Editörler : E.Kayı Han
23 Haziran 2022 00:01

xvatandaşşx
Şef
Ya hu kardeşim herkes memura sallıyor! Özel sektörü hatta serbest sektörü işlemez hale getirirsen millet elbette memur olmak ister. Kaldı ki memur olmak kolay değil her babayiğidin harcı değil. Devletin memur ihtiyacı bellidir her dönem ona göre alım yapar. Memuriyetin de belli başlı itibarı vardır ve olmalıdır da. Aksi halde bir süre sonra kimse de memurluk yapmak istemeyeceği gibi doğru düzgün hizmet bile alamayacak hale gelir hele ihtiyaç olan kurumlarda personel bulamaz ara eleman ve nitelikli eleman sıkıntısı yaşanır. Örneğin adliyelerde zaten her dönem her zaman ihtiyaç olur ve gelen personelin yetişmesi ve kalıcılığı zordur. Diğer türlü daha da zor olur. Genel anlamda memurlar gurbetçidir. Elbette hatırı sayılır maaşı ve kariyer imkanı olmalıdır. Kimse hayatından fedakarlık ederek okul okuyarak zaman geçirmek istemez. Alanında çalışmak ister. Memuriyette böyle bir düzen vardır. Az miktarda da olsa böyle bir imkan varken Türkiye gibi bir yerde dağa taşa bile üniversite açılmışken insanlar alanında devlet kademesinde de çalışmak ister. Memuriyetin bir itibarı olmazsa gelen geçen devlete çöreklenir. Memurlarda belli başlı yasaklar vardır, devlet memurlarının sabit aylığı dışında başka bir kazancı yoktur. Devlet tasarruf edecekse israfa yönelik bir sürü kalem var onlardan tasarruf etmelidir. Bir memur diye tutturmuş gidiyorsunuz ama nitelikli kamu hizmeti herkesin hakkıdır ve olmazsa olmazdır. (İstemiyorsan sen kamu hizmeti alma.) Nitelikli kamu hizmeti ve dolayısıyla nitelikli memur için memurların çalışma ve sosyal haklarının en iyi şekilde olması gerekmektedir. Keşke özel sektörde de personelini koruyan ve kariyerine yön veren hukuki düzen olsa, o zaman kimse memuriyet ya da özel sektör ayrımı yapmaz zaten.
tarihçi_08, 4 gün önce - Alıntıya git
Yav ciddeye mi aliyorsun bunu hocam ? Trol gibi bisey ne kullaniyor ben anlamadim . Nasil bir kafasi var hangi alemde yaşıyor insan şaşırıp kaliyor
23 Haziran 2022 09:10

Ökkeş KÖSTERE
Aday Memur

ama zaten amaç memurluğu cazip halden çıkarıp insanları farklı sektörlere gençleri başka alanlara yönlendirmek çünkü ülkede iki yıllık bitirende mühendislik bitiren de memur olmak istiyor kısaca ülkede lise üniversite bitiren herkes memur olmak istiyor kimse üretim ekim biçim yada piyasada başka bir işe girmek istemiyor yahu mühendisin memurlukta ne işi var bence doğru bir politika öyle hale gelmeli ki kimse memur olmak istememeli çünkü memur üretmeyen hazır tüketicidir ve devletin sırtında bir maaş olarak bir yüktür aslında, ülkede bu kadar memurda olmamalı bütçe neredeyse yarıdan fazlası memur maaşlarına gidiyor bu sürdürülebilir birşey değil devletin acilen şişkin memur kadrolarının düşürmesi memurlara daha fazla zam yapmaması ve yeni memur almaması gerekir aksi halde önümüzdeki dönemde ciddi sıkıntılar yaşarsınız memur maaşları düşük olmalı ki kimse memur olmak istemesin farklı alanlarda istihdam edilsin ülkenin memura değil üreten kendini geliştiren ve ara elemanlara daha çok ihtiyacı var

Hukuk10, 4 gün önce - Alıntıya git

O zaman adliyelere hiç uğrama, haksız bir fiilin muhatabı olduğunda hak aramak için bizlere müracat etme, Cahilliğine veriyorum yeğenim daha da birşey demem.

23 Haziran 2022 14:25

Hukuk10
Daire Başkanı

Bakın daha söylediğimi bile anlamamışsınız muhtemelen okumadınız bile önyargısız okuyun ben adliyede memur olmasın mı dedim sadece ülkede memur sayısının çok fazla olduğunu bütçenin önemli bölümünün memur maaşlarına gittiğini söyledim eldeki mevcut kadro daha verimli kullanılmalı böylece yeni alım yapılmamalı şişkin kadrolar düşürülmeli böyle olursa devlet maaşlara daha iyi oranda zam yapabilir

23 Haziran 2022 15:20

Hanözü
Aday Memur

Hadi diyelim bu sav doğru olsun. Yahu kardeşim! Özel sektör işçisine it muamelesi yapıyorsa bunun sorumlusu memur mu? Madem öyle insancıl işler yapacaklar neden benim yaşam şartlarımı zorlaştırıyorlar?? Özel sektörde işçi haklarına reformlar yapsınlar, millet zaten düşer devletin yakasından! Yani bu sav doğru değil, eğer olsa iş böyle yapılır, öyle elinin altındakine tokat atıp "gelme kardeşim buralar sana göre değil" diyerek değil!!

23 Haziran 2022 18:54

farik mümeyyiz
Aday Memur

Bakın daha söylediğimi bile anlamamışsınız muhtemelen okumadınız bile önyargısız okuyun ben adliyede memur olmasın mı dedim sadece ülkede memur sayısının çok fazla olduğunu bütçenin önemli bölümünün memur maaşlarına gittiğini söyledim eldeki mevcut kadro daha verimli kullanılmalı böylece yeni alım yapılmamalı şişkin kadrolar düşürülmeli böyle olursa devlet maaşlara daha iyi oranda zam yapabilir

Hukuk10, 3 gün önce - Alıntıya git
Bence hükumet de sizin gibi düşünüyor ki memur maaşı asgari ücretin biraz üzerinde. Biraz daha indirirse asgari ücretin de altında kalacak merak etmeyin. Bir de şu var. Artık şu her şeyi bilen hukukçular ekonomi alanında da yorum yapmasın.
24 Haziran 2022 08:52

Hukuk10
Daire Başkanı

memurlar öyle bir hale gelmeli ki kimse memur olmak istememeli özel sektörde iş bulamayanlar son çare olarak memurluğa girmeli üniversite bitiren bir kişi öncelikle üretim sanayi tarım ticaret alanlarında iş aramalı memurluğun şartları oradan daha kötü durumda olmalı çünkü memur devletin sırtında bir yüktür milli gelirin önemli kısmı memur maaşlarına gidiyor halbuki o para üretim ve yatırım alanlarında kullanılsa ülke için daha iyi olmaz mı bakın bugün memur ülkesi haline geldik eken yok biçen yok üreten yok herkes bi masabaşı iş bulmuş devletten maaş alıyor bu sürdürülebilir değildir neden enflasyon neden fiyatlar yüksek hiç kimse düşünmüyor yada işine gelmiyor az düşünebilseler gerçeği görecekler

24 Haziran 2022 09:02

Ökkeş KÖSTERE
Aday Memur

memurlar öyle bir hale gelmeli ki kimse memur olmak istememeli özel sektörde iş bulamayanlar son çare olarak memurluğa girmeli üniversite bitiren bir kişi öncelikle üretim sanayi tarım ticaret alanlarında iş aramalı memurluğun şartları oradan daha kötü durumda olmalı çünkü memur devletin sırtında bir yüktür milli gelirin önemli kısmı memur maaşlarına gidiyor halbuki o para üretim ve yatırım alanlarında kullanılsa ülke için daha iyi olmaz mı bakın bugün memur ülkesi haline geldik eken yok biçen yok üreten yok herkes bi masabaşı iş bulmuş devletten maaş alıyor bu sürdürülebilir değildir neden enflasyon neden fiyatlar yüksek hiç kimse düşünmüyor yada işine gelmiyor az düşünebilseler gerçeği görecekler

Hukuk10, 2 gün önce - Alıntıya git

Kamusal hizmetleri kim yapıyor sen mi, tapudan ev satışını sen mi yapıyorsun, araç satışını kim yapıyor?ya da noterden sen mi vekaletname veriyorsun, sağlık hizmetlerini kim veriyor uganda mı?güvenlik asayiş hizmetlerini kim veriyor, başın sıkıştığında polise başvur muyormusun?bunlar memurların yaptığı kamusal hizmetler değil mi, öğretmen kim mesela bakkalda mı okuma yazma öğretiyorlar? konuşup duruyorsun ikidebir, bunların yaptıkları toplumun gelişmesine, sağığına, asayiş hizmetlerine, kamusal iş ve işlemlerin sürdürülmesine, toplum hayatının düzenlenmesinde reel etkilerini nereye koydun cebine mi?konuşup duruyorsun habire, sapla samanı karıştırma işine bak.

24 Haziran 2022 11:45

xvatandaşşx
Şef
Bence hükumet de sizin gibi düşünüyor ki memur maaşı asgari ücretin biraz üzerinde. Biraz daha indirirse asgari ücretin de altında kalacak merak etmeyin. Bir de şu var. Artık şu her şeyi bilen hukukçular ekonomi alanında da yorum yapmasın.
farik mümeyyiz, 3 gün önce - Alıntıya git
Zaten kendileri ağzıyla söylediler bu şahıs da onlarin avukatlığını yapmak istiyor bu forumda hocam
24 Haziran 2022 11:55

xvatandaşşx
Şef

Hukuk10, 2 gün önce - Alıntıya git
Gerçek 500 tane bölüm açıp 450sine iş verebilmektir 500 tane bölüm açıp 300 tane üniversite açıp polis hemşireden başka bisey alinmamasi değildir. Özelde Asgari ucrete haftada 6-7 gün günde 12 saat hayvani şartlarda çalışmak değildir özel sektör cazip hale gelirse kimse merakli değil zaten kpss ye bilmem neye it gibi çalışmaya 3-4 tane farkli bölüm okuyup hangisinin atamasi yüksek diye kovalamaya kimse merakli değil! Dünyadan haberin yok ama kendi objektifinden yorumlar yapiyorsun nesnel konuş! Eken yokmuş biçen yokmuş ekeni biceni kalkindiramazsan tabiki ekmek bicmez okuyana kendi alaninda istihdam saglayamazsan tabi ki memur olmak ister
25 Haziran 2022 16:29

hulk-mustang
Aday Memur

Zabıt katipleri boşuna ağlamasın herkes hakettiği maaşı alıyor , ben büyük bir adliyede düz memur olarak çalışıyorum maaşım 6700 , adliyelerde katipler önce mesai saatlerine uysun işini düzgün yapsın sonra maaş konusu konuşsun, katipler mesai 8:30 da başlamasına rağmen saat 9 olmuş hala sallana sallana giriş yapıyor ondan sonra kahvaltısını yapicak sonra iş geliyor ayrıca sürekli isim var vs diye sürekli erken çıkıyorlar işlerini düzgün yapmıyor çoğu neyse adliyede çalışan herkes zaten bunları biliyor, ben 6700 alan bir memur olarak temizlik ve güvenlik personeli tarafındayim adamlar en azından zamanında ise gelip gidiyor temizlik yapıyor ins bu zam döneminde katipleri 2 ye katlar maaşları

25 Haziran 2022 19:40

Jojomix
Aday Memur

Zabıt katipleri boşuna ağlamasın herkes hakettiği maaşı alıyor , ben büyük bir adliyede düz memur olarak çalışıyorum maaşım 6700 , adliyelerde katipler önce mesai saatlerine uysun işini düzgün yapsın sonra maaş konusu konuşsun, katipler mesai 8:30 da başlamasına rağmen saat 9 olmuş hala sallana sallana giriş yapıyor ondan sonra kahvaltısını yapicak sonra iş geliyor ayrıca sürekli isim var vs diye sürekli erken çıkıyorlar işlerini düzgün yapmıyor çoğu neyse adliyede çalışan herkes zaten bunları biliyor, ben 6700 alan bir memur olarak temizlik ve güvenlik personeli tarafındayim adamlar en azından zamanında ise gelip gidiyor temizlik yapıyor ins bu zam döneminde katipleri 2 ye katlar maaşları

hulk-mustang, Dün - Alıntıya git
Yanlışa yanlışla cevap verilsin yani :)) Bu dediklerini önleyecek hepsinin amiri var sen bi sakin ol. Zam konusuna gelirsekte aşağıdan 2 katı olmak üzere yukarıya doğru zam gerçkektan lazım. Buda seyyanen herkese 6000 TL zam ayara getirir birazda olsa
25 Haziran 2022 20:09

Ökkeş KÖSTERE
Aday Memur

Sen hangi adliyede düz memur olarak çalışıyorsun hele bir desene yürek yemiş delikanlı.

26 Haziran 2022 00:35

tarihçi_08
Daire Başkanı

hulk-mustang, Dün - Alıntıya git
Ya sen kim oluyorsun da Zabıt Katipleri hakkında fikir beyan ediyorsun? Birkaç tane gördüğün katip üzerinden tüm katipleri aynı kefeye koymak nedir ya? Ben de o zaman şöyle söyleyeyim adliyede çalışan düz memurlar ne iş yapıyor Allah aşkına katibin çeyreği kadar iş yapıyor mu? Savcı baş ucunda ya da hakim arkasında saatlerce öğle molası bile vermeden duruşma yapıyor mu ya da ifade alıyor mu? De bir hele? Zabıt katibi kadar 1 saat duruşma yapsan bırakır gidersin çok konuşma istersen! Veri girişi bile yaptığınız meçhul adliyede ön büroda tarama yapar geçersiniz başka bir şey yaptığınız yok. Asıl işi Zabıt Katipleri yapar. Duruşmalar, keşifler, ara kararlar ve tüm kalem işleri Zabıt Katipleri olmadan olmaz. Katipsiz adliye olmaz. Hadi şimdi kaybol!
Toplam 113 mesaj