Editörler : "eskiyara"Pangaea
15 Mayıs 2022 16:10

Öğrencisi sayısına bakılmaksızın köylerde ilkokullar açılabilecek.

Yönetmelikte değişen madde gereğince sizce kapanan köy okullarını tekrar açacaklar mı ? Yönetmelikte Valilik kararı ve Bakanlık onayı ile açılır deniliyor. Açılırsa bu yaz il dışı atamalarına yetişir mi yoksa Eylül'e mi kalır ?

hugo.almeida
Kapalı
15 Mayıs 2022 16:26

Daha kötü ne yapılabilir diye düşünüyorlar sanırım.

memurolm
Genel Müdür
15 Mayıs 2022 16:53

ne demek köye öğretmen gidecek ? !

6 yaşındaki çocuk bulsun servis binsin gelsin ilçe merkezine.

efeben
Kapalı
15 Mayıs 2022 16:57

Olursa çok yerinde bir karar. Hiç veya 1 2 cemaati olmayan köylerde cami imami görevlendirme yapılıyorsa okulda haydi haydi açılmalı. Namaz evde de kılınır ama eğitim hele temel eğitim evde olmaz.

hugo.almeida
Kapalı
15 Mayıs 2022 17:16

Birleştirilmiş sınıf uygulaması kaldırılacaksa ben de katılırım. Birleştirilmiş sınıfta okuyacağına çocuk ilçeye gitsin gelsin.

efeben, 2 yıl önce

Olursa çok yerinde bir karar. Hiç veya 1 2 cemaati olmayan köylerde cami imami görevlendirme yapılıyorsa okulda haydi haydi açılmalı. Namaz evde de kılınır ama eğitim hele temel eğitim evde olmaz.

hugo.almeida
Kapalı
15 Mayıs 2022 17:19

Ayrıca kapalı köy okullarının durumu içler acısı. Viraneden, harabeden farksız. Bunlara dünyanın masrafı yapılacak ve bu okullar 2 sene sonra aynı köy halkının isteği üzerine kapatılacak ve yine atıl duruma düşecek. Türkiye'nin kapalı köy okullarını ayağa kaldıracak fiziki altyapısı yok. Ana okulu projesi kapsamında evden bozma odaları ana sınıfı yapmaya çalışıyorlar. Hiçbir şeyin standardı yok. Bu şekilde olmaz. 4+4+4 sürecinde bunun örneğini gördük. Kırsalda nüfus azalırken atılan bu kararla açılan okulların çoğu tekrar kapandı.

efeben
Kapalı
15 Mayıs 2022 17:22

Bakın köy okulları sadece köy okulu değildir.

Köyde okul olursa çocuk da olur aile de olur. Çiftçi tarım hayvan üretimi olur insan çoğalır. Hayat olur.

Varsın birleştirilmiş sınıfta 3 er tane her seviyeden öğrenci olsun ne fark eder.

Kadro açılsın yeni atanan bekar bir öğretmen 5 yıl orada görev yapsın bir zahmet. Öğretmenlik konfor mesleği değil ki.

hugo.almeida, 2 yıl önce

Birleştirilmiş sınıf uygulaması kaldırılacaksa ben de katılırım. Birleştirilmiş sınıfta okuyacağına çocuk ilçeye gitsin gelsin.

bote6666
Şef
15 Mayıs 2022 17:23

Köy okullarını kapatmak yanlıştı. Köyde okul olmalı. Cahil cahil konuşanlar var, sen köyde çalışmaktan çekiniyorsun diye kapansın diyorsun. Köyler bu ülkenin ruhudur, öğretmenler de köyde aydınlata bir mum gibidir.

hugo.almeida
Kapalı
15 Mayıs 2022 17:33

Daha hiç merkezde çalışmadım. Köy okulundayım hep. Merkez takıntım yok. Birleştirilmiş sınıf okuttum. 2 sınıf bir arada sonra, 4 sınıf bir arada. Stajımı da 3 sınıf bir arada bir köy okulunda yapmıştım yıllaaaar yıllar önce.

Köyde okul var diye çiftçinin, köylünün okulda kalacağını sanıyorsunuz bu kararı destekleyiniz. Pek açıklama yapmaya gerek yok bence. Kırsaldan kente göçün tek sebebi okul olmaması zaten.

Üniversitede birleştirilmiş sınıf uygulaması dersimiz vardı. Derse giren öğretmenimiz öyle güzel anlatırdı ki birleştirilmiş sınıf uygulamasının faydalarını. Hepimiz "Kapatın müstakilleri her yere birleştirilmiş sınıf açın" kıvamına gelmiştik. Sonra göreve başlayınca anladık. Bakan olsam bugün tüm birleştirilmiş sınıf uygulamalarına son veririm.

Köy okulu köye mum olur diyenler 1970 yapımı Türk filmlerindeki gibi köyün ileri gelenlerinin köy öğretmenine gidip akıl danıştığını falan sanıyor herhalde.

Kagiş
Müsteşar
15 Mayıs 2022 18:42

Öğretmenlik artık konfor mesleği hocam! Yıl olmuş 2022! En ücra köylerde zor şartlar içinde barınma, ulaşım gibi zorlukları kimse öyle kolay kolay istemeyecektir!! Yeni nesil eğitimciler; sosyal ortam, kalorifer, doğal gaz, ankastre mutfak arayacak ve bu hayat onları mutlu etmeyecektir!!? Köye giden de kısa bir süre sonra oradan tayin almanın yollarını arayacak ya da mesleği bırakmaya çalışıp verimsizleşecektir!!

İdealizm, kapitalizm tarafından çoktaaann bitirildi ve devir "pragmatizme" kaldı artık! Aksine bir düşünceye kimse inandıramaz beni! Geçin efendim, geçin bunları!!))

efeben, 2 yıl önce

Köyde okul olursa çocuk da olur aile de olur. Çiftçi tarım hayvan üretimi olur insan çoğalır. Hayat olur.

Varsın birleştirilmiş sınıfta 3 er tane her seviyeden öğrenci olsun ne fark eder.

Kadro açılsın yeni atanan bekar bir öğretmen 5 yıl orada görev yapsın bir zahmet. Öğretmenlik konfor mesleği değil ki.

çarşambalı55
Daire Başkanı
15 Mayıs 2022 19:00

Köyde 2-3 öğrenci ile eğitim , Öğrencinin sosyal gelişimine ne kadar katkı sağlar. Etkinlik bile yapılmaz

tukiu
Memur
15 Mayıs 2022 19:11

Bence geç kalınmış bir durum . Öğretmen köylere gitmeli öğrencilerin aile ve yaşam ortamlarını görmeli... onlarla bütünleşmeli.

okulön
Memur
15 Mayıs 2022 19:58

Valla köylüler artık destek olmayı geçtim ailecek toplanıp öğretmene müdüre saldırıyorlar. Ben de 9 yıldır köydeyim. Buz gibi okullar. Birleştirilmiş sınıflar. Eğitim hak getire. İlçeye 60 km uzaklıkta köyde öğretmen lojmanları ahırdan farksız. MEB önce bu iyileştirmeleri yapsın.. Bıraksınlar bu köy okulu güzellemelerini. Getirsen 1 hafta dayanamayacak adamlar burda işkembeden sallıyor.
hugo.almeida, 2 yıl önce

Daha hiç merkezde çalışmadım. Köy okulundayım hep. Merkez takıntım yok. Birleştirilmiş sınıf okuttum. 2 sınıf bir arada sonra, 4 sınıf bir arada. Stajımı da 3 sınıf bir arada bir köy okulunda yapmıştım yıllaaaar yıllar önce.

Köyde okul var diye çiftçinin, köylünün okulda kalacağını sanıyorsunuz bu kararı destekleyiniz. Pek açıklama yapmaya gerek yok bence. Kırsaldan kente göçün tek sebebi okul olmaması zaten.

Üniversitede birleştirilmiş sınıf uygulaması dersimiz vardı. Derse giren öğretmenimiz öyle güzel anlatırdı ki birleştirilmiş sınıf uygulamasının faydalarını. Hepimiz "Kapatın müstakilleri her yere birleştirilmiş sınıf açın" kıvamına gelmiştik. Sonra göreve başlayınca anladık. Bakan olsam bugün tüm birleştirilmiş sınıf uygulamalarına son veririm.

Köy okulu köye mum olur diyenler 1970 yapımı Türk filmlerindeki gibi köyün ileri gelenlerinin köy öğretmenine gidip akıl danıştığını falan sanıyor herhalde.

silivripdr
Daire Başkanı
15 Mayıs 2022 20:40

köye dönüş desteklenmeli. millet artık ege köylerine yerleşiyor.

paloschi
Aday Memur
15 Mayıs 2022 21:14

Sayın hocam, yıllarca köylerde okullar vardı ancak köy nüfusu eriyip bitti. Köylerde insanların kalmama, ailelerin şehirlere göçme sebebi okullar değildir. Çiftçinin, tarımın, hayvanın yani üretimin olmama sebebi de okulların kapalı olması değil. Uygulanan yanlış devlet politikalarıdir. Görev yaptığım okulda her yıl öğrenci nüfusumuz sadece verilen göçler ile % 10 azalıyor.

efeben, 2 yıl önce

memurolm
Genel Müdür
15 Mayıs 2022 21:27

arkadaşım bir şey doğru ve yanlış diye savunulur.

yok zamanında bunu savunanlar bunu savunmuştu o zaman bunu savunmak şöyledir demek ne kadar doğru ?

veya birşey belirli bir mesleğin işine geliyorsa iyidir veya gelmiyorsa kötüdür demek ne kadar doğru.

köy okulları bence olmalı ve bu yüzden bunu savunuyorum destekliyorum

hugo.almeida
Kapalı
15 Mayıs 2022 22:10

Eğitimde plansız programsız yapılan tüm işler çöp olur.

1. Alt sınır belirlenmeli.

2. Köy nüfusunun ayrıntılı çalışması yapılmalı. Azalıyor mu? Ne kadar azalıyor. Artıyor mu? Ne kadar artıyor? Göç mü alıyor? Yaşlı nüfus oranı nedir? Genç nüfus oranı nedir. Yurtdışında yaşayan kişi sayısı kaçtır. Köyün birincil geçim kaynağı nedir? Mevsimlik işçilik var mıdır?

3. Fiziki şartlar uygun mudur? Okul açmak için asgari tutar yaklaşık olarak ne kadardır? Bu tutar gelecek kaç yılı amorti edecek şekilde planlanmıştır?

4. Köyün eğitim seviyesi nedir? Köyün eğitime bakış açısı nedir? Köyün ilçeye uzaklığı nedir?

5. İlçe genelinde açıklaması planlanan köy okulları içinde kapanma durumunda norm durumu ve bina durumu kullanımı açısından öncelikleri var mıdır?

Daha sorulacak bir çok soru var. Bunların cevapları alınır ve olumlu ise açılır.

Ya da ana sınıflarında olduğu gibi boş bir oda bulup içine 10 tane küçük sandalye - masa, üç beş tane diğer ana sınıflarından kalmış atıl eski oyuncak, bir kaç tane dolapla bu işi çözeriz diyorsanız üç sene sonra elinizde bir sürü masraf yapılmış atıl okul, bir sürü norm fazlası öğretmen ve okul-öğretmen değiştirmekten travma olmuş çocuklar kalır. Taşımalı eğitim mükemmel değil biliyoruz ancak önünüzdeki seçeneklere göre çok daha iyi.

15 Mayıs 2022 23:09

Köy okulları ogretmen icinde öğrenci içinde iyi değildir. Bir veya iki ogretmenli okullarda üç beş yil calisan herkes bunu bilir. Gerisi hayalperestliktir ne saniyorsunuz Ege bolgesindeki koylerde mi okul açılacak sanıyorsunuz.

ahmet1346
Aday Memur
15 Mayıs 2022 23:24

Bu tarz yapılan köklü değişikler uzun süreli çalışmalar , planlamalar doğrultusunda yapılmalıdır. Eğitim çalıştaylarında tüm eğitim birleşenlerinden görüşler alınmalı , pilot illerde uygulanmalı sonra uygulamayan geçirilmelidir. Daha önce bu hükümet zamanında reform olarak köy okulları büyük ölçüde kapatılarak taşımalı sisteme geçilmişti . Şimdi tekrar açılacak diyorlar . İstikrarsızlık bundan kaynaklanıyor. Eğitim ile ilgili tüm kararlar günlük siyasi çekişmelerden uZak uzun süreli planmalar yapılarak uygulanmaladır.

halis4242
Genel Müdür
16 Mayıs 2022 00:40

Ortaokul da açılsın madem, tam olsun!!?

mhmet22
Aday Memur
16 Mayıs 2022 00:44

Sınıf öğretmenlerine köylerde çok ihtiyaç var. ALLAH şimdiden yardımcınız olsun :)

Toplam 36 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi