Editörler : Lanet
14 Ocak 2022 10:29   

Kitap yazmak

Arkadaşlar merhaba, uluslararası ve ulusal bir yayınevinde kitap çıkarma süreci nasıl işliyor. Deneyimli olanlar paylaşırsa çok sevinirim. Fen bilimleri alanında mesleki bir kitap hazırladığımı varsayarsam; makale gibi kabul edilip edilme sorunu olmadan, editöryal süreçten geçip ve masraflarını ben karşıladıktan sonra yayınlanıyormudur? Ulusal/uluslararası yayınevi farkı zorlukları nelerdir?

Yayınevi seçerken ne yapmalıyım?

14 Ocak 2022 15:24

hidalgo54
Şef

Hocam, daha önce 2 adet kitap çıkarmış birisi olarak;

- Yayınevlerinin öncelikle dikkat ettiği konu "bu kitap satacak mı?" sorusudur. Ders kitabı ise ve öğrenci sayısı da fazla ise karşı tarafı ikna etmeniz ve ücretsiz olarak bastırmanız olasıdır.

- Siz zaten masrafları kendiniz karşılamayı düşünüyorsanız, yayınevleri bu konuda hiç sıkıntı çıkarmayacaktır. Size tavsiyem ise uluslararası olarak kabul gören ve ulusal açıdan da iyi tanınan bir yayınevi seçmeniz olacaktır.

14 Ocak 2022 15:57

mehmet343506
Aday Memur

Cevabınız için teşekkür ederim. Ayrıca tebrik ederim. Yani masrafları verince kaliteye bakmıyorlar mı makalede olduğu gibi. Peki editorial süreç nasıl oluyor.

15 Ocak 2022 17:28

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür

Hocam siz kitabınızı yazıyorsunuz, yayınevlerine gönderiyorsunuz. Nobel, Gazi, Detay, Seçkin, Ekin vs çeşitli akademik yayınevleri var. Onlar size diyor ki bu kitabı ücretsiz basarız, bu kitabı şu fiyat karşılığı basarız vs.

16 Ocak 2022 16:58

hidalgo54
Şef

Cevabınız için teşekkür ederim. Ayrıca tebrik ederim. Yani masrafları verince kaliteye bakmıyorlar mı makalede olduğu gibi. Peki editorial süreç nasıl oluyor.

mehmet343506, 4 ay önce - Alıntıya git
Kalitesine de önem veriyorlardır belki ama daha çok satıp satmama konusu ön planda. Maliyetlerini çıkarabilmeyi ve ticari bir işletme olmanın gereği para kazanmayı istiyorlar. Editleme vs. çoğu işi siz yapıyorsunuz. Onlar en son sayfa düzeni açısından bir edit yapıyorlar. En azından benim sürecim böyle idi. Yayınevi değiştikçe başka uygulamalar da olabilir.
17 Ocak 2022 10:57

mehmet343506
Aday Memur

Teşekkür ederim. Çok faydalı oldu.

17 Ocak 2022 11:44

PhDCe
Memur
Kalitesine de önem veriyorlardır belki ama daha çok satıp satmama konusu ön planda. Maliyetlerini çıkarabilmeyi ve ticari bir işletme olmanın gereği para kazanmayı istiyorlar. Editleme vs. çoğu işi siz yapıyorsunuz. Onlar en son sayfa düzeni açısından bir edit yapıyorlar. En azından benim sürecim böyle idi. Yayınevi değiştikçe başka uygulamalar da olabilir.
hidalgo54, 4 ay önce - Alıntıya git

Hocam fen bilimleri için en iyi uluslar arası yayınevlerini sıralama yapabilir misiniz? Tavsiye listeniz en iyiden başlayarak nasıl olur?

17 Ocak 2022 12:07

hidalgo54
Şef

Hocam fen bilimleri için en iyi uluslar arası yayınevlerini sıralama yapabilir misiniz? Tavsiye listeniz en iyiden başlayarak nasıl olur?

PhDCe, 4 ay önce - Alıntıya git

Ben sosyal bilimciyim. Ancak, fen-sosyal ayrımından ziyade ulusal-uluslararası ayrımı yapmak daha mantıklı olabilir. Ben Gazi ve Beta ile çalışmıştım. Ardından, Nobel ve Seçkin yayınevlerini önerebilirim.

17 Ocak 2022 18:46

Akademisyensaglıkcı
Memur

Ben sosyal bilimciyim. Ancak, fen-sosyal ayrımından ziyade ulusal-uluslararası ayrımı yapmak daha mantıklı olabilir. Ben Gazi ve Beta ile çalışmıştım. Ardından, Nobel ve Seçkin yayınevlerini önerebilirim.

hidalgo54, 4 ay önce - Alıntıya git
Hocam bende iş sağlığı ve güvenliği doktora mezunuyum yeni sosyal bilimci olduğumu öğrendim ancak benim bütün yayınlar sağlık bilimleri dergisi ve kitap bölümleri olarak yayinlattim bu durumda doçentlik de sıkıntı olur mu? Doktora da sağlık bilimleri enstitüsü olarak başladım lisans yüksek lisans da sağlık Ancak sosyal bilimler piyangodan çıktı bana ne onerebilirsiniz sayın hocam. Yani sosyal bilimci değilim yayınlarında öyle değil ama maalesef sosyal bilimci oldum
Toplam 8 mesaj