İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Editörler : E.Kayı Han
29 Ocak 2022 14:09

Nispi karar harcını nasıl gönderebilirim.?
Uyap üzerinden gönderilme yok. Tebliğde posta havalesi ile gönderilmesi söylenmiş, ancak ben daha önce böyle bir şey göndermedim. Nasıl gönderilir veya başka yöntemi var mıdır?

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
29 Ocak 2022 15:03

Postaneye gidip örneğin Ankara adliyesi 1 asliye hukuk mahkemesi 2020/1 esas 2020/1 karar sayılı dosyasına ait karar harcı diyerek gönderin.

O da olmazsa en yakın adliyeye gidip dilekçe ile ilgili mahkemenin nispi karar harcını yatırabilirsiniz.

Garanti olması açısından adliyeye gitmenizi tavsiye ederim.

Yatirimvarligi
Aday Memur
29 Ocak 2022 15:06

Mesela parayı zarfa koyup normal posta gönderir gibi mahkemeye göndersem gönderilir mi?
Kayıhan2020, 2 yıl önce

Postaneye gidip örneğin Ankara adliyesi 1 asliye hukuk mahkemesi 2020/1 esas 2020/1 karar sayılı dosyasına ait karar harcı diyerek gönderin.

O da olmazsa en yakın adliyeye gidip dilekçe ile ilgili mahkemenin nispi karar harcını yatırabilirsiniz.

Garanti olması açısından adliyeye gitmenizi tavsiye ederim.

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
29 Ocak 2022 15:08

Hayır. Postaneye yatırıyorsunuz.
Yatirimvarligi, 2 yıl önce
Mesela parayı zarfa koyup normal posta gönderir gibi mahkemeye göndersem gönderilir mi?

Yatirimvarligi
Aday Memur
29 Ocak 2022 15:12

Teşekkürler
Kayıhan2020, 2 yıl önce
Hayır. Postaneye yatırıyorsunuz.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
31 Ocak 2022 10:39

Neden UYAP Vatandaş üzerinden yollamıyorsunuz? Zarfla para mı yollanır allah aşkına. isterseniz bitcoin yollayın, mahkeme kalemi onu nakite çevirsin.

Yatirimvarligi
Aday Memur
31 Ocak 2022 11:49

Uyap ile nispi karar harcı gönderme yok o yüzden.
ÇOTANAK, 2 yıl önce

Neden UYAP Vatandaş üzerinden yollamıyorsunuz? Zarfla para mı yollanır allah aşkına. isterseniz bitcoin yollayın, mahkeme kalemi onu nakite çevirsin.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
31 Ocak 2022 12:01

Tamamlama harcı olarak miktarı manuel yazıp yollayabilirsiniz.

Uyap ile nispi karar harcı gönderme yok o yüzden.

Yatirimvarligi
Aday Memur
31 Ocak 2022 12:03

Posta havalesi yolu ile gönderiliyor diyor sadece
ÇOTANAK, 2 yıl önce

Tamamlama harcı olarak miktarı manuel yazıp yollayabilirsiniz.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
31 Ocak 2022 12:07

oralara takılma kardeşim:) PTT'den yolladığında havale parası gibi kıytırıktan para da ödemek zorunda kalırsın.

Posta havalesi yolu ile gönderiliyor diyor sadece

Yatirimvarligi
Aday Memur
31 Ocak 2022 12:22

Evet varmış tamamlama harcı. Göndersem kabul olur mu ki? Zaten kredi kartı ile ödeme yapacağım için yine para kesilecek.
ÇOTANAK, 2 yıl önce

oralara takılma kardeşim:) PTT'den yolladığında havale parası gibi kıytırıktan para da ödemek zorunda kalırsın.

Yatirimvarligi
Aday Memur
31 Ocak 2022 12:26

karşı açtığınız dava dosyasının incelenmesinden, 201,762 TL, Nispi Karar Harcının eksik olduğu anlaşılmıştır.Dosyanızın işleme konulabilmesi için 201,762 TL Nispi Karar Harcının 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 6.maddesinin 5. fıkrası gereğince, bu yazının tebliğinden itibaren (30) gün içerisinde Yazı İşleri Müdürlüğü'ne posta havalesiyle gönderilmek suretiyle tamamlanması hususu tebliğ olunur. 26/01/2022

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
31 Ocak 2022 13:57

Üstat o metin maktu olmuş, ben onu özelleştiriyorum ve şöyle yazıyorum.

Dosyanın işleme konulabilmesi için aşağıda belirtilen harç ve posta masrafı eksikliğinin 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 6.maddesinin 4. fıkrası gereğince bu yazının tebliğinden itibaren (30) gün içerisinde Yazı İşleri Müdürlüğü'ne posta havalesiyle veya xxxx Bölge İdare Mahkemesi Veznesine yatırılıp makbuz suretlerinin birer nüshasının Mahkememize ibrazı suretiyle ya da ikametinize en yakın İdare/Vergi Mahkemeleri vasıtasıyla veya Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi vasıtasıyla tamamlanması, tamamlanan harç ve posta masraflarının makbuzlarının Mahkememize gönderilmesi hususu tebliğ olunur.

karşı açtığınız dava dosyasının incelenmesinden, 201,762 TL, Nispi Karar Harcının eksik olduğu anlaşılmıştır.Dosyanızın işleme konulabilmesi için 201,762 TL Nispi Karar Harcının 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 6.maddesinin 5. fıkrası gereğince, bu yazının tebliğinden itibaren (30) gün içerisinde Yazı İşleri Müdürlüğü'ne posta havalesiyle gönderilmek suretiyle tamamlanması hususu tebliğ olunur. 26/01/2022

Yatirimvarligi
Aday Memur
31 Ocak 2022 14:08

Dediğiniz gibi tamamlama harcı şeklinde yatırıp açıklama kısmına nispi karar harcı yapsak kabul olur mu? Pttye ve adliyeye gitmeyeyim şimdi.
ÇOTANAK, 2 yıl önce

Üstat o metin maktu olmuş, ben onu özelleştiriyorum ve şöyle yazıyorum.

Dosyanın işleme konulabilmesi için aşağıda belirtilen harç ve posta masrafı eksikliğinin 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 6.maddesinin 4. fıkrası gereğince bu yazının tebliğinden itibaren (30) gün içerisinde Yazı İşleri Müdürlüğü'ne posta havalesiyle veya xxxx Bölge İdare Mahkemesi Veznesine yatırılıp makbuz suretlerinin birer nüshasının Mahkememize ibrazı suretiyle ya da ikametinize en yakın İdare/Vergi Mahkemeleri vasıtasıyla veya Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi vasıtasıyla tamamlanması, tamamlanan harç ve posta masraflarının makbuzlarının Mahkememize gönderilmesi hususu tebliğ olunur.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
31 Ocak 2022 16:17

Şöyle yapın; Tamamlama harcı olarak parayı yatırın.

Akabinde, istenen harcı yatırdığınıza ilişkin e-imzalı dilekçenizi UYAP Vatandaş üzerinden yollayın.

Dediğiniz gibi tamamlama harcı şeklinde yatırıp açıklama kısmına nispi karar harcı yapsak kabul olur mu? Pttye ve adliyeye gitmeyeyim şimdi.

Yatirimvarligi
Aday Memur
01 Şubat 2022 12:59

Uyap üzerinden dilekçe gönderemiyorum. Onu nasıl yapacağım
ÇOTANAK, 2 yıl önce

Şöyle yapın; Tamamlama harcı olarak parayı yatırın.

Akabinde, istenen harcı yatırdığınıza ilişkin e-imzalı dilekçenizi UYAP Vatandaş üzerinden yollayın.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
01 Şubat 2022 16:15

E-İmzanız bulunuyor mu ?

Uyap üzerinden dilekçe gönderemiyorum. Onu nasıl yapacağım

Yatirimvarligi
Aday Memur
01 Şubat 2022 17:22

Hayır yok. Dilekçe formatı udf olduğu için dosya yüklenmiyor. Ayrıca uyap avukat degil, uyap vatandaş üzerinden işlem yapıyorum
ÇOTANAK, 2 yıl önce

E-İmzanız bulunuyor mu ?

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi