Editörler : supporters.
06 Nisan 2022 22:50

Toki Yardım Lütfen

İyi günler arkadaşlar. Toki ye başvurup ev almak, sonrasında satmak veya kiraya vermek mantıklı bir yatırım olur mu ?

Adana'da oturuyorum. 2+1 toki evler ne kadara mal olur ? Toki sitesinde güncel fiyat bilgileri bulamadım.

Kurayı kazandık diyelim, evlerin yapılıp teslim edilmesi kaç yıl sürüyor ? Toki hakkında bilgili arkadaşlar yardım lütfen.

buluache
Daire Başkanı
11 Nisan 2022 23:17

Toki den ev almış birisi olarak söyleyim. 2+1 evi kiraya veremezsin dar gelir gurubu için yapıldığından dolayı kiraya verilmesi yasak. Kiraya veren var mı elbette var ancak herhangi bir şikayet durumunda evi elinden alırlar.

Diğer bir husus ise Ufe-tufe bu durumdayken tokiden ev falan alınmaz.

Ufe-tufe ne alaka dersen kısaca olayın mantığını anlatayım.

Diyelim ki tokiden 2+1 daireye yazılsın ve kura sana çıktı. Toki zaten evlerin yapılıp son aşamasına gelmeden ilana çıkarmıyor. Eve yazıldı ve peşinat ödedin yaklaşık 4-5 ay sonra anahtar teslimi yapılıyor.

Gelelim olayın maddi yönüne peşinat falan ödedin ve 200.000 borcun kaldı 180 ay taksit yaptırdın ve ayda 1.500 lira taksit ödüyorsun. Anahtar teslimine kadar taksitler başlamıyor.

Ocak ayında memur maaşına %30 zam geldi. Senin için hesabı yapalım 200 bin lira borcun ocak ayında 260 bin oldu. Ve taksitlerin güncellendi 1500 yerine 1750 lira taksit ödemeye başladın.

7. Ayda suan ki duruma göre hesaplıyorum.

1750*6=10.500 taksit odemissin 260 bin borcun vardı 10.500 u düştük 249.500 lira boş un kaldı.

Temmuzda en kötü ihtimal %25 zam gelecek memur maaşına ki daha fazlasını bekliyorum şahsen.

Senin ana paraya 62.375 lira zam geldi.

249.500 de zaten borcun vardı oldu mu sana 311. 875 lira taksitlerini de hesaplayalim 311.875 /174= 1.792 TL taksit ödersin ocak ayına kadar. Sonra tekrar zam gelir.

Yani kazığın sadece ucu sivridir gittikçe kalinlasir.

Bu sistemde toki seni en az 3 yıl tutuyor indirim kampanyasından fayladanman için 3 yılını sistemde dolduran gerekiyor. Sonra indirim kampanyasından yararlanıp peşin ödeyip veya banka kredisine donderip tapunu alabilirsin.

Davulun sesi uzaktan hoş geliyor ama gerçek bu.

sosylci01
Aday Memur
12 Nisan 2022 13:20

Yani sabit faiz olsa daha iyi olurdu. Anladım çok teşekkürler

Toplam 2 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi