sonucu Kuran?dan çıkan taşlama ayetini Ömer Kuran?a tekrar sokmak istedi; ancak halkın dedikodusundan korktuğu için cesaret edemedi"

(Buhari 53/5; 54/9; 83/3; 93/21; Muslim, Hudud 8/1431; Ebu Davut 41/1; Itkan 2/34).

Kenz-ül Ummal?da Ömer b. Hattab?ın Müsned?inden naklen, Ömer?in Hüzeyfe?ye şöyle dediği nakledilmiştir: Ömer b. Hattab bana dedi ki: ?Ahzap suresinin (ayetlerini) kaç olarak sayıyorsunuz?? Ben de ?72 veya 73 olarak? dedim. O da şöyle dedi: ?Oysa (büyüklükte) Bakara suresine yakındı! Recm ayeti de onun içindeydi

16 Ocak 2022 12:06

Biri de yazmış " o kadar cahilim ki din konusunda diye

Ama 10 sayfadır her sayfaya yorum bırakmış

İşte tam da Türkiye özeti

Bilmediğin, cahil hissettigin konularda ben bilmiyorum ya da bilgim bu kadar denebilir... Bu insanın Kendisine olan saygisidir... bilgiçlik taslayip Sonradan gelen itiraf, ne yazık ki mahcubiyet getirir.. Bunu yapmayın

Herkes herşeyi zaten bilemez...Ama mücadele edeceğim diye de bilmediği konularda insan haddini de bilmeli değil mi arkadaşlar

Talihli51
Daire Başkanı
16 Ocak 2022 12:14

Benim bildiğime göre Kur'an Peygamber Efendimiz zamanında zaten toplanmıyor başlanmıştı ama ayetler gelmeye devam ettiği için bir kitap haline getirilemez işte Zaten kitap haline getirirse devamlı değiştirmek gerekirdi. Peygamberimizin ölümünden sonra yapılan bir savaşta birçok Hafız Şehit olunca o zaman önde gelen sahabeleri Kur'an'ın bir an önce toplatılmasını istediler Hz Ebubekir döneminde toplandı. Hz Osman döneminde de odan sahifeler bir kitap haline getirip çoğaltıldı iğer İslam ülkelerine yollandı

Ama Kur'an, peygamber olumund en az 12 sene sonra kitap haline getirildi

Bu yazdığım kaybolan şeyler gibi o kadar çok rivayet var ki

İnsan ister istemez" Acaba" diyor

Talihli51
Daire Başkanı
16 Ocak 2022 12:17

Hz ebubekir tarafından kitap haline getirildi..Hz osman çoğalttı...hatta komisyon başkanı hz ömer den yardım istediği söylenir..Hz ömer komisyonda yoktu peygamberimiz döneminde hafız olan sahabeler topladı...

Talihli51
Daire Başkanı
16 Ocak 2022 12:22

(Düzeltme)Toplanmaya başlamıştı

Talihli51, 2 yıl önce

Benim bildiğime göre Kur'an Peygamber Efendimiz zamanında zaten toplanmıyor başlanmıştı ama ayetler gelmeye devam ettiği için bir kitap haline getirilemez işte Zaten kitap haline getirirse devamlı değiştirmek gerekirdi. Peygamberimizin ölümünden sonra yapılan bir savaşta birçok Hafız Şehit olunca o zaman önde gelen sahabeleri Kur'an'ın bir an önce toplatılmasını istediler Hz Ebubekir döneminde toplandı. Hz Osman döneminde de odan sahifeler bir kitap haline getirip çoğaltıldı iğer İslam ülkelerine yollandı

Toplam 358 mesaj
«6789101112131415161718

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi