Editörler : supporters.
18 Mayıs 2022 22:50

Neyi önceliklilendirmeliyim?

merhabalar,

değerli arkadaslar bağımsız araştırmacıyım. akademinin türkiyedeki durumunun beni mutlu edemeyeceğimi anladım ve resmi anlamdaki çalışmaların tamamını bıraktım. bağımsız çalışmak güzel bence.

neyse esas konuya dönmek gerekirse: çalışmalarımı diğer akademisyenlerle aynı şekilde yapmaya karar verdim. sadece bu işten onların kazandığı şekilde para kazanamayacağım. tabii , ben artık teorik çalışmalar bana para kazandırmayacağını bildiğimden teknik alanda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

yalnız şu konuda karar alamıyorum. tübitak projesi hazırlamayı düşündüm aslında taslak nerdeyse tamamı hazır olacak şekilde kafamda güzel de çalışmalar var. Ancak Tübitak başkanı hasan mandalın da olduğu toplantıda sorduğum bir soruya karşılık , tübitak yetkilileri şu minvalde bir cevap verdiler:

tübitak projenizi desteklemesi durumunda o proje ile ilgili fikri - sınai çıktılarınıza ortak olur.

işte burası sıkıntı olduğundan , bende proje tarzında hiçbir çalışma sunmadım. kaldıki projeyi versem ve güzel hazırlanmış bir proje olsa bile hatta kusursuz olsa bile , tübitak benim projemi desteklemek zorunda değil.

siz olsanız ne yapardınız ?

diğer türlü çalışmalar (makale tarzındaki çalışmalar) elbette kişinin kendisinin devyapabileceği çalışmalar.

ama ordan bence ben hem para kazanamam (ben tezli master ve dr yapmayacağım kararım kesin en azından türkiyede kalacaksam evet yapmayacağım. çünkü kalitece ağır eleştirilere maruz kalıyor , kişisel görüşüm)

donurh
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:19

"Akademinin Türkiye'deki durumu" değil seni mutlu etmeyecek olan, senin kendi durumun. Yani seni İsveç'deki akademi de mutlu edemez. "Siz olsanız ne yapardınız" derken, biz ne olsak? Senin ne olduğun belli değil ki... Liberal bir yönelimle pozitivist anlayışı kıyısından köçesinden tutmaya çalışan, ama ne istediğini bile ifade edemeyecek kadar düşünsel bağlamı olmayan, onu geç yazı yazmayı bile bilmeyen birisi gelmiş akademik personel bölümüne saçma sapan sorular sormaya çalışıyor, onu da beceremiyor. Sanki akademinin senin ne idüğü belirsiz heveslerine verecek cevapları varmış gibi...

kimuni
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:23

pardon da kendi kendinizi aşağılamış olmadınız mı?

bugün devlet size maaşınızı vermese ne yapacaksınız yada ne yapabilirsiniz kendi kendinize bir sorun ve cevaplayın madem.

donurh, 2 yıl önce

"Akademinin Türkiye'deki durumu" değil seni mutlu etmeyecek olan, senin kendi durumun. Yani seni İsveç'deki akademi de mutlu edemez. "Siz olsanız ne yapardınız" derken, biz ne olsak? Senin ne olduğun belli değil ki... Liberal bir yönelimle pozitivist anlayışı kıyısından köçesinden tutmaya çalışan, ama ne istediğini bile ifade edemeyecek kadar düşünsel bağlamı olmayan, onu geç yazı yazmayı bile bilmeyen birisi gelmiş akademik personel bölümüne saçma sapan sorular sormaya çalışıyor, onu da beceremiyor. Sanki akademinin senin ne idüğü belirsiz heveslerine verecek cevapları varmış gibi...

donurh
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:24

Dürüstçe sorabilsen, tüm yazdıklarının özeti şu olurdu: "Ben araştırma yaparak en çok parayı en kolay yoldan nasıl kazanırım?"

Konu buysa niye samimiyetsizce gelmiş "akademinin hali berbat" falan diye sızlanıyorsun? Seninle ne ilgisi var ki bu durumun? Tübitak projelerin başarıya ulaşsa bile kazancını paylaşmaktan şikayetçi olan ama daha ne yapacağını bile bilmeyen biri neden gelip "Türkiye'de akademisyen olunmaz ya" diye sızlanır sahtekarca?

kimuni
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:30

ne yapacağını bile bilmeyen öyle mi?

saçmalamıyor musunuz.

yani bir insan her şeyi bilir. Şuan bazı size özel düşüncelerinizi açık etmiş oldunuz.

ne var benim bilmediğim bir detay için "bilmiyorum" demekte ne sakınca var onu anlamadım yani.

donurh, 2 yıl önce

Dürüstçe sorabilsen, tüm yazdıklarının özeti şu olurdu: "Ben araştırma yaparak en çok parayı en kolay yoldan nasıl kazanırım?"

Konu buysa niye samimiyetsizce gelmiş "akademinin hali berbat" falan diye sızlanıyorsun? Seninle ne ilgisi var ki bu durumun? Tübitak projelerin başarıya ulaşsa bile kazancını paylaşmaktan şikayetçi olan ama daha ne yapacağını bile bilmeyen biri neden gelip "Türkiye'de akademisyen olunmaz ya" diye sızlanır sahtekarca?

adaydoçent
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:34

Aç kalırız çünkü doğar doğmaz hiç eğitim almadan akademisyen olduk. Mesleki bilgimiz yok. Hatta biz derslerde sizin gibi değerli insanları fıkra anlatarak yetiştiriyoruz o yüzden mezunlarımız bizi böyle rahat aşağılayabilir.
kimuni, 2 yıl önce

bugün devlet size maaşınızı vermese ne yapacaksınız yada ne yapabilirsiniz kendi kendinize bir sorun ve cevaplayın madem.

kimuni
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:34

elbette helal yolla çalışarak en çok para nasıl kazanılır diye araştıracağım. Bunun da ne sakıncası var onu da anlamadım. Anlaşılır değil daha doğrusu.

neyse soruyu tazeleyeyim.

Tübitak projesi bence bir bakıma önemli. hem bilimsel yönünün olması bakımından hem de teknik bir yön içermeye imkan tanıması bakımından önemli. ancak tübitakın üstte belirttiğim gibi fikri ve sınai haklara ortak olmak istemesi çok kötü.

kimuni
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:37

hocam böyle söylüyorsunuz.

iyi de bizim bildiğimiz ve emin olduğumuz birçok "boş" detay var artık. ama en çok eleştiriye maruz kalan ve en çok dikkat edilenleri aşaıya alıyorum.

1) torpil.

2) bazı alanların çok çok teorik olması. teknik bilgiden yoksun olması. pratik olmaması.

adaydoçent, 2 yıl önce
Aç kalırız çünkü doğar doğmaz hiç eğitim almadan akademisyen olduk. Mesleki bilgimiz yok. Hatta biz derslerde sizin gibi değerli insanları fıkra anlatarak yetiştiriyoruz o yüzden mezunlarımız bizi böyle rahat aşağılayabilir.

akademisyenadayı40
Aday Memur
18 Mayıs 2022 23:40

başlığı açan arkadaş sadece fikir almak bir soru sormuş. Cevap verenler neden hiç tanımadığınız insanlar hakkında peşin hükümlü fikirler yazıyorsunuz ki? Sizler yüzünden soru soramaz olduk forumda.

donurh
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:40

Toplumsal şizofreni bu. Gerçeklik algısını tamamen yitirmiş insanlar ciddi bir kesimi oluşturmaya başladı artık.

adaydoçent
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:43

Benim cevabım "bugün devlet size maaş vermese ne yapacaksınız" sorusunaydı.
akademisyenadayı40, 2 yıl önce

başlığı açan arkadaş sadece fikir almak bir soru sormuş. Cevap verenler neden hiç tanımadığınız insanlar hakkında peşin hükümlü fikirler yazıyorsunuz ki? Sizler yüzünden soru soramaz olduk forumda.

kimuni
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:43

evet gerçekten kimseye karşı ne öntanımlı bir niyetim vardı ne de özel bir üyeye karşı bir önyargım vardı.

tamamen ve tamamen bu arkadasın anlattığı gibi idi. ama eleştirel olduuğumdan soğukkanlılıkla cevaplamaya çalıştım bana yönelen ifadeleri.

neyse gerçekten memlekette güzel insanlarda var. o sebepten burdan gitmek için sanki çok fazla baskı altındaymışım gibi hissetmiyorum fakat kapıyı da kapatmıyorum. şahsen..

hocam teşekkür ederim bu yorum için. sağolunuz.

donurh
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:45

Peşin hükümlü değil ki cevabım. Onun yazdıklarını ve benim neye tepki gösterdiğimi açıkça görebilirsiniz. Akademinin halinin kötü olması, gerçekten akademisyenliği önemseyen ve sorunları gören, yaşayan insanların sızlanabileceği bir şey olabilir ama daha en baştan akademiyi hızlı para kazanma yolu olarak görüp, üstelik bu konuda da hiç birşeye girişmemiş insnaların "Türkiye'de akademisyen olunmaz" diye sızlanmasındaki sahtekarlığa vurgu yaptım. Evet akademinin durumu kötü ama tam da bu arkadaşın anlayışı, yani piyasanın bir aracına dönüşmüş olmasından ötürü kötü. Yoksa bu kişi neyden şikayet ediyor? Yani tepkim, samimiyetsizliğe.

adaydoçent
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:49

Torpil ile bir ünvan alan ve yeterli mesleki bilgiye sahip olmayan kişiler ister akademide olsun ister özel sektörde emin olun bir yerde duvara toslayacaktır. Karşınıza bu özellikte insanlar çıkmış olabilir ama tüm akademisyenlere bunu yakıştırmanın ve bu kadar net bir genelleme yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Seçtiğiniz yolda başarılar dilerim.
kimuni, 2 yıl önce

hocam böyle söylüyorsunuz.

iyi de bizim bildiğimiz ve emin olduğumuz birçok "boş" detay var artık. ama en çok eleştiriye maruz kalan ve en çok dikkat edilenleri aşaıya alıyorum.

1) torpil.

2) bazı alanların çok çok teorik olması. teknik bilgiden yoksun olması. pratik olmaması.

kimuni
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:57

komik valla. hiç ama hiç tanımadığınız birine karşı bunları peşinen söylemek nedir peki?

mesela benim hiç birşeye girişmemiş olduğumu nerden biliyorsunuz.

ne yaşadığım da beni ilgilemdirir de. hani yaşamadığımı nerden anladınız nerden çıkarıyorsunuz bu nedir yani?

peşin hüküm vermiyormuş :D :D :D

donurh, 2 yıl önce

Peşin hükümlü değil ki cevabım. Onun yazdıklarını ve benim neye tepki gösterdiğimi açıkça görebilirsiniz. Akademinin halinin kötü olması, gerçekten akademisyenliği önemseyen ve sorunları gören, yaşayan insanların sızlanabileceği bir şey olabilir ama daha en baştan akademiyi hızlı para kazanma yolu olarak görüp, üstelik bu konuda da hiç birşeye girişmemiş insnaların "Türkiye'de akademisyen olunmaz" diye sızlanmasındaki sahtekarlığa vurgu yaptım. Evet akademinin durumu kötü ama tam da bu arkadaşın anlayışı, yani piyasanın bir aracına dönüşmüş olmasından ötürü kötü. Yoksa bu kişi neyden şikayet ediyor? Yani tepkim, samimiyetsizliğe.

kimuni
Daire Başkanı
18 Mayıs 2022 23:59

ben aslında bir genelleme de yamadım da neyse. sadece yaptığı akademik işi ile ilgilenen arkadaslara başarılar diliyorum bende.

vardır zaten öyle insanlar.

adaydoçent, 2 yıl önce
Torpil ile bir ünvan alan ve yeterli mesleki bilgiye sahip olmayan kişiler ister akademide olsun ister özel sektörde emin olun bir yerde duvara toslayacaktır. Karşınıza bu özellikte insanlar çıkmış olabilir ama tüm akademisyenlere bunu yakıştırmanın ve bu kadar net bir genelleme yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Seçtiğiniz yolda başarılar dilerim.

tevak
Aday Memur
19 Mayıs 2022 00:01

O beğenmediğin akademisyenlere niye akıl sornuyorsun öyleyse?

Piyasada üç kuruş fazla para kazandın diye ne sandın kendini?

Daha doğru dürüst cümle kuramıyorsun, git önce biraz kitap oku, kendini geliştir.

Akademik seviyen belli ki çok düşük ama çok daha öncesinden okumu-yazmadan başlaman

gerek.

Aşağılamak için söylemedim, gerçek fikrim bu. Mutlaka çok kitap okumalısın. (Gerçi bu mesajı

ciddiye alıp cevap yetiştirdiğim için ben de çok okumalıyım)

Senin gibi piyasada kıt aklıyla para kazanan öyle çok insan var ki ama insani kalite bakımından

yetersiz oldukları için saygı görmüyorlar ve bir türlü istedikleri itibarı kazanamıyorlar.

Bazıları itibar açıklarını da akademik çalışma yaparak kapatmaya çalışıyorlar ama olmuyor işte.

Bak bir yardım talebini bile düzgün yapamadın, eline yüzüne bulaştırdın.

Yanlış anlaşılmasın, ben de uzun yıllar sektörde çalıştım bu arada. Her sektörde çalışıp

akademik hayatı sürdüren değersiz demiyorum, aksine bu tipler çok azdır, hemen ilk

konuşmada veya bir cümle yazdığında belli eder kendini. Dilekçe bile yazamazlar.

Sektörde çalıştığım için bilirim bu tipleri. Hangi üniversite yüksek lisansa kabul eder bunları

bilmem?

kimuni, 2 yıl önce

donurh
Daire Başkanı
19 Mayıs 2022 00:05

Para falan kazandığını da sanmıyorum. Ülkedeki genel değersizlik ve bağlamsızlık ortamı ciddi ciddi hastalıklı bir zihin yaratmaya başladı.

tevak, 2 yıl önce

Daha doğru dürüst cümle kuramıyorsun, git önce biraz kitap oku, kendini geliştir.

Akademik seviyen belli ki çok düşük ama çok daha öncesinden okumu-yazmadan başlaman

gerek.

Aşağılamak için söylemedim, gerçek fikrim bu. Mutlaka çok kitap okumalısın. (Gerçi bu mesajı

Senin gibi piyasada kıt aklıyla para kazanan öyle çok insan var ki ama insani kalite bakımından

yetersiz oldukları için saygı görmüyorlar ve bir türlü istedikleri itibarı kazanamıyorlar.

Bazıları itibar açıklarını da akademik çalışma yaparak kapatmaya çalışıyorlar ama olmuyor işte.

Yanlış anlaşılmasın, ben de uzun yıllar sektörde çalıştım bu arada. Her sektörde çalışıp

akademik hayatı sürdüren değersiz demiyorum, aksine bu tipler çok azdır, hemen ilk

konuşmada veya bir cümle yazdığında belli eder kendini. Dilekçe bile yazamazlar.

Sektörde çalıştığım için bilirim bu tipleri. Hangi üniversite yüksek lisansa kabul eder bunları

bilmem?

tevak
Aday Memur
19 Mayıs 2022 00:05

soruyorsun*

tevak
Aday Memur
19 Mayıs 2022 00:10

Öyle mi dersiniz? Tanımadığım birine kırıcı şeyler yazmak istemezdim ama canım sıkıldı.

kimuni
Daire Başkanı
19 Mayıs 2022 00:13

bu yazdıkların asıl fıkra niyetine okunabiliyor. gayet arkadas canlısı bi yapınız var. ama çok komik yaf. tevak ne yazdın ? :D :D :D

1) hepsini beğenmiyorum demedim ki. :D beğendiklerim de var iyi insanlarda var. genelleme yapmadığımı tekrar tekrar belirteyim. sadece beni mutlu edemez dedim. bana iyileri denk gelmedi belki.

ben zaten kişilere değil olsa olsa sisteme eleştiri yöneltmeye çalıştım.

dur gülmek için bi daha okuyayım yazını. :D :D

tevak, 2 yıl önce

gerek.

bilmem?

Toplam 26 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi