Editörler : Kubil ay
30 Aralık 2021 20:31   

Toplantiya katilmama

İzinli gunumde macla ilgili toplantiya karilmadim diye sorusturma acildi ve son savunmam istendi. Sanirim ceza verecekler. Ama nedense bir onceki maca gieyenlere acilan sorusturma islemden kaldirildi herkesin. Bu ne celiski anlamadim nasil bir dusunce

30 Aralık 2021 20:54

atamania
Memur
Meslek içi kurslarla eğitimler ve toplantılarla alakalı bir yönetmelik var istirahatli saatinde personel katılmaya zorlamanaz şeklinde ona bi bak 6. Madde f bendi idi yanılmıyorsam işine yarayabilir
30 Aralık 2021 21:57

saruk khan
Şef
İzinli gününde çağıramazlar. Bunla ilgili madde vardı
19 Ocak 2022 15:41

12256400
Aday Memur

Ceza verdiler. Kinama verdiler. Gorev ve talimatlara atkiri haraket etmisim. Yazik yaaaaa

19 Ocak 2022 15:59

Gururluadam
Yasaklı

Ceza verdiler. Kinama verdiler. Gorev ve talimatlara atkiri haraket etmisim. Yazik yaaaaa

12256400, 4 ay önce - Alıntıya git

mahkemeye ver ceza iptal olur

19 Ocak 2022 16:13

Soldierm
Daire Başkanı

Sana tebliğ edilmeyen hiç bir şeyden ötürü ceza veremezler kardeşim maç için toplantı yapılacağı ve bu konu ile ilgili olarak sana muhakkak katilman gerektiği,tebligat kağıdinda imzanın olmadığı hiç bir şeyden ceza veremezler..

19 Ocak 2022 16:18

Hukuk Danışmanı
Aday Memur

Mantıklı bir mazeret bul iptal ettir
19 Ocak 2022 16:35

kilicharun
Şube Müdürü
idari burodan gunluk gorev listesini iste, ayrica imza ile teblig edilmediyse bunu da belirt, mahkeme %100 iptal eder. whatsapp'tan yapilan tebligler gecersizdir.
19 Ocak 2022 18:48

insangibi90
Yasaklı
idari burodan gunluk gorev listesini iste, ayrica imza ile teblig edilmediyse bunu da belirt, mahkeme %100 iptal eder. whatsapp'tan yapilan tebligler gecersizdir.
kilicharun, 4 ay önce - Alıntıya git

Whatsptan yapılan tebliğ geçerlidir. Yargıtayın bu konuda kararı var.

19 Ocak 2022 20:37

Deimos Andromeda
Kapalı

Mahkemeye verin

Hizmet içi eğitim yönetmeliği

Madde 25/f

19 Ocak 2022 20:41

Deimos Andromeda
Kapalı

Resmi Gazete Tarihi: 09.05.2003 Resmi Gazete Sayısı: 25103

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMETİÇİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ

ALTINCI BÖLÜM

Hizmetiçi Eğitimin Planlama ve Uygulanmasına İlişkin İlke ve Esaslar veHizmetiçi Eğitimin Planlama ve Uygulanmasına İlişkin İlkeler

25. Madde f fıkrası

f) Eğitimleri planlamada, personel atama zamanları, hizmetin yoğun olduğu aylar ile bayram ve tatil günleri dikkate alınır. İzinli, raporlu veya istirahatlı olan personel kendi isteği dışında eğitime çağrılamaz.

Mahkemeye bu yönetmelik maddesine göre ver...iptal olur..

19 Ocak 2022 20:44

Deimos Andromeda
Kapalı

Whatsptan yapılan tebliğ geçerlidir. Yargıtayın bu konuda kararı var.

insangibi90, 4 ay önce - Alıntıya git

WhatsApp tebliğinin geçerli olması için tebligatın USUL OLARAK HUKUKA UYGUN OLMASI GEREKİR

ŞEKİL OLARAK NOKSANLIK YOKSA DA

USUL HATASI VAR

HUKUKTA USUL VE ŞEKİL UYGUNLUK İÇİNDE İSE GEÇERLİDİR

ESASI BOZAN DA AŞAĞIDAKİ HUKUK NORMUDUR

Resmi Gazete Tarihi: 09.05.2003 Resmi Gazete Sayısı: 25103

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMETİÇİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ

ALTINCI BÖLÜM

Hizmetiçi Eğitimin Planlama ve Uygulanmasına İlişkin İlke ve Esaslar veHizmetiçi Eğitimin Planlama ve Uygulanmasına İlişkin İlkeler

25. Madde f fıkrası

f) Eğitimleri planlamada, personel atama zamanları, hizmetin yoğun olduğu aylar ile bayram ve tatil günleri dikkate alınır. İzinli, raporlu veya istirahatlı olan personel kendi isteği dışında eğitime çağrılamaz.

Mahkemeye bu yönetmelik maddesine göre ver...iptal olur..

19 Ocak 2022 21:44

insangibi90
Yasaklı

İlk olarak usule uygun yapılmayan tebliğ geçerli sayılır. Teblgat kanunu. Ayrıca yargıtay mahkeme kaleminin avukata yazdığı mesajı tebliğ sayıp davaya itirrazda zamanaşımı uygulamazken eçşdari bürocunun yaptığı tebligat gecerli olacaktır. Bahsettiğin hizmetiçi eğitim yönetmeliği kapsam kısmı eğitim ile alakalı olup, şube müdürü iş planlaması, yada görevlendirme yapacam demesi halinde etki etmez. Personelin gitmediği için mazereti geçerli olmalı bahane bulmalı

19 Ocak 2022 22:21

Deimos Andromeda
Kapalı

İlk olarak usule uygun yapılmayan tebliğ geçerli sayılır. Teblgat kanunu. Ayrıca yargıtay mahkeme kaleminin avukata yazdığı mesajı tebliğ sayıp davaya itirrazda zamanaşımı uygulamazken eçşdari bürocunun yaptığı tebligat gecerli olacaktır. Bahsettiğin hizmetiçi eğitim yönetmeliği kapsam kısmı eğitim ile alakalı olup, şube müdürü iş planlaması, yada görevlendirme yapacam demesi halinde etki etmez. Personelin gitmediği için mazereti geçerli olmalı bahane bulmalı

insangibi90, 4 ay önce - Alıntıya git

Usule uygun olsa da olmasa da

ESASA UYGUN DEĞİLSE

Geçersizdir

Ben senin demek istediğini anladım.. zaten tebligat kanununda eğer tebliğ edilen şey usulsüz ile tebliğ edilmiş olsa öğrenildiği andan itibaren bağlayıcılık ifade eder

Ama esastan sakat ise usulü doğru olması bir anlam ifade etmez

Nedir esas olarak sakat olan?

İşte onu da Yukarıda yazdım

Hukuk normu bir konuya kısıtlama getirmiş ( izinli günlerde hizmet içi seminer kurs toplantı gibi şeylere katılma konusu )

Açık bir şekilde kanunda bir kısıt var ise bu kısıt aksine yapılan tebligatın hükmü yoktur işte buna esastan red denir usulü lden değil

2 kişiye savunma yazdım mahkeme dosyası için sırf bu konu ile alakalı

ve bir kişiye de soruşturma savunması yazdım bu maddeyi göstererek.. soruşturma açılan ceza almadı mahkemeye giden dosyada lehe karar verdi

Elimde Bölge İdare Mahkemesi ve İdare Mahkemesi kararları var bu konu ile ilgili

Dediğim gibi konu usulden değil esastan red gerektirir hukuk maddesi sınırı çizmiş zaten konu bu yoksa dediğin gibi tebligat usulsüz de yapılsa ÖĞRENİLDİĞİ ANDAN İTİBAREN hüküm ifade eder

19 Ocak 2022 23:26

12256400
Aday Memur

Karari yollarmisiniz

20 Ocak 2022 00:21

cılıbıt385041
Memur
İdari bürocunla görüş görev kağıdını al (amir sınıfı en ufacık şeyde bunu hemen çıkartır) tebliğ evrağında imzan yoksa bunu da ekle idare mahkemesine başvur.Mahkeme lehine sonuclanirsa adli yönden de "suç uydurma" suçundan savcılığa müracaatta bulunabilirsin.Tebliğ evrağında imza varsa ve sana ait değilse "resmi belgede sahtecilik"ten oynarsın kayış yaracaksan bilemem devrem ama %100 iptal edilir ceza alsan bile
20 Ocak 2022 00:56

salomon42
Genel Müdür

mevzuatta istirahatli personel kendi isteği ile katılabilir, diyor.

idari bürocu toplantı tebligatını imzalatmış ise,

idare bunu personel istirahatinde toplantıya katılmayı kabul etmiş aksi takdirde mazretini idareye bildirmesi veya tebellüğ etmemesi veya tebligat evrakına şerh düşmesi getekirdi, gerekçesi ile ceza verebilir,

büyük ölçüde usulen ve esasen şartlar oluşmuş diyebilirz,

arkadaşın geçerli bir mazeret bulması gerekir diye düşünüyorum,

arkadaşın şartları tam bilinirse toplantıya katılmamanın binlerce gerekçesi bulunabilir.

21 Ocak 2022 11:02

Deimos Andromeda
Kapalı

mevzuatta istirahatli personel kendi isteği ile katılabilir, diyor.

idari bürocu toplantı tebligatını imzalatmış ise,

idare bunu personel istirahatinde toplantıya katılmayı kabul etmiş aksi takdirde mazretini idareye bildirmesi veya tebellüğ etmemesi veya tebligat evrakına şerh düşmesi getekirdi, gerekçesi ile ceza verebilir,

büyük ölçüde usulen ve esasen şartlar oluşmuş diyebilirz,

arkadaşın geçerli bir mazeret bulması gerekir diye düşünüyorum,

arkadaşın şartları tam bilinirse toplantıya katılmamanın binlerce gerekçesi bulunabilir.

salomon42, 4 ay önce - Alıntıya git

Evet dönüm noktası bu

Kendi isteği ile toplantılara her zaman katılacağına dair tebliğ imzalamış ise emniyet bunu savunma olarak verir..

Ama kendi isteği ile toplantılara her zaman katılır planına dair bahse konu tebliğ WhatsApp üzerinden atıldı ise ve herkes bunu okusun dendi ise,

İşte o zaman bu tebligat yerine geçmiyor o ayrı bir konu gerçi laf lafı açtı.. tebligat yerine geçmemesinin sebebi rıza'ya dayalı taleplerin her durumda imza ile tasdik edilmesi gereklidir villaret hukukunda borçlar hukukunda ve tebligat hukukunda da vardır.. tebligat hukukunda içtihat birleştirme kararında bu mevcuttur hukuk maddesi olarak geçmez Ancak içtihadı birleştirme kararları bağlayıcıdır..

Kısacası imza ile böyle bir tebliğ tasdik edilmiş ise Evet emniyet bunu kullanır.

İmza ile tasdik edilmemiş ise sıkıntı yok

21 Ocak 2022 11:37

misyon.2010
Genel Müdür

Evet dönüm noktası bu

Kendi isteği ile toplantılara her zaman katılacağına dair tebliğ imzalamış ise emniyet bunu savunma olarak verir..

Ama kendi isteği ile toplantılara her zaman katılır planına dair bahse konu tebliğ WhatsApp üzerinden atıldı ise ve herkes bunu okusun dendi ise,

İşte o zaman bu tebligat yerine geçmiyor o ayrı bir konu gerçi laf lafı açtı.. tebligat yerine geçmemesinin sebebi rıza'ya dayalı taleplerin her durumda imza ile tasdik edilmesi gereklidir villaret hukukunda borçlar hukukunda ve tebligat hukukunda da vardır.. tebligat hukukunda içtihat birleştirme kararında bu mevcuttur hukuk maddesi olarak geçmez Ancak içtihadı birleştirme kararları bağlayıcıdır..

Kısacası imza ile böyle bir tebliğ tasdik edilmiş ise Evet emniyet bunu kullanır.

İmza ile tasdik edilmemiş ise sıkıntı yok

Deimos Andromeda, 4 ay önce - Alıntıya git

Watsaptan mesaj geldiği esnada telefonla oyun oynayan çocuğum, telefonu kullanan eşim, müzik dinleyen ablam, mesajı okundu olarak işaretlemiş, ben hiç görmedim öyle bir mesajı, ayrıca watsap mesajı idarenin değil vatandaşın lehine olduğu durumlarda tebliğ yerine geçiyor, geçtiği yerine hüküm veriyorlar.

21 Ocak 2022 13:55

Deimos Andromeda
Kapalı

Watsaptan mesaj geldiği esnada telefonla oyun oynayan çocuğum, telefonu kullanan eşim, müzik dinleyen ablam, mesajı okundu olarak işaretlemiş, ben hiç görmedim öyle bir mesajı, ayrıca watsap mesajı idarenin değil vatandaşın lehine olduğu durumlarda tebliğ yerine geçiyor, geçtiği yerine hüküm veriyorlar.

misyon.2010, 4 ay önce - Alıntıya git

Şu ayrıntı önemli

Danıştay 10 dairesinin kararı var

Bahse konu kararda 1 öğretmene atama konusu ile ilgili bilgilendirme yapılıyor WhatsApp üzerinden okundu ibaresi karşı taraf tarafından görünüyor.. yani idarenin emredici bir konusu ile ilgili gönderilen yazıyı okundu olarak görünüyor.. ancak öğretmen yazının gereğini yapmıyor idare soruşturma acıyor, soruşturma sonunda gelen cezaya müteakip öğretmen idare mahkemesi'ne gidiyor İdare Mahkemesi bozuyor sonra öğretmenin bağlı olduğu kurum bölge idareye konuyu taşıyor.. Bu kez de Bölge İdare Mahkemesi idare mahkemesinin kararını bozuyor... Konu temyize gidiyor

Danıştay idareyi haklı buluyor.. Ama şöyle bir durum var öğretmen öğretmenler odasında imiş ve tebliğ okuduğuna dair öğretmen aleyhinde şahitlik yapan başka öğretmenlerde olmuş WhatsApp üzerinden okuduğunu biz gördük diyen adamlar vardı..

Tabii en nihayetinde evimizde iken idarenin bize attığı tebligatlar ev halkı tarafından bakılıp okunabilir ya da başka başka şekilde okundu olarak en nihayetinde görülebilir...yani mazeret yine geçerli olur

Toplam 19 mesaj