Editörler : Lanet
25 Ocak 2022 13:59   

Doçentlik - Kitap veya Kitap Bölümünde İçeriğin Erişilebilirliği (Atıf Alma) Zorlukları Nasıl Aşılır

Saygıdeğer Hocalarım,

Bir yıl aşkın bir zaman diliminde sosyal bilimler alanında bir konuya yönelik olarak hazırlamış olduğum toplamda 130 sayfa civarında (kaynakça, ekler vs. hariç) bir çalışmam var. Çalışma, birbirinden ayrılabilecek 30, 60 ve 40 sayfalık üç bölümden teşekkül ediyor.

Çalışmayı öncelikle kitap veya kitap bölümleri olarak yayınlayarak, doçentlik kitap kriterini sağlamayı planlıyordum. Lakin kitaptaki tam metninin, yayın hakları vb. nedenlerden ötürü internet üzerinden (googlescholar, researchgate vb. kendi bireysel sayfalarımızda yayınlamak da dahil) geniş kitlelere ulaşamayacağı kaygısıyla, çalışmayı 3 ayrı makale olarak dergilere gönderme durumuna geldim. Bu sefer de, erişilebilirliği sağlama ve atıf alma ihtimalini artırmama rağmen, kitap kriteri sürecim uzamış oluyor.

Çalışmamı kitap veya kitap bölümü olarak açık erişim veya alternatif yöntemlerle yayınlatabilmem hususunda bilgisi ve deneyimi olan kişilerin kıymetli tavsiyelerini beklemekteyim.

Şimdiden teşekkürler.

25 Ocak 2022 14:32

Xxaslanxx
Aday Memur

Hocam makale yayınlama biliyorsunuz daha meşakkatli bir süreç. Bazen 1 seneye kadar uzayabilir. Hatta daha fazla. Kitap bölümü öyle değil. Zaman bakımından da konuyu değerlendirmeniz de fayda var.

Atıf meselesinde ise , kitap bölümünü researchgate platformuna yükleyebilirsiniz. Burada görünürlüğü olur. İngilizce olursa atıf alma ihtimali on kat yükselir.

25 Ocak 2022 15:03

basbereketliler
Aday Memur

Hocam makale yayınlama biliyorsunuz daha meşakkatli bir süreç. Bazen 1 seneye kadar uzayabilir. Hatta daha fazla. Kitap bölümü öyle değil. Zaman bakımından da konuyu değerlendirmeniz de fayda var.

Atıf meselesinde ise , kitap bölümünü researchgate platformuna yükleyebilirsiniz. Burada görünürlüğü olur. İngilizce olursa atıf alma ihtimali on kat yükselir.

Xxaslanxx, 4 ay önce - Alıntıya git

Yanıtınız için çok teşekkürler Sayın Hocam.

Kitap bölümünün researchgate içerisinde yüklenilmesi yayın evinin yayın hakları konusunda ihlal teşkil etmez mi? Acaba bu duruma sözleşmeler içerisinde müsaade eden genel kabul gören yayın evleri var mıdır? Açık erişim politikası uygulayan dergiler de olduğu gibi.

Ya da, ben fazla mı hassas davranıyorum, bilemedim açıkçası :)

Saygılarımla.

26 Ocak 2022 09:39

hidalgo54
Şef

Yanıtınız için çok teşekkürler Sayın Hocam.

Kitap bölümünün researchgate içerisinde yüklenilmesi yayın evinin yayın hakları konusunda ihlal teşkil etmez mi? Acaba bu duruma sözleşmeler içerisinde müsaade eden genel kabul gören yayın evleri var mıdır? Açık erişim politikası uygulayan dergiler de olduğu gibi.

Ya da, ben fazla mı hassas davranıyorum, bilemedim açıkçası :)

Saygılarımla.

basbereketliler, 4 ay önce - Alıntıya git
Evet hocam dediğiniz gibi telif hakkı açısından sıkıntı oluşturuyor researchgate vb. platformlara yüklemek. Ama sözleşmeye ilgili maddeyi ekletirseniz bu sıkıntı ortadan kalkacaktır. Biz bu sene içinde bu şekilde bir uygulama yapmıştık Gazi Kitabevi ile.
26 Ocak 2022 12:36

basbereketliler
Aday Memur
Evet hocam dediğiniz gibi telif hakkı açısından sıkıntı oluşturuyor researchgate vb. platformlara yüklemek. Ama sözleşmeye ilgili maddeyi ekletirseniz bu sıkıntı ortadan kalkacaktır. Biz bu sene içinde bu şekilde bir uygulama yapmıştık Gazi Kitabevi ile.
hidalgo54, 4 ay önce - Alıntıya git

Merhabalar Sayın Hocam,

Kitap basmış olmak için kitap basmamaya hususunda naçizane gayret göstermeye çalışıyorum. Az sayıda da olsa, alandaki diğer arkadaşlarımızca erişilemeyecek bir kitap için de emek harcamak insanı motive etmiyor.

Etik dahilinde içeriğin erişilebilir kılınması adına sizin bu paylaşımınız hakikaten çok değerli oldu. Çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Toplam 4 mesaj