Editörler : Lanet
16 Mayıs 2022 11:34

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı

Ama son tarih veriliyor, a jürisindeki dosyanıza son tarih olarak atıyorum 1 ay sonrayı, b jurinizdeki dosyanıza son tarih olarak 2 ay sonrayı, c jurinizdeki dosya için de son tarih olarak 3 ay sonrayı gösterebiliyor. Öbür yandan bazı şanslı! kişiler düştüğü jürideki tek dosya oluyor ve bu şansları 7 jüride de sürüp 1 ay içinde sonuçlarını alıyorlar. Tesadüflere inanmayan ve şansa bu kadar açık ihtimal vermeyen birisi olarak tüm bu olayları rastlantı ile izah edemiyorum. Dediğinizden de şunu anladım ki bir jüriye 3 dosya geldi ise o üç adaya da son tarih olarak 3 ay sonrayı gösteriyor? Doğru mu anladım

mukallid, 1 ay önce - Alıntıya git

Evet aynen öyle, 3 dosyalı bir jüri, isterse dosyalar sisteme yüklendiği gün üçüne de rapor girebilir isterse son gün 3 dosyanın raporunu girer.

16 Mayıs 2022 22:26

adaydoçent
Şube Müdürü
Merhaba hocam, alan dışı dergilerde de makaleniz elbette yayınlanabilir çünkü çalışmanız multidisipliner olabilir ya da bir sempozyumdan seçilmiş ve ilgili derginin sempozyuma özel dergisinde hakem değerlendirmesinden sonra yayınlanmaya hak kazanmış olabilir. Ancak jürilerin bakış açısı bazen farklı olabiliyor. Benim sci bir yayınım için bir jüri bu dergi alan dışı (alan dışı da değildi multidisipliner bir dergiydi) diye eleştirdi ve dosyama başarısız verdi. Ama benim yaşadığım uç bir örnek diye düşünüyorum. Başarılar dilerim.
16 Mayıs 2022 23:56

tevak
Aday Memur

Her alan için geçerli değil. Kütüphanemdeki kitaplara bir baktığımda kitap olarak basılmış bir çok tez var ve danışmanların adları yok. Alana göre farklı.

akademisyen 64, 1 ay önce - Alıntıya git

Teşekkür ederim. Benim alanım İletişim. Doktora tez çalışmam nitel araştırmaya dayalıydı.

Danışman hocama da çok sormadan yazdım (benden kaynaklanan nedenlerle, iş hayatında

çok yoğundum, izin sorunum vardı, teze geceleri çalışıyordum ). Ama danışmanımın adını

yazmama gerekçem bu değil, bilmediğim için yazmadım.

Burada jürinin tezten türetilmiş makalelerde danışman adının yazılmamasını etik ihlali saydığına ilişkin yorumları okuyunca kaygıya kapıldım biraz.

Benimki kitap bölümü.

16 Mayıs 2022 23:59

tevak
Aday Memur
Merhaba hocam, alan dışı dergilerde de makaleniz elbette yayınlanabilir çünkü çalışmanız multidisipliner olabilir ya da bir sempozyumdan seçilmiş ve ilgili derginin sempozyuma özel dergisinde hakem değerlendirmesinden sonra yayınlanmaya hak kazanmış olabilir. Ancak jürilerin bakış açısı bazen farklı olabiliyor. Benim sci bir yayınım için bir jüri bu dergi alan dışı (alan dışı da değildi multidisipliner bir dergiydi) diye eleştirdi ve dosyama başarısız verdi. Ama benim yaşadığım uç bir örnek diye düşünüyorum. Başarılar dilerim.
adaydoçent, 1 ay önce - Alıntıya git

Demek düşük de olsa sorun olma olaslılığı var. Çok emek verdiğim bir çalışmam var, onu

sağlık alanında yayınlatmayı düşünüyordum. Hiç riske girmesem iyi olacak. Sağolun.

17 Mayıs 2022 00:04

tevak
Aday Memur

Hiç kimse sadece tez yönetmediği için doçentlikten red edilmez. Olumlu raporu fazla açmasanızda olur. Ama rapor olumsuzsa tüm olumsuzlukları yazmanız gerekir. Hiç projesi yok ta yazabilirsiziniz. Yani hoca dosyaya olumlu yada olumsuz yayınlardan karar vermiş. altına gözüne çarpan eksileri yazıyor.

Herşeyi mükemmel ama tez yönetmemiş bu yüzden olumsuz şeklinde bir rapor değil söz konusu olan.

Hadi1212, 1 ay önce - Alıntıya git

Hocam yine de tez yönetmem gerek sanırım. Bakarsınız bir anda kriterlere koyarlar.

Başvuruyu daha hemen yapamayacağım zaten.

Teşekkürler.

17 Mayıs 2022 10:37

skywalk11
Daire Başkanı

Alan dışı dergi ibaresi yok mevzuatta bildiğim kadarıyla. Alan dışı makale olabilir. Dergi önemli değil makale önemli. Alan dışı dergi sebebi ile ret veren jüri zaten ret verecektir.

17 Mayıs 2022 13:30

Hadi1212
Daire Başkanı

Hocam yine de tez yönetmem gerek sanırım. Bakarsınız bir anda kriterlere koyarlar.

Başvuruyu daha hemen yapamayacağım zaten.

Teşekkürler.

tevak, 1 ay önce - Alıntıya git

Lisansüstü eğitim verilen bir yerde, ve danışmanlık koşullarını sağlayan bir pozisyondaysanız zaten bunu severek yaparsınız. Bu koşulların olmadığı durumda kimse sadece bu nedenle size red vermez.

18 Mayıs 2022 01:51

tevak
Aday Memur

Lisansüstü eğitim verilen bir yerde, ve danışmanlık koşullarını sağlayan bir pozisyondaysanız zaten bunu severek yaparsınız. Bu koşulların olmadığı durumda kimse sadece bu nedenle size red vermez.

Hadi1212, 1 ay önce - Alıntıya git

Elbet severek yaparım hocam. Az sayıda yüksek lisans öğrencisi var bulunduğum

kurumda. Yani imkan hem var hem yok. Detayları uzun.

Cevaplarınız çok aydınlatıcı, teşekkür ederim.

Toplam 28 mesaj