Editörler : ÇOTANAK
23 Ocak 2022 22:31   

İşverenin sigorta yaptırmamasının şikayet yolu nasıldır?

Selamlar dostlar 2 aydır bi yerde çalısıyorum işveren bana yatırdığını söyledi girdiğim günden beri 2 defa sordum ikisinde de yaptım dedi fakat 170'i aradım orda yapılmadığı söylendi fakat sgkda ise aktif gözüküyor o aktif olma nedeni nedir ama yatırmamış birde nasıl yol izlerim şikayet felan bana yardımcı olacak var mı?

19 Şubat 2022 17:38

elektronik-tek
Daire Başkanı
Büyük ihtimalle sizi sigortaya kaydetmiş ama primlerini ödememiş. SGK il/ilçe müdürlüğüne gidip aslını öğrenin. Onlar size yapmanız gerekeni söyler.
19 Şubat 2022 18:42

SungurAkcakoca
Aday Memur
Sigorta primi hemen gözükmüyor edevlette. İşe girdikten bir ay sonra yatırıyorlar. Prim yattıktan ortalama bir ay sonrada prim gözüküyor. Giriş yapıldıktan sonra çıkış verilmemişse yatırmak zorunda kaçışı yok.
23 Şubat 2022 11:47

R. Netsk
Aday Memur

şikayet etmeden önce ilçe sgk dan aslını öğrenin hemen yansımıyor e devlete.

20 Mayıs 2022 14:06

eskidenberiburdayim
Memur

kardeş e devlet diye bişey var bildin mi oradan takip et işlemediyse yapmamıştır

28 Mayıs 2022 10:05

HSNARAR
Aday Memur
E devlette aktif görünmek ne demek.: Arkadaşlar sgk da Sigortalının ölmesi., emekli olması veya malül olması halinde pasif, çalışma gücüne sahip ise aktif demektir. Sistemde şuan aktif görünüyorsanız sigortalı çalışıyor veya sigorta primleriniz yatıyor anlamına gelmez arkadaşım. En kısa zamanda Alo 170 e kayıt dışı çalıştırıldığız için veya sgk müdürlüklerinde Kadim (kayıt dışı istihdamla müdahale) birimine şikayette bulunun. Sigorta şakaya gelmez.
Toplam 5 mesaj