Editörler : ÇOTANAK
26 Ocak 2022 00:56   


Tuvalet İhtiyacı sebebi ile emri yerine getirmeme

Selamun aleyküm.

çevik kuvvet şube müdürlüğünde görevli polis memuruyum.

Uygulama noktasında görevli çevre koruma nöbetçisi olarak görev yaptığım sırada ishal dolayısı ile tuvalet ihtiyacı duydum. Nöbetimin saati dolmasına rağmen nöbet karşılığı arkadaşımın gelmemesi üzerine yanına gittim. Gittiğimde uyap araması olan bir şahsın işlemlerini yapıyordu.tutanağın bitmesini bekledim. bittiğinde ona hitaben lavabo ihtiyacım olduğunu silahı yeleği almasını lavabodan dönüşte şahsın geri kalan işlemlerini benim takip edeceğimi nöbetin zaten onda olduğu söyledim. silahı teslim edip lavabo için hareket ettim. bu esnada uygulamadan sorumlu kom.yard. bana silahı neden bıraktığımı sorarak silahı al dedı. bende ona rahatsızlığımı ve nöbetimin bittiğini sıranın zaten onda olduğu söyledim. silahı sahsın alabileceğinden bahisle silahı al dedi. lavabo ihtiyacımı tekrarladım. bana işimi öğretme demesiyle bir münakaşa geçti aramızda bunu söylerken bende ne alaka işinizi öğretmek dedim. tamam kardeş sen git lavabona ben sana rapor tutacağım dedi bende tutabilirsiniz diyerek lavabo için ayrıldım. sonrasında görevime geri döndüğümde bana hitaben bak ben sana ne cezalar aldıracağım.sen göreceksin.ben rütbeyi takalı 12 yıl oldu tarzında tehdit etmeye ve tanımadığım şahıs ve meslektaşımın yanında sesini yükseltmeye başladı. ben hitaben beni tehdit etme tut tutacaksan raporunu bende savunmamı veririm dedim. olay bir kaç ufak laf ile bitti. sivil sahıs ve meslektaşım olaya tek şahit lehime ifade vermelerine rağmen disiplin kurulu komiserin raporunda geçirdiği emrimi yerine getirmedi iddasını baz alarak 24 ay durdurma cezası verdi.ishalden hastane giriş raporu ve epikriz raporum olmasına ve 2 şahide rağmen bana ceza verildi.

sorum şu şekilde zaruri ihtiyactan dolayı amirin emrini yerine getirmemekten dolayı bu konu idare mahkemesinde döndürebilir miyim. mahkeme amirin emri konusunu zaruri ihtiyac ekseninde etkisiz kılması gerekir mi? elimde olmayan bir sebebten dolayı bunlar yaşandı. ayrıca çevik kuvvet olarak uygulamaya çevre koruma olarak gidiyoruz benim nöbet karşılığıma iş veriyor ve benim ihtiyaclarımı gidermem engelleniyor . bu göz önünde bulundurulur mu? biraz uzun oldu kusura bakmayın tecrubeli abilerimiz kardeşlerimiz yardımcı olursa sevinirim.

26 Ocak 2022 04:51

kpsster
Aday Memur
Facebook ta polis mevzuat sayfası var oradan bilgi al cezayı bozdurursun
13 Mayıs 2022 13:13

ucanmartı
Aday Memur

ver mahkemeye

18 Mayıs 2022 22:04

16kasim2016
Müsteşar Yardımcısı
Komser haklı. Askerlik bu yuzden önemli. Silah oyle her yere konmaz. Nobetim bitti diye birsey yok nobet karşılığın gelmeden nobet yeri terkedilmez. Rahatsizlanmissan ararain amirini ya da ulasamazsan basarsin mandala merkeze soylersin.
Toplam 3 mesaj