Editörler : cihan27E.Kayı Han
16 Mayıs 2022 09:39   


Kamuda mesai saatleri azaltılmalı mı?

Konuyu nereye açacağımı bilemedim ama bu bölüme herkes geldiği için en uygun yer bura gibi düşündüm.

Bildiğimiz gibi kamuda çalışan memurlar için mesai süresi çok uzun yıllardır günde 8 saat haftada 40 saat olarak uygulanıyor.

Bunu az bulan, kamu personeli de özel sektör çalışanları gibi daha fazla çalışmalıdır, hafta sonu da çalışmalıdır diyen bir kesim var. Hatta bir memur zaten günde 3-4 saat ancak iş yapıyor diyorlar. Kimi memur için bu durum geçerlidir belki kimisi için değildir. Bunun tartışmasına girmeye gerek yok.

Benim olaya bakışım ise farklı. Şöyle düşünelim. Bundan 30-40 sene evvel hiçbir otomasyon sistemi, bilgisayar, internet vb. işleri kolaylaştıran ve hızlandıran şeyler yokken memurlar günde 8 saat çalışarak her işlerini el yordamıyla yapıyorlardı. Daktilo ile yazı yaz, her personel için bordro hazırla, bir yere evrak gidecekse elle götür vs.

Bugün yapılan işlerin çok büyük bölümü artık gelişen teknoloji sayesinde çok hızlı yapılabiliyor. Koca bir kurumun bordroları 1 günde hazırlanabiliyor, bir yazı yazılıp bir tıkla tüm kurumlara eş zamanlı olarak dağıtılabiliyor. Bir konuda bir bilgi gerekiyorsa dakikalar içinde bu bilgiye ulaşılabiliyor. Örnekler çoğaltılabilir. Haliyle de teknolojiyi hakkıyla kullanabilen bir memur günlük işini çok daha kısa sürede bitirebiliyor.

Şimdi diyebilirsiniz ki yahu o zaman devlet personel sayısını azaltsın. İki kişi yerine bir kişi çalıştırsın. Evet bu doğru. Bence de olması gereken kamu personeli sayısında azalmaya giderek iş gücünü daha verimli kullanmak. Ancak ortada fiili bir durum var. Milyonlarca insanı da tak diye işten çıkarmak da söz konusu olamaz.

Doğal olarak geriye tek seçenek kalıyor şu an için. Mesai saatlerini kademeli olarak düşürmek. Böylece memur maaşları da en azından çalışma saatine oranla daha iyi seviyelere gelmiş olur.

Gönül ister ki maaşlar çok artsın da gerekirse daha fazla çalışılsın ancak dediğim gibi fiili bir durum söz konusu. Kamuda istihdam fazlası var. İşler ise eskisine kıyasla çok daha az insan gücüyle yapılabiliyor. E maaşlara da tatmin edici oranda zam yapılacağı yok. Ancak enflasyon farkı veriliyor. Hal böyleyken makul olan mesai saatlerini azaltmak ve memura kendisine, ailesine daha fazla vakit ayırması için olanak sunmak diye düşünüyorum.

Zaten gelişmiş ülkelerde de mesai saatleri git gide azaltılıyor. Günde 8 saat uyu, 8 saat çalış, zorunlu ihtiyaçlar için 2-3 saat derken geriye vakit kalmıyor. Zaten üç kuruş para alıyoruz. Hiç değilse günümüz bize kalsın.

16 Mayıs 2022 09:42

Argan35
Memur

Tabi calisalim, mesailerimizi odesinler, seve seve. Kimsenin itirazi yok.

16 Mayıs 2022 10:06

Umut0621
Şube Müdürü
Mesaişer sabah 10 gibi başlayıp öğlen 15 gibi bitmeli. Özellikle çoğu avrupa ülkesinde böyle. Avrupa ülkeleri memuruna çok değer veriyor. Vaktini fazla çalmıyor. 6 saatten fazla çalışmak, beyne de zarar veriyormuş. Sağlam karar verme becerilerini de olumsuz etkiliyor. Haftalık 30 saat çalışılmalıdır.
16 Mayıs 2022 10:43

r.diyojen
Daire Başkanı

mantıklı. sadece kamu için değil özel sektörde de çalışma süreleri azaltılmalı. İş kanununda yer alan 45 saat 35 saat olmalı. İnsanların eğlenmeye de ihtiyacı var, kölelik düzeni sözde kalktı ama fiilen yine uygulanıyor. İnsanlar karın tokluğuna çalışıyor.

Kurumlar bazında çalışma yapılarak kamuya personel alımları kademeli şekilde azaltılabilir, bir çok kurumda eski iş yoğunluğu yok. Evden çalışma da seçenekler arasına alınabilir.

16 Mayıs 2022 10:44

memurpolis11
Aday Memur
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
16 Mayıs 2022 10:55

srvngrc
Şef

ATM memuru olalım diyorsun yani


memurpolis11, 2 ay önce - Alıntıya git

İş yapıldıktan sonra kurumda geçirilen vaktin kimseye faydası yok. İş yerine gidip 8 saat sonra çıkan herkes faydalı mı oluyor sanıyorsun? Eşeği de bağlasan 8 saat durur orada değil mi? Mesele ortaya iş koymak. 8 saat yerine 6 saatte ya da 5 saatte aynı iş yapılabiliyorsa orada fazladan geçirilen 2-3 saatin kimseye faydası yok. Hatta devlete zararı var. Isıtma-soğutma, aydınlatma, su, güvenlik, temizlik gibi bir sürü gider kalemi var. Süre kısalırsa bu giderler de azalır.

Hatta yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi kısmen evden çalışma modeline geçilebilir. (Birçok özel şirket yapmaya başladı) Böylece daha küçük binalarda da hizmet verilebilir. Bu da giderleri azaltır.

16 Mayıs 2022 11:01

Sınav üyelik
Memur

Madem zam vermiyorlar memurlara mesai saatlerini azaltılsınlar gidip ek iş yapıp başımızın çaresine bakalım

16 Mayıs 2022 11:53

max gradel
Memur

aylık 240 saat çalışıyorum 160 saat çok normal süre duruyor

16 Mayıs 2022 12:10

E.Kayı Han
Editor

Günlük 6 saate düşürülmelidir diye düşünüyorum.

16 Mayıs 2022 13:43

negidasi
Memur

kıbrısta 2013 yılında memur mesailerini azalttılar

Ab ülkelerinin hepsinde teker teker düşüyolar .

40 saat saçmalığı sadece 3. dünya ülkelerinde kaldı

16 Mayıs 2022 13:58

Umut0621
Şube Müdürü
Memursen gibi sendikaları asıl savunması gereken şeyler bunlar. Maaş, mesai saatleri, hakların artması, ikramiye verilmesi, bayram harçlığı ve yıllık izin sürelerinin artması vs. Ama memursen kim bunları savunmak kim
16 Mayıs 2022 14:29

Yasin.Ozen
Daire Başkanı

Günlük 6 saate düşürülmelidir diye düşünüyorum.


E.Kayı Han, 2 ay önce - Alıntıya git

Esnek mesai saati gibi olmalı aslında, sanırım bunu kastettiniz. Ancak ben "memurlar yattığı yerden para alıyor." algısı olduğu sürece değişeceğini sanmıyorum.

16 Mayıs 2022 14:38

VATANUĞRUNA
Genel Müdür
Ek iş buldun galiba. Git çalış yorma milleti.
16 Mayıs 2022 15:23

srvngrc
Şef
Ek iş buldun galiba. Git çalış yorma milleti.
VATANUĞRUNA, 2 ay önce - Alıntıya git

Ne kadar boş yorum. Ben vakitten bahsediyorum adam ek iş diyor. Şu hayatta paradan değerli şeyler de var. Allah muhtaç etmesin. Aldığım bana yetiyor.

Ortada basit bir mantık var. 40 sene öncenin koşullarıyla bugünün koşulları aynı değil. Bazı şeyler değişebilir. Bunu anlamak zor olmasa gerek.

16 Mayıs 2022 15:25

VATANUĞRUNA
Genel Müdür

Ne kadar boş yorum. Ben vakitten bahsediyorum adam ek iş diyor. Şu hayatta paradan değerli şeyler de var. Allah muhtaç etmesin. Aldığım bana yetiyor.

Ortada basit bir mantık var. 40 sene öncenin koşullarıyla bugünün koşulları aynı değil. Bazı şeyler değişebilir. Bunu anlamak zor olmasa gerek.


srvngrc, 2 ay önce - Alıntıya git
Yahu, zaten memur yatıyor algısı almış gidiyor... Bu gündemin zamanı değil bence.
16 Mayıs 2022 15:47

srvngrc
Şef
Yahu, zaten memur yatıyor algısı almış gidiyor... Bu gündemin zamanı değil bence.
VATANUĞRUNA, 2 ay önce - Alıntıya git

Bakın bu başka konu. Şu an daha önemli gündemler var dersiniz anlarım. Ama okumadan "ek iş buldun" gibi gevrek bir yorumu kabul etmem. Ek iş yapan her türlü yapar. Benim derdim her açıdan insani şartlarda yaşamak. Bu insani şartların içinde kazandığım para da var yaşadığım yer de var aileme ve kendime ayırdığım vakit de var. Çok para kazansam ama hiç vaktim olmasa bir anlamı yok ya da çok vaktim olsa ama bu vakti değerlendirebilecek bir yerde yaşamıyor olsam yine bir anlamı yok. Ben herkesin daha insani koşullarda yaşayabilmesi için daha kısa çalışma sürelerinin olması gerektiğini düşünüyorum.

Hesap basit. Sabah 8'den akşam 5'e kadar iş. 9 saat yapıyor. 7-8 saat uyku. Ortalama 2 saat gün içinde yol. 2-3 saat yemek, tuvalet, banyo vs. İnsana geriye kalan her şey için 3 saat ya kalıyor ya kalmıyor. O 3 saatte çocuğunla mı ilgileneceksin, eşinle mi vakit geçireceksin, kendin için mi bir şeyler yapacaksın, arkadaşlarına mı vakit ayıracaksın? İnsani olan daha az çalışmak ve diğer şeylere daha çok vakit ayırmak. Üstelik şartlar da bunun için uygun. 30-40 sene evvel fotokopi makinesi bile yokken 8 saatte yapılan işler bugün 3-4 saatte bitiyor. Aşırı bir iş yükü yok. Pandemide bir dönem 10-16 çalışıldı. Hatta evden çalışma, esnek çalışma uygulandı. Hiçbir hizmette aksama olmadı. Demek ki olması için teknik bir engel yok. E maaşlar da kuş kadar zaten. Hiç değilse "az çalışıyoruz" diye avunuruz. Ayrıca ben kamunun bu şekilde ciddi kazanç sağlayacağını düşünüyorum. 6 saate düştüğünü varsayarsak %25 civarında daha az iklimlendirme gideri, daha az elektrik ve su gideri demek. Daha az temizlik gideri demek. Kısmi evden çalışma olursa daha küçük binalar demek ki bu da daha az yatırım demek. Belki mevcut binalar satılarak gelir bile yaratılabilir.

Bir süre sonra "memur yatıyor" algısı da yıkılır. Çünkü 6 saat daha yoğun geçeceği için daha çok çalışıyor gibi görünür memurlar.

22 Mayıs 2022 02:57

WinterSoldier
Genel Müdür

Bırakalım kamuyu kuzey ülkelerinde özel sektör haftada 4 gün 6 saat çalışma sistemine geçti,bi çok uzman çok çalışmanın verimi düşürdüğünü kanıtlarıyla sunuyor, Türkiye'de özel sektör 12-13 saat Kamu 8 saat çalışıyor (vardiyalı vs hariç onlara da gereğince izin verilerek dengeleniyor) bunun düzenlenmesi şart özel sektör 7 saate düşmeli cumartesi pazarı mutlaka izin olmalı kamu ise 6 saate düşmeli.

22 Mayıs 2022 09:35

trsalgado
Şube Müdürü

Memur yatıyor deniyor da, Kardeşim bakanlıklar meclis harıl harıl kan ter içinde çalışıyor mu? çalıştığım bakanlık yetki verse yada çalışma planı verse yapmak istediğimiz çok şey var ama bakanlık senin yetkin yok karışma diyor, yılda bir defa denetleme yap gerisi seni ilgilendirmez diyor. ancak şikayet olursa cimerden şikayet olursa , şikayet edenler de rakip firmalar, birbirine soverlerler ama yan yana geldiler mi kanka olurlar, millette de bozukluk var

22 Mayıs 2022 10:10

Dede2062
Aday Memur
Azaltılmalı mı bilemem ama mesai saatlerini 10:00da başlatsak güne daha mutlu başlarız.
22 Mayıs 2022 10:10

trsalgado
Şube Müdürü

Asıl mesele için şöyle bir düşüncem var, personeli 2 guruba ayırarak tabiki şartlar uygunsa, A ve B şeklinde; A Grubu 8.30-12.00 / 13.00-16.00 B grubu ise 9.00-12.30 / 13.30-16.30 arası çalışsa memur 6 7 saat arası çalışırken, vatandaş ise 7,5 saat hizmet almaya devam eder, vatandaş için pek bir kayıp yokken memurlar için daha geniş bir vakit sunmaktadır, bu şekilde sabah ve akşam trafiğinde azalmada olur, diye düşünüyorum

Toplam 19 mesaj