Editörler : E.Kayı Han
19 Ocak 2022 22:44   

Mübaşir Kalem Değişikliği
Arkadaşlar bugün işimde 3. gündü. Komisyon başkanının ansızın verdiği bir kararla kalemim değişti. İlk atandığım kalemimde mübaşir eksikliğini hizmetli ablayla idare ediyorlarmış. Hizmetli abla haklı olarak mübaşirlik yapamayacağını sadece hizmetli olarak görev yapabileceğini defalarca söylemiş komisyona ve onu en sonunda başka bir kaleme vermişler. Onun çıktığı kaleme de beni atamışlar. Hizmetli abla gittiği kaleme de mübaşirlik yapmayacağını sadece hizmetli olarak çalışabileceğini ilk günden söylemiş. Orada da bu konuda sıkıntığı yaşadığı için tahminen komisyonla defalarca konuşarak tekrar eski görev yerine yani benim atandığım ilk kaleme geri gelmek istemiş ve komisyonda bunu kabul etmiş. Benim anladıgim kadariyla hizmetli abla hizmetli olarak çalışmanın yanında mübaşirligi de bildiği kadarıyla hangi kaleme giderse gitsin yapmaktan vazgecemeyecegini anlamış. Oranın mübaşirliği yerine benim atandığım ilk kalemin yani onun eski kaleminin mübaşirliğini tercih etmiş. Artık iş yoğunluğunda farklılıklar mı vardı neydi bilmiyorum. Komisyonda bunu kabul etmiş. Benim sormak istedigim. Abla mübaşirlik yapmamak isteyişinde haklı ama 3 gün arayla bir kişi kalemini bu kadar kolay degistirebilir mi? Komisyon başkanının bir kişiyi 3 gün sonra "eski kalemine" geri gönderme talebini reddetmesi gerekmez mi? Çocuk oyuncağı mı bu iş demesi gerekmez mi? Şimdi yanlış anlasilmasin. İşten kaçtığımdan değil ama benim uzerimden bu tarz şüpheli bir olayın dönmesi beni çok şüphelendirdi ve üzdü. Acaba benim göremediğim bi' şey mi var. Tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Yer değiştirme evrakında da 60 gün içinde idari mahkemelere başvurabileceğim yazıyor. Basvursam sonuç alabilir miyim acaba. (Uzun bir yazı oldu. Okudugunuz için teşekkürler.)
19 Ocak 2022 23:32

ephraim
Aday Memur

Daha üç günlüksün. Komisyon kararına karşı idare mahkemesine dava açmayı düşünüyorsun. Aç bakalım neler olur ondan sonra gör. Haftada bir yerin mi değişir mülhakat adliyesine mi gidersin iki mahkeme birden mi verilir falan filan.

Benim üzerimden şüpheli bir olay dönmesi demişsin.

Öncelikle şüphe ne? Ne gibi bir şüphe var. Sonrasında şunu söyleyim seni hakim de tanımaz müdür de tanımaz katipte tanımaz komisyon başkanı hiç tanımaz. Yani diyeceğim o ki kendine o kadar önem atfetme senin üzerinden bir şey dönmemiş.

Hizmetli bayan işi bildiği için mahkeme hakimi, müdürü ve katipleri onu istemiş işi yeni öğrenen bir mübaşir ile uğraşmak istememişler, reis beyde hakimi kırmamış. Bu kadar basit.

Bu işler çocuk oyuncağı mı demişsin. Üç günlük sen biliyorsun komisyon başkanı hakim bilmiyor öyle mi bu işleri.

Sen önce işini öğren.

20 Ocak 2022 00:14

MeteHan.1453
Memur

Daha üç günlüksün. Komisyon kararına karşı idare mahkemesine dava açmayı düşünüyorsun. Aç bakalım neler olur ondan sonra gör. Haftada bir yerin mi değişir mülhakat adliyesine mi gidersin iki mahkeme birden mi verilir falan filan.

Öncelikle şüphe ne? Ne gibi bir şüphe var. Sonrasında şunu söyleyim seni hakim de tanımaz müdür de tanımaz katipte tanımaz komisyon başkanı hiç tanımaz. Yani diyeceğim o ki kendine o kadar önem atfetme senin üzerinden bir şey dönmemiş.

Hizmetli bayan işi bildiği için mahkeme hakimi, müdürü ve katipleri onu istemiş işi yeni öğrenen bir mübaşir ile uğraşmak istememişler, reis beyde hakimi kırmamış. Bu kadar basit.

Bu işler çocuk oyuncağı mı demişsin. Üç günlük sen biliyorsun komisyon başkanı hakim bilmiyor öyle mi bu işleri.

Sen önce işini öğren.

ephraim, 7 ay önce - Alıntıya git

Şimdi yazdıklarına tek tek cevap vermeye çalışacağım. Aslında yaşadıklarımı canlı canlı sen de görseydin daha iyi anlaşabilirdik. Öncelikle bi sakin ol. Agresif agresif konuşup beni de sinirlendirme. O şekilde konuşarak hiç bir yere varamayız.

Ben dava açmayı düşünmüyorum zaten. Soran olursa da "Komisyon başkanı ne derse onu yapmak zorundayız." gibi cümleler kuruyorum. Sadece açarsam ne ile karşılaşabilirim onu soruyorum. Bu sorumu da agresif bir üslupla da olsa yanıtladığın için teşekkür ederim. Zaten az çok bu tarz sonuçlarla karşılaşabileceğimi ben de tahmin edebiliyordum.

Şüphem şu: 3 günde bir hizmetli veya her hangi bir personelin iki aynı kalem arasında gelip gitmesi bu kadar kolay mı ve bu şüphelendirici değil mi? Belki de değildir. Sadece soruyorum siz tecrübeli arkadaşlarıma. Çocuk oyuncağı dediğim olay bu. Eğer bir yanlışım varsa da özür dilerim komisyon başkanından. Eğer bir ceza vermek isterse de katlanırım.

Kendimi üstün gördüğüm yok. Hakime hanımı komisyon başkanı bir gün önceden aramış. "Hizmetli hanımı tekrar istiyor musunuz? diye. O da hizmetliyi istemediğini mübaşirle yani benimle yola devam edeceğini söylemiş. Bunu kendi ağzından bizzat duydum. Diyor ki madem değiştirecektin neden bana "hizmetli hanımı tekrar istiyor musunuz" diye sordun.

Hizmetli abla işi aksatıyormuş. Hakime hanım çok sinirlendi ve hizmetli ablanın yaptığı bazı hataları (veya yanlışları) söyledi. Hakime hanım hiç iyi şeyler söylemdi onunla ilgili. zaten bi tartışma da yaşadılar. İşi biliyor mu bilmiyor mu bilmiyorum ama işi aksattığı ve hakime hanımı kızdırdığı kesin.

Not: İlk yazdığım yazı da "hizmetli abla komisyondan geri eski yerine yani benim atandığım ilk yere gelmek istemiş demişim." Bu yanlış olmuş. Abla komisyona ne dedi bilmiyorum ama geri eski aynı yerine 3 gün sonra tekrar geldi. Onu iyi biliyorum.

20 Ocak 2022 02:46

Yüce Hülagü Han
Daire Başkanı

Sen önce işini öğren.

ephraim, 7 ay önce - Alıntıya git

Sen sürekli böyle hakkını aramaya çalışanlara yapta gör bakalım diyip duruyorsun.Herkes hakkını arasın bu dinazorlar düzelmez yoksa bu dinazorlar alışmış enseye vur lokmayı ala,yeni atandın iş öğretmiyorlar mı her yere şikayet et,böyle olaylar mı yaşanıyor şikayet et, gerekirse torpil bulup size yapılanı yanlarına koymayın bunu genel için söylüyorum bu olay bazında değil.

20 Ocak 2022 09:17

lakkidi
Şef

bu olayda hak aranacak bir şey yok. seninle ilgili de bir sıkıntı değil bu. komisyon başkanı ile mahkemeler arasındaki sıkıntıda arada kalmışsın. sen işini öğrenmeye bak bu saatten sonra.

20 Ocak 2022 11:53

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı

bu olayda hak aranacak bir şey yok. seninle ilgili de bir sıkıntı değil bu. komisyon başkanı ile mahkemeler arasındaki sıkıntıda arada kalmışsın. sen işini öğrenmeye bak bu saatten sonra.

lakkidi, 7 ay önce - Alıntıya git

Hakim hanımın mübaşirim kalsın demesine rağmen komisyon başkanı tarafından mübaşirin yerinin değiştirilmesi aynen dediğiniz durumu işaret ediyor.

Komisyon başkanı ile hakim arasında ki sıkıntı.

20 Ocak 2022 12:43

MeteHan.1453
Memur
Tamamdır arkadaslar! Yanitlariniz için teşekkür ederim.
22 Ocak 2022 00:15

katibim yatıyorum
Aday Memur

ben bu adliye ortamını anlamadım zaten herkes birbirinin kuyusunu kazıyor çok inanılmaz bi yer :))

22 Ocak 2022 04:41

MeteHan.1453
Memur

ben bu adliye ortamını anlamadım zaten herkes birbirinin kuyusunu kazıyor çok inanılmaz bi yer :))

katibim yatıyorum, 7 ay önce - Alıntıya git
"adliye" ve "kuyu kazma" ikisini yanyana kullanmak zorunda oluşumuz ne kadar kötü bi' durum. :)) Şimdi de yeni kalemde hep bir ağızdan hafta sonu işi kitlediler bana. Bakalım sonumuz ne olacak. :)
Toplam 8 mesaj