Editörler : Lanet
06 Şubat 2022 14:23   

Kapalı
Ev sahibim tüfe oranının üstünde zam yapmak istiyor

Arkadaşlar bugün ev sahibim aradı Martın 15'inde dolacak olan kira kontratımı yapmak istedi ve Tüfe oranının üstünde zam yaptı. Tüfe oranının üstünde zam yapman kanuni değil dedim. Bana; ya ödersin ya da evden çıkarsın dedi. Ben de çıkaramazsin, bu kanuni değil dedim. Benimle zıtlaşma seni öyle bir çıkarırım ki sen kanunları benden iyi bilemezsin dedi. Sonra Martın 15'inde çık evimden dedi. Telefonu kapattı.

Arkadaşlar, ne yapmam gerekiyor. 6098 sayılı borçlar kanununun 347. maddesine göre çıkaramaz. Ancak öncesinde bir işlem yaparsa, çıkarabilir mi?

06 Şubat 2022 21:35

engineer.com
Aday Memur
Bu konuyu bende merak ediyorum etrafım dada bu durumun yaşayan insanların arttığını görüyorum böyle bir hakkı varımı sırf etrafta kiralar arttı diye arkadaşıma bir anda 1000 tl zam yaptı eski kiracıydı az ödüyor çıkartıp yeni kiracı alıp oradaki piyasadan vermek istyor
06 Şubat 2022 23:14

balarest
Genel Müdür
Kontrat tarihinden bir ay öncesi taraflardan fesih talebi yoksa mevzuat çerçevesinde kontrat bir yıl uzar
07 Şubat 2022 17:36

Uzmanmaliyeci34
Şube Müdürü

Kira artış oranı kadar yapar. O da şu an yüzde 22.58 kadar yapabilir. Bu dediğim oradan daha fazla kira artışı yapamaz.

07 Şubat 2022 22:11

electrician07
Kapalı

Kira artış oranı kadar yapar. O da şu an yüzde 22.58 kadar yapabilir. Bu dediğim oradan daha fazla kira artışı yapamaz.

Uzmanmaliyeci34, 6 ay önce - Alıntıya git

3 yıldır oturduğum için kira süresi dolsa da kafasına göre çıkaramaz değil mi?

15 Şubat 2022 16:58

Limonlumamiş
Aday Memur
Kanunda belli başlı sebepler var o sebeplere dayanarak çıkartabilir ama belli ki o sebepleri de yok. Sebeplerin gerçekçi olması lazım. Sırf yaptığı zamli kirayı odemiyorsun diye seni çıkartmak istiyor. 3 yıldır oturup oturmaman önemli değil , kontratin feshedilmedikce tabi geçerli bı sebebi olması lazım onun için,senin kira kontratin uzar
15 Şubat 2022 17:02

Limonlumamiş
Aday Memur
Önemli olan senin kira sözleşmesini devam ettirmek isteyip istemedigin. Yoksa 10 yıla kadar kira vedelini ödeyip eve zarar vermedikçe o evde kalabilirsin. 10.yildan sonra ancak kiraya veren seni 3 ay öncesinden seni haberdar etmek şartıyla evinden tahliyesi isteyebilir.
17 Mart 2022 12:12

ÇOTANAK
Editor

Orta yolu bulup ev sahibiyle anlaşın. Ev sahibi kötü niyetliyse her şekilde sizi çıkartabilir. Burada ev sahipleri de olacağı için bu konuyu belirtmiyorum,ama ev sahibinin tere yağından kıl çeker gibi kolaylıkla sizi evinden çıkartmaya yönelik yöntem bulunuyor.

30 Haziran 2022 20:41

jannsett
Aday Memur

Başlığı açan ev den çıktı mi acaba?

30 Haziran 2022 20:49

Bir garip insan işte
Kapalı
Kiraya fahiş zamma karşıyım. Benimde kiracım var ve zam yapmayı şu an için düşünmüyorum. 2020 ağustosta 500 ile başladı şu an 550 devam ediyoruz.
Toplam 9 mesaj