Editörler : Lanet
18 Ocak 2022 11:26   

Doçentlik kadro iptali

Sayın hocalarım;

Bana açılmamış olan devlet üniversitesinde doçentlik kadrosuna başvurdum. Özellikle son gün başvurdum. İlan süresi bittikten 1 hafta sonra resmi gazetede ilan iptal edildi.

Muhtemelen diğer adaydan puanım daha yüksek olduğu için iptal edildiğini düşünüyorum.

Dava çok büyük ihtimalle açacağım. Ancak üniversitenin hukuki bir gerekçe olmadan ve ilan süresi bittikten sonra ilanı iptal etmesi hukuka uygun mudur? Mahkeme bu kararı yerindelik olarak değerlendirebilir mi?

18 Ocak 2022 11:37

hepmi
Aday Memur

Başvurular bittikten sonra iptal kararının alınması takdir hakkının keyfi kullanıldığı şüphesi oluşturuyor. Ancak rektörlük geçerli bir kamu yararı mazereti sunar ve belgelendirirse haklı görülür sayın hocam

18 Ocak 2022 11:39

vodemir
Aday Memur

Başvurular bittikten sonra iptal kararının alınması takdir hakkının keyfi kullanıldığı şüphesi oluşturuyor. Ancak rektörlük geçerli bir kamu yararı mazereti sunar ve belgelendirirse haklı görülür sayın hocam

hepmi, 4 ay önce - Alıntıya git

teşekkür ederim hocam.

21 Ocak 2022 18:41

vodemir
Aday Memur

İlanda " İdare gerekli gördüğü takdirde "ilanın" her aşamasını iptal etme hakkına sahiptir." bu ifade ile yapılan işlem hukuka uygun hale mi getiriliyor?

Ayrıca 2021 kadro hakkını yakarak kamu zararı oluşması yönünden bir dava açılabilir mi?

25 Ocak 2022 13:10

hepmi
Aday Memur

İlanda " İdare gerekli gördüğü takdirde "ilanın" her aşamasını iptal etme hakkına sahiptir." bu ifade ile yapılan işlem hukuka uygun hale mi getiriliyor?

Ayrıca 2021 kadro hakkını yakarak kamu zararı oluşması yönünden bir dava açılabilir mi?

vodemir, 4 ay önce - Alıntıya git

İlan metninde her aşamada iptal edilebilir şeklinde bir ibarenin olması ya da olmaması, üniversiteye hiç bir hukuki hak tanımaz sayın hocam. Doçentlik seviyesinde bir ilanın verilmesi kamu ihtiyacına yönelik olup, iptal edilmesi sadece kamu yararı çerçevesinde değerlendirilir. Kadronun gerekçeli iptali bir kamu zararı oluşturmaz. Sizi oldukça rahatsız etmiş görünen bu olayda dava süreci düşünüyorsanız, öncelikle idari konularda özellikle akademik konularda dava tecrübesi olan bir kişi veya bir avukat ile görüşün. İdari hukuk sadece belgeler üzerinden yürüdüğü için biraz farklı.

Mevzuata göre başvurular bittikten sonra üniversite bir ön inceleme komisyonu oluşturur. Ön incelemeden sonra jüriler belirlenir ve dosyalar jürilere gönderilir. Rektör büyük bir ihtimalle yasal dayanak olsun diye ön inceleme sonucuna göre iptal kararı almıştır. Tecrübelerime dayanarak, eğer dava sürecine başlayacaksanız öncelikle bilgi edinme kanunu gereği işlemin iptal nedenini rektörlükten istemenizi öneririm. Hak mağduriyeti yaşadığınız için iptal nedenini size bildirmeleri gerekiyor. Bu gelen cevaba göre hareket etmek daha mantıklı diye düşünüyorum.

Toplam 4 mesaj