Editörler : oto-danisman-expert
01 Şubat 2022 18:29

2.Elde Yenilenmiş Otomobil Dönemi Başlıyor!

Akıllı telefonlardaki uygulamanın benzeri otomobillerde de görülecek!

Renault'nun 'fabrika çıkışlı 2. el otomobil' modeli Türkiye'ye de gelebilir!

Şirketin ilk olarak Fransa'daki Flins tesisinde başlattığı, otomobillerin fabrikada yenilenmesi ve 2. el olarak satılmasına yönelik 'Refactory' uygulamasının Türkiye'ye gelmesi için çalışma başlatıldı.

Sıfır otomobil fiyatları aldı yürüdü. Yeni bir otomobile gücü yetmeyen tüketici ya ikinci ele yöneliyor ya da elindekini korumaya çalışıyor. Renault'nun Bursa'da hayata geçirmeye hazırlandığı 'fabrika çıkışlı 2. el otomobil' modeli ise tüketici için yeni bir seçenek oluşturabilir.

Fransa'daki Flins fabrikasında başladı

Renault, 'Refactory' adını verdiği bu uygulamayı ilk olarak Fransa'daki Flins fabrikasında başlattı. Söz konusu fabrikanın geri dönüşüm, yenileme ve araştırma tesisi olmasına karar veren şirket, burayı hem bünyesindeki markaların kullanılmış araçlarının geri dönüşümü için kullanıyor hem de 2. el araçları fabrikadan yeni çıkmış gibi yeniliyor. Renault, yenilediği bu araçları da 2. olarak satıyor.

Fransız üretici, Flins'teki bu uygulamayı kısa süre önce İspanya'daki Sevilla fabrikasına da taşıdı. İlerleyen süreçte ise benzer bir modelin Bursa'daki Oyak Renault fabrikasında da uygulamaya alınması bekleniyor. Türkiye'deki fabrikaların halihazırda yüzde 50-60 kapasiteyle üretim yaptığı düşünüldüğünde, kalan kısım bu yeni uygulama için kullanılabilir. Böylece fabrikanın da kapasitesi artmış olur.

Uygulamanın detayları henüz belli değil. Ancak Türkiye'ye geldiğinde tüketici, elindeki otomobili üretildiği fabrikaya verip yeniletme şansına ya da o markanın doğrudan fabrikada yenilenen 2. el otomobilini satın alma imkanına sahip olabilecek gibi görünüyor. Günümüzde fiyatlar ve vatandaşın alım gücü arasındaki mesafe düşünüldüğünde, doğru uygulandığı takdirde bu uygulamanın başarılı olabilmesi mümkün.

Renault, 'Refactory' uygulamasıyla 2025'ten itibaren yılda 200 milyon euro gelir elde etmeyi planlıyor. 2030 hedefi ise yılda 1 milyar euro gelir elde etmek. Şirket bu hedef doğrultusunda mevcut uygulamayı geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. Örneğin; araçların yenilenme sürecinin 21 günden 6 güne düşürülmesi yada ticari araçların elektrikliye dönüştürülmesi, bu çalışmalardan bazıları.

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/turkiye-ye-fabrikadan-2-el-otomobil-satis-modeli-geliyor--144538

01 Şubat 2022 20:24

bu pahalılıkta anca böyle bir uygulama hayat bulur. Bence güzel düşünülmüş

06 Şubat 2022 21:55

elindeki araç fiyatı kadar daha harcarsın gibi sanki ; gelsin görelim ayrıntıları..

haktan34
Aday Memur
07 Şubat 2022 01:10

Türkiye'den daha iyi bir pazar bulamaz zannımca. Hatta sıfır araç model getirmeyi bırakır

xxlarge-
Şube Müdürü
08 Şubat 2022 09:41

Fiat veya renaultun hangi modelleri üretilir acaba . Ben de araba almayı düşünüyorum.

xxlarge-
Şube Müdürü
08 Şubat 2022 13:12

Pardon ben forumu karıştırmışım. Fiat ve renault 150.000.TL sıfır araç satacağı ile ilgili yazacaktım.

xxlarge-, 2 yıl önce

Fiat veya renaultun hangi modelleri üretilir acaba . Ben de araba almayı düşünüyorum.

Ömer1227
Aday Memur
09 Şubat 2022 15:41

Şişen balon patlamaya mahkumdur, o 2. Eller elbette düşecektir
10 Şubat 2022 13:14

Hindistana döneceğiz galiba 🤣🤣 3 tekerlekli motorlara bineceğiz bu gidişle

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi