Editörler : supporters.
12345678910111213»

womeneng
Aday Memur
12 Ağustos 2022 08:43

Hocam konferans belirli bir çalışma grubunun düzenlediği yurtdışında düzenlenen yerel bir konferans. O nedenle bildiri kitapçığı yok. Elimde yalnızca pdf var. Beyannameye koymayacağım zaten ama özgeçmişe koysam mı koymasam mı karar veremedim.

adaydoçent, 2 yıl önce
Hocam yanlışlık Kusura bakmayın. Anladığım kadarıyla bildiri kitapçığında sizin bildiriniz basılmamış durumda dolayısıyla elinizde herhangi bir kanıt yok. Elinizde kanıt olmazsa bunu beyan etmeniz zor olacaktır. Durumu da tam olarak anlayamadım. Sunduğunuz bir bildiri neden bildiri kitapçığında yer almadı?

StMngr
Şube Müdürü
12 Ağustos 2022 10:01

Özgeçmişe mutlaka koyun. Eser saklamaktan etiğe gönderen jüriler bile çıktı geçmişte.
womeneng, 2 yıl önce

Hocam konferans belirli bir çalışma grubunun düzenlediği yurtdışında düzenlenen yerel bir konferans. O nedenle bildiri kitapçığı yok. Elimde yalnızca pdf var. Beyannameye koymayacağım zaten ama özgeçmişe koysam mı koymasam mı karar veremedim.

mendoa84
Daire Başkanı
12 Ağustos 2022 11:41

Bir bilimsel faaliyetin fiziki kanıtları ortada yoksa, bunu öz geçmişinize koymak yalan beyana girer. Bildirilerin de en geçerli kanıtı özet kitaplarıdır. Eğer bunlara ulaşamıyorsanız, dosyanıza koymayın derim.

womeneng, 2 yıl önce

womeneng
Aday Memur
12 Ağustos 2022 14:03

Hocam ortada bildiri kitapçığı filan yok, yalnızca konferans programını gösteren pdf var, bir de bizim tarafımızdan hazırlanan bildirinin pdf hali. Ama ben bu bildiriye diğer yayınlarımda atıf yaptım, şimdi koymadığım zamanda "böyle de bir bildirisi varmış ama özgeçmişe eklememiş" derler mi acaba? İşin içinden çıkamadım.

mendoa84, 2 yıl önce

Bir bilimsel faaliyetin fiziki kanıtları ortada yoksa, bunu öz geçmişinize koymak yalan beyana girer. Bildirilerin de en geçerli kanıtı özet kitaplarıdır. Eğer bunlara ulaşamıyorsanız, dosyanıza koymayın derim.

mendoa84
Daire Başkanı
12 Ağustos 2022 14:55

Evet zor bir durum. Koymak daha makul gibi duruyor bu durumda. Açıklama yazılabiliyor diye biliyorum DBSde, bildiri kitabı olmadığını belirtirsiniz.

womeneng, 2 yıl önce

Hocam ortada bildiri kitapçığı filan yok, yalnızca konferans programını gösteren pdf var, bir de bizim tarafımızdan hazırlanan bildirinin pdf hali. Ama ben bu bildiriye diğer yayınlarımda atıf yaptım, şimdi koymadığım zamanda "böyle de bir bildirisi varmış ama özgeçmişe eklememiş" derler mi acaba? İşin içinden çıkamadım.

adaydoçent
Daire Başkanı
12 Ağustos 2022 17:05

Hocalarım bazı bölümler için uluslararası arası alan endeksleri belirlenmemiştir. Örneğin mühendislik alanında uluslararası alan endeksleri nelerdir?

adaydoçent
Daire Başkanı
12 Ağustos 2022 17:07

Soruyu şu şekilde düzelteyim. Mühendislik alanı için: Diğer uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makale kısmında her indeks koyulabilir mi?
adaydoçent, 2 yıl önce
Hocalarım bazı bölümler için uluslararası arası alan endeksleri belirlenmemiştir. Örneğin mühendislik alanında uluslararası alan endeksleri nelerdir?

StMngr
Şube Müdürü
12 Ağustos 2022 18:51

Koyulabilir hocam.
adaydoçent, 2 yıl önce
Soruyu şu şekilde düzelteyim. Mühendislik alanı için: Diğer uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makale kısmında her indeks koyulabilir mi?

adaydoçent
Daire Başkanı
12 Ağustos 2022 20:33

Teşekkürler hocam
StMngr, 2 yıl önce
Koyulabilir hocam.

yökhukuk
Genel Müdür
12 Ağustos 2022 21:47

2547 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinde, "Üniversitelerarası Kurulun görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından her bir bilim veya sanat disiplininin özellikleri dikkate alınarak belirlenecek yeterli sayı ve nitelikte özgün bilimsel yayın ve çalışmalar yapmak." düzenlemesine göre, Doçentlik Başvuru Koşullarındaki:

-5. Atıflar

-6. Lisansüstü Tez Danışmanlığı

-9. Eğitim-Öğretim Faaliyeti

doçentlik başvuru koşulu olarak belirlenebilir mi? Bunların özgün bilimsel yayın ve çalışma olduğunu düşünüyor musunuz?

yökhukuk
Genel Müdür
12 Ağustos 2022 22:52

Peki Doçentlik Başvuru Koşulları kim tarafından belirlenmiş ve hangi mevzuat içerisinde düzenlenmiştir? "Olan" ve "Olması gereken" bağlamında yorumlarınızı bekliyorum

yökhukuk, 2 yıl önce

2547 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinde, "Üniversitelerarası Kurulun görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından her bir bilim veya sanat disiplininin özellikleri dikkate alınarak belirlenecek yeterli sayı ve nitelikte özgün bilimsel yayın ve çalışmalar yapmak." düzenlemesine göre, Doçentlik Başvuru Koşullarındaki:

-5. Atıflar

-6. Lisansüstü Tez Danışmanlığı

-9. Eğitim-Öğretim Faaliyeti

doçentlik başvuru koşulu olarak belirlenebilir mi? Bunların özgün bilimsel yayın ve çalışma olduğunu düşünüyor musunuz?

adaydoçent
Daire Başkanı
12 Ağustos 2022 23:38

Hocam bu benim de merak ettiğim bir konu. Üniversitelerdeki atama kriterleri için de aynı merakım söz konusu.
yökhukuk, 2 yıl önce

Peki Doçentlik Başvuru Koşulları kim tarafından belirlenmiş ve hangi mevzuat içerisinde düzenlenmiştir? "Olan" ve "Olması gereken" bağlamında yorumlarınızı bekliyorum

yökhukuk
Genel Müdür
12 Ağustos 2022 23:46

2547/24:

Yükseköğretim kurumları, doçent kadrosuna atama için, doçentlik unvanına sahip olmanın yanında Yükseköğretim Kurulunun onayını almak suretiyle, münhasıran bilimsel kaliteyi

artırmak amacına yönelik olarak, bilim veya sanat disiplinleri arasındaki farklılıkları da göz

önünde bulundurarak, objektif ve denetlenebilir nitelikte ek koşullar belirleyebilirler. Yükseköğretim kurumlarının belirlediği ek koşullar arasında sözlü sınavın yer alması halinde bu sınav

Üniversitelerarası Kurul tarafından oluşturulacak jürilerce yapılır.

adaydoçent, 2 yıl önce
Hocam bu benim de merak ettiğim bir konu. Üniversitelerdeki atama kriterleri için de aynı merakım söz konusu.

dr-akademisyen
Aday Memur
13 Ağustos 2022 01:50

@womeneng ve @mendoa84 bildiri hususuyla alakali yorum ve goruslerimi (veya bilmediklerimi) yazmak istedim:

UAK bildiri sartlarinda istenen (2016 sonrasi icin..): 1. Katilim Belgesi 2. Ozet Kitapcigi seklinde.

Yurtdisindaki bilimsel toplantilarda yapilan sunumlar icin, deneyimleyenler sunu onaylayacaktir; "Katilim Belgesi" seklinde birsey yoktur (katilim listesi vardir), bunu avrupada ki bir konferanstan katilimim icin bir organizatorden talep ettigimde "ilk defa boyle bir sey duyuyoruz" dedi cogu organizator sasirarak. Ancak belki ozel isteklerle ve cogu zaman sans yaver giderse yutdisinda boylesi "gereksiz" bir belge size hazirlayip sunabiliyorlar (yurtdisindan bu tarz belge alabilen birkac arkadas duymustum, onlar da organizatorleri yakindan taniyanlar).

Ikinci konu da, "ozet kitapcigi" hususu; bu da kanimca tamamen DBS isin "ozel tanimlanmis" Turk usulu olan cok spesifik birsey. Turkiyedeki orneklerine baktim, ve yurdisinda ise boyle bir kitapcik da yok. Sadece "Konferans Programi" ni gosteren ilgili konferansin web-sitesinden indirilebilecek sunum yapan kisilerin "sunum basliklari, adlari, sunum yeri ve saatini, ve sunum kaynagini (slaytlar)" gosteren PDF var.

Dolayisiyla, Yurdisinda Yapilmis Sunum bildirileri icin kanit olarak UAK bunlari kabul etmiyor ise, yurtdisi egitimli/deneyimli vatandaslarin adayliklarini elimine etmis oluyor direk. Emin degilim, kabul ediliyor mu edilmiyor mu bunlara deneyimi olan hocalarimiz varsa paylasabilirler, edilmiyorsa da Yurtdisi egitimli (phd+, podtdocs, ve ilerisi akademik isler) docent adaylari basvuru yapamaz, boylesi bir durumda UAK'a ricam direk web sitelerinde net desinler ki "BIZ YURTDISI EGITIMLI KALIFIYE ADAYLARIN BASVURULARINI KABUL ETMIYORUZ" oyleki hem boylesi docent adaylari hem de ulke rahatlasin netlessin durum, bu docentlik surecinin ne anlama geldigini de bilelim, adini net koyabilelim.

mendoa84, 2 yıl önce

dr-akademisyen
Aday Memur
13 Ağustos 2022 02:58

@womeneng hocam, sunu merak ettim peki bu yurtdisi toplantiniza ait "katilim belgeniz" var mi, alabildiniz mi?

womeneng, 2 yıl önce

mendoa84
Daire Başkanı
13 Ağustos 2022 08:39

Hocam yurtdışı doktoralıyim ben de, katılım belgesi konusunda haklısınız, böyle bir belge yok ancak kitapçık konusunda size katilamiycam, çünkü her katıldığım yurtdışı kongrede kitapçık online basılıyordu. Çok eski olanları dahi İnternette bulabildim..

dr-akademisyen, 2 yıl önce

@womeneng ve @mendoa84 bildiri hususuyla alakali yorum ve goruslerimi (veya bilmediklerimi) yazmak istedim:

UAK bildiri sartlarinda istenen (2016 sonrasi icin..): 1. Katilim Belgesi 2. Ozet Kitapcigi seklinde.

Yurtdisindaki bilimsel toplantilarda yapilan sunumlar icin, deneyimleyenler sunu onaylayacaktir; "Katilim Belgesi" seklinde birsey yoktur (katilim listesi vardir), bunu avrupada ki bir konferanstan katilimim icin bir organizatorden talep ettigimde "ilk defa boyle bir sey duyuyoruz" dedi cogu organizator sasirarak. Ancak belki ozel isteklerle ve cogu zaman sans yaver giderse yutdisinda boylesi "gereksiz" bir belge size hazirlayip sunabiliyorlar (yurtdisindan bu tarz belge alabilen birkac arkadas duymustum, onlar da organizatorleri yakindan taniyanlar).

Ikinci konu da, "ozet kitapcigi" hususu; bu da kanimca tamamen DBS isin "ozel tanimlanmis" Turk usulu olan cok spesifik birsey. Turkiyedeki orneklerine baktim, ve yurdisinda ise boyle bir kitapcik da yok. Sadece "Konferans Programi" ni gosteren ilgili konferansin web-sitesinden indirilebilecek sunum yapan kisilerin "sunum basliklari, adlari, sunum yeri ve saatini, ve sunum kaynagini (slaytlar)" gosteren PDF var.

Dolayisiyla, Yurdisinda Yapilmis Sunum bildirileri icin kanit olarak UAK bunlari kabul etmiyor ise, yurtdisi egitimli/deneyimli vatandaslarin adayliklarini elimine etmis oluyor direk. Emin degilim, kabul ediliyor mu edilmiyor mu bunlara deneyimi olan hocalarimiz varsa paylasabilirler, edilmiyorsa da Yurtdisi egitimli (phd+, podtdocs, ve ilerisi akademik isler) docent adaylari basvuru yapamaz, boylesi bir durumda UAK'a ricam direk web sitelerinde net desinler ki "BIZ YURTDISI EGITIMLI KALIFIYE ADAYLARIN BASVURULARINI KABUL ETMIYORUZ" oyleki hem boylesi docent adaylari hem de ulke rahatlasin netlessin durum, bu docentlik surecinin ne anlama geldigini de bilelim, adini net koyabilelim.

womeneng
Aday Memur
13 Ağustos 2022 13:43

Hocam katılım belgem yok. Yalnızca bahsettiğiniz gibi konferans programını gösteren bir pdf var. Konferans kitapçığı da yok. Zaten konferans o ülkenin belirli bir araştırma grubunun düzenlediği konferans. Hakem kurulu, bilim kurulu vs. var mı bilmiyorum, belki konferans, konferans niteliği bile taşımıyor olabilir. Ama daha önceden de bahsettiğim gibi özgeçmişe eklemesem acaba yayın mı kaçırıyor denebilir, eklesem kanıtlayıcı belge yok konferans niteliği bile taşımıyor denebilir, arada kaldım.

Bir de bunu eklersem uluslararası mı demek lazım onda da emin değilim, çünkü gittiğim ülkenin ulusal konferansı, başka ülkelerden katılımcı yoktu. Ne dersiniz sayın hocalarım bu duruma?

dr-akademisyen, 2 yıl önce

@womeneng hocam, sunu merak ettim peki bu yurtdisi toplantiniza ait "katilim belgeniz" var mi, alabildiniz mi?

ktbvgm
Aday Memur
19 Ağustos 2022 11:03

Hocalarım merhaba,

Mart dönemi başvurularında bazı bildirilerin seçici kurul tarafından değerlendirildiğine dair kanıt bulunmadığından jüri tarafından değerlendirme dışı bırakıldığı yazılmış.

Buna kanıt olarak seçici kuruldaki isimler dışında ne yazılabilir ki?

yaseminint
Şef
19 Ağustos 2022 12:57

Hocalarım merhaba; tübitak 2209A öğrenci projesi yaptım bir öğrenci adına başvuru yapılıyor öğrenci yürütücü siz danışman oluyorsunuz. Fakat bütün iş danışmanda etiği ben aldım çalışmaları ben yaptım öğrenci lab çalışmasını öğrensin diye başvurdum aslında. Şimdi makale yapacağım benim ilk isim olmamda bir sakınca varmı zaten çok bi desteği yok kendi başıma da yapıyorum . Ama makaleye dönüştürme kısmını düşünemedim hiç

1. doçentlikte bu tübitak 2209 A geçerliliği varmı

2. ve makalede ilk isim ben olabilir miyim.

dr-akademisyen
Aday Memur
20 Ağustos 2022 23:05

@mendoa84 hocam merhaba, yurtdisinda 'katilim belgesi' olmadigini siz de soyluyorsunuz, peki bu durumda DBS ye bu kosulu saglamak acisindan ne yukleyeceksiniz, UAK'a bu durumu sorup bilgi aldiniz mi acaba?Diger konu 'ozet kitapcigi'. Siz ilgili konferanslarinizin web-linklerinden bunu bulabildiginizi yazmissiniz (online basim), peki yabanci dilde bu belgenin ismini yazar misiniz? (elbette yurtdisi ilgili toplantilarda web sayfalarindan "scientific programme" veya "timeteble/ contributions" vb seklinde bilgilere ulasmak mumkun, ancak benim daha once soylemek istedigim yurtdisindaki bu tip belgeler ile TR deki "ozet kitapcigi" olarak tanimlanan belgeler bire bir uyusmayabiliyor, bu konuyu da acaba UAK'a danisip onaylattiniz mi? Yani, dikkati cekmek istedigim husus sadece yurtdisi 'programme' TR deki 'ozet kitapcigi' yerine geciyor mu?)

mendoa84, 2 yıl önce

Hocam yurtdışı doktoralıyim ben de, katılım belgesi konusunda haklısınız, böyle bir belge yok ancak kitapçık konusunda size katilamiycam, çünkü her katıldığım yurtdışı kongrede kitapçık online basılıyordu. Çok eski olanları dahi İnternette bulabildim..

Toplam 4035 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi