Editörler : supporters.
06 Ocak 2022 12:25

Kaymakamlık sınavı 2022 hakkında

Merhabalar değerli ağabeylerim, ablalarım, kardeşlerim.

Ben geçen yıl hukuk fakültesinden mezun olmuş 6 aydır da fiilen avukatlık stajını yapmakta olan bir kardeşinizim. Bir süredir aklımda kaymakamlık sınavına girme fikri var. Bu konuda yeterli motivasyona sahip olduğuma inanıyorum. Fakat bu sınava dair aklımda bazı soru işaretleri mevcut. Bu konuda tecrübesi olanların kıymetli fikirlerine ihtiyacım var.

1- Zaman meselesi aklımı karıştıran başlıca faktörlerden. Geçen yıla kadar bu sınav daha çok eylül ekim aylarında yapılırken geçen sene temmuz ayına çekilmiş. Acaba bu sene de temmuz ayında yapılır mı? Eğer temmuzda yapılacağını farz edersek Şubat ayı itibari ile bütün vaktimi bu sınava hazırlanmaya ayırmayı düşünüyorum. Bu da takriben 5 aylık bir süreye tekabül ediyor. Sizce bu çalışmak için yeterli bir süre midir?

2- Çalışırken uzaktan eğitim setlerinden birini alarak çalışmayı düşünüyorum. Piyasada ilkuzem, yakın eğitim, themis uzem gibi kaynaklar mevcut. Sizce bunlar yeterli midir? Yeterli iseler hangisini almak daha mantıklıdır?

3- Günlük 6-7 saatlik bir çalışma (sınava yakın bu süreler daha da artabilir) ile iyi bir sonuç elde edip mülakata kalma şansım var mıdır? Yoksa bu çalışma yeterli olmaz mı?

Ayrıca bu sınavda başarı elde edemezsem, buradaki anayasa ve idare bilgimle adli yargı sınavına da hazırlanmayı düşünüyorum. (kaymakamlık sınavı temmuzda yapılırsa adli yargıya çalışmak için yeterli sürem oluyor)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Başka önerisi olan varsa fikirlerinize ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

bargello
Aday Memur
06 Ocak 2022 17:44

Ben yardımcı olayım. Öncelikle 2022 hedeflemesi 100 kişilik alım. Fakat 100 kişi olması yanıltmasın, 80 de olabilir 120 de olabilir. Belki yıl içerisinde 2 sınav da yapılabilir, 60 ve 60 olarak. İlan gelince anlarız.

1- Her sene sonbaharda yapılmadı. Zaman zaman tarihler değişiyor. Temmuzda, mart ayında vs. sınavlar oldu. Yine olabilir. Bu seneki sınavın mart-nisan ayında olması bekleniyor. 60 kişilik(240 mülakata kalacak) alım olacak gibi. İlanı da ocak sonu-şubat başı gelebilir. Alımın 60 kişi olması sınavı hayli zorlaştıracak. Tahmini 80 puan bandında kapatabilir. Çok sıkı çalışmak gerek. 60 yerine 100 de olabilir ama 60 duyumu daha baskın. İktisat(12 soru), insan hakları(6 soru) ve Türkiye ekonomisi(10 soru) sınavı kazandırır. Çünkü anayasa, idare, Türkçe ve tarihi herkes yapıyor. İdare hukuku konusu da hakimlik sınavındaki gibi dar değil, geniş yelpazeye sahip.

2- Uzaktan eğitim konusunda bir şey diyemeyeceğim. Çünkü tecrübem yok.

3- Mart-Nisan bandında olacak bir sınav için 6-7 saat yetmez. Daha fazlası lazım.

4- İktisat orta, Türkçe zordur. İdare hukuku çok detaylı sorulur, özellikle Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinden zor çıkar. Anayasa orta düzeyde. Türkiye ekonomisinde 10 sorunun 4-5 tanesi güncel ekonomik verilerden çıkar. Kalanı ise genelde Cumhuriyetten günümüze yaşanan ekonomik gelişmelerden çıkar. İnsan hakları ise tam bir muallak. Belli bir müfredatı yok, kapsamı belli değil. Herkesin çekindiği bir derstir.

5- İdare ve anayasa, hakimlik için yeterlidir. Hatta idare fazla bile gelebilir.

Adliye2020
Aday Memur
06 Ocak 2022 23:22

Kardeşim Bilal Canatan var hoca onu takip et nerde ders veriyorsa Bilal hocanın peşine takılderim

xara99
Aday Memur
11 Ocak 2022 10:56

Hocam cevabınız için öncelikle çok teşekkür ediyorum. Çok açıklayıcı oldu. Ancak sınav tarihlerine ilişkin duyumlar ne ölçüde güvenilir, eğer dedğiniz tarihlerde olacaksa bu sene çalışmak için geç kaldım demektir zaten.

bargello, 2 yıl önce

Ben yardımcı olayım. Öncelikle 2022 hedeflemesi 100 kişilik alım. Fakat 100 kişi olması yanıltmasın, 80 de olabilir 120 de olabilir. Belki yıl içerisinde 2 sınav da yapılabilir, 60 ve 60 olarak. İlan gelince anlarız.

1- Her sene sonbaharda yapılmadı. Zaman zaman tarihler değişiyor. Temmuzda, mart ayında vs. sınavlar oldu. Yine olabilir. Bu seneki sınavın mart-nisan ayında olması bekleniyor. 60 kişilik(240 mülakata kalacak) alım olacak gibi. İlanı da ocak sonu-şubat başı gelebilir. Alımın 60 kişi olması sınavı hayli zorlaştıracak. Tahmini 80 puan bandında kapatabilir. Çok sıkı çalışmak gerek. 60 yerine 100 de olabilir ama 60 duyumu daha baskın. İktisat(12 soru), insan hakları(6 soru) ve Türkiye ekonomisi(10 soru) sınavı kazandırır. Çünkü anayasa, idare, Türkçe ve tarihi herkes yapıyor. İdare hukuku konusu da hakimlik sınavındaki gibi dar değil, geniş yelpazeye sahip.

2- Uzaktan eğitim konusunda bir şey diyemeyeceğim. Çünkü tecrübem yok.

3- Mart-Nisan bandında olacak bir sınav için 6-7 saat yetmez. Daha fazlası lazım.

4- İktisat orta, Türkçe zordur. İdare hukuku çok detaylı sorulur, özellikle Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinden zor çıkar. Anayasa orta düzeyde. Türkiye ekonomisinde 10 sorunun 4-5 tanesi güncel ekonomik verilerden çıkar. Kalanı ise genelde Cumhuriyetten günümüze yaşanan ekonomik gelişmelerden çıkar. İnsan hakları ise tam bir muallak. Belli bir müfredatı yok, kapsamı belli değil. Herkesin çekindiği bir derstir.

5- İdare ve anayasa, hakimlik için yeterlidir. Hatta idare fazla bile gelebilir.

13 Ocak 2022 09:14

Martta Nisanda sınav açılacak duyumları üzerine bende sınava girmeye hazırlanmıştım, fakat bu konuyu büyüklerimle görüştüğümde bana bu sene sınavın yıl sonunda açılacağı söylendi. Umarım bu yıl da yaz aylarında sınav yapılır ama kendi açımdan beklentiyi sıfıra indirdim.

mürekkep.
Şef
13 Ocak 2022 17:18

Beklentiyi sıfıra indirmemekte fayda var, sınav yüksek ihtimalle nisan ayında, 100 kişi

13 Ocak 2022 17:23

İnşallah nisanda açılır. Bende merakla bekliyorum.

mürekkep., 2 yıl önce

Beklentiyi sıfıra indirmemekte fayda var, sınav yüksek ihtimalle nisan ayında, 100 kişi

bargello
Aday Memur
13 Ocak 2022 18:30

Geç olması fark etmez. Çalışmaya başlayın, nereye kadar yetişirse. Sınava girin, tecrübe kazanın. Bu sınav için tecrübe çok önemlidir. Sonraki sınava ışık tutar tecrübeniz.

xara99, 2 yıl önce

Hocam cevabınız için öncelikle çok teşekkür ediyorum. Çok açıklayıcı oldu. Ancak sınav tarihlerine ilişkin duyumlar ne ölçüde güvenilir, eğer dedğiniz tarihlerde olacaksa bu sene çalışmak için geç kaldım demektir zaten.

Başdenetci
Aday Memur
15 Ocak 2022 00:03

Şimdiden yavaştan başlamak lazım

adaletname
Kapalı
18 Ocak 2022 03:06

xara99 kardeşim,meslektaşım.Öncelikle Allah emeklerini boşa çıkarmasın,herşey gönlünce olsun.Ben de senin yaptığının tam tersini yapmayı planlıyorum.İki kez hakimlik mülakatından elendim.Önceleri kaymakamlık sınavından biraz çekiniyordum,hem arkadaşlar iyi hazırlanıyorlar hem çok daha az alım yapılıyor hakimliğe göre diyerekten.Hala da çekiniyorum ama ocak başından itibaren denemeye karar verdim ve iktisat dersi ile çalışmaya başladım.Mümkün olan her ihtimali denemek iyidir bence,adli yargı kaymakamlık kurum avukatlığı yüksek lisans.Keşke yapsaydım,keşke deneseydim dememek lazım.Fakat sana naçizane tavsiyem,önce hakimliğe mi yoksa kaymakamlığa mı çalışacaksın bunun analizini iyi yapman.Kendimden örnek vereyim,ilk adli yargı sınavımda temmuz gibi çalışmaya başlamıştım.5 aylık süre yeterli gibi gelse de ben açıkçası zorlanmıştım.11 farklı ders var, üzerine tatlı belamız tarih varKaymakamlık sınavı nisan gibi olursa sıkıntı yok.Bundan sonraki süreç hakimlik için yeter de artar.(hele ki günde 6 saat bakabilirim demişsin haydi haydi yeter).Fakat kaymakamlık sınavı temmuz veya eylülde olursa,ondan sonraki süreçte hakimliğe yoğunlaşman zaman bakımından sıkıntı olabilir.Çünkü kaymakamlıkta çalıştığın hukuk sadece anayasa ve idare bi de bu sene adli yargıda müfredata eklenirse insan haklarında işine yaracak.Diğer dokuz derse çalışmak için zamanın pek kalmayabilir.Bu bakımdan yerinde olsam,kaymakamlık çalışmakla beraber,her gün bir saat de olsa şimdiden bazı hukuk derslerine bakmaya başlardım.Örneğin hakimlikte iyuk cmk hmk iş hukuku derslerinde son 3 yıldır mevzuatı iyi bilmek yeterli oluyor,konu çalışmasan bile.En azından bu şekilde bazı dersleri sadece mevzuat üzerinden çalışmaya başlarsan,kaymakamlık sonrası yükünü hafifletmiş olursun(tabi bu yazdıklarımı daha önce adli yargıya girmediğini varsayarak söylüyorum.Daha önce girdim,sınavda veya mülakatta olmadı rotamı kaymakamlığa kırdım,hakimlik ikinci planda diyorsan başta çizdiğin rota bence de daha mantıklı).

pareto-06
Aday Memur
09 Mart 2022 14:39

Mayıs sonu sınav söylentileri deniyordu ama hala ilan gelmedi, herhangi bir duyum var mıdır?
Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi