Editörler : ecoekonomist
05 Ocak 2022 01:24   

Kira zammı ne kadar olmalı?
İyi akşamlar. Kira kontratımın bitmesine 1 ay var. Malum zam yapılacak. Tüfe oranı %20 diyor. Fakat kontrata baktığımda enflasyon oranında zam yapılır yazıyor ki bu değer %40. (Kontratı yaparken okumadın mı diye soracaklar için formalite icabı olarak gördüğüm için okumadım maalesef). Velhasıl konuyla ilgili araştırma yapınca tüfe oranından daha fazla zam yapılmasının yasal olmadığını gördüm ki borçlar kanunu 344. maddede de bunu söylüyor. Bu durumda yapılacak zam ne olmalı? Gerçekten bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.
05 Ocak 2022 04:04

28TR28
Aday Memur

Bunu bende merak ediyorum

05 Ocak 2022 09:25

FikiFiki
Aday Memur
Tüfe oranı zaten enflasyonu yansıtıyor hocam nasıl %20 buldunuz
05 Ocak 2022 09:48

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı

Ocak için kira artık oranı %19.50

05 Ocak 2022 09:51

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı

Düzeltiyorum 19.60 imiş :)

05 Ocak 2022 10:03

Mahmutt Kaya
Şube Müdürü
Tüfe oranı zaten enflasyonu yansıtıyor hocam nasıl %20 buldunuz
FikiFiki, 5 ay önce - Alıntıya git
Ben birşey bulmadım devletin açıkladığı yıllık tüfe oranı yüzde 19.60.
16 Ocak 2022 13:25

ragee
Aday Memur
Kira artışında yıllık değil, on iki aylık ortalamaya göre TÜFE oranı dikkate alınır.
17 Ocak 2022 22:22

ekonomik.çöküüş
Şef

Resmi enflasyon şu anda %36,büyük ihtimalle 15 gün sonra %50 olarak ilan edilecek resmi enflasyon. Ancak gerçek enflasyon en az %80'lerde.Bu enflasyon oranları büyük ihtimalle 2022 sonuna kadar aynen devam edecek.

Ancak ev sahiplerinin kira arttırma hakkı sadece ve sadece %20.Allah belasını versin böyle düzenin, Allah bin belasını versin bu iktidar partisine oy verenlerin!

17 Ocak 2022 22:26

Mahmutt Kaya
Şube Müdürü

Resmi enflasyon şu anda %36,büyük ihtimalle 15 gün sonra %50 olarak ilan edilecek resmi enflasyon. Ancak gerçek enflasyon en az %80'lerde.Bu enflasyon oranları büyük ihtimalle 2022 sonuna kadar aynen devam edecek.

Ancak ev sahiplerinin kira arttırma hakkı sadece ve sadece %20.Allah belasını versin böyle düzenin, Allah bin belasını versin bu iktidar partisine oy verenlerin!

ekonomik.çöküüş, 4 ay önce - Alıntıya git
Birçok ev sahibisin anlaşılan. Aç tokun halinden anlamıyor affet
17 Ocak 2022 22:35

ekonomik.çöküüş
Şef
Birçok ev sahibisin anlaşılan. Aç tokun halinden anlamıyor affet
Mahmutt Kaya, 4 ay önce - Alıntıya git

En çok sizin gibi gelir seviyesi düşük kişiler senelerce oy verdi bu cahiller iktidarına.Dinle kandırdılar,halinize şükredin dediler ve yediniz yalanlarını.Hatta kraldan çok kralcı kesildiniz başımıza!

Sizlerin bu cahilce seçimi yüzünden tüm toplum ve gelecek kuşaklar gitgide fakirleşiyor.Bundan sonra düzelme imkanı da kalmadı çünkü adım adım iç savaşa doğru gidiyoruz. Seçim falan da yapılmaz ya da yine hileli bir seçim olur.

Suriyelilerden hiçbir farkı yok çoğunuzun!

18 Ocak 2022 00:51

Mahmutt Kaya
Şube Müdürü

En çok sizin gibi gelir seviyesi düşük kişiler senelerce oy verdi bu cahiller iktidarına.Dinle kandırdılar,halinize şükredin dediler ve yediniz yalanlarını.Hatta kraldan çok kralcı kesildiniz başımıza!

Sizlerin bu cahilce seçimi yüzünden tüm toplum ve gelecek kuşaklar gitgide fakirleşiyor.Bundan sonra düzelme imkanı da kalmadı çünkü adım adım iç savaşa doğru gidiyoruz. Seçim falan da yapılmaz ya da yine hileli bir seçim olur.

Suriyelilerden hiçbir farkı yok çoğunuzun!

ekonomik.çöküüş, 4 ay önce - Alıntıya git
Dua et o zaman çıkmasın. Yoksa İlk senin gibilerin kellesi gider.
18 Ocak 2022 09:23

ekonomik.çöküüş
Şef
Dua et o zaman çıkmasın. Yoksa İlk senin gibilerin kellesi gider.
Mahmutt Kaya, 4 ay önce - Alıntıya git

Merak etme iç savaş çıkmadan önce tüm malımı mülkümü iyi fiyattan satıp yurtdışına kaçacak kadar kafam çalışıyor.

Gerekirse bir Balkan ülkesine,mesela Karadağ'a gideceğim. Orada ev sahibi olunca birkaç sene içinde vatandaşlık hakkı da veriyorlar.En geç 2 sene içinde tüm malımı mülkümü satarım Türkiye'de.

Sizin gibi pis cahil Suriyeli kılıklılarla bu Suriye gibi olacak olan ülkede biraz aklı olan kimse yaşamak istemez.

Toplam 11 mesaj